Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Konuşamıyoruz Çünkü Okumuyoruz

alem-i ervah

New member
Kendilerini ifade etmekte en çok zorlanan insanlar, okumayan insanlardır. Dünya sıralamasında neredeyse birinci sırada olan kitap okumama alışkanlığımızdan dolayı, rahat cümleler kurup konuşamıyoruz… Dolayısıyla sosyal hayatımızın en doğal bağlantısı olan konuşmalarımızda da yanlış anlamalar ve kopukluklar oluşturuyoruz…

Neredeyse günde sadece 20- 30 kelimeyle derdimizi anlatmaya çalışıyoruz... Bunun sonucunda da, ifade eksikliğinden ve kelime hazinelerinin dar olmasından dolayı, cümle kurmada zorlanıyoruz… Konuşamadığımızdan dolayı da, bazen kaba davranışlarla ve kavgalarla derdimizi anlatmaya veya kendimizi kanıtlamaya çalışıyoruz.

Kitap okumayanların iletişim dünyası
Kitap okumayanlar, öncelikle hiçbir konuda tam ehil olamazlar. Bilseler de, sadece duydukları kadarını bilirler.
Toplum içinde hep dinleyici konumunda okurlar.
Bazıları da az bilgilerle kendini anlatmaya çalışıp, komik duruma düşerler.
Ya da tam bilmediği bir konu da cahilce ısrara ederler.
Sabit fikirli olup, 20 yıl önceki bilgilerle bu günü değerlendirirler.
Yeniliklere her zaman kapalı olurlar.

Kitap kurtlarının iletişim dünyaları nasıldır?
İçe kapalı karakteri olmadığı sürece; kelime bolluğundan ve genel kültürlerinin çok olduğundan dolayı, konuşurken zorlanmadan bilgiler sel gibi akar gider… Karşısındaki insanı bilgiyle doyurur… Yani “ağızları iyi laf yapar.” Yaşadığı her anını sorgular... “Çevreye, topluma, siyasete, ülke sorunlarına” karşı son derece duyarlı olur. Hayatı dolu -dolu yaşar… Boş sözlerden, boş işlerden ve boş insanlardan kaçınır.

Peygamberimize gelen ilk vahiy “OKU” olmuştur. Yani Kuran’ın ilk emri okumaktır... Okuyup yazmayı ALLAH (c.c.) Kuran ayetinde şöyle emreder: “Yaratan Rabbin adıyla oku. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir; Ki O, kalemle (yazmayı) öğretendir...”(Alak Suresi,1-5)
Allah’ın emri olan okumayı, yani “eğitimi” tüm Müslüman dünyası Kuran’ı okuyup bildikleri halde; özellikle bazı Müslüman kadınlar baskılardan dolayı eğitim alamamaktadırlar… Alamadıkları eğitim eksikliklerinden dolayı da, dünya çapında hemen fark edilen Müslüman kadınlar; hem kendi ülkelerinde, hem de dünya ülkelerinde çok fazla dikkate alınmayarak, üçüncü sınıf muamelesi yapılmaktadır… Oysa ALLAH (c.c.) Kuran’da kadın erkek ayrımı yapmadan bilgiyi ve eğitimi sadece erkeklere değil de, tüm insanlığa farz kılmıştır. Çünkü Kuran’ı okumadan anlayamadığımız için de, okumayı ALLAH (c.c.) farz kılmıştır… Tüm bunların yanında da, Peygamberimiz mümin kadınlara en üstün unvanı vererek, cenneti ayaklarının altına sermiştir.
“Cennet analarınızın ayaklarının altındadır.” (Hz. Muhammed)

Nuran yelkenci

ÇAPANOÐLU

New member
bu sitede ilk kez,
bir yazarın yazısına,
ayağa kalkıp saygı duruşuna geçiyorum
ve alkışlıyorum
en büyük yaramızın üstüne en doğru parmağı basmışsınız..
OKUMUYORUZ, BİRİLERİ RAHATÇA CANIMIZA OKUYOR..
kurtuluş..
okumak..
Rabbim razı olsun

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
kurtulus okumakta olsa sadece bilmekte olsa seytan nerelerde önemli olan azda olsa okuyup onu fiilen gercege dönüstürmek sadece okumak olsa burda sen neden biseyleri anlatma geregi duyardin ki veyada ben demekki okumadan fazla uygulamaya gecmek icin belli bir seye ihtiyac var araba benzinide olsa marsa basmiyabilir iteklemek lazim demi okuyalim ve uygulayalim cünkü okuyupta sapitanlarda fazla vesveselere düsmeyelim okuyup sapitacaksam cahil olmayi yeglerim uygulasamda bana yeter

alem-i ervah

New member
Ecmain inşallah..

