Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kethuda Ol....

Uhud daðý

New member
Bağlılarından can muhammed celenderi acinde görüştüğü o seyyid zata şöyle anlatmıştır.
İmamı rabbani hz lerinin yanında talebe idim.Bir gün akşama doğru imamı rabbani hz leri bana;
"Sana birşey söylesem yaparmısın?"buyurdu.
"Canım feda olsun yapmaz olurmuyum!dedim.Bunun üzerine benim elime yazılı bir kağıt verdi ve buyurdu ki;
"Hafız rahnenin bahçesine git,orada bir grup derviş oturmaktadır.Onların yanlarına var.Aralarında güzel yüzlü bir dervişin onlarda geri oturduğunu göreceksin.Bu dervişin yanına git,ona bizim dua ettiğimizi söyle.Bu kağıdıda ona ver ve buraya gelmesini söyle"dedi.Emri üzere derhal dediği yere gittim .Söylediği gibi dervişlerden bir cemaat ve bu cemaattan biraz geride oturan güzel yüzlü dervişi gördüm.Oda beni gördü ve görürgörmez bana;
"Sen imamı rabbani hz leri gönderdi?"dedi."Evet"deyip elimdeki kağıdı ona verdim.İmam hz dua ettiğini ve çağırdığını söyledim.Ben böyle deyince kalkıp,beraberce yola koyulduk.İmamı rabbani hz lerinin huzuruna vardık.Bir köşede oturuyordu.Çağırıp geldiğim zatta başka bir yere oturdu.Bu sırada imam hz leri kahve getirmemi söyledi.Hemen koşarak dergahtaki kahve pişirilen yere gittim.Kahveyi alıp getirdim.Önce imam hz lerine götürdüm"ona götür"buyurara gelen misafire götürmemi istedi.Ona götürmek üzere yüzümü o tarafa döndüm.Onuda imam hz lerinin suretinde gördüm.Bu sefer o,önce imam hz lerine götürmemi istedi Dönüp baktığım da imam hz leri yerinde oturuyordu!Çağırdığım oderviş imamı rabbani hz lerinden beni sordu.Oda,Bu celendendir ismi can muhammeddir dedi.Bunun üzerine o derviş "babası bizim tanıdıklarımızdan dır.Bunu hangi tarikatta yetiştiriyorsunuz deyince .Kadiriyye silsilesin den buyurdu.Bunu üzerine o zat "Allahu tealaya hamd olsun.onu seyyid abdulkadir geylaniye kavuştururuz buyurdu.Bu sırada imam hz leri dışarı çıkmak üzere kalktı ve benden bir ibrik su istedi hemen hazırladım.Dışarı çıktığında bana kutup yıldızını göstererek"Can muhammed!kutup yıldızını biliyormusun?Bumudur değilmidir?dikkatli bak!buyurdu.Dikkatli baktım kutup yıldızından,üzerinde siyah bir hırrka bulunan bir zat çıktı ve ok gibi bir anda yanımıza geldi.İmamı rabbani hz leri buyurduki:"huzuruna yaklaş"oABDULKADİR GEYLANİDİR"Ona intisap et,bağlan,"bu emre uyarak huzuruna yaklaştım,benim kendisine intisabımı(talabaliğimi)kabul etti.Sonra tekrar kutup yıldızına doğru gidip,yıldızın da kayboldu.Bu sırada imamı rabbani hz leri abdest aldıktan sonra mescide girdi.Çağırdığım dervişte yanımdaydı.Bana "abdulkadir geylani hz lerini gördünmü"dedi bende "evet" dedim.
Bu hadiseyi anlatan seyyid zat şöyle anlatıyor."Ben bunları can muhammedden dinledikten sonra ona dedim ki;
-Bukadar kıymetli şeylere kavuştuktan sonra nedenticarete dalıp dergahtan uzak kaldın?dedim o da bana,
Acaib bir hikayedir.Ben imamı rabbani hz nin talebesiyken akrabalarım gelip,beni götürmek istediler.Buna müsade et biz bunu kethuda8ticaret reisi)yapacağız.diye ısrar ettiler imamaı rabbani hz leri bana;
"Git kethuda ol" buyurdu.Ben ayrılıp gidemedim.Yakınlarım tekrar gelip beni istediler"git" buyurdular Ben yine gidemedim.Akrabalırım kalabalık geldiler beni götürmek istediler.İmamı rabbani hz leri bu halden rahatsız oldu.Bir gün birşey yiyordu kendi ağzından yediği şeyin bir parçasını koparıp benim ağzıma verdi.Onu ağzıma alır almaz halim değişti.Dünya işlerini düşünür hale döndüm.Bu sefer beni götürmek için gelen akrabalarımla çaresiz gittim.Ticarete başlayıp kethuda oldum.Bundan sonra ticaretle uğraştım fakat hocam imamı rabbani hz lerini unutmadım.O na bağlılığımı kesmedim her ne zaman buraya gelsem,ziyaret edip görüşürüm,sohbetinde bulunurum dedi.

Üst Alt