Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Küfür Sözler

islamakidesi

New member
KÜFÜR SÖZLER

Bir kimse Allah (c.c) şöyle emretmiş olsaydı yapmazdım dese kafir olur. Bir kise Peygamberlerden bazılarını kabul etmezse ve ya peygamberlerin sünnetlerinin birine razı olmazsa kafir olur. Bir kimse eğer falan adam kıble olsaydı yüzümü ona çevirmezdim dese kafir olur. “Müşriklerin yanına giden bir kimse bir iki namazı onlara tazimen terk etse kafir olur.” Bir kimseye zekatını ver dense o da vermiyorum dese kafir olur. Bir kimse namazımı rafa kaldırdım derse kafir olur. Bir kimse benim ilim meclisinde ne işim var ve ya onların söylediklerine kimin gücü yeter dese kafir olur. Fesat çıkarmaya başlayan bir kimse geliniz güzel bir yaşayışa dese kafir olur. Alimlerimize göre bir kimse şaka ve istihza yollu küfür kelimesi söylese kafir olur. İnancı bana muhalifte olsa hüküm aynıdır.
Küfür ve şirkin nevilerinden birisi de insanın şu anda ve ya gelecekte küfre niyet etmesidir. Yani “Ben bir süre sonra kafir olacağım” diye kalbinden geçirmesidir. Veyahut şu şöyle, bu böyle olursa kafir olurum” diye hatırından geçirmek ve ya söylemekle, isterse o talik ettiği şey muhal olsa da kafir olur.
Küfrü gerektiren bir şeye inanmak küfrü gerektiren bir işi yapmak, ister inanarak, ister inanmayarak ve isterse istihazen olsun veyahut dinde ittifakla sabit olan ilmini ve ya Allah (c.c.) hakkında menfi olan bir sıfatı, mesela renk ve şekil gibi ve ya aleme muttasıldır, ve ya alemden hariçtir gibi şeyleri Allah’a isnad etmek gibi.
Tirmizinin Ebu Hureyre (r.a) den yaptığı rivayette, Peygamber (s.a.v) buyurdular ki; “İnsan öyle kelimeler konuşur ki onda hiçbir beis görülmez (ve ya görmez). Halbuki o kelime sebebi ile yetmiş yıl cehenneme sarkar ve gökten düşüşten daha uzak bir düşüşle düşer.”
İbn Ebi Dünya, Emet binti Hakem (r.a) nün Peygamber (s.a.v) den şöyle duyduğunu rivayet etmiştir. “Kişi cennete öylesine yaklaşır ki, onunla cennet arasında ancak bir mızrak boyu mesafe kalır. (Tam o sırada) bir söz sarf eder de cennetten, bura ile sana arası kadar uzaklaşır.”
Bir kimse el Fazı küfür kelimesinden herhangi birini zorlama olmaksızın söylese ( Söylerken kelbi imanla dolup taşsa dahi, İmam Azam) bu kimse indallah, indennas kafirdir.
Bir kimse el fazı küfrü kasten söylerse ittifakla kafirdir. Bir kimse kendi isteği ile el fazı küfürden bir söz sarf ederse bu sözün küfür olduğuna inanmadığını ya da bilmediğini söylese bütün alimlerce kafirdir.
Zira bilmemek özür değildir. Şayet bir söz söylerken dil sürçmesi neticesinde ağzından küfür ifade eden bir söz çıkarsa kafir olmaz. Fakat bu mahkeme için inandırıcı değildir. (Fetavay-ı Hindiye c.4)
Dinimiz İslama göre tazim ve saygı gösterilmesi lazım olan yine dinimizce mübarek, mukaddes ve değerli bulunan şeylerden birine dinden çıkmaya sebep teşkil eden sözleri reva görüp söylemeye küfür kelimesi (kelime-i küfür) denir (El fazı küfür, Hüseyin Aşık s.21)

Mahfuz

New member
bugün "ne denirse küfre gidilir"den deyil de, "ne denirse müslüman olunur"dan bahsetsek daha iyi olmaz mı? zaten bütün cemaatler şu olursa küfür bu olursa küfür, bizim yolumuz en doğrusu, biz doğru söylüyoruz diye diye ortada müslüman kalmadı. herkes diğerini kafir, münafık, fasık vs ilan etti. halbu ki Allah'a ve Rasülüne iman eden herkes müslüman. ve tek cemaat var İslam cemaati, tek tarikat var İslam tarikati, tek lider var Allah'ın Rasulü...

islamakidesi

New member
İnsanların kendilerini küfre götürecek sözleri bilmesi, onun için daha iyidir malum Münkerden sakındırma Müslümanın görevidir. Yazıda kaynak verdiğim eserler malum bütün İslam alemince muteberdir sizi rahatsız eden yanı nedir anlamadım. Küfrü bilmeden Müslüman olmanın kişiye ne faydası vardır. Tarikatten veya cemaatten bahsetmenize de anlam veremedim doğrusu, bizde biliyoruz ki dünyada iki millet var bir İslam milleti, bir de küfür milleti. Ayrıca iş Müslüman olmayı bilmek değil, nasıl Müslüman kalınır meselesidir. Yukarıda farkındaysan, İmam Azam gibi bir zatın ifadeleri var, yani bunları bilmekle korunur insan şirkten

Mahfuz

New member
yok rahatsız olmadım. yanlış anlaşılmasın söylediklerim.

öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, insanlar bilmeden küfre götürecek şeylere saplanıyorlar. insanlara şu küfürdür bu küfürdür diye yaklaşmak onların tepkisini çekiyor. belki bazı şeylere öylesine yapışmışlar ki aniden bu küfürdür desen Allah muhafaza adam sert çıkabilir, daha çok küfre sürüklenebilir. insanları saplandıkları şeyden kurtarmak için onlara daha güzelini göstermek lazım diye düşünüyorum. yani sevdirerek. yani İslam'ı sevdirmek. aniden koparmak yerine daha güzel birşey ile tanıştırmak daha iyidir diye düşünüyorum.

islamakidesi

New member
Anladım, ancak insanlara sevimli gözükmek yada kalplerini İslama yaklaştırmak pahasına da küfür olan davranışlar ve sözleri anlatmamamız onları eğer işliyorlarlarsa bu bataklıkta bırakmak anlamına gelir. O açıdan şirki ve küfrü iyi tanımlamak lazım. Pygamber Efendimiz (s.a.v) Küfür ve şirk öyle sinsidir ki: Kapkaranlık bir gecede simsiyah bir kayanın üzerinde gezinen simsiyah karıncaların ayak seslerinden daha sinsidir" diyor. Demek ki bu kadar ince eleyip sık dokunulacak bir mevzu ve bu sebeple bunu insanlara anlatmak daha elzemdir. Ayrıca yanlış anlaşılmadınız, siz de kendinize göre izahta bulunmuşsunuz.

Mahfuz

New member
aslında bu iş irşaddır. bu bizim işimiz değil. Mürşid-i Kamilin işi...

Üst Alt