Evet Nuran Yelkencinin bu yazısı benide çok etkiledi....
Ve maalesef gerçekler dile getirilmiş.....İnşallah daha çok okuruz...

V'esSelam

alem-i ervah

New member
İnşallah bu yazıdan bir tartışma çıkmaz...
Bu konuyu eklememin sebebi okuma acizi oldugumuz gerçegi idi...
Okuyun , Kur'an-ı kerim olsun , tefsir olsun ,meal olsun,tasavvuf olsun roman olsun vs vs..yeterki okuyun ,,, bilinçlenmek ,dagarcıgımızı genişletmek adına okuyun lütfen...

V'esSelam

Rahmet4

New member
Allah razi olsun okumanin degerini hatirlattiniz önceden cok kitap okurdum bilgisayar eve girdikten sonra hic okuyamiyorum.

alem-i ervah

New member
Amin Ecmain..

Ben şu sıralar kitaba daha çok yöneldim...Evet pc'ler vaktimizi alıyor ama ben bu yazılarıda pc vesilesiyle okuyorum..Demek ki çokta kötü bir arac degil.. :)
Yine okumaya başlayın derim...

V'esSelam

mhmt

New member
ZÜMER SÛRESİ
(9) (Böyle bir kimse mi Allah katında makbuldür,) yoksa gece vakitlerinde, secde halinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.

okumak..bilmenin bir yoludur.!!
allah razı olsun

ÇAPANOÐLU

New member
kurtulus okumakta olsa sadece bilmekte olsa seytan nerelerde önemli olan azda olsa okuyup onu fiilen gercege dönüstürmek sadece okumak olsa burda sen neden biseyleri anlatma geregi duyardin ki veyada ben demekki okumadan fazla uygulamaya gecmek icin belli bir seye ihtiyac var araba benzinide olsa marsa basmiyabilir iteklemek lazim demi okuyalim ve uygulayalim cünkü okuyupta sapitanlarda fazla vesveselere düsmeyelim okuyup sapitacaksam cahil olmayi yeglerim uygulasamda bana yeter

A kardeşim, sırf üstadlarınızı ve şeyhlerinizi haklı çıkarmak adına saçma-sapan beyanlarda bulunuyorsun, ne demek bu şimdi, şeytan da okumuş ama bir işe yaramamış.. Ya hu, bir kere, şeytanın isyanı, dünyanın kurulmasıyla başlar.. Daha ortada dünya yokken, bilgi yokken, ilmin değerini tartacak insanlık ve imtihan yokken, şeytan hangi bilginin sahibi olacaktır ki bilgisi kendini kurtarmasın..
Peki,
Bir fethullah gülen okuyunca doğruyu buluyor da mesela siz neden okuyunca sapıtasınız ha..
Eğer, okumanın, OKU'nun.. Bilginin.. Bilmenin.. ve Bilginin insana yüklediği değerin şuurunda olursa insan...
Neden sapıtsın..
Neden sapıkları önder edinsin..
Neden bir koyun misali, gördüğü her gölgenin peşine takılsın..
Bu zamana kadar, şu gavur icadı, yaramaz, bu kafir icadı, günah, eee, işte geldiğimiz nokta..
Filistin de kardeşimizin kanını içen YAHUDİ hayvanının MERCEDESLERİ ile kabeye gidiyor, Colalalırya serinliyor, Nestleleriyle ağzımızı tadlandırıyoz ve asıl işin tuhaf yönü..
Mao koministi Çin'in tesbihi ile zikir çekiyoz, takkesiyle namaza duruyor, seccadesinde secdeye gidiyoruz..
21. ci yüzyıla gelmişiz..
Hala okumak ve bilgi düşmanlığı..
Ayıptır, günahtır, vebaldir..
Allah OKU derken, siz çıkmış, okuyunca sapıtmaktan dem tutuyorsunuz..
Yahu, şu ümmete bir iyilik etmek istiyorsanız..
ne olur..
KIYAMETE KADAR SUSUN..
ALLAH RIZASI İÇİN..

ozkanalbay

New member
Hitler'in kitap okumakla ilgili fikirleri:

