Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Keçi ?!

h-a-m-z-a

New member
"Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe'nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran'dan çıktı; ama hükmü devam ediyor" (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131,132,183; 6/269).

"Keçinin yemesi sonucu Kuran'dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran'a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi" (Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

"Bir grup maymun zina yapan bir maymunu yakalamış ve taşlama cezasını uyguluyorlardı. Onları bu haklı işte desteklemek için ben de taş atarak yardım ettim" (Buhari 63/27).

Bu hadislere ilk defa rastladım.

Normalde bu tip konuları foruma pek taşımam ama konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığım için forumdaki değerli kardeşlerimden konuya vakıf olanlarından bu hadislerle ilgili açıklama alabilirsem sevinirim.

ALLAH a emanet olun.

mavigezegen

New member
Size de komik gelmiyor mu bu yazılanlar.
Keçi Kuran ayetini yemiş de, Kuran'dan çıkmış da, vesaire vesaire...
Halife Ömer, Allah'ın gazabından korkmuyor da halkın dedikosundan korkuyor.
Vay be...
Ve maymunlar zina yapıyormuş...Ancak maymunlar inanır buna...

Bu yazdıklarımdan sonra saldırılar başlar, ben şimdiden savunma moduna geçeyim :)

Malum tağutun ardından giden zihniyet, kendilerinin söylediklerine karşı çıkılmasına izin vermez. Derhal karalamaya başlar.

mhmt

New member
"Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe'nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran'dan çıktı; ama hükmü devam ediyor" (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131,132,183; 6/269).

"Keçinin yemesi sonucu Kuran'dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran'a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi" (Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).
Hem Peygamber öldükten sonra diyor hem de Hadis kitaplarını kaynak veriyor. Peygamberimiz öldükten sonra hadis aktaramayacağına göre bu kaynaklarda kimin aktardığınında yazılı olması gerekiyor. Biraz, neresinden tutarsan tut elinde kalıyor, meselesine dönmüş :)

İkinci kısımda ise, Hz. Ömer için halkın dedikodusundan korktu felan denilmiş. Bunu diyeni Allah affetsin. "Onlar Kınayanın kınamasından korkmazlar"

Keçi kısmını geçersek, peki Recm Ayeti var mı? Varsa hangisi? İşte bu konu mükemmel bi konu. Konuya hakim abilerimiz yazarlar, bizde okuruz bak..;)

"Bir grup maymun zina yapan bir maymunu yakalamış ve taşlama cezasını uyguluyorlardı. Onları bu haklı işte desteklemek için ben de taş atarak yardım ettim" (Buhari 63/27)..
:cool:

selametle..

h-a-m-z-a

New member
Hem Peygamber öldükten sonra diyor hem de Hadis kitaplarını kaynak veriyor. Peygamberimiz öldükten sonra hadis aktaramayacağına göre bu kaynaklarda kimin aktardığınında yazılı olması gerekiyor. Biraz, neresinden tutarsan tut elinde kalıyor, meselesine dönmüş :)

İkinci kısımda ise, Hz. Ömer için halkın dedikodusundan korktu felan denilmiş. Bunu diyeni Allah affetsin. "Onlar Kınayanın kınamasından korkmazlar"

Keçi kısmını geçersek, peki Recm Ayeti var mı? Varsa hangisi? İşte bu konu mükemmel bi konu. Konuya hakim abilerimiz yazarlar, bizde okuruz bak..;)

:cool:

selametle..

tam olarak geçen ifadeler ;

1944) Âişe (Radtyallâhü anhâ)'âan; Şöyle demiştir :
Andolsun ki recm etme âyeti ve yetişkin kişiyi on defa emzirme (sebebi ile nikahlamanın haramlıgı) ayeti indi ve andolsun ki bu âyetler tahtımın altındaki bir yaprakta (yazılı) idi. Resûlullah (Sal­lallahü Aleyhi ve Sellem) vefat edip bizO'nun Ölümü ile meşgui olun­ca, evde beslenen bir koyun (veya keçi odaya) girip o yaprağı yedi."

İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Hz. Ömer (radıyallahu anh)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: "Allah Teâla hazretleri Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- süb–t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."
Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418).

279- ............. Amr İbn Meymûn şöyle demiştir: ben Câhiliyet devrinde zinâ etmiş olan maymunun üzerine birçok maymunların toplanmış olduklarını gördüm. Maymunlar o zina eden maymunu recm ettiler. Ben de maymunlar topluluğunun berâberinde zinâ eden maymuna taş attım. (Buhari, Kitâbu Menâkıbi’l-Ensâr H.68 C.8 S.3600-3601

konuyu saptırmamaya özen gösterelim .

