Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kendi Düşüncelerimi Yazdim!!!

gelincik tarlasý

New member
Umarım yazdığım bu yazıyı sıkılmadan sonuna kadar okuyabilirsiniz.....

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

İfade özgürlüğü , günümüzde kültürel,ekonomik,politik hayatımıza darbe vuracak hale gelmiştir. Pekçok insan ifade özgürlüğünün peşinden koşmakta veya yaptıkları yanlışı ifade özgürlüğünün arkasına sığınarak yapmaktadır.

Nedir peki bu ifade özgürlüğü?
İfade düşündüğünü belirtme veya söyleme işidir,güçlük çekmeden yapılabiliyorsa ne ala...Dilsizler, amalar,engelliler,engelsizler, ... herkes bir şekilde kendini ifade etmeye ,anlatmaya çalışır.Kimin ne kadar başarılı olduğu tartışılır tabii.Bir de hiçbir fiziksel özrü bulunmadan ifade güçlüğü çekinler var. Bu insanlar düşünselliklerini ortaya koymakta ya fikren yetersizlerdir yada baskı,şiddet,zulum veya çeşitli müeyyideler altında ezileceklerini hissettiklerinden suskun kalmayı yeğlerler.
Ülkemizde ve hatta hemen her ülke de yaşanan bir tablodur bu.

Bir başkasına kendi düşüncenizi ,baskı yaparak,yaptırımlar uygulayarak benimsetmek,inanmadığı halde ona bunu uygulatmak hiç etik değil.Kendinizi fikirlerinizle,anlayışınızla ve ne fazla da saygınızla kabullendirin...Bırakın başkaları ne savunmak istiyorsa onu savunsun .Herkesin fikrini deşifre bağımsızlığı olsun...

Dinimizde ifade özgürlüğüne çok mustesna şekilde deyinilmiştir. Bakara suresinin 256. ayetinde belirtilen "Dinde zorlama yoktur" prensibi bunun en belirgin örneklerindendir.Her ne olursa olsun baskı uygulanmaz,kişiye doğru yol gösterilir fakat bu bir düşüne olarak kalır,kimsenin düşünge gücü sınırlanmaz.Nitekim Insan suresinin 3. ayetinde söyle buyurmaktadir: "Süphesiz biz o'na (dogru) yolu gösterdik, ya sükredip (inanir) veya nankör olup (karsi çikar)."

Bunu sadece , Kur'an-i Kerim de değil Peygamberimizin hal ve hareketlerinde de inceleyebiliriz.Nitekim Peygamber efendimiz Bedir savasi baslamadan önce sahabenin görüsünü almis, gazvedeki konumlarinin iyi olmadigini gören Habbab Ibn-i Munzir'in ifadesi üzerine yerlerini degistirmistir.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMALI AMA YA KÖTÜYE KULLANILMASI...

İfade özgürlügünün ahlak sınırları içinde olmasi gerekir. Baskalarinin görüs, düsünce veya inancina saygi göstermek Islam ahlakindandir. Düsünce veya inancı dolayısıyla kimse küçük görülemez. Kur'an-i Kerim bu konuyu açiklamaktadir: Enam suresinin 108. ayetinde "Allah'tan baskasina tapanlara sövmeyin; sonra onlar da bilmeyerek Allah'a söverler..." Bu ayetten dinimizin başka görüşlere ne denli açık olduğunu anlayabiliriz.

Günümüzde ifade özgürlüğüyle ahlak sınırlarını zorlama arasındaki ince çizgiyi anlamamış olanlar var.Bunlara en önemli örneği Danimarka da yayımlanan bir dergide çıkarılan Peygamberimiz in karikatürleri teşkil eder.Bu kartikatürler İslamiyete gönül vermiş bizleri derinden yaraladı,paramparça olduk,paramparça etmek istedik...

