Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kalp Kırmak

• Konbuyu başlatan hüma-gül
  • Başlangıç tarihi
H

hüma-gül

Guest
Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu?Sanıyorum insan oğluna özgü duygular bunlar.Zira başka hiçbir canlı da böyle bir duygunun var olduğuna inanmıyorum. Evinizde beslediğiniz bir köpeğe kızarsınız,söylenirsiniz hatta yeri gelir bir tekme atarsınız, fakat yine de o size asla darılmaz.Kısa bir süre sonra sizi gördüğünde sevgiyle kuyruğunu sallar,sevgi dolu gözlerle bakar.
Biz insanlarda durum başka.Kalbimiz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuz,o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır.Dünya başınıza yıkılmıştır.O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz.Onunla olan tüm iyi anılar birden bire silinmiştir hafızalardan.Belki şok olmuşsunuzdur,böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan.Ama olan olmuş,kırılan kırılmıştır.
Yıllar önce bir Anadolu köyünde görev yaparken,bir ihtiyar ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı inanları severim.Anıları çok olur onların.Şiire meraklı bir ihtiyardı, hemen ayak üstü dörtlükler uyduruveren bir ihtiyarcık.Sohbet sırasında derin bir iç çekerek;

“Kırma dostun kalbini,
Onaracak ustası yok.
Soldurma gönül çiçeğini,
Sulamaya ibrik yok.”

Yüzünde,onca yılın çizgisi,ellerinde yıllarca toprakla uğraşmanın sağladığı nasırlarıyla ihtiyarcık böyle demişti.Sevgiyle bakan,artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm.Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı.Zaten yine onunla cezalar,kanunlar,hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide;
“Cezaevleri boşuna hoca efendi demişti.En güçlü ceza evleri vicdanımızdır.Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun af edilmiş,özgür kalmışsın ne çare?Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?”demişti.
O günden sonra davranışlarıma,sözlerime,sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum.İnsanları kırmamayı,kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum.Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsa ,o vicdan azabı bana zaten yeter.O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım.İhtiyarın dediği gibi “Onaracak ustası yok”olmasına rağmen,usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm.
Günümüz insanı daha gerçekçi,sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmış,kırılmamış,dostluklar bitmiş,bitmemiş önemi yok.Önemli olan o günü kâr ile kapatabilmek.Dostum bana küsmüş,küserse küssün,onun bileceği bir iş”mantığı hakim.
En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmak,bir birimize daha saygılı,daha hoşgörülü yaklaşabilmek,hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası “önyargıyı”yok edebilmek.Toplumsal barışı ve huzuru istiyorsak bunlar çok önemli unsurlar.
Yoksa o olmayan ustayı aramakla daha çook zaman harcarız.

alinti​

yýldýz

New member
ALLAH(c.c.) razı olsun. Geçmişi silemiyoruz. Sildik desekde bir şekilde geri geliyor. İnsanların düşünceleri başkalarında da geçmişteki yapılanları geri gözümüzün önüne getiriyor. İnsan kalbi karşılıklı bir alışverişe girdiği zaman bu daha çok oluyor. Herkes hakkını helal etsin inşallah. :eek:

H

hüma-gül

Guest
Kalp kirmak cok kolay ama kirilan kalbi onarmak hic kolay degil hemde hic...

radikal

New member
Bilerek kalp kırmak sanırım en çirkin amellerdendi.Ne Allah (cc) nede kulları buna hiç de hoş bakmıyor. kalbimiz kırılınca af etme hakkı bizde olduğu için o kadar da önemsemiyorum ama, eğer bir söz yada yazadığım ve yazacağım her hangi bir sözden her hangi bir arkadaşımı kırmaktan da Allah'ım (cc) korusun. Bilerek sadece hakettiğine inandığım insana sert konuşurum ki, yaptığı hatadan dönsün diye. Gerçi bu hareket tarzıda yanlış ki, sonuçta onun yanlışı dediğim bir şey belki haddi zatında onun menfaatinedir, bilemeyiz. Kalp kırmaktan yine de Allah'a (cc) sığınıyorum.

Paylaşımınız için teşekkür ederim Hümagül hanım.

