Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kapitalizm İslam'a Uyar mı?

mehmet_burada

Mesajlari Onaylanacak
Sizce kapitalizm İslam'a Uyar mı?
Lütfen buna Amerikan karşıtı bir tavırla önyargılı cevaplar vermeyin.

ebedi

New member
sanırım tartışmaya meraklısın kapitalizm-islam çok uzak.....

mehmet_burada

Mesajlari Onaylanacak
sanırım tartışmaya meraklısın kapitalizm-islam çok uzak.....

Kuru kuruya uzak sadece uzak demekle olmuyor.Uzaksa anlatacaksın neden uzak?
Ben yakın görüyorum sizin gibiler uzak.Ama lütfen bunu İslam böyle görüyor demeyin.Öyle derseniz orada durun derim işte.

mehmet_burada

Mesajlari Onaylanacak
Ben kapitalizm derken ABD'nin uygulamalarını kastetmiyorum.Sizin kapitalizm'den anladığınız ABD'nin pratikte uyguladığı politika.
Ben ise ekonomi olarak Kapitalizm'den bahsediyorum...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Islamkapitalizmi Vardir Ta Peygamber Efendimizin Zamanindada Bunu Görmek Zor Degildir Yanliz Kapitalizmi Sömürgenin Eline Alet Etmekte Günümüz Kosullarinda Gördügümüz Kadariyla Hicde Zor Degildir Islamkapitalizmi En Dogru Kapitalizm Seklidir Icerisinde Emperyalist Fikirlerden Yoksundur Cünkü:::::::::

Saygilarla

mehmet_burada

Mesajlari Onaylanacak
Islamkapitalizmi Vardir Ta Peygamber Efendimizin Zamanindada Bunu Görmek Zor Degildir Yanliz Kapitalizmi Sömürgenin Eline Alet Etmekte Günümüz Kosullarinda Gördügümüz Kadariyla Hicde Zor Degildir Islamkapitalizmi En Dogru Kapitalizm Seklidir Icerisinde Emperyalist Fikirlerden Yoksundur Cünkü:::::::::

Saygilarla

Bu fikri beğendim aslında.Hem kapitalist ülkelerle iyi geçinenler inançlarını da diğerlerinden daha iyi yaşayabiliyorlar.
Bakın Suudi Arabistan'a hem Kapitalist ülkelerle iyi bir politikaya sahip hem de şeriat üstelik krallıkla yönetiliyor.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bu fikri beğendim aslında.Hem kapitalist ülkelerle iyi geçinenler inançlarını da diğerlerinden daha iyi yaşayabiliyorlar.
Bakın Suudi Arabistan'a hem Kapitalist ülkelerle iyi bir politikaya sahip hem de şeriat üstelik krallıkla yönetiliyor.

BEN NE DEMEK ISTEDIGINI TAM ANLAMADIM BIRAZ DAHA ACARMISIN

sinang

New member
islam hiçbir beşeri düzenle,ideoloji ile hem kaynak açısından hemde özgünlük bakımından aynı değildir.Bizim aciz yorumumuz budur...

sinang

New member
kapitalizm,sosyalizm....izm İslam bunların hepsinin fevkindedir..yazıklar olmuş..İslami tasavvurdan uzak ruhlara...

ÇAPANOÐLU

New member
Sizce kapitalizm İslam'a Uyar mı?
Lütfen buna Amerikan karşıtı bir tavırla önyargılı cevaplar vermeyin.

sevgili dost
bu sorunun manası şu misal gibi aynı,
karınca file çelme takabilir mi?..
islam ilahi bir mesaj ve yapı arzeder,
kapital insan kaynaklıdır..
islam kuşatandır, kuşatılmaz..
islam çatıdır, çatı kabul etmez
islam güneş misali kendi dinamizmini kendi oluştur,
kapital ise kişilerin mantığına göre şekil alır..
kısacası, islama hiçbirşey uymaz ve islam hiçbirşeyin rengine bürünmez..
ama derseniz ki..
adil ve hukuki bir kapitalizme islam birşey der mi?
demez elbette,
zalim bir islam devletinde yaşamaktansa, adil bir küfür devletinde yaşamayı yeğlerim..
büyük hanif, gerçek kur'an aşığı ebu hanifenin şu sözü manidardır..
"ALLAH KAFİR DEVLETLERE MÜHLET VERİR AMA, ZALİM DEVLETLERE ASLA"