Çünkü Peygamberimiz in resmedilmesi ve o özellikle bir terörist gibi resmedilmesi bizleri delirtti.Karikatüre önce, Danimarka Müslüman azınlığı tepki gösterdi.Danimarka Başbakanı Rasmussen “AB adayı bir ülkenin AB’nin ifade özgürlüğü standartlarını biliyor olması gerekir” dedi....

Uzaktan bakıldığında ne kadar basit gibi duruyor.Küçük bir karikatüre bu denli tepki verecek ne var?Sonuçta ifade özgürlüğü var değil mi?İşte haklar ile sorumlukluklar arasında bahsettiğimiz çizgi devreye giriyor.Siz hakkınızı kullanarak düşüncenizi dile getirdiniz hatta kaleme aldınız ancak bu sıra bir başkasının inanç hakkını hiçe saydınız.Bu ifade özgürlüğü olmuyor işte.Bu saygısızlık ,bu bencillik, bu hakaret,bu yalan, bu kendinibilmezlik oluyor bu raddede...

İfade özgürlüğü gibi, inanç özgürlüğü de kutsaldır...Her ne olursa olsun hiç kimsenin özeline,inancına,kutsalına küfretme,aşağılama hakkını size vermez.Karşınızdakinin düşündükleri,İNANDIKLARI, bağlandıkları size ne kadar saçma gelirse gelsin saygı duymak zorundasınız.Belki bir başkası da sizin inançlarınızı saçma buluyor olabilir.

Bir dini,bir peygamberi bu derece de terör ve şiddetle içiçe getirmek Serbest Fikir Beyanı olmuyor SUÇ oluyor.

Peki Türkiye de bir televizyon kanalı yada bir dergi şuan dünya da yaygın olan dinlerden birine inananları cani olarak gösterse ve Peygamberini de bir terörist sıfatına soksa İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ kabul edilir mi acaba?

Umarım sıkılmamışsınızdır yazımı okumaktan.Hakkınızı helal edin,başınızı ağrıttım...

hasret

New member
est.kendi adıma başım falan ağrımadı...
sıkılmadımda...çok doğru şeyler yazdıkların...
ama en son yazdığın parağrafta "peygamberlerini de" demişin o bana göre yanlış çünkü biz bütün peygamberlere inanıyoruz...
Son peygamber yani bizim peygamberimiz bir kavme veya bir ülkeye gönderilmiş değil tüm insanlığa gönderilmiş bunlar onu anlamakta güçlük çekiyorlar hakaret edip saldırıyorlar...
Allah razı olsun emeğine sağlık...

gelincik tarlasý

New member
Sen Sağol Kardeşim Ama Ben Diğer Peygamberlere Inanmiyorum Demedim Elbette Inaniyorum Fakat Orada Ki Ifadeyi Secerken Düşüncem şuydu: peygamber Adi Yada Din Adi Kullanmamak

mhmt

New member
bunlar sizin düşüncelerinizmi..cümleleriniz baya güzel olmuş..anlatımda kopuk değil..kusura bakma şuan tam konuya hakiim olamadım ama.kafam yerinde değilde...neyse devamını bekleriz inş..hatta şuna da yazın isterseniz..
konu şu:: (yanlış anlamayın..size deniyor filan değilim sadece merak ettim..çeşitli çözüm yolları bulunurmu diye..yani kendimce çözüm yollarım var ama eksikmiyim..Farklı beyinlerden çözüm yolları istiyorum..onun için soruyorm düşüncenizi.. )
konu şu: DÜNYA NEREYE GİDİYOR...
BİZ NE YAPMALIYIZ..