Bu hadislerin buraya nakledilme amacı hadis alimlerinin eleştrilmesini sağlamak değil bu hadislerin izahatı hakkında bilgi sahibi olan kardeşlerimizin bilgilerinden faydalanmaktır.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

"Bir grup maymun zina yapan bir maymunu yakalamış ve taşlama cezasını uyguluyorlardı. Onları bu haklı işte desteklemek için ben de taş atarak yardım ettim" (Buhari 63/27).

Normalde bu tip konuları foruma pek taşımam ama konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığım için forumdaki değerli kardeşlerimden konuya vakıf olanlarından bu hadislerle ilgili açıklama alabilirsem sevinirim.

ALLAH a emanet olun.

Hadis'in ne olduğunu tam olarak idrak edebilirsek, yukarıda ki yazının hadis olmadığını anlarız...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bilindiği gibi Hadis, istilahi anlamıyla Peygamber Efendimiz (sav) in sözlerinin sahih yollarla nakledilmiş halidir. Bu bağlamda aşağıda ki söz konusu hadis olduğu iddia edilen yazıyı analiz edelim.

"Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe'nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu.

İfadenin bu kısmı sanki Peygamber Efendimiz (sav) tarafından söylenmiş gibi bir tarz ile kaleme alınmış. Ancak ifadenin sonraki kısmını okuyunca bunun başkası tarafından ortaya atılan bir iddia/sav olduğu anlaşılıyor.

Sonra hangi gafil inanabilir ki, Allah (cc) ın koruyacağına ahdettiği ayetinin bir keçiye yem olacağı...

Yatağın altında unutulmuş bir ayet, ne büyük bir iftira.

Her ayeti insanlığa aktarmaya vazifeli Peygamber (sav) e ne büyük bir iftira...

Nerede vahiy katipler?!. Nerede vahiy hafizleri?!.

Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran'dan çıktı; ama hükmü devam ediyor" (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131,132,183; 6/269).

Peygamber Efendimiz (sav) bu ayetten haberdar mı değildi de ayet yatağın altında saklı kaldı?

Defalarca hatmedilmiş Kur'an ın eksikliği Peygambder (sav) tarafından nasıl anlaşılmadı?

Bu ayetten haberdar olduğunu söyleyen her kimse bu ayetin hangi surede ve nasıl olduğunu neden açıklamadı?

Muamma ve çelişki yumağı...

Yine aynı çelişki ve tutarsızlık devam ediyor. Ayetten Peygamber (sav) in haberi yok, Hz. Ömer (ra) in haberi var... Peygamber (sav) ayeti hem yatağın altında (haşa) unutmuş, hem de Kur'an tekrar dahil etmeyi (haşa) atlamış... Tüm bunlar, tüm bu tutarsızlıklar, anlamsızlıklar işte bu ifadelerin hadis olmaktan uzak, sırf İslamı karalamak adına düzenlenmiş sizsi planlar olduğunu açıkça gösteriyor...

mavigezegen

New member
sırf İslamı karalamak adına düzenlenmiş sizsi planlar olduğunu açıkça gösteriyor...

Ne kadar çabalasalar da Rabbim onların bu iftiralarını boşa çıkaracaktır.
Kuran'ın tek bir kelimesini dahi değiştirmeye, çıkarmaya ya da eklemeye kimsenin gücü yetmez.

Selam ile,

h-a-m-z-a

New member
Bilindiği gibi Hadis, istilahi anlamıyla Peygamber Efendimiz (sav) in sözlerinin sahih yollarla nakledilmiş halidir. Bu bağlamda aşağıda ki söz konusu hadis olduğu iddia edilen yazıyı analiz edelim.

İfadenin bu kısmı sanki Peygamber Efendimiz (sav) tarafından söylenmiş gibi bir tarz ile kaleme alınmış. Ancak ifadenin sonraki kısmını okuyunca bunun başkası tarafından ortaya atılan bir iddia/sav olduğu anlaşılıyor.

Sonra hangi gafil inanabilir ki, Allah (cc) ın koruyacağına ahdettiği ayetinin bir keçiye yem olacağı...

Peygamber Efendimiz (sav) bu ayetten haberdar mı değildi de ayet yatağın altında saklı kaldı?

Defalarca hatmedilmiş Kur'an ın eksikliği Peygambder (sav) tarafından nasıl anlaşılmadı?

Bu ayetten haberdar olduğunu söyleyen her kimse bu ayetin hangi surede ve nasıl olduğunu neden açıklamadı?

Yine aynı çelişki ve tutarsızlık devam ediyor. Ayetten Peygamber (sav) in haberi yok, Hz. Ömer (ra) in haberi var... Peygamber (sav) ayeti hem yatağın altında (haşa) unutmuş, hem de Kur'an tekrar dahil etmeyi (haşa) atlamış... Tüm bunlar, tüm bu tutarsızlıklar, anlamsızlıklar işte bu ifadelerin hadis olmaktan uzak, sırf İslamı karalamak adına düzenlenmiş sizsi planlar olduğunu açıkça gösteriyor...

söylediklerinize harfi harfine katılıyorum.Aksini düşünmek kendi ellerimizle fitne ye teslim olmak olur.

lakin dikkat çekmek istediğim nokta bu rivayetlerin İbn Mace de ve de Buhari de yer almış olması ya da günümüzde bize nakledilen eserlerde yerveriiyormuş gibi gösterilmesi.Bunun için bir tasnif yapılması taraftarıyım.
Sizin ve diğer kardeşlerimin bu konudaki görüşlerini almak isterim.

Not: sizsi ifadenizle sinsi yazmak istediniz sanırım.Yazılanlar rivayetler altlarında yer aldıkları eserlerle belirtilmiştir.Tek kelimesi dahi şahsımın tasarrufunda değildir.

Son düzenleme:

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com

Yazık: Hadis kitaplarından en güvendiğimiz Buharinin kitabında böyle
saçma sapan cahilane hadis bulunması büyük talihsizlik. insanların
kafasını karıştıran bu nakilciler girdikleri vebalin cezasını çekeceklerdir.

Konuyu açıklığa kavuşturan bekir kardeşimizden de h.z. Allah c.c Razı olsun
Yazdığı açıklama metni ile içimizi Rahatlattı.

h-a-m-z-a

New member

Ömrünü İslam a adamış Buhari gibi bir alimi bu kadar kolay karalamayalım.Asıl yazık o zaman olur.

Bu rivayetlerin nasıl o kitaba girdiğini bilmiyoruz ayrıca naklederken hangi ravi zincirine dayandığına da vakıf değiliz.

mavigezegen

New member

Emin ol ki, bu rivayetlere itiraz edenler, bunları rivayet edenlere ve bu rivayetleri kitaplarına alanlara toz kondurmazlar malesef. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali.

Selam ile,

bekir

sadece bir kul
Yönetici
söylediklerinize harfi harfine katılıyorum.Aksini düşünmek kendi ellerimizle fitne ye teslim olmak olur.

lakin dikkat çekmek istediğim nokta bu rivayetlerin İbn Mace de ve de Buhari de yer almış olması ya da günümüzde bize nakledilen eserlerde yerveriiyormuş gibi gösterilmesi.Bunun için bir tasnif yapılması taraftarıyım.
Sizin ve diğer kardeşlerimin bu konudaki görüşlerini almak isterim.

Not: sizsi ifadenizle sinsi yazmak istediniz sanırım.Yazılanlar rivayetler altlarında yer aldıkları eserlerle belirtilmiştir.Tek kelimesi dahi şahsımın tasarrufunda değildir.

Serzenişiniz hakkında söylenecek/yazılacak binlerce söz var aslında. Ben gerek zaman yetersizliği ve gerekse sizlerin izanına güvenerek özetle bir kaç cümle ile anlatmaya çalışacağım sadece.

Maalesef memlekette kanunlarla korunmayan/hakkı aranamayan tek mesele/olgu/kavram İslam'dır. Durum böyle olunca da İslam'ın/dinin koruyuculuğunu sadece vicdanlar ve biraz da sosyokültürel baskılar yapabilmektedir.

Sizin bahsettiğiniz sahih bilinen hadis kitaplarının uydurmalarla dolu olması mevzuna gelince, bu gün kitapevlerinin çoğusu sırf ticari amaçla, kazanç amacıyla;
manası hakkıyla verilememiş,
sahife tamamlanması için öteden-beriden anlamsız alıntılar yaparak,
tercemeden bi haber çevirmenlerle,
konu uzun ise , ayrılan yere sığdırmak için olur olmaz yerden makaslanarak,
Kitabı satın alacak kişide alım arzusu oluşturmak adına haksız/asılsız/yalan isimler verilerek,
gerekse İslam'a zarar vermek adına kasten yapılan neşirler ve buna benzer niceleri...