mukatta

New member
Kapitalist düşüncenin varacağı yer enin sonunda emperyalizmdir, sömürmektir.İslam'da insanların, yetimin, fakirin hakkını yemek kabul edilebilir şey değildir.Kapitalizm zenginin daha zengin fakirin daha fakir olmasına zemin hazırlar.Kapitalist sistemlerdeki Yardımlaşma kampanyaları vs.. çöldeki kum tanesi kadar faydaası vardır.Dünyanın %50 si açlık sınırında yada açlık çekiyor.Bunların tüm sorumlusu IMF, DÜnya bankası, Dünya ticaret örgütü gibi kapitalizme hizmet eden kurumların politikalrı yüzünden.Dünyanın en büyük belası daha çok para, daha çok mal mülk isteyen "insan"ı düşünmeyen parayı düşnünen para delisi açgözlü kapitalist devletler ve patronlardır.

Parayı malı mülkü ilah edinmiş kapitalistler İslamın en büyük düşmanıdır.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Kapitalizm denilince hep ac birakilmis insanlar düsünülüyor ve kapitalist insanlara belli indirgenmis siradan laflari söyleyerek kapitalist=kapitalizm diyerek isin icinden siyriliyor.Benim örneklendirmemin sonrasinda mustafa akyolun makalesini buraya asacagim anlasilir olacaktir sanirim

Bugun kapitalizm i zengini zengin fakiri fakir yapan sistem olarak taniyanlar zekat in neden kuranda vurgulandigini ve neden zenginin fakire yardimini söylemesini düsünmelidir ve bunu gündelik hayatta kullandigimiz internet sistemini düsünebiliriz bundan bizde yararlaniyoruz ama para kazanmiyoruz kimisini zengin kimisini fakir yapiyor bu bir yol degilmi kisiler kendilerini suclasa ne cok seyler düzelirde :)

Mustafa akyol
Kapitalizm nedir?

İlk sorgulanması gereken, "kapitalizm" denince ne anladığmız.

Bu kavram Türkiye'de çoğu insanın aklına, işçilerini aç karnına çalıştırırken ellerini ovuştura ovuştura para sayan zalim ve sahtekar patron imajları getirir. Yılmaz Güney filmlerinden "Olacak O Kadar Televizyonu"na dek sürekli boy gösteren bir temadır bu. Gözünü para hırsı bürümüş, ilkesiz ve namussuz adamlardır kapitalistler...

Oysa bu karikatür, kapitalizmin doğru bir tarifi değildir. Kapitalizm, özetle, devletin yerine bireyin girişimci olduğu ekonomik sistemdir. Sermaye birikimi oluşturan bu girişimciler, şirketler ve fabrikalar açıp istihdam yaratır ve elbette ki "patron" olmuş olurlar. Ama "zalim patron" olmaları gerekmez; aksine çalıştırdıkları insanlara haklarını veren dürüst insanlar da olabilirler. Hatta kazançlarının bir kısmını idealist bir biçimde toplum yararına da harcayabilirler.

Zaten kapitalizmin teorik savunucuları da, böyle bir "kapitalist ahlak" öngörmüşlerdir. Ünlü İngiliz iktisatçı Adam Smith'in çok anılan "Milletlerin Zenginliği" kitabından başka "Ahlaki Duyguların Teorisi" adlı bir kitabı da vardır ve orada kapitalist ekonomiyi ve bireysel özgürlüğü etik bir zemine oturtur. Günümüzde Amerika'nın önde gelen Katolik ilahiyatçılarından biri olan Michael Novak da, "Demokratik Kapitalizm'in Ruhu" adlı eserinde aynı mesajı verir: Novak'a göre kapitalizm zenginlik üretmekte en başarılı yöntemdir ve ilahi dinlerin öğrettiği hayırseverlik ilkesiyle desteklendiğinde, bir toplum için en sağlıklı sosyo-ekonomik sistemi oluşturur.

Kur'an ve Kapitalizm

Denebilir ki, "kapitalizm Hıristiyanlıkla uyuşmuş olabilir, ama İslam'a uymaz."

