Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kul hakkı

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
sevgideğer kardeşlerim bakınız KARDEŞLERİM diyorum çünki biz kardeşlik bağı ile bağlıyız ama şunu belirteyimki kardeşlik hukuku bazen çiğneniyor açılan konulara saygısızca yorumlar yapılıyor rencide ediliyor kardeşlerimiz bunun en son örneği ''çarşafla'' ilgili bir konu idi orada saygısızca yorumlar yapılmış idi bu yorumlardan dolayı rencide olan kardeşlerimiz var ve hakkı geçmiş bulunuyor helalleşmek lazım gelir ki kul hakkı çok çetin bir haktır ahirete kalırsa çok fena ve bu konu açılmış ve yeri gelmişken hangi konu olursa olsun yorum yaptığım ve rencide ettiğim bütün kardeşlerimden helallik istiyorum bizden yana helal olsun kimde ne hakkımız var ise selam ve dua ile

yýldýz

New member
Tüm kardeşlerimize hakkımız helal olsun kardeşim.

T

teslimolan

Guest
Bende herkeze hakkimi helal ederim.

Bir sorum olucak kul hakki dedigimiz olay nedir ? Kuran da kesin cehennemlik kul hakki yiyen diye bir ibare varmidir ? Insanlarin hata yapma lüksü yokmudur ? X bir insan simdi ne yapsam ben fayda etmez cünkü kul hakki yedim nasil olsa cehennemligim diyerek kötü yola düsse böyle kul hakki yiyen cehennemliktir diye okuya okuya bunun vebalinin altindan kim kalkar ?

Cevaplar icin simdi den tsk.

yýldýz

New member
Bende herkeze hakkimi helal ederim.

Bir sorum olucak kul hakki dedigimiz olay nedir ? Kuran da kesin cehennemlik kul hakki yiyen diye bir ibare varmidir ? Insanlarin hata yapma lüksü yokmudur ? X bir insan simdi ne yapsam ben fayda etmez cünkü kul hakki yedim nasil olsa cehennemligim diyerek kötü yola düsse böyle kul hakki yiyen cehennemliktir diye okuya okuya bunun vebalinin altindan kim kalkar ?

Cevaplar icin simdi den tsk.

Allah Teala' nın bir kula verdiğini izinsiz veya zorla gasp etmek. Buna para, mal, zaman gibi şeyler girer. Daha aklıma gelmiyor. Kısacası Bir kişiye Allah Teala' nın verdiği tüm nimetler denebilir. Hatta can bile diyebiliriz. Bu hak konusu biraz karışık olmakla birlikte Allah Teala' nın kendine verdikleri ile yetinmeme yani şükretmeme gibi şeyleri içerir. İmrenmek başkadır, başkasının malına veya başka bir şeyine göz dikmek başkadır. Güzeli bir şeye imrenmek ve Allah Teala' dan o şeyin kendisinde de olmasını istemektir.

Kul hakkı önemsenmediğinde zaten kişinin imanı tehlikededir. Çünkü şükretmiyordur. Yani Allah Teala' nın gazabını üzerine çeker. Şükretmeyenlerin sonu bellidir.
İstemeden kul hakkı üzerimizde kalmışsa Allah Teala ara bulucu olarak davayı çözecektir. Yalnız buna güvenmemek gerekir.
Sonuçta ahiret de kazanılan mallar verilir. Dünya' daki üç kuruşun karşılığı Ahiret' de bir köşk olabilir. Ona göre.

T

teslimolan

Guest
Allah Teala' nın bir kula verdiğini izinsiz veya zorla gasp etmek. Buna para, mal, zaman gibi şeyler girer. Daha aklıma gelmiyor. Kısacası Bir kişiye Allah Teala' nın verdiği tüm nimetler denebilir. Hatta can bile diyebiliriz. Bu hak konusu biraz karışık olmakla birlikte Allah Teala' nın kendine verdikleri ile yetinmeme yani şükretmeme gibi şeyleri içerir. İmrenmek başkadır, başkasının malına veya başka bir şeyine göz dikmek başkadır. Güzeli bir şeye imrenmek ve Allah Teala' dan o şeyin kendisinde de olmasını istemektir.

Kul hakkı önemsenmediğinde zaten kişinin imanı tehlikededir. Çünkü şükretmiyordur. Yani Allah Teala' nın gazabını üzerine çeker. Şükretmeyenlerin sonu bellidir.
İstemeden kul hakkı üzerimizde kalmışsa Allah Teala ara bulucu olarak davayı çözecektir. Yalnız buna güvenmemek gerekir.
Sonuçta ahiret de kazanılan mallar verilir. Dünya' daki üç kuruşun karşılığı Ahiret' de bir köşk olabilir. Ona göre.

Kul hakki tabi önemlidir önemsiz diyen yok benim sorum buna yönelik degil zaten. Benim sorum acik ve net olarak Allah bana kul hakki ile gelmeyin gerisini bagislarim onu bagislamam diye bir söz etmismidir Kuran´i Kerimde ? Etmediyse ne diye devamli böyle denir ve insan yanlis yaptiysa bile tevbe etsede gecersiz gibi bir anlam cikar.