Bunların hepsi mevcutturi vardır, tüm hızı ile devam etmektedir ama buna dur diyecek bir erk mevcut değildir.

Sonuç: Buhari Hazretlerine nisbet edilen yukarıda ki hadis...

radikal

New member

ALLAH a emanet olun.

Bekir ağbimiz çok güzel ifade etmiş. Bizde konuyu farklı bir açıdan ele alalım.

1- Hangi ayet olursa olsun, her yıl Ramazan ayında Hazreti Cebrail (a.s.) ile Hazreti Muhammed (s.a.v.) arasında yapılan mukabelede eğer böyle bir ayet geçiyor olsaydı emin olun keçiye kuzuya yem edilmeden Kur'an da yerini alırdı. Böylece abdullah bin sebe gibileri bu sefer başka bir hükümün keçi tarafından yenildiğini iddia etmek zorunda kalırdı.

2- Hazreti Ömer Kur'an'a bir şey ekleme yada çıkarma hakkını hiç bir zaman kendinde görmemiştir. Buna ancak yahudiler cesaret edebilir. Zaten bu haberin geliş yolu bire bir yemen çöllerine çıktığı için kaynak bizce malumdur.

3- Haberde bildirilen maymunların zina!!! etmeleri ayrıca takdire şayan bir iddadır. Bunu ancak etse etse yahudi bir beyin akıledebilir. Ama çuvalladığı tek nokta, hayvanlar zina etmez, çiftleşir. Çünkü hayvanlarda nikah denilen bir olgu yoktur.

Bu tür haberler çokçadır. Denk geldikçe sizin gibi değerli insanlar gündeme getirirse bu yahudi oyununu hep beraber ortaya çıkarmış oluruz.

mavigezegen

New member
Bu yahudilerin ezelden beri fesat ve bozgunculuk çıkarmakta üzerlerine yok.
Uslanmayacaklar.

h-a-m-z-a

New member
Bekir ağbimiz çok güzel ifade etmiş. Bizde konuyu farklı bir açıdan ele alalım.

1- Hangi ayet olursa olsun, her yıl Ramazan ayında Hazreti Cebrail (a.s.) ile Hazreti Muhammed (s.a.v.) arasında yapılan mukabelede eğer böyle bir ayet geçiyor olsaydı emin olun keçiye kuzuya yem edilmeden Kur'an da yerini alırdı. Böylece abdullah bin sebe gibileri bu sefer başka bir hükümün keçi tarafından yenildiğini iddia etmek zorunda kalırdı.

2- Hazreti Ömer Kur'an'a bir şey ekleme yada çıkarma hakkını hiç bir zaman kendinde görmemiştir. Buna ancak yahudiler cesaret edebilir. Zaten bu haberin geliş yolu bire bir yemen çöllerine çıktığı için kaynak bizce malumdur.

3- Haberde bildirilen maymunların zina!!! etmeleri ayrıca takdire şayan bir iddadır. Bunu ancak etse etse yahudi bir beyin akıledebilir. Ama çuvalladığı tek nokta, hayvanlar zina etmez, çiftleşir. Çünkü hayvanlarda nikah denilen bir olgu yoktur.

Bu tür haberler çokçadır. Denk geldikçe sizin gibi değerli insanlar gündeme getirirse bu yahudi oyununu hep beraber ortaya çıkarmış oluruz.

Bizim buraya naklettiğimiz hadiseler hasbel kader karşımıza gelmekte.Aslında dikkat çekilmesi gereken nokta bekir kardeşimizin de belirttiği gibi en kolay saldırılan olgu olan İslam ın bu ülkede bir kurumun sorumluluğunda olması.

Milletin vergileri ile ödenek ayrılan ve ciddi anlamda bir bütçesi olan bu kurum neden bu tip hadiselerin nakledildiği eserleri tekzip etmez ?

Bu eserlerin din adına referans alınan kaynaklar olduklarını bildikleri halde hala neden bir tasnif bir yapılanma için adım atmazlar ?

Galiba hepimizin sorması gereken soru bu ..

mhmt

New member
Bunlar, bir dini otorite olmadan temizlenmez. Hepsi siyasete kurban gidiyor.

Hayırlısı.

selametle..

Üst Alt