Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur-an'ı Türkçe Okumak

metin13

New member
Selamun Aleykhüm Kardeşlerim Size Bir sorum Olacak.Ben Her Zaman Tahkiki İmanı savunurum.yani kendimiz bişeye inanıyosak onu kendimiz araştırmalıyız.anne babanın taklidini yapmamalıyız.bunn içinde şu mantığıma uymuyor.Kur-an'ı arapça okumakı.çünkü ben okumaya çalıştım ezberledim.ama Rabbimin bize gönderdiği Kur-an'dan Hiç birşey anlamadım.yani hep ezbere alıştığımzı için anlamını bilmiyoruz.onun için türkçe okumak mantığıma daha da uyuyor.eğer yanlışsam lütfen akrdeşelr.bana mantığa uyacak bir sebeble bunu bildirinki tahkiki birşey yapmış olayım.Allaha Emanet Olun.

nurþeyma

New member
Selamun Aleykhüm Kardeşlerim Size Bir sorum Olacak.Ben Her Zaman Tahkiki İmanı savunurum.yani kendimiz bişeye inanıyosak onu kendimiz araştırmalıyız.anne babanın taklidini yapmamalıyız.bunn içinde şu mantığıma uymuyor.Kur-an'ı arapça okumakı.çünkü ben okumaya çalıştım ezberledim.ama Rabbimin bize gönderdiği Kur-an'dan Hiç birşey anlamadım.yani hep ezbere alıştığımzı için anlamını bilmiyoruz.onun için türkçe okumak mantığıma daha da uyuyor.eğer yanlışsam lütfen akrdeşelr.bana mantığa uyacak bir sebeble bunu bildirinki tahkiki birşey yapmış olayım.Allaha Emanet Olun.

Kur'an arablara indiği için arabça inmiştir, Peygamberimiz anap değil de başka bir millete mensup olsaydı o dilde inerdi..
Kur'anın arapça oluşu değildir kutsal olan, O'nun RAB'ça oluşudur..
Rabbını tanımak, anlamak ve emirlerini kavrayabilmek için hangi dile mensupsanız o dilde okuyun..
Kur'an okunsun ve öpülüp duvara asılsın diye değil, okunup anlaşılsın ve hayata yansıtılsın diye inmiştir..
Allah'ın indirdikleriyle hükmetmeyenlerin kafir, fasık, zalim olduklarının sebebi neticesini tefsirlerden araştırırsanız eğer, ne demek istediğimi anlarsınız.
İlmanın taklidi olmaz, taklidi müslümanlık FASON müslümanlıktır, bu tehlikelerden Allah'a sığınılmalı..

H

hüma-gül

Guest
kur' an'ın manası nasıl Allah'tan gelmişse, lafzı, ifadesi ve yazılışı bakımından da ilahidir. Kur' an dendiği zaman hem onun arapça olarak okunan lafzı ve kelimeleri, hem de anlaşılan manası akla gelir ve hakikatte de öyledir. Bu iki hususiyeti birbirinden ayırmak, farklı mütalaa etmek mümkün değildir. Kur'an ancak kendi lisanı üzerine okunabileceği için, sadece o lisanın kendi harfleriyle yazılır, o harflerle okunur.

Zaten kur'an'ı başka bir dille yazmak mümkün olmadığı gibi, başka bir dille doğru olarak okumak da mümkün değildir. Çünkü kur'an harflerinin kendisine has özellikleri vardır. Bu harflerin bazılarının karşılığı ve okunuş şekli başka dilin alfabelerinde mevcut değildir. Söyleniş bakımından birbirine benzer harfler olsa da, mahreçleri (ağızdan çıkış yerleri) itibariyle de farklıdır. Mesela, arapça için “lügat-ı dad” denir; yani fatiha suresinin sonundaki “veleddallin” deki “dad” harfi hiçbir lisanda bulunmamaktadır. Bu harfin bulunduğu bir kelimeyi başka bir lisanın ifade etmesi mümkün değildir.
Meselenin diğer bir cephesi daha vardır: Hiçbir tercüme, asla orijinalinin yerini tutamaz. Burada şu noktayı bilhassa belirtelim ki, İslam'dan başka hiçbir din, peygamberine gönderilen vahyin orijinaline sahip değildir. Bütün Hristiyanların, Yahudilerin ve Mecusilerin sahip olduğu dini kitaplar, tercümeler, toplamalar, vs

Dünya işleri için lugatlar dolusu yabancı kelimeyi ezberleyenler, ebedi saadetin reçetesi olan ibadetlerimiz için Allah kelamından bir sayfalık ezberi fazla buluyorlarsa, şu gerçeği hatırlasınlar:

Allah'ın, bizim ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Ona ihtiyaç duyanlar sadece bizleriz.

ibrahim571632

New member
Kur'an ayetlerini ezber yaparken türkçe manasınıda ezber yapmanı ve arapça metninden okurken kalbende manasını aklından geçirmeni ve bu mana ilede ruhunu , mana alemini şenlendirmeyi tavsiye ederim.Allaha emanet olun

Üst Alt