Oysa tam aksine, İslam'ın kapitalizme Hıristiyanlık'tan daha bile açık olduğunu savunmak mümkündür. İncil'de fakirlik övülmesine rağmen, Kur'an'da "mülk" olumlu bir kavramdır. İslam peygamberi Hz. Muhammed, hayatının büyük bölümünde ticaretle ilgilenmiştir ve hatta "rızkın onda dokuzu ticarettedir" dediği rivayet edilir. Zaten İslam dünyasının Ortaçağ'daki görkemli yükselişinde de, dünya ticaret yollarının merkezinde yer alması ve Müslüman tüccarların bu konumu çok iyi değerlendirmesinin rolü büyüktür.

Ama elbette kapitalizm ticaretten ibaret değildir ve asıl belirleyici karakteri "sermaye birikimi" ve "ekonomik eşitliksizlik"tir. Kapitalizme karşı çıkan Müslüman teolog ve entellektüeller de bu noktaya işaret ediyor ve Kur'an'da sosyal adalete yapılan vurgunun kapitalizmle çeliştiğini düşünüyorlar.

Oysa böyle bir çelişki yoktur, çünkü Kur'an'ın sosyal adalet kavramı, toplum içindeki zenginlerin, kendi istek ve rızalarıyla fakirlere yardım etmeleri üzerine kuruludur. Özel mülkiyet ve veraset pek çok ayette güvence altına alındığına göre, kimsenin malına zorla el konamaz. Zekat ve sadakalar da, zorla alınan değil, gönüllü olarak verilen bağışlardır. Bir başka deyişle Kur'an; fakirlerin "devrim" yapmasından veya malların "kollektivizasyonundan" değil, kapital sahiplerinin ahlaklı ve merhametli davranmasından söz etmektedir.

İşte bu nedenledir ki, İslam asıl sosyalizmle bağdaşmaz: Sosyalizmde özel mülkiyet yerine devlet mülkiyeti vardır ve "sınıfsız toplum" hedeflenir. Eğer toplum "sınıfsız" ise kim kime zekat verecek, hayırseverliğin ne anlamı kalacaktır ki?...

Zaten sosyalizm felsefi açıdan da İslam'a uymaz. Sosyalizm, seküler bir araç olan "devlet"in eliyle "yeryüzünde cennet" yaratmayı hedefler; oysa İslam'a göre cennet burada değildir ve dünya eksikliklerle dolu bir "sınav ortamı"dır. Sosyalizmin hemen her zaman felsefi materyalizmle el ele gelişmiş olması, bir tesadüf değildir...

'Gavur İcadı' mı?

Tüm bunları aslında çok daha uzun makaleler ve hatta kitaplarla ele almak gerekiyor. Zaten bu konuda geniş bir literatür var. Bunlar, özetin özeti.

Ancak şu kadarını söylemek lazım: "Kapitalizm İslam'a aykırıdır" diyerek kestirip atan Müslümanlar, dikkat etmeliler: İslam dünyasını, Batı'nın ilerlemesini sağlamış, başarı getirdiği aşikar olan bir sosyo-ekonomik sistemden mahrum bırakma yolunda olmasınlar... Matbaaya, televizyona veya internete "gavur icadı" demek ne ise, kapitalizmi lanetlemek de o olabilir.

Belki de Müslümanların modern dünyanın başarılı araç ve sistemleriyle kavga etmek yerine, onları kendi ahlaki ilke ve amaçlarına göre nasıl değerlendirebileceklerini düşünmeleri gerekiyor. İlim Çin'de bile olsa alınacak ise, ekonomi neden Batı'dan alınamasın?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Kapitalistler hep daha fazlasını ister. Gayeleri en büyük olmaktır. Hep alırlar vermek istmemezler.

Bunu yapan kapitalizm degildir degilmi vermek istemeyende ayetlerlede zalim olarak belirlenir:)

Ticari bir rakib kapitalizmde katli vaciptir. Oysa bir Müslüman helal dairesi haricinde hiç bir şeye, en büyük bir menfaate tenezzül etmez.

Bu cümleni anlayamadim acikcasi ticaretde erhametsizlik olmasi neden kapitalizm ile özdeslesiyor.Kapitalizmde zalim olun rakip tanimayin diye birsey yoktur.Rekabet olmaliki yarar dahada büyüsün degilmi illaki bu rekabetde durumu kötüye kullanacaklar olacaktir ama yien kapitalizmi lanetlemeye uygun degildir
Evet hakkın özelliği İslam'da ittifaktır.Kapitalizmde ise ittifak yerinde konulan menfaatin özelliği tecavüzdir. Fazilet İslamdaki dayanışmadadır. Kapitalizmin silahı boğuşma ise ihtiyacın artmasıdır. İslamdakiDayanışmanın özalliği ise biribirinin yardımına koşmaktır. kapitalizmin sebep olduğu İhtiyacın artması ise kardeşine dahi tecavüze hakkı oluğunu düşünmektir. İslamın özelliği ise kardeşliktir. Kapitalizm ise kardeşi kardeşe düşman etmektir. Kardeşini seven ise nefsi hayvani arzularını ve ihtiyaçlarını gemler ve kardeşini kendine tercih eder.

Nerde İslamın yüksek düsturları nerde kapitalizm.

Simdi ben cok kopuk gördüm bunlari kiimse islamla esdeger tutma cabasinda olmasin zaten islamla-kapitalizm i kiyas etmek hakikaten bos bir caba olur hatta ve hatta manasiz olur:)

kapitalizm nasil kardesi kardese düsman etme cabasindadir

Ben anlamadim

kapitalizm i nasil düsünüyorsunuz

uygulamalarda farkliliklar olabilir ama temel düsturlarda problem olmadigi sürece sorun yok ve olmamali bugun avrupa ülkeleri uygulayisi ile türkiye uygulayisini kiyaslayamazsiniz bambaska bir tablo cikar ortaya heleki islami karsilastirirsaniz

Islami yasayan diger devletler ve türkiyede yasayan ve uygulanan sistemle kiyaslamis gibi olursunuz ve farkiliklar görürsünüz temelde ayni ama uygulamada farkliliklar var bu islami lanetlenemez;)

selametle

secret___

New member
çok fazla şey söylemeye gerek yok aslında. Kapitalizm teride işe yarayacak gibi gözüken bir şey ama pratikte Tayyib Erdoğanında dediği gibi bir işe yaramaz. Bu zamandaki en iyi yönetim şekli diğerlerinede bakılarak demokrasi ancak islami yönetim hepsinin üstünde çünkü islamı yönetim hepsinden izler taşıyor. Zaten bize özenipte yapıldığı belli.
demokrasi her zaman adil olamaz. Ama adil olması çoğunluktur. İslam ise yapıcısı bir insan olmadığı için kusursuzdur. Her zaman adildir. Şartlarına uyulduğu sürece... Eğer demokrasi yerine islam olsaydı Adnan menderes asılmazdı. Çünkü çoğunluk gerekir demokraside ancak islamda haklılık. Hak yol belli olduktan sonra başka yönlere sapmanın gerçekten bir manası yok. Ancak bundan sonra ne kapitalist olabiliriz ne de islam devleti. sadece kötünün iyisi olan demokrasi daha nasıl iyi olur diye düşünülebilir.
tek bir şart var tabiki demokrasinin içine islamı yedirmek. Ki bu yapılmaya kalkıldığında herkes laiklik elden gidiyor der ve partiyi kapatır.

yelken06500

New member
kapitalizm özel mülkiyetin üretimi doğrudan etkilediği sistemdir...toplumda fertler arasında önemli uçurumlar oluşturacağı sebebiyle ve adaletsiz bir paylaşım sağladığından genellikle sosyalistler tarafından hep bu yönüyle anımsatılır ...oysa uygulandığı toplumarın faklı anlayışalrı ve değerleriyle her zaman bu şekilde uygulanmaz ...yani ülkeden ülkeye farklı uygulamalara tabidir...genelliklede ülkelerde karma ekonomi tarzında uygulanır...en büyük eleştri ise işverenin işgücüne ödediği ücretin işverenin karından daha az olmasıdır...

evet islam iktisadından ayrılan tek yönü ise kanımca kazanmak için her yol mubahtır...alında islami değerler gözetildiğinde kapitalizm islama rahatlıkla uyarlanabilir...tabi temel değerlendirmeler yapıldığında birbiriyle uyuşamaz!!!

Ebu Zerr

New member
İslam'da kapital vardır, kapitalİZM yoktur...