gelincik tarlasý

New member
Elbette acizane yazmaya ,dile getirmeye çalışırım verdiğiniz konuyu ancak sorun şu ki ne açıdan ele alacağım dünyanın içinde bulunduğu kaosu.Bildiğiniz gibi her anlamda dünya bir buhran içinde...Din,Kültürel yozlaşma,Politika,Küresel Isınma,Fiziksel değişimler,Teknoloji...Eğer bana özele inmem konusunda yardımcı olursanız zevkle yazarım bir yazı daha...Yoksa genel olarak ele alırsam konu çok uzar ve kimse okumak istemez...:( Keşke okuyan olsa da hepimiz yazım gücümüzü geliştirebilsek...
selametle...

mhmt

New member
peki özele inelim biraz..
uzunda olsa ben okrum allahın izniyle;)
liselerde ahlak bozukluğu..
nedendir??nedenleri nasıl giderilir...
bizim bu konudaki pozisyonumuz nasıl olmalı???
oldumu biraz...özele inmeye çalıştım..oldumu?
buyrun söz sizin..

ÇAPANOÐLU

New member
En'am Suresi 108 Onların allah dışında dua ettiklerine/çağrıda bulunduklarına sövmeyin. Yoksa onlar da düşmanlıkla ve bilgisizce allah'a söverler. Biz her ümmete yaptığı işi bu şekilde süslü gösterdik. Sonra hepsinin dönüşü Rablerinedir. O, onlara, yapmakta olduklarını haber verecektir.

güzel bir paylaşımdı, lakin, ayetleri ortasından, başından değil de tam alırsak yanlış anlaşılmalara sebep olmayız.. bu yüzden adı geçen ayeti tam olarak yukarıda verdim.
yüreğine sağlık

gelincik tarlasý

New member
Allah razı olsun...Sizin de yüreğinize sağlık , uyarılar aldığımda daha hoşuma gidiyor,düzeltmeye çalışıyorum kendimi.Sağolun.

HASSANGER

New member
Uzun zamandır forumdaki yazıları sabır ve sukünet ile okuyordum. Ancak bu konu, bir Liberal Demokrat olarak benim ilgi alanıma giriyordu ve bir iki söz yazmamak olmazdı.

Gerçi öyle güzel yazılar yazmışsınız ki; adeta düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Hele hele Gelincik tarlasının yazısı. Dedimki kendi kendime; yoksa bu gelincik, aklımdan sonra ifade hürrüyetimi de elimden aldı da, benim yerime yazılarmı yazıyor bu forumda. :)
Konu hakkındaki görüşlerimi yazmaya başlamıştım ama sonra vazgeçtim. Çünkü konu Böyle kısa yazılarla anlatılamayacak kadar ince bir konu. Yazılarımı okuyunca baktım ki, yanlış anlaşılabilecek ve dolayısı ile biraz tepki alabilecek sözler taşıyor, dedim bırak yeni tartışmalara sebep olma.

Allah'a emanet olun.

gelincik tarlasý

New member
Uzun zamandır forumdaki yazıları sabır ve sukünet ile okuyordum. Ancak bu konu, bir Liberal Demokrat olarak benim ilgi alanıma giriyordu ve bir iki söz yazmamak olmazdı.

Gerçi öyle güzel yazılar yazmışsınız ki; adeta düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Hele hele Gelincik tarlasının yazısı. Dedimki kendi kendime; yoksa bu gelincik, aklımdan sonra ifade hürrüyetimi de elimden aldı da, benim yerime yazılarmı yazıyor bu forumda. :)
Konu hakkındaki görüşlerimi yazmaya başlamıştım ama sonra vazgeçtim. Çünkü konu Böyle kısa yazılarla anlatılamayacak kadar ince bir konu. Yazılarımı okuyunca baktım ki, yanlış anlaşılabilecek ve dolayısı ile biraz tepki alabilecek sözler taşıyor, dedim bırak yeni tartışmalara sebep olma.

Allah'a emanet olun.

Aman efendim aklınıza sahip olun:) Siz de Allah a emanet olun...

birtekben

New member
sahiden güzel yazıymış...ama ikna olamadım yine de sizin yazdığınıza burada herkes alıntı yapıyor da....

Üst Alt