Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kardeşim olurmusunuz?

sumisali

New member
:)Aşağıdaki Özelliklerde Bir Kardeşim olsun İstiyorum

Kardeşlerimin buraya Mesaj bırakmasını İstirham ediyorum

Her Müslümanın Allahü teâlânın ahlakı ile ahlaklanması lazımdır. Çünkü Peygamber Efendimiz; (Allahü teâlânın ahlakı ile huylanınız!) buyurmuşlardır.

Allahü teâlânın sıfatlarından biri Settardır ki, günahları örtücüdür demektir. Müslümanın da din kardeşinin aybını, kusurunu örtmesi lazımdır. Peygamber efendimiz; (Din kardeşinin aybını, utanç verici halini görüp de, bunu örten, gizleyen kimse, İslamiyet’ten önce Arabların yaptıkları gibi, diri gömülen kızı mezardan çıkarmış, ölümden kurtarmış gibidir) buyurmuştur.

Müslümanlar kardeştir, birbirlerine yardım edecekler, sıkıntılarını giderecekler ve ayıplarını örteceklerdir. Zira mümin, kardeşinin sıkıntısına nemelazım diyen kimse, felakete uğrar. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Birbirlerini incitmezler, üzmezler. Bir kimse, din kardeşinin bir işine yardım etse, Allahü teâlâ da onun işini kolaylaştırır. Bir kimse, bir Müslümanın sıkıntısını giderir, onu sevindirirse, kıyamet gününün en sıkıntılı zamanlarında, Allahü teâlâ onu sıkıntıdan kurtarır. Bir kimse bir Müslümanın aybını, kusurunu örterse, Allahü teâlâ, kıyamet günü onun ayıplarını, kabahatlerini örter.)

Ma’ruf-ı Kerhi hazretleri; “Kim mümin kardeşinin bir aybını örterse, Allahü teâlâ, onun bu işinden dolayı bir melek yaratır, onun elinden tutar ve o melekle beraber Cennet’e girer” buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz, kimsenin aybını yüzüne vurmaz, hiç kimseden şikayet etmez, arkasından konuşmazdı ve Muaz bin Cebel hazretlerine hitaben buyuruyorlar ki:
(Ya Muaz! Ayıpları gizle, kimsenin aybını yüzüne vurma! Farzlardan başka kıldığın namazları ve ibadetleri kimseye söyleme! Dünya işini ahiret işinden büyük görüp, evvel yapma! Hiç kimseye hor bakma! Kimsenin gönlünü kırma, herkesle hoş geçin. Eğer bu şekilde hareket etmezseniz elem verici azaba uğrarsınız.)

İman nimetine kavuşan bir kimse, Allahü teâlânın yarattıklarına düşmanca değil, merhametle bakar ve insanların hata ve kusurlarını araştırmaz, onların ayıplarını görmez. Zira düşman olanlar, insanların ayıplarını, kusurlarını araştırıp yüzlerine çarpar. İyi bir Müslüman, insanların ayıplarını görmez. Vaktiyle bir kimse, İbrahim bin Edhem hazretlerine, kendi aybını ve kusurunu bildirmesi için yalvarınca; “Seni kendime dost edindim. Senin her halin, her hareketin, bana güzel görünüyor. Aybını başkalarına sor” buyurmuştur.

İyi bir Müslüman, başkasında bir ayıp, kusur görünce, bunu kendinde araması ve kendinde böyle kütü bir huy bulursa, hemen bundan kurtulmaya çalışması lazımdır. Böyle yapmak, insanı kötü huylardan kurtarır. (Mümin müminin aynasıdır) hadis-i şerifinde bildirilen de budur. Yani, başkasının ayıplarında, kendi ayıplarını görmek ve bundan kurtulmak için çalışmak...

İsa aleyhisselama; (Bu güzel ahlakını kimden öğrendin?) diye sual edilince; (Herhangi bir kimseden öğrenmedim. İnsanlara baktım. Hoşuma gitmeyen huylarından sakındım. Beğendiklerimi ben de yaptım) buyurmuştur.

Bir Müslüman, din kardeşinin bir aybını gördüğü zaman, ona hüsn-i zan etmeli, kötü düşünmemeli ve onu ıslah etmeye çalışmalıdır. Başkalarının hatalarını gören, açığa çıkaran değil, örten ve ıslah eden olmalıyız. Zaten kendi aybını, hatasını gören bir kimse, başkasının aybını, hatasını göremez. Eğer bir kimse, kendi hatalarını, kusurlarını göremiyorsa, başkalarının hatalarını, ayıplarını büyük görür. Başkalarının hataları ile meşgul olan, nefsine uyar. Nefsinin kötü arzularına uyan da, helak olur. Çünkü başkası için kuyu kazan, kazdığı kuyunun içine düşer. Bir kimsenin ahmak olduğuna alamet, kendi aybını bırakıp, başkasının aybıyla uğraşmasıdır. İdris aleyhisselam buyuruyor ki:
“Akıllı kimse başkalarının aybına bakmaz ve kişinin aybını yüzüne vurmaz. Malı çoğaldıkça, mağrur olup ahlakını bozmaz.”