Benim için okumak, sözüm ona düşünürlerimizin bir bölümünün ifade ettiği anlamla aynı değildi.
Bazı kimseler vardır ki, bunlar hiç ara vermeden kitap okurlar. Okuduklarından bir netice çıkarmaksızın devamlı okuyup dururlar. Bu kimselerde bir yığın bilgi vardır. Fakat beyinleri bu bilgileri bir esasa göre tasnif edip değerlendiremez. Bir kitabın bütün içeriğini adeta ezberlerler. Kabiliyetleri, okudukları kitabın içinden ayrıntıyı atıp, esası zihinlerinde tutmaya ve bu bilgi özünü ilerde kullanmaya yetmez. Kitap herkesin kendi mesleğinin veya idealinin tespit ettiği muayyen bir sınırı doldurmak için değerli bir vasıtadır. Kitaplar ha*yat mücadelesine atılmış olanlara veya büyük ideal sahiplerinin ge*niş ufuklarına, yeni ufuklar katmakta yardımcı olurlar. Demek ki okumak bir gaye değildir. Okumanın ve bilgi edindikten sonra mü*talaada bulunmanın hedefi, dünya hakkında genel bir fikre ve görü*şe sahip olmaktır. Sistemli biçimde okuyarak elde edilecek bilgiler, bir mozaik parçası gibi yerine yerleştirilmelidir. Böylece kitap oku*yanın zihninde dünya hakkında genel bir fikir meydana getirilmeli dir. Yoksa okuyucunun kafasında büyük bir değerden yoksun bir bilgi salatası meydana gelmemelidir. Bu bilgi salatası sahibine bir gurur vesilesi olsa da, herhangi bir işe yaramaz. Kafalarının içinde bilgi salatası taşıyan kimseler, kendilerinin çok şeyler bildiklerine hükmederler. Fakat bu gibi kimselerin hayatları ya bir hastanede ya da politika çukurunda son bulur.
Böyle karmakarışık bilgi ve fikirlerle dolu beyin, istediği bilgiyi, kendisine gerekli olduğu an, bu kalabalığın içinden tutup çıkara*maz. Çünkü beyindeki bilgi tortusu hiçbir elemeye tabi tutulma*mıştır. Sadece okunan kitapların içerdiği bilgilerle beraber bir sürü ayrıntı üst üste yığılıp kalmıştır.
Bu gibi zavallı yaratıklar karşılaştıkları zorunluluklar sırasında okuduklarından faydalanacakları akıllarına gelse bile, ancak kitabın adını, sayfa numarasını ezbere bilmeleri gerekir. Aksi halde bu gibi kimseler işlerine yarayacak bilgileri hayatları boyunca bulamazlar. Buldukları anda da iş işten geçmiş olur.
işte, hükümet üyelerinin büyük ilim sahibi olmalarına rağmen, hata çukuruna yuvarlanmalarının sebebini başka yerde aramaya ge*rek var mıdır?
Bir kitap veya dergide, gazetelerde veyahut bir broşürde kendi özel *ihtiyaçlarına cevap veren bir malzemeyi görüp, ayrıntının arka*sından çekip alabilen kimse, okumayı bilen, okuduğunu anlayan kimsedir. Bu kimsenin kendisi için faydalı olduğunu anladığı bilgi özü , herhangi bir husus için, derhal zihinde oluşan hayalin içinde yerini bulur. Bu bilgi özü ya o düşünceyi ya da hayali tamamlar ve*ya düzeltir, veyahut da onu açıklığa kavuşturur.
Okumayı bilerek yapmış olan kimse hayat mücadelesi sırasında ilmi bir şeyle karşılaşırsa, hafızası yıllar önce de olsa çok eskiden elde ettiği fikir ve bilgiyi onun zihnine getirir. Muhakeme sahibi olan kimse de derhal bu bilgi ve fikirleri mantığına göndererek olay kar*şısında tavır alır. işte okuma böyle yapılırsa bir yarar sağlar.