Bir insan dedigim gibi herhangi bir kul hakki yemisse ölüm haric varsayiyorum ve düzelmek istemisse yaptiginin yanlis oldugunu anlayip fakat cesitli yerlerde Allah bana kul hakki ile gelmeyin gerisini bagislarim diye okumussa bu sahis ve icinde nasil olsa ben cehenneme girecegim kul hakki yedigim icin diye kendini düzeltecekken tekrar ayni yola basvurursa bunun hesabini kim verecek ? Allah in kitabinda öyle bir sey yoksa ?

mhmt

New member
kul hakkı gasptır..karşıdaki kişinin haklarına bi nevi tecavüzdür...yani kısaca özgürlüğü tanımlarken kullandığımız gibi, başkasının özgürlük sınırlarına kadar kişi özgürdür..ilerisi özgürlükten çıkar gaspa girer..işte bunun gibi..
insan toplumsal bi varlıktır.. bu toplumsal yaşamdada çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için birbirine ihtiyacı vardır..bu ihtiyaçlar belli anlaşmaları gerektirir..insanlar kendi arlarında sözleşmeler yaparlar..bunlara umaları gerekir..bunun gibi sözleşmelere uyulması gerektiği

“Ey iman edenler! Bütün sözleşmelerinizi yerine getiriniz”MAİDE 5/1

“Sözleşme yaptığınız zaman, Allah’a verdiğiniz sözü yerine getirin. Allah’ı kendinize kefîl kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz Allah, sizin ne yaptığınızı bilir”NAHL 16/91

mhmt

New member
hakkım varsa birilerine helal olsun..sizde hakkım geçtiyse helal edin..

T

teslimolan

Guest
kul hakkı gasptır..karşıdaki kişinin haklarına bi nevi tecavüzdür...yani kısaca özgürlüğü tanımlarken kullandığımız gibi, başkasının özgürlük sınırlarına kadar kişi özgürdür..ilerisi özgürlükten çıkar gaspa girer..işte bunun gibi..
insan toplumsal bi varlıktır.. bu toplumsal yaşamdada çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için birbirine ihtiyacı vardır..bu ihtiyaçlar belli anlaşmaları gerektirir..insanlar kendi arlarında sözleşmeler yaparlar..bunlara umaları gerekir..bunun gibi sözleşmelere uyulması gerektiği

“Ey iman edenler! Bütün sözleşmelerinizi yerine getiriniz”MAİDE 5/1

“Sözleşme yaptığınız zaman, Allah’a verdiğiniz sözü yerine getirin. Allah’ı kendinize kefîl kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz Allah, sizin ne yaptığınızı bilir”NAHL 16/91

Mahmut Kardesim bu benim soruma bir cevap degil malesef :( Benim acik ve net sordugum kul hakki yiyen sonsuza kadar cehenneme mi gider tövbe etsedemi kurtulusu yok ?

mhmt

New member
Mahmut Kardesim bu benim soruma bir cevap degil malesef :( Benim acik ve net sordugum kul hakki yiyen sonsuza kadar cehenneme mi gider tövbe etsedemi kurtulusu yok ?

NİSÂ SÛRESİ
(17) Allah katında (makbul) tövbe, ancak bilmeyerek günah işleyip sonra çok geçmeden tövbe edenlerin tövbesidir. İşte Allah bunların tövbelerini kabul buyurur. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

allah çok merhametlidir..!!
sonsuza kadar cehenneme gider soruna glince eğer o günah onu sarmışsa cehenneme gider..
ben yanlış biliyor olabilirim.. doğrusunu siz biliyorsanız yazın..bende öğrenmek isterim...
ha bu arada adım MEHMET;)

__BODOM

New member
nisa 48
Şu bir gerçek ki, Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.

(178) Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında üzerinize kısas yazılmıştır. Hür kişiye karşılık hür, köleye karşılık köle, dişiye karşılık dişi... Kim kardeşi tarafından herhangi bir şekilde affa uğrarsa, bu durumda örfü izlemek ve affedene en güzel biçimde bir ödeme yapmak gerekir. İşte bu, Rabbinizden size bir hafifletme ve bir rahmettir. Kim bundan sonra azgınlık ve düşmanlık ederse onun için korkunç bir azap vardır. bakara

T

teslimolan

Guest
Kusura bakma Mehmet kardesim o zaman özür dilerim ;)

Bende bilmiyorum o yüzden soruyorum zaten ;) Ancak bilmeyipte bir seyi öyle imis gibi gösterenlere de bilmediginiz seyi idda etmeyin diyorum. Allah bilir degip gecelim. Bir insan bunun icin cehenneme gitse cokmu mutlu olacagiz ben dediydim bakin diye sevinelimmi ? Belki öyle dedigimiz insan bizden daha hayirlidir kim bilir ? Önemli olan hatali olan insanlari uyarip Allahin merhametini o insanlara anlatmaktir. Yok sen ne yaparsan yap kesin cehennemlik sin dersen o bizim dine bagdasmaz. Allah bilir herseyi.

T

teslimolan

Guest
nisa 48
Şu bir gerçek ki, Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.

(178) Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında üzerinize kısas yazılmıştır. Hür kişiye karşılık hür, köleye karşılık köle, dişiye karşılık dişi... Kim kardeşi tarafından herhangi bir şekilde affa uğrarsa, bu durumda örfü izlemek ve affedene en güzel biçimde bir ödeme yapmak gerekir. İşte bu, Rabbinizden size bir hafifletme ve bir rahmettir. Kim bundan sonra azgınlık ve düşmanlık ederse onun için korkunç bir azap vardır. bakara

Allah razi olsun kardesim ;)

Üst Alt