Netice olarak, birisinin aybını örtmek, ona altın elbise giydirmekten daha hayırlıdır. Bunun için insanların aybını, kusurunu görmemeli, araştırmamalıdır. Zira insanların aybını, kusurunu görenler, araştıranlar, insanların hedefi olurlar.
alıntı

sumisali

New member
slm duha allah razı olsun sen olmasan ilgilenen yok

sumisali

New member
aç herkese açabildiğin kadar sineni umanlar gibi olsun inançla geril ve insanlara sevgi duy kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül .......... duha

sumisali

New member
slm duha yazdıkların beni çok etkiledi düşünmeksancı çeken bir beynin yavrusudur düşünüyorum öyleyse varım hayatın gaye ve hedefi var olmanın hikmeti düşünmekte geçer varlık sırlarını ortaya koymaz onları biz düşünce yollarında geçtikten sonra buluruz hayat sebebiyetlerlen doludur ne mutlu bana belkide ikimizde derman görünürken dertli olanlardanız .

sumisali

New member
aynı durumu bende yaşadım bu rüyanın hikmeti değil temiz kalbinle görmek istediğini gördün rüya ise bir sebebiyet

umit

New member
Selamın Aleyküm. Muahterem Bediüzzaman, kardeşlerimizin yanlışlarından dolayı yargılanmaması gerektiği hususunda manidar ve mantıklı örnekler veriyor. Bir gemide 9 zalim 1 masum olsa o gemi o masumun hatr-ı hürmetine batırılmaz. Bir gemide 9 masum 1 cani olsa masumların yüzüsuyu hürmetine zalim batmaktan ve boğulmaktan kurtulur. Onca olumsuz özelliğin yanında hafife alınmayacak, belki gayemiz olan o büyük rıza-yı ilahiye kavuşturacak bir yan, yön, özellik muhakkak bulunur:) Birçok olumlu özelliğin yanında bir kardeşimizin olumsuz bir yönünü düşünmek, deşifre etmekse divaneliktir. Allah(c.c.) bu hususta hassas olanlardan eylesin cümlemizi(amin!!!) daimi saygıyla... gönlünüz aydın olsun...:)

asel

New member
Kardeşim!” diyorum karındaşımdan öte... "Kardeşim!” diyorum kendimi bildiğimden öte... "Kardeşim!” diyorum candan özge... Hem bir anne, evlâdının kardeşi değil midir? Sadece kan bağı değildir bizi birleştiren, bir de kardeşlik bağı vardır. Bahse konu olan kardeşlik, karındaşlıktan daha ötedir.
Kardeşlik Yaratan'ın bakışıyla sevmektir.
Kardeşlik, yalnızca aynı sevgiyi paylaşmak değildir; sevgiyi onurlandırmaktır. Yağmurun getirdiği rahmet gibi biri birine rahmet olmaktır.
Kardeş duygular, Peygamber sünnetidir.
Kardeşlik Habib-i Ekrem'in pırıltısını almak için, göz göze salâtü selâm getirmektir. On dört asır sonrasına uzanan bir vefadır kardeşlik, O'ndan kalan bize...
Kardeşlik "bir” yerine, "bin”ler olmaktır. "İyyâke na'büdü” derken, yürek safında milyonları kucaklamaktır, asla kaybetmemektir sevgi bağını!.. Ümmet olmak kardeşliğini yaşamaktır, her Fatiha’da... Fatiha’ya yazılan kutsî kardeşlikten gayrı düşünmemektir.
Her gün kırk kere bunun sözünü verip "sâhibu'l-vefa” olmaktır kardeşlik
Kardeşlik karındaşımdan öte. Ana, baba, özge yârim... Ama kardeşlik candan ziyâde!..
ALLAH Resûlü buyurur ki:
"-Kıyamette kardeşlik candan özge! Herkes telâş içindeyken, evlât medet umunca ana-babasından, onlar bir o yana, bir bu yana kaçışırlar. O zaman Sâlih bir kardeşi, kendi sevaplarını bağışlayıverir kardeşine; ben yandım, sen yanma!” diye... ALLAH, kendi uğruna feda edilen canlara, cennetini gösterir.
"Kardeşim” diyorum, karındaşımdan öte!..
"Kardeşim” diyorum kendimi bildiğimden öte...
"Kardeşim” diyorum candan özge, candan ziyâde...
Sen de benim kardeşim olur musun? Candan özge, candan ziyade...

asel

New member
ve aleykümselam kardeşim

Üst Alt