Eğer, kutlu nebevi tebliği saltanata tebdi ederseniz, bunu da toprak fethine cem ettiğinizde, ganimetin kapitale tevdisi zaman ile İZM'e dönüşür ki bu insan elinde kapitalizm olur, her ne kadar bazısı müslüman olsa da...!!!

yelken06500

New member
evet bizde tam olarak o noktaya parmak basmaya çalıştık konu izm se temel farklılıklar ortaya çıkar metodik bir uyarlamayla bu sorun ortdan kaldırılabilir bu da islami temeller öne çıkarıldığında büyük sorunlar ortadan kalkar...bknz.iic

__BODOM

New member
Oysa tam aksine, İslam'ın kapitalizme Hıristiyanlık'tan daha bile açık olduğunu savunmak mümkündür.

kapitalizm islama uymaz çünkü insanları ilk önce sömürüp sonra onlara zekat versen yardım etsen kaç yazar kapitalizm insanları sömürmeden yaşayamaz çünkü rekabet etmek zorundadır yoksa yok olur bunun için maliyetlerini düşürmek zorundadır nerden kırparsa kendine kar sayar bunlarıda kendi çıkarı için yapar Allah rızası için değil işte yaşadığımız dünya , ne kadar zengin olurlarsa olsun daha güçlü olmak için hala etnik ayrımcılıklar savaşlar çıkaran kapitalist ülkeler küçük esnafı sildikleri halde hala daha çok büyümek isteyen patronlar bunlara hizmet eden hükümetler. Özel teşebbüs için ilk amaç kardır onun için elektirik yol su eğitim güvenlik sağlık gibi hizmetlerde bir özel firmanın tekelleşmesine izin verimemelidir ülkemizde özel firmalar bu imkanlar sağlanmaktadır. kendi fikrime göre ister kapitalist ister sosyalist ister o bu iş insanın içinde bitiyor sen doğaya insana ahlaka saygılı üretim yapıp rekabet etmeye çalışıyorsan kendinle birlikte işçilerinide zengin etmeye çalışıyorsan ne mutlu sana ama günümüzde sistem buna izin vermiyor onun için yıkılması gerekir

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Duha kardesim neden kapitalizm ile islami karsilastiriyorsun anlamiyorum

Tabiki karsilastirilmaz ve daglar kadar fark cikar bir kere temelinde cikar ama konu basligina göre hareket ediyorum

Kapitalizm islama uyar mi?

Tabikide uyar uymasaydi sence bugun türkiyede ki insanlar hepside firavun sisteminde firavun olurlardi

Hemde kapitalist bir sistemde geciniyorlar degilmi

Kötü yanlari varmi illaki var

Sömürme apayri bir olay bunu kapitalizm e es deger tutamazsin lakin sömürmeyen varmi tabiki var o kadar islam catisi altinda kurulan merkezli yerlerimiz var kapitalizm de olsa belli standartlara göre is yürütülebiliyor degilmi

Bu da ne demek oluyormus kapitalizm islama uyuyormus?

Simdi düsün kanunlar var ama is kanunlarla bitmiyor her ilcenin tüzügü oluyor ve dahada maddeleri köylere kadar düsürebilirsin hatta avrupada yönetim sistemi avrupa yönetim sistemi ile degil, o yörenin tüzükleri ile gecerli sayiliyor örnek verecek olursak istanbul ile ankarada insan yasami bicimi farklilasiyor temel olarak mi hayir tüzük olarak düsün

Bu da demek olyuorki kapitalizm aslinda islama uyuyor yeterki belli siralamaya göre degistirmesinler islamin yerini alirmi kesinlikle almaz birisi din birisi uygulanan ekonomik sistem hic kimse din ile bir rejimi kiyaslayamazsa lütfen bunuda kiyaslama elma armut mevzusu gibi oldu

Temelinde kapitalizm isnanin cöküsünü saglamak icin degildir insanin yükselmesini saglayacak olanaklarla temelini atar bana ögren kapitalizm i diyorsunda anlamadigim neye dayanarak elinde kapitalizm in anayasa kurallari mi var?yok! demekki buda su gercegi ortaya cikariyor ahmet kapitalizm i kendi düsüncesine göre yönlendirmis ve kölelik sistemini gelistirmis bu tabikide islama uymuyor ama temelinde uygulanabilecek sistem ve uygulanmasi ve gerceklesmesi ideal olan sistem ile islam uyuyor:)

Üst Alt