Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kainat hz muhammed in yüzü suyu hürmetine mi yaratıldı

alevi1905

New member
yaratılmışların en güzeli akıllısı, iyi olanıymış..

ama bu özelliklerinin hiçbirini kendi çabasıyla edinmemiş, bizzat allah onu öyle yaratmış.. biliniyor ki insanlar özelliklerine doğuştan sahip olurlar...

allah birini birinden daha güzel ve akıllı yarattıysa bu yaratılanın değil yaratıcının marifetidir...

esas soru şudur; niye birini çok güzel iyi yaratıp diğerlerini öyle yaratmayıp ayrımcılık yapılmıştır...

hem birini çok ayrıcalıklı yapacaksınız hem de ardından çıkıp "ben bunu çok farklı, ayrıcalıklı, güzel yarattım" hepinizden kıymetlidir diyeceksiniz...

ben eğer birisi kendi çabasıyla diğerlerinden ayrılırsa, onu takdir ederim...beni de çok iyi çok güzel yaratbilirdin..yaratmamışsın..e benim suçum mu şimdi bu.

Selim

New member
Aklın bir damla su, anlamak istediğin koca bir okyanus...

Allah c.c. ilk önce Resulullah s.a.v. nurunu yarattı, o nuru yaratmasaydım hiçbirşeyi yaratmazdım buyuruyor Allah c.c.

esmer

New member
Aklın bir damla su, anlamak istediğin koca bir okyanus...

Allah c.c. ilk önce Resulullah s.a.v. nurunu yarattı, o nuru yaratmasaydım hiçbirşeyi yaratmazdım buyuruyor Allah c.c.

Neden bu şekilde rencide edici cevap veriyorsunuz.Siz de bildiğinice anlatın.Bilipde anlatamıyorsanız ya da bilmiyorsanız susun.

Alevi1905,Allah herkesi mükemmel yaratıyor en azından günahsız yaratıyor.Sonradan insanlar ya iyi ya da kötü olabiliyorlar.Elbette ki burdan da görüyoruz ki insanların kendi iradelerininin de çok etkisi var.Yoksa imtihan denen birşey olmazdı olamazdı.

Selim

New member
Rencide edici değil, o söz hepimiz için geçerlidir, şahıs hakkında deseydim altına açıklama yazmazdım.

esmer

New member
Rencide edici değil, o söz hepimiz için geçerlidir, şahıs hakkında deseydim altına açıklama yazmazdım.

Uzatmak istemiyorum ama o zaman "Aklın" değil " Aklımız", "Anlamak istediğin" değil "Anlamak istediğimiz" diye yazsaydınız daha hoş olurdu daha az yanlış anlaşılmaya müsait olurdu diye düşünüyorum.

Selim

New member
Başına "şöyle bir söz vardır" diyecektim forum sakinleri zaten biliyordur diye yazmadım, dediğinizde haklısınız. Sizde biraz kaba konuşmuşsunuz hakkım helaldir, sizde helal edin, İmamı Azam'ın dediği gibi ahirette ne davacı ne davalı olmak isterim.

esmer

New member
Başına "şöyle bir söz vardır" diyecektim forum sakinleri zaten biliyordur diye yazmadım, dediğinizde haklısınız. Sizde biraz kaba konuşmuşsunuz hakkım helaldir, sizde helal edin, İmamı Azam'ın dediği gibi ahirette ne davacı ne davalı olmak isterim.