Adolf Hitler / Kavgam

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
A kardeşim, sırf üstadlarınızı ve şeyhlerinizi haklı çıkarmak adına saçma-sapan beyanlarda bulunuyorsun, ne demek bu şimdi, şeytan da okumuş ama bir işe yaramamış.. Ya hu, bir kere, şeytanın isyanı, dünyanın kurulmasıyla başlar.. Daha ortada dünya yokken, bilgi yokken, ilmin değerini tartacak insanlık ve imtihan yokken, şeytan hangi bilginin sahibi olacaktır ki bilgisi kendini kurtarmasın..
Peki,
Bir fethullah gülen okuyunca doğruyu buluyor da mesela siz neden okuyunca sapıtasınız ha..
Eğer, okumanın, OKU'nun.. Bilginin.. Bilmenin.. ve Bilginin insana yüklediği değerin şuurunda olursa insan...
Neden sapıtsın..
Neden sapıkları önder edinsin..
Neden bir koyun misali, gördüğü her gölgenin peşine takılsın..
Bu zamana kadar, şu gavur icadı, yaramaz, bu kafir icadı, günah, eee, işte geldiğimiz nokta..
Filistin de kardeşimizin kanını içen YAHUDİ hayvanının MERCEDESLERİ ile kabeye gidiyor, Colalalırya serinliyor, Nestleleriyle ağzımızı tadlandırıyoz ve asıl işin tuhaf yönü..
Mao koministi Çin'in tesbihi ile zikir çekiyoz, takkesiyle namaza duruyor, seccadesinde secdeye gidiyoruz..
21. ci yüzyıla gelmişiz..
Hala okumak ve bilgi düşmanlığı..
Ayıptır, günahtır, vebaldir..
Allah OKU derken, siz çıkmış, okuyunca sapıtmaktan dem tutuyorsunuz..
Yahu, şu ümmete bir iyilik etmek istiyorsanız..
ne olur..
KIYAMETE KADAR SUSUN..
ALLAH RIZASI İÇİN..

capanoglu kardesim ben senin yazini hice saymadim onu bilmeni isterim sadece eklenti yapmak istemistim ama bu anlasilamadi demek istedigim sadece okuyup anlayan insan hata yaparsa bildigi halde bu sorumlulugun altinda sorumsuzca yanlisliklar yaparsa vebali büyük demek istedim okuyalim uygulayalim herseyi siniriyla yapalim hic okumayan bir insan her gün 5 saat kitap okusa bir ay sonra hic okumamasi normal hadi bu konuyu gecelim

kardesim herseye capan ciban olacagina herkese dil uzatacagina hocaefendiye dil uzatacagina insanlarda kusur bulmaya calisacagina kendinle ilgilenmeni kendini gözden gecirmeni tavsiye ederim

simdi celistigin konulara gelelim bana söyleyip düsünmeden yazdigin seylere ben ayip cikarmayi degil senin gibi ,ayip örtmeyi edep edindim ama sana senin gibi hareket etmek lazim

senin dedigin kelime ve cvplari bana söyledigin söz bu:

(Bu zamana kadar, şu gavur icadı, yaramaz, bu kafir icadı, günah, eee, işte geldiğimiz nokta..

senin dedigine göre biz bunlari yasaklamisiz insanlarin gözünü kör etmeye calismisiz bak sonra ne diyorsun

(Filistin de kardeşimizin kanını içen YAHUDİ hayvanının MERCEDESLERİ ile kabeye gidiyor, Colalalırya serinliyor, Nestleleriyle ağzımızı tadlandırıyoz ve asıl işin tuhaf yönü..
Mao koministi Çin'in tesbihi ile zikir çekiyoz, takkesiyle namaza duruyor, seccadesinde secdeye gidiyoruz

sonra bu yaziyi ekliyorsun gavur icadi diye yiyelimmi ozaman yaazinda celistigini söylemek isterim

ya arkadasim bana sus diyene kadar sen hele birde kiyamete kadar sus diyorsunda senmi konusacaksin senmi dogru yolu göstereceksin insanlarin akillarini karistirmaktan baska ne yaptinki güzel paylasimlar yerine hep muhalif olma cabasi icerisinde gördüm seni

(sus yada susmaktan daha degerli seyler söyle bana)

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
ben dört dörtlük bir insan degilim kardesim hayatimda fazlasiyla yanlislarim var ve ben bu yanlislarimin kapatildiginda düzeltildiginde daha mutlu oluyorum benim icin o müsbet örnegi bulup sen yazabilirsin canim kardesim mutluluk duyarim

alem-i ervah

New member
Hiç birimiz dört dörtlük degiliz..
Ama bu setretmeyi Allah'tan dilemek daha güzel degil midir ?
O setretti mi bir daha kimse göremez biiznillah yapılan yanlışları ,günahlar..

Ha derseniz ki hatalarımı söyleyin bir dahakine dikkatli olurum elbette uyarmak her müslümanın yapması gereken bir davranış...tabi incitmeden ifade etmek kaydıyla..yüzüne vurup ,aşagılamak amacıyla degil...
Allah-u teaala günahlarımızı affetsin inş....

ilk emir " Oku" bunu da unutmalyalım olur mu arkadaşlar ?

