Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kelime-i sehadet getirmeden allaha ve peygamberimize inanan bir kisi öldügünde müslüman olurmu?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Kelime-i sehadet getirmeden allaha ve peygamberimize inanan bir kisi öldügünde müslüman olurmu?

Allahin varligina ve birligine inanip hz.Muhammedin onun elcisi olduguna inanan bir hristiyan diliyle tekrarlamadan öldügünde yine hristiyan olarak mi yoksa müslüman olarak mi ölür?hükmü nedir?

İman kalbe ait bir şeydir. Bu bakımdan kalben Allahın varlığına ve birliğine iman eden ve imanın şartlarına inanan kişi kelime-i şehadeti getirmese dahi iman etmiştir.

İman kalbe ait bir özellik olduğundan bir insanın mümin olması için bu imanını diliyle de söylemesi şart değildir. Yani kalben iman etse fakat diliyle söylemese yine de mümindir. Bu nedenle imanını diliyle söylemesi ve yanında şahitlerin olması gerekmiyor.

Hatta kalben iman etmediği halde diliyle iman ettiğini söylese ve islamın bütün emirlerini yaşasa bile Allah indinde mümin sayılmıyor. Kendisini kafir bildiğimiz ve kafir kabristanına defnettiğimiz bir insan, kalbinden iman ederek ölmüşse bize göre kafir olsa bile Allah indinde mümindir. Demek ki esas önemli konu kalbe ait olanıdır..

Ancak kalben kabul ettiği imanını diliyle söylemesi de sünnettir. Onun hakkında hüsn-ü zan etmek, hayatında ve ölümünde islami hükümlerin uygulanması açısından mümin olduğunu diliyle söylemesi ve başkalarının da bilmesini sağlaması güzel olur.

Diğer taraftan islamın şeairi sayılan bazı şeyleri yapmış olması da mümin ve müslim olduğunun şahitleri olur. Örneğin önceden müslüman olmayan birisinin bir defa da olsa namaz kıldığı görülse bu insan öldüğü zaman hakkında islami esaslar uygulanır ve müslüman kabristanına gömülür. Çünkü namaz şeairdendir.

Demek ki, bir insan için en önemli konu kalben iman etmesidir. Diliyle söylemesi ise sünnettir. Şahitlerin olması ise islami esasların uygulanması açısından önem arzetmektedir.

Bu noktadan değişlik sebeplerle müminliğini gizleyen ve islamiyeti gizli yaşayan birisinin hem imanı hem de islamiyeti geçerlidir.

sinang

New member
Allah ebeden razı olsun iman ve Kur'an hadimlerinden,Allah sizi üstadınız gibi muhterem etsin,kardeşim..

B

beyaz_ýþýk

Guest
bir sorum olucak....

efendimizin amcası iman etmeden öldü.....kelimei şahadet getirmedi...o cehenneme gitti ..peki bunun için ne diyeceksiniz? ve oana senin dediklerin dogru olduguna inanıyorum dedii halde? efendimiz amcası son nefesini verirken yanındaydı ve duymadım dedi...(dogrusunu Rabbim bilir)

hannane

New member
bir sorum olucak....

efendimizin amcası iman etmeden öldü.....kelimei şahadet getirmedi...o cehenneme gitti ..peki bunun için ne diyeceksiniz? ve ona senin dediklerin dogru olduguna inanıyorum dedii halde? efendimiz amcası son nefesini verirken yanındaydı ve duymadım dedi...(dogrusunu Rabbim bilir)

Efendimiz aleyhıssalatü vesselam şehadet getirip getirmediğini duymadım demiştir fakat cehennemliktir! gibi bir ifadesi olmamıştır..Bu zamana kadar hiç bir kaynakta rastlamadım..Sizinde dediğiniz gibi Allahın birliğine ve efendimizin peygamber olduğuna inanıyordu ama bunu o günün şartlarında sesli dile getirmemişti ve vefatı esnasında Efendimiz aleyhıssalatü vesselam şehadeti işitmediği için üzülmüştü........Sorunun diğer kısmı için yukarıdan alıntılanan kısım yeterlidir..Yinede Allahü alem..

İman kalbe ait bir şeydir. Bu bakımdan kalben Allahın varlığına ve birliğine iman eden ve imanın şartlarına inanan kişi kelime-i şehadeti getirmese dahi iman etmiştir.

İman kalbe ait bir özellik olduğundan bir insanın mümin olması için bu imanını diliyle de söylemesi şart değildir. Yani kalben iman etse fakat diliyle söylemese yine de mümindir. Bu nedenle imanını diliyle söylemesi ve yanında şahitlerin olması gerekmiyor.

Demek ki, bir insan için en önemli konu kalben iman etmesidir. Diliyle söylemesi ise sünnettir.

B

beyaz_ýþýk

Guest
:) cevap dogru......lakin yukardaki yazıya da dogru diye belirttim ve yanlış anlaşılamsın diye son yazımı 3 kere duzelttim....

yanlız soruyu sormamın nedeni...insan aklına gelebilir diye...ve cevabı bekledim....

lakin ekliyeceğim..o konu hakkında kessin olmamak kaydıyla cehennem ateşinin sadece dizlerine kadar vuracağını duymuştum..tabi sonunda da dediğim gibi dogrusunu rabbim bilir....

sesle diyemesede kalp den demiş olabilir....

cok tesekkur ederim...selametle....

Üst Alt