Kabalığım için değil ama kalbinizi kırmışsam özür dilerim.Ben öyle rahat konuşurum ya da bazen değil genelde eğlenmeye çalışırım ama asla kimsenin kalbini kırmak istemem,eğer böyle birşey yapmışsam çok üzülürüm.Hakkınızı helal edin.

sýyah_

New member
Akıl ile iman tanıştığında kolay kolay bir daha ayrılmazlar. Yukarıdaki açılan konudaki anlatıma bakın; En adaletli olan ALLAH'ın ayrımcılık yaptığı belirtilmiştir. Aslan ile fare karşı karşıya gelse fare deseki ayrımcılık var ben seni niye yiyemiyorum aynen böyle bir anlatım üslubu var. O zaman hiç bişey adaletli değildir. Adalet diye bir kavram bile yoktur. Peki ne var bu dünyada adalet yoksa, yukarıda yazanlardan ben anlıyorumki alevi1905 adlı kişide kesinlikle ALLAH inancı yoktur. İnanç olmayınca kendisine bu dünyaya imtihan için geldiğimizi anlatamayız. Biz ne kadar anlatmaya çalışsak kör bir adama kırmızı rengi veya maviyi anlatma çabamıza benzer, boşunadır. Kuran bizim delilimizdir, en az 25000 peygamber 4 tane kitap gönderilmiştir ALLAH’ı tanımamız için, peygamberlere siz sadece tebliğ edicisiniz diye buyurulmuştur. Bütün bu kadar insan yalanmı söylediler, inananlar inanmıştır inanmayanlarda inanmamıştır. Ben peygamber değilim bende şunu tebliğ ediyorum akıl imanı, imanda aklı destekler. Peygamber efendimizi tanıyan kimse onun ALLAH tarafından niye çok sevildiğini aklını kullanarak anlar. Aynı sizin belirtitğiniz gibi sayın alevi1905 "ben eğer birisi kendi çabasıyla diğerlerinden ayrılırsa, onu takdir ederim" ALLAH'ta böyle yapmıştır zaten, peygamberimizi her zaman “ümmetim” “ümmetim” dediği için takdir etmiştir en çok onu sevmiştir. Yani burada seveceği insan peygamberi yaratmamıştır. Muhammed zaten sevilecek bir insan davranışlarıyla örnek bir insandır. Şeytanıda sevilmesin diye yaratmamıştır. Şeytan ALLAH'a karşı gelerek kendi kendine yapmıştır. Bu dünyanın sırrı budur bak şu mısraları iyi oku işte bütün herşey bu çerçevede, bunu okuyupta bu benim sorumun cevabı değil diyemmesin öyle bir hata yapma sakın çünkü eğer öyle ise sen sadece ortalığı karıştırmak için yazıyorsun anlamındadır. İşte insanoğlunun bu dünya ya gelmesinin sırrı nedeni şudur "ne yaparsan yap kendine yaparsın, ister iyilik yap ister kötülük, bütün yaptıkların kendinedir, yaptıkların yine kendine dönecektir." Eğer bu anlattığıma karşı çıkıyorsan o zaman niye bu dünyadayız sen anlatcaksın bize. Nerden geldik nereye gidiyoruz. Bize engin bilgilerinle anlatacaksın. Bizi ayakta uyuttularsa bunca zaman o zaman senin gibi aydın insanlar ne doğruysa bizi uykumuzdan uyandırsın, ama cevapsız geçme sakın madem açtın konuyu o zaman anlatacaksın bize öğreteceksin biz nereden geldik nereye gidiyoruz. İnsan oğlu kimdir nereden gelmiştir, yoksa bizi uzaylılar başka gezegenlerden tutup getirip atıverdilermi çünkü bidaha gelen giden yok başka dünyalardan arayan soranımız yok elbet başka dünyalarda hayat var lakin insanoğlu nereden geldi nasıl ilk insan oldu. Anası kim babası kim, Darvininki çürütüldü onu onlatma sakın, artık top sende seni dinliyoruz. Lütfen bu adam eğer bizi aydınlatamasza engin bilgileriyle sayın forum yöneticileri artık ben bu adama tahammül edemiyorum, lütfen ilgilenin. Eğer bir insan başkasının fikirlerine saygı duymuyorsa ve karşı çıkıyorsa ya daha çok bilgilidir, ya da başka bir amacı vardır.

Üst Alt