V'esSelam

leyla

New member
evet katılıyorum okumak çok güzel ama okuyan insanların çoğuda anlatılan kadar öyle herseyi bilen konuştumu çok güzel konuşan insanlarda değil hani bazılarıda bir kompozisyon bile yazamıyo mesela bi örnek verebilirim.Ben kendim asırı roman vs kitap okuyan biri değilim ama kuran ve arapça üzerine kendimi geliştirmeye çalışıyorum.ama benim kardesim ve amcamın kızı aşırı derecede kitap okuyolar halada öyle ama kardeşimin hocası ona bir konu hakkında kompozisyon yazmasını söylemiş e buda tabiki amcamın kızının yanına gitmişti beraber yazalım diye oturdular ikisi bir o konu hakkında konuşuyolar yalnış olmasın 1 veya 2 satır yazabilmişler en sonunda amcamın kızı pes etti yazamıyorum diye konuşyolarki şöyle yazsak nasıl olur söyle yazsak nasıl olur diye birşey çıkaramadılar ve eve geldi kardesim ben baktım konuya ve elimden gelen şekilde yazdım orta okulda türkçem hep beşti benim ben yazdım o kompozisyonu ve devrisi gün okula götürdü kardesim. Hocası herkese sırayla okutmuş sıra kardesime gelmiş oda okumuş hocası çok beğenmiş sınıfın ortasında herkese alkışlatmış tabi kardesimde ben yazdım diye geçiniyo pek bi havalanmış.eve gelip anlatınca ben de pek bi sevindim ve dedimki iki okumuş birseyi yazamadınız ben yazdım dedim demekki herşey okumak değilmiş......

alem-i ervah

New member
Tek bir yargı ile kesip atmalayalım bence..
Okumak elbette güzeldir..Kişinin bakış açısını , dağarcıgını geliştirir...Ben çok çok okuyor degilim ama elimden geldigi kadar okumaya çalışıyorum..
Lakin okumaktan da öte düşünmek te önemli...
Okumakla birlikte düşünmek tefekkür etmekte bir çok kapıyı açacaktır mutlaka... ;)

V'esSelam

ÇAPANOÐLU

New member
ben dört dörtlük bir insan degilim kardesim hayatimda fazlasiyla yanlislarim var ve ben bu yanlislarimin kapatildiginda düzeltildiginde daha mutlu oluyorum benim icin o müsbet örnegi bulup sen yazabilirsin canim kardesim mutluluk duyarim

bak işte, söylemek istediğim budur benim,
Bizler insanız, Fethullah da insan, Nursi de ve hatta PEYGAMBERLER bile..

En'am Suresi 9 Eğer o peygamberi bir melek kılsaydık kuşkusuz onu bir er kişi yapacaktık ve içine yuvalandıkları kuşku ve karmaşayı onların üzerlerine giydirmiş olacaktık.

öyleyse, birilerini körü körüne taklit etmek yerine, yazıyı yazan arkadaşın dediği gibi, OKUYARAK, BİLGİ SAHİBİ OLARAK, BİLEREK VE BİLGİLENEREK doğruyu bulmaya çalışmalıyız..
Elbette her okuyan doğruyu bulamayabilir ama hiç okumayanın bu şansı bile yoktur..

Ülkemizde öyle cemaatler mevcuttur ki, ya müridlerini hiç okutmazlar, şeyhinin nazarıyla bütün bilgilerin kendilerine aktarıldığı inandırılır, ya da, okursa bile bir tek kendi cemaatinin kitapları tavsiye edilir..
Ya hu, insan bir yemeği bile üst üste iki kez yemek istemezken, ayni tip kitapları okumak, kişiye ne ivme kazandırır ki..
Birakalım, herkes ne istiyorsa onu okusun, iyiyi de kötüyü de okuyarak ve kendi iradesiyle bulsun..
Rabbimiz bile yarattığı halde insanın özel durumlarına dünyalık karışmazken, bizler kim oluyoruz ki, insanların ya okuma şansını elinden alıyoruz ya da okuyacağı kitabı diretiyoruz..
böyle bir toplum kapalı bir toplumdur ve..
Kapalı bir toplumun acı bilançosunu görmek isteyenler..
ÜLKEMİZE,
İNSANIMIZA,
CEMAATLERE
TARİKATLERE VE
TOPLUMUMUZA iyi baksın..
acaba MEDENİYET namına ne görebilecekler..

Asya

New member
okumak hayatımın vazgeçilmezidir.okumadan yaşayamam
diye düşünüyorum.

Üst Alt