Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadınlar erkeklerin kaburga kemiğinden yaratılmadı.

babacan01

New member
Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini(benzerini) yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir. (nisa 1)

O, sizi bir tek nefisten yarattı. Sonra ondan eşini(benzerini) var etti. Sizin için hayvanlardan (erkek ve dişi olarak) sekiz eş yarattı. Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç (kat) karanlık içinde oluşturuyor. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Mülk (mutlak hakimiyet) yalnız onundur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz? (zümer 6)

sizi tek bir nefisten yaratan
zigot.jpg

ondanda eşini(benzerini) var eden
4752.gif

4787.jpg

bu benzerlerden erkekler ve kadınlar yaratan

fenotiptn5.jpg

ayetlerde hep çeviri olarak eşini var etti derken sanki kadının erkekten yaratıldığını zannediyoruz. ama tek bir nefis olan zigot bölünerek çoğalır ve belli bir noktadan sonra kadınlık yada erkeklik oluşur. buda kromozomlara bağlıdır. yani aslında kadınlarda erkeklerde aynı nefisten zigottan gelmedir. ne erkeğin bir parçasından kadınlar yaratıldı, nede kadının bir parçasından erkekler yaratıldı! ikiside aynı nefisten yaratıldı.yani zigottan, döllenmiş yumurtadan yaratıldı.
selam, saygı ve muhabbetle...

Enver Ýstek

metin mete
Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini(benzerini) yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir. (nisa 1)

O, sizi bir tek nefisten yarattı. Sonra ondan eşini(benzerini) var etti. Sizin için hayvanlardan (erkek ve dişi olarak) sekiz eş yarattı. Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç (kat) karanlık içinde oluşturuyor. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Mülk (mutlak hakimiyet) yalnız onundur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz? (zümer 6)

sizi tek bir nefisten yaratan
zigot.jpg

ondanda eşini(benzerini) var eden
4752.gif

4787.jpg

bu benzerlerden erkekler ve kadınlar yaratan

fenotiptn5.jpg

ayetlerde hep çeviri olarak eşini var etti derken sanki kadının erkekten yaratıldığını zannediyoruz. ama tek bir nefis olan zigot bölünerek çoğalır ve belli bir noktadan sonra kadınlık yada erkeklik oluşur. buda kromozomlara bağlıdır. yani aslında kadınlarda erkeklerde aynı nefisten zigottan gelmedir. ne erkeğin bir parçasından kadınlar yaratıldı, nede kadının bir parçasından erkekler yaratıldı! ikiside aynı nefisten yaratıldı.yani zigottan, döllenmiş yumurtadan yaratıldı.
selam, saygı ve muhabbetle...

Selam ile...Baslik oldukca Manidar sonuc ise mükemmeldi ellerine saglik..

babacan01

New member
Acaba burada "nefis" denilen nedir?

benim anlattığım zigottu. yani döllenmiş yumurta. tek bir nefisten meydana gelen yani zigottan meydana gelen insanlar hem kadınlar hemde erkeklerdir. yani zigottan kadında olur erkekte olur. selam ile..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
benim anlattığım zigottu. yani döllenmiş yumurta. tek bir nefisten meydana gelen yani zigottan meydana gelen insanlar hem kadınlar hemde erkeklerdir. yani zigottan kadında olur erkekte olur. selam ile..

Benim de sormak istediğim Hz. Havva'nın nasıl var edildiği. Yani zigottan bahs edildi ya. Biyolojik olarak nasıl var edildi...

Hz. Adem mi doğurdu onu, yoksa nasıl bir şey. Ya da Hz. Adem'de ki bir zigot mu kendi kendine O'nun bünyesinden kopup da Hz. Havva oldu? Ya da Allah (cc) O'nu da Hz. Adem gibi tamamen ayrıca mı yarattı? Tamamen ayrı yarattı ise Kur'an bunu neden "Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının." ibaresini kullanıyor?

Selamlarla

tahsin33

New member
Secde suresi ayet 7
Ki O, herşeyin yaratılışını en güzel yapan ve insanı yaratmaya, ilk defa tînden (nemli topraktan) başlayandır.

Enam suresi ayet 98
O, sizi tek bir nefisten yaratandır.
Bir karar ve emanet yeri vardır.
Kavrayabilen bir topluluk için ayeteri birer birer açıkladık.

