Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kör, Alaca Ve Kelin Kıssası

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Buharı ve Müslim, Ebu Hüreyre'den rivayet ettiler ki, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: «İsrail oğullarında biri alaca, biri kör, biri de kel, üç kişi vardı. Cenâb-ı Allah, bunları imtihan etmek istedi. Kendile*rine bir melek gönderdi. Melek, Önce alacalının yanına gitti. Ona sordu:
- En çok neyi arzulayıp istersin?
- Güzel bir renk, güzel bir cilt (deri) isterim. İnsanlar beni horladılar. Melek, elini onun vücuduna sürdü. Üzerindeki alacalık gitti. Ona, güzel bir renk ve güzel bir cild verildi. Melek, sonra ona şöyle sordu:
- En çok hangi malı istersin?
- Deve (veya sığır) isterim.
Ona, on aylık gebe bir deve verildi. Melek ona:
- Bu mahn sana bereketli olsun, dedi. Sonra kelin yanına gitti. Ona şöyle sordu:
- En çok neyi istersin?
- Güzel bir saç isterim ki, kelliğim gitsin. Çünkü insanlar beni horluyorlar.
Melek, elini onun başına sürdü, kelliği gitti. Ona güzel bir saç veril*di. Sonra da melek, ona şöyle soı-du:
- En çok hangi malı istersin?
- İnek isterim.
Melek, ona gebe bir inek verdi ve:
- Bu malın sana bereketli olsun, dedi. Sonra körün yanma gitti. Ona da şöyle sordu:
- En çok neyi istersin?
- Allah gözlerimi bana geri versin, onu isterim ki, insanları görebileyim.
Melek, elini onun gözlerine sürdü. Cenâb-ı Allah da gözlerini ona geri verdi. Melek, ona sonra şunu sordu:
- Hangi malı daha çok seversin?
- Koyunu severim. Melek, ona bir koyun verdi.

Bu üç kişinin hayvanları doğurdular. Birinin bir vadi dolusu devesi, diğerinin bir vadi dolusu ineği, üçüncüsünün de bir vadi dolusu koyunu oldu.

Yine bir müddet sonra melek, alaca olan şahsa gider ve onun eski şekline bürünerek:
«Ben fakir bir kişiyim, beni memleketime götürecek param kalmadı. Muradıma, önce Allah'ın, sonra senin yardımınla erebileceğini. Sana güzel bir ten ve güzel bir renk veren Allah rızası için senden bir deve istiyorum ki, bununla memleketime kavuşayım.» der. Fakat alacalı:
«İyi ama hak sahibi çoktur.» diyerek meleğin isteğini red*deder. Bu sefer melek ona:
«Ben, seni tanır gibiyim. Sen, halkın iğrendiği alacalı değil miydin? Fakir iken Allah'ın zengin ettiği kimse, sen değil iniydin?» deyince Alacalı:
«Atadan ataya intikal ederek bu mal bana miras kaldı.» cevabım verir. Melek:
«Eğer sözünde yalana isen, Allah seni eski haline çevirsin.» şeklinde beddua ederek alacalının yanından ayrılır.

Bundan sonra Melek, kelin yanına gelir. Ve aynı şekilde red cevabı alarak ondan da uzaklaşır. Önceden gözü kör olan kimse ise meleğe şöyle cevap verir:
«Gerçekten ben kördüm. Allah, bana gözlerimi geri verdi. Fakir iken beni zengin etti. Onun için işte malım, dilediğini al, dilediğini bana bırak. Allah için bugün benden alacağın şeyden dolayı sana güçlük çıkaracak değilim.»
Bu cevap üzerine melek ona şöyle der:
«Malını muhafaza et. Allah, sizi imtihan etti de senden razı oldu. Diğer iki arkadaşın ise O'nun gazabına uğradılar.»

hilal

New member
Allah razı olsun bekir abi çok güzel bi paylaşım.Rabbim verdiklerine ve aldıklarına şükredenlerden kılsın hepimizi.

Üst Alt