Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kolalarda alkol var mI?.içmekte tereddüt ediyorum...

firoll

New member
coca cola ,cola turka fanta pepsi gazozlar vs...bunalrda alkol olduğu ortaya çıktı ver bixzler içip içmemekte arada kaldık..ama ben arada sırada dayanamayıp içiyorum..ki burada bu konuda yetkili kişi var mı bilkmiyorum ama net bir bilgi varsa soruyoırum kola içelimm mi içmeyelim mİ?

firoll

New member
özür dilerim..forumda yeni olduğum için araştırma yapmadan aynı konuyu açmışım...kusuruma bakmayın..

the okuz

New member
kimyager değilim o yüzden bilemem alkol var mı yok mu kolada: ama şunu biliyorum ki mideni parçalamak için özel bir çaba göstermek istiyorsan bir bıçak ve bir şişe kola işini görür...

kardelence

New member
ne kusuru ki insanlık halı olabilir fıroıı kardeş

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
kardeşim cocacola ve onun ürünü olan gazlı içecekleri içmeni tavsiye etmem.çünki içeriklerini açıklamıyorlar, buda şaibeli maddeler içine dahil demektir..
alkol meselesi ise şu : yetkililer diyorlarki gazozlu içeceklerdeki alkol doğal oranın altındadır yani bir portakalın içinde de koladaki kadar alkol var.. o yönden için rahat olsun..

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Ancak Portakaldaki oran doğal olduğu halde gazozun içerisine bu Renk verebilmek için özel olarak katılmakta. Buda gazlı içecekleri yapay konumuna getirmektedir.

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
örneğin camlıca gazozu! renkli değil şefaftır, lakin onunda içinde portakalın içindeki kadar alkol var, şimdi renkli olunca olmaz şefaf olunca olurmu?
bu meselenin renkle ilgisi yoktur, içeceğin su yada saf meyve suyu gibi doğal bir içecek olmaması insan eliyle oluşturulmuş olması bişey değiştirmez,, içindeki alkol oranı, doğal sınırın altında kaldıkça sorun teşkil etmez..

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Sanırım biraz eksik açıklama yaptım. Bu içeceklerin tümü yapaydır. Meyva suları dahil. Su, şeker(veya suni tatlandırıcı), doğal veya doğala özdeş yapay boya ve aroma maddelerinin karıştırılması ile elde edilirler. Gerek bu maddelerin eritilmiş olarak saklandıkları solventin etil alkol olması, gerek bu karışımın fermentasyona uğraması sonucunda etil alkolün oluşması, kaçınılmazdır. Bu sebeple yapıda alkol bulunmak zorundadır.

Bu oran ise batılı ülkelerde %0,03lt/gr iken ülkemizde%0,05lt/gr Gıda kodeksi bunlarıntümüne alkolsüz içeçekler sınıfında toplamaktadır. Yani türk gıda uzmanları halka ağız dolusu alkolsüz gazlı içecekler. Derken içerisine %0,5gr olacağını yanlı yanıltma ile saklıyorlar.

rusen_alp

New member
Konuyla ilgisi pek yok ama komik bir şey oldu onu paylaşmak istiyorum, bazen insan hızlı okuma nedeniyle kelimeleri yanlış okuyabiliyor.Bu konu başlığını bir an için şöyle okudum :

" Karakolda alkol var mı, içmekte tereddüt ediyorum "
:D

rusen_alp

New member
Sanırım biraz eksik açıklama yaptım. Bu içeceklerin tümü yapaydır. Meyva suları dahil. Su, şeker(veya suni tatlandırıcı), doğal veya doğala özdeş yapay boya ve aroma maddelerinin karıştırılması ile elde edilirler. Gerek bu maddelerin eritilmiş olarak saklandıkları solventin etil alkol olması, gerek bu karışımın fermentasyona uğraması sonucunda etil alkolün oluşması, kaçınılmazdır. Bu sebeple yapıda alkol bulunmak zorundadır.

Bu oran ise batılı ülkelerde %0,03lt/gr iken ülkemizde%0,05lt/gr Gıda kodeksi bunlarıntümüne alkolsüz içeçekler sınıfında toplamaktadır. Yani türk gıda uzmanları halka ağız dolusu alkolsüz gazlı içecekler. Derken içerisine %0,5gr olacağını yanlı yanıltma ile saklıyorlar.

Sanırım bu alkol kimyasal olarak kabul edilen alkol, yani insanı sarhoş edecek cinsten değil, ayrıca bu meyve suların bir kısmına tamamen kimyasal karışımlarla yapılmış ( boya vb gibi ) diyorlar, hiç doğal bir şey bulamazsınız deniyor, gerçekten bu meyve suları bu derece sağlıksız mı ?

abrec

New member
valla ne yalan söyleyim kolayı seviyorum ama bu israil muhabbetine içmiyorum..ayrıca bu alkol gazozlardada var...coladada var..hatta portakaldada var..yani içtiğimiz (portakal sıkarak) elde ettiğimiz portakal suyundada alkol var..bu alkol olayını bir din aliminin açıklaması lazım bence..portakal suyuda içilemezmi mesela.doğal alkol denen bir şey var..acaba o caizmidir..portakal haram edilmediği için portakal yenir.onun içindede alkol var..bence araştırılması gereken bir konu..

sodada gazozda colada hepsinde alkol var denniyor.bu sözde islami firmaların sattıklarındada varmış..ortaya çıkınca tek bir açıklama bile yapmadılar..kime güvencez..

"ÇÝL€"

New member
..Sükutun Hakým Huzurun Var Olduðu Yerden..
Evet varmış hatta ispatlanmış 1 kutu kola içen bir insan alkol ölçücüde ölçüm yaptırmış ve alkol aldığı tesbit edilmiş fakat o kişi sabahtan beri hiç bişi yememiş sadece 1 kutu kola içmiş (DİKKAT!!!aç karnına sakın kola içmeyiniz çok zararlıdır;) )

AvarBey

New member
Her şeyde olduğu gibi bundada ihtilaf edildi bizim hikmetli alim(?)lerimizce.. Sağolsunlar kimi helal diyor kimi haram.

gokhann

New member
kısaca içinde olmadığını bilmediğim şeyi içmem. Kolanında içinde ne olduğunu söylemiyorlar.

firoll

New member
Konuyla ilgisi pek yok ama komik bir şey oldu onu paylaşmak istiyorum, bazen insan hızlı okuma nedeniyle kelimeleri yanlış okuyabiliyor.Bu konu başlığını bir an için şöyle okudum :

" Karakolda alkol var mı, içmekte tereddüt ediyorum "
:D

:)......................

Mücahid

New member
Bir anekdot.Yurt dışın da yaşadığım sırada bir bayanın gece geç bir saatte uykudan uyanıp buzdolabında bulunan kolayı başına dikip soluğu kesilene kadar içtiğini daha sonrada midesinin patladığını işitmiştim.Hayli ilginç demekki ,içmemek lazım :D

AHmedine

New member
ülkere sormustum bir ara bana bu cevabi yazdi,

Son zamanlarda daha önce gazozda yapılan ‘alkol’ tartışmasının kolaya da taşındığına tanık olmaktayız. Bu tartışma da gazozda olduğu gibi bilgi eksikliği nedeniyle kavram kargaşası yaratmaktadır. Kolada alkol olduğu bilgisi gazozda da olduğu gibi doğru değildir.

Ülker, tüketicisine her zaman kaliteli, sağlıklı, leziz ve güvenli ürünler sunmayı, ayrıca ürünlerine ilişkin doğru bilgi vermeyi ilke edinmiştir. Bu nedenle Ülker, yürürlükteki mevcut etiket tebliğine harfiyen uymanın yanı sıra, call center ve web sitesi aracılığıyla da tüketicilerini ilgilendikleri konularda aydınlatmayı bir borç bilmektedir.

“Kola’da alkol var” gibi hiçbir şekilde bilimsel temele ve doğruya dayanmadan yapılan açıklamalar ve yayınların tüketicilerimizi tedirgin edeceği düşüncesiyle Cola Turka’nın üretim prosesini sizlerle paylaşmak isteriz.

Cola Turka’nın içeriğinde özgün tadını veren doğal aromalar bulunmaktadır. Teknolojisi daha pahalı olmasına rağmen doğal aromalarımızı suda çözüyoruz; çözelti olarak hiçbir şekilde etil alkol kullanmıyoruz. Bu doğal yapıların haricinde ürünlerimize hiçbir katkı maddesi eklemiyoruz.

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, üretim proseslerimizin hiçbir aşamasında alkol veya türevleri kullanılmamaktadır.

Diğer tüm Ülker ürünlerini olduğu gibi Cola Turka’yı da gönül rahatlığı ve afiyetle tüketmenizi önerir, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

ÜLKER Tüketici Danışma Merkezi
http://www.ulker.com.tr/iletisim

Üst Alt