Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Köpek beslemek evde dogru mu

mamufatih

New member
selamün aleyküm
yeni geldim de yanlış yere konu açmış olabilirim de site yöneticisinin yardımını bekliyorum da evde köpek beslemek dogru mu acaba sizden yardım istiyorum evde namaz kılınıyo ama sitede bu konu açılmış olabilir ama bilmiyorum özür dilerim herkezden ;)

kemi

New member
İbn Abbas [r .a] şöyle demiştir.Rasülüllah [s.a.v] İçinde köpek ve süret bulunan hiç bir eve melek girmez.İbn Abbas İçlerinde ruhlar bulunan canlı timsallerini heykellerini kasdediyor demiştir.[Buhari.3749]

Rasülullah şöyle buyurdu-Her kim avcı köpeği ve koyun köpeği dışında köpek
beslerse veya köpek bulundurursa her gün geçmişteki kazandığı sevaplardan iki kırat [ölçek] eksilir.[Buhari Zebaih 6 Müslim Musakat 10]

K

kardelenmisali

Guest
Değerli Kardeşimiz;

“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir." (Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, Hayreddin Karaman, İz Yayıncılık)

Selam ve dua ile...

a l p e r

New member
Evde köpek beslemek pisliktir. Bunu 17 sene bir çok köpek beslemiş bir ailenin çocuğu olarak söylüyorum.

Cinslere göre köpeklerin ihtiyaçları değişiklik gösterir fakat hepsinin ortak özelliği bulundukları ortama pislik getirmeleridir. nedir bu pislikler?

Dışkıları: evde en uygun yer, varsa balkon yoksa banyo veya tuvaletin bir köşesidir. Bu dışkılar her halükarda toplanıp temizlenmek zorundadır. Kemik veya mama yiyen köpeğin dışkısı 2-3 saat sonra kuruduğunda dağılmaya başlar ve kiraç tozu gibi havaya saçılır. Bu tozlarda bulunan bağırsak kurdu yumurtalarının nefes ile içe çekilmesi veya yutulması insanda kiste sebep olur. Bunu engellemek için köpeklere kist aşısı yapılır. Bu aşılar ile dışkının kist yapması engelleniyor olsa da dışkı solumak ve yutmak zararlıdır.

Ayrıca pisledikten sonra köpeğin anüsünde ve etrafındaki tüylerde pislik kalır. Bazı köpekler buradaki pisliği yere(halıya) sürterek temizler. Yere sürtmeleri komik bir görüntü oluşturur fakat yaptığı şey itibari ile hiç de komik olmamalıdır...

Tüyleri: Köpekler, tüylerinde bulunan sayısız canlı ile yaşamak üzere yaratılmış, vücut savunma ve bağışıklık sistemleri ona göre oluşturulmuştur. Fakat bu canlılar insanların savunma mekanizmalarını yorar ve diğer başka hastalıkların üstünlük kazanmasına sebep olur. İnsan mikrobik ve virütik enfeksiyonlara devamlı açık hale gelir. Köpek ne kadar yıkanırsa yıkansın (ki köpek derisi hassas olduğundan fazla yıkanmaz) köpek pistir.

Köpek tüyleri ile ilgili bir başka tehlike ise dökülen tüylerinin tabiri caiz ise her yeri doldurmasıdır. Yediğiniz yemekten yattığınız yatağa, kullandığınız dişfırçasından giydiğiniz çamaşıra kadar her yerde bu tüylerle karşılaşmak olağandır. Bu tüylerin yutulması veya solunmasıyla bir çok hastalık oluşur. Kılın vücut içinde bir yere tutunup metrelerce uzaması veya kist yapması en bilinen zararlarıdır. Bunun olmaması için yine aşılar mevcut, ama hiç bir aşı %100 garantili değildir ve kılın yutulmamasını sağlamaz.

Çeşitli akıntılar: Köpeklerin temizliği akıntılarla sağlanır. Bu akıntılar köpeğin temizliğine hizmet eder fakat akıntının kendisi insan için pisliktir. Oturduğunuz koltuktan yürüdüğünüz halıya, giydiğiniz elbiseden yattığınız yatağa kadar her şey bu sıvılarla kirlenir.

Bu saydıklarım sadece sağlıklı bir hayvanın doğal ürettiği pisliklerdir. Özel durumlar özel pislik üretimi demektir.

Köpek kötü bir yaratık değildir, kötü olan bu hayvanları koyunda beslemektir...

mamufatih

New member
anlamadım da şimdi evde beslenmeli mi beslenmemeli mi?

Mücahid

New member
anlamadım da şimdi evde beslenmeli mi beslenmemeli mi?

Kardeşim, Alper ağebeyin 17 yıl köpek beslenen bi evde yaşadıklarını aktarmış ilk ağızdan sana ve aktardığı bilgiler köpeğin ev içinde beslenmeyecek bir hayvan olduğuna işaret etmekte.Fıtratı(Yaradılışı)itibari ile köpek bekçilik ve av hayvanı olarak beslenir ve uygun koşullarda yapılırsa daha sağlıklı olur.Genleri ile oynanarak köpeklerisüs hayvanı haline getiren batılılar bunu çekirdek aile yapılarındaki bozukluğu ve yalnızlığı kamufle etmek için kullanmışlar ve çağdaşlık adına da bizim taklitçi insanımıza empoze etmişlerdir.Filmlerde izlenen ve hayvan sevgisi adı altında lanse edilen bu tür davranışların müslüman toplum ve bireylerde hayat bulmaması gerekir.Dua ile

yelken06500

New member
evde köpek beslemek hususunda 4 mezhebin alimleri de aynı cevabı verir beslenmez..ayrıca şafi mezhebinde köpeğe değen elbise yıkanmadan namaz olmaz

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Evde köpek beslemek pisliktir. Bunu 17 sene bir çok köpek beslemiş bir ailenin çocuğu olarak söylüyorum.

Cinslere göre köpeklerin ihtiyaçları değişiklik gösterir fakat hepsinin ortak özelliği bulundukları ortama pislik getirmeleridir. nedir bu pislikler?

Bu saydıklarım sadece sağlıklı bir hayvanın doğal ürettiği pisliklerdir. Özel durumlar özel pislik üretimi demektir.

Köpek kötü bir yaratık değildir, kötü olan bu hayvanları koyunda beslemektir...

bir süre benim de sibirya kurdum(haski) vardı. köpek beslemek cidden getirisi olamayan zahmetli birşey . alper kardeşin saydığı durumların dışında birçok olumsuzlukları daha var.

Üst Alt