H

hüma-gül

Guest
Bilerek kalp kırmak sanırım en çirkin amellerdendi.Ne Allah (cc) nede kulları buna hiç de hoş bakmıyor.
kalp kirmak iste bu bazen hakarete bile dönüse biliyor.Özellikle bizden büyük olanlara bu terbiyesizligi lütfen yapmiyalim.Bundan Allah(cc)siginirim.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
üstad ne diyor:

budur benim cihanda en begendigim meslek
sözüm odun gibi olsun hakikat olsun tek

yalanlari darbe olarak kullanirsan düsersen sayet perestliklere elindeki özgürlükle hic düsünmeden kullanirsa sakin ama sakin kimse kalbim kirildi demesin

diline,eline,dediklerine sahip cik insani günaha sokma

cünkü günaha sokturan kisi giren kadar sucludur lakin bunun üzerine söyle diyebilirizki

bir hadisi serif vardi düzeltirseniz sevinirim

zaman geldiginde bayanlar öyle giyineceklerki onunla bu sebebten göz zinasi eden erkek degil o zinanin günahi kadina yazilacak

demekki yapan ve yaptiran mizani var

onun icin kalbimiz kirilsada hatalari kendimizde aramnayi ögrenelim olaylari aciga kavusturmak yerine cok rahattir kalbim kirildi demesi insanoglu icin

fikrim ve seklim budur

selametle

H

hüma-gül

Guest
yalanlarin yalan oldugu dogru degilse ve özgürlük icin degil karsisindaki icin aptal durumuna düsmemesi icin yapilmissa ve haksiz yere hakarete ugramissa ve bunu kisi anlayamamissa hak bile helal edilmez.Kalbim kirldi demek hic kolay degil hemde hic birde bu gercekten o bilmesede Allah biliyor cok sevdigin biri tarafindan yapilmissa gecelerde,yedigin yemekde,icdigin suda aklina geliyor ve cok üzülüyorsan ve hala hakaretlere devam ediliyorsa söylenecek sözde bitmistir artik.

gizemli

New member
saygılı ve hoşgörülü yaklaşabilmek,hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki “önyargıyı”yok edebilmek.Toplumsal barışı ve huzuru istiyorsak bu çok önemli bir unsurdur.
Yoksa o olmayan ustayı aramakla daha çook zaman harcarız.

Allah(c.c) razı olsun..

sena

New member
mrb

mrb

kalp kırmak köyü bişey karşındaki insanı incitmek canını yakmak bunu aynısını size yapıldığını düşünü hiçç iyi bakmazsınız eminim ama insanlar bilmedende hatalar sonucu kalp kıra biliyorlar önemli olan onarmaktır öyle değilmi arkadaşlar.....

muhammet

New member
ALLAH razı olsun hüma-gül hanım

BENİM NEFSİM
Ruhuma bir kefen bezi yeter de,
Yetmez aç nefsime sırma ve ipek.
Çare yok yüzünden düştüğüm derde;
Yesem de "toprakla karışık kepek..."
Güneşle bir tutsam girmez hızaya;
Dar bulur, sığmam der dipsiz fezaya.
Kuyruk sallar sonra hırlar ezaya;
Benim nefsim, benim nefsim ne köpek !...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
"Kırılan kalbin parçaları, içinde bir yerlerde saklıdır..Ne kadar atmak istesen de içinden atmazsın..Battıkça canını acıtır"...

A

abdirabbih

Guest
Kötü karakterli bir genç varmış.
Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş.
"Arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman,
bu tahta perdeye bir çivi çak" demiş.
Genç, ilk günde tahta perdeye 37 çivi çakmış.
Sonraki haftalarda kendi kendini kontrol etmeye çalışmış
ve her geçen gün daha az çivi çakmış.
Nihayet bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış.
Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahta perdenin önüne götürmüş.
Gence "bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin,
her gün için tahta perdeden bir çivi sök" demiş.
Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki çivi bitmiş.
Babası ona "aferin iyi davrandın ama bu tahta perdeye dikkatli bak.
Çok çivi deliği var. Artık geçmişteki gibi güzel olmayacak" demiş.
Arkadaşlarla tartışıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenilir.
Her kötü kelime bir iz bırakır.
Arkadaşına bin defa kendisini affettiğini söyleyebilirsin ama bu iz aynen kalır. Bir arkadaş ender bir mücevher gibidir.
Seni güldürür, yüreklendirir sen ihtiyaç duyduğunda yardımcı olur.
Seni dinler sana yüreğini açar" demiş.

Üst Alt