Yukarıdaki ayetlere baktığımızda insanın yaratılış evrelerini görebiliriz ilk yaratılış topraktan bunun niceliği ve nasıllığını bilmiyoruz. Bu yaratılıştan sonra yine insanlarca malum olmayan
Hz. Havvanın yaratılması

Değerli kardeşimizin anlattığı zigot meselesi bu dünyada yaratılış ile alakalı faydalı bir tespit olur

Dikkat edersek
1 Adem A.s
Anne ve baba yok topraktan yaratılmış
2 Hz. Havva
İnsan Adem var ondan yaratılmış,
3 Hz. İsa
Anne var baba yok Hz. Meryemden yaratılmış
Bütün bunlar Allah CC'nin yaratma kudretinin sınırsızlığını gösteren ayetlerdir.
En doğrusunu Allah CC bilir.

babacan01

New member
öncelikle konuya katkısı bulunmuş tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. hz.adem ve hz.havva aynı anda yaratılmışlardır. birçok ayette belirtildiği gibi biz her canlıdan çiftler halinde yaratırız diyerek her çiftin aynı anda yaratılmasını görebiliriz. hz.adem tek başına yaratılmadı havva ile beraber yaratıldı. sizi tek bir nefisten yaratan ondanda benzerini yaratan ve ondanda kadınlar ve erkekler yaratan odur denilerek direk zigot ve yaratılma safhalarını anlatmıştır ayet.

hz.havvanın nasıl yaratıldığını sorarsanız eğer... dünyada çift yumurta ikizleri duymuşsunuzdur. bu yumurtalar bazen bir zarla ayrılıyor bu zar onların 2 tane canlı olarak çıkmasını sağlıyor. bazen bu iki canlı erkek ve dişi olabiliyor. yani aynı zigottan meydana gelen ve zigotun bölünme safhalarında iki canlı çıkabiliyor erkek ve dişi olarak.ya bu şekildedir. yada hz.havvada bir damla sudan ,çamurdan adem gibi aynı anda yaratıldı.

tahsin33

New member
Sayın
babacan01
Olayın başlangıç noktasını düşünürsek teziniz yerine oturmaz
ama şunu diyorsanız o zaman durum değişir Allah CC önce zigot yarattı bundan sonrada sizin dediğiniz gelişmeler oldu bunumu demek istiyorsunuz
Zigot için
a) Bir erkek gerekli değilmi ? sperm için
b) Zigotun olgunlaşacağı rahim gerekli değilmi?
c) Rahime sahip bir dişi gerekli değilmi?
Bütün elimizdeki bu veriler dünyevi yani dünya ile alakalı olur buda ilk yaratılışı anlatmaz.
Dünyada hiç yumurta olmadan ikizler olabilirmi? önce yumurta lazım

babacan01

New member
tahsiz 33 kardeşim Allah(c.c.) ın yaratmakta gücünün sonsuz olduğunu göz önünde bulundurmanızı rica ederim. Allah(c.c.) eşleri beraberlerinde yaratandır. (+) varsa (-) var. karanlık varsa aydınlık var. ateş varsa su var. + ve - birbirini çeken iki kuvvettir. yani çiftleri ve zıtlıkları yaratan Allah(c.c.) dır. o dilediğini yapandır. yumurta olmadan ikizler olur mu demişsin ee peki yumurtayı yaratan kim?? yine Allah(c.c.) değil mi?

tahsin33

New member

Sayın
babacan01
Herhalde olaya yeni vakıf oldunuz bu bir gelişme.
Evet benim söylediklerimi bana söylemeniz doğrusu ilginç
Siz tezinizde zigot yoktan var olduğunu iddia ediyorsunuz.
Yani adem yok Havva yok
zigot var ve ikiz döllenme olmuş bunu yenimi fark ettiniz.
ozaman siz sadece kendi yazdıklarınızı okuyorsunuz demektir.
Kullandığım üslup için özür dilerim
niyetim asla sizi incitmek ve kırmak değil lütfen yadıklarımı tekrar okuyun.
Başarı dileklerimle.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
öncelikle konuya katkısı bulunmuş tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. hz.adem ve hz.havva aynı anda yaratılmışlardır.birçok ayette belirtildiği gibi biz her canlıdan çiftler halinde yaratırız diyerek her çiftin aynı anda yaratılmasını görebiliriz. hz.adem tek başına yaratılmadı havva ile beraber yaratıldı. sizi tek bir nefisten yaratan ondanda benzerini yaratan ve ondanda kadınlar ve erkekler yaratan odur denilerek direk zigot ve yaratılma safhalarını anlatmıştır ayet.

Sevgili babacan, mümkünse ifadelerinizden çıkan şu soruları açıklarmısınız?

1- hz.adem ve hz.havva aynı anda yaratılmışlardır demektesiniz.

Hiç bir tefsir bunu sizin ifade ettiğiniz gibi etmiyor. Siz bunu nasıl izah edersiniz?

2- birçok ayette belirtildiği gibi biz her canlıdan çiftler halinde yaratırız diyerek her çiftin aynı anda yaratılmasını görebiliriz. demektesiniz.

Bu ayet sizi aynı anda çift yarattık demiyor. Siz buna nasıl kanaat ettiniz?

3- sizi tek bir nefisten yaratan ondanda benzerini yaratan ve ondanda kadınlar ve erkekler yaratan odur denilerek direk zigot ve yaratılma safhalarını anlatmıştır ayet. demişsiniz.

Yani bu bir safha anlatır, doğrudur ama bakın yine de sizin dediğinize gelmiyor. Yani önce bir zigot yarattı Allah. Bu Hz. Adem olsun. Sonra da o zigottan benzerini yaratsın, o da Hz. Havva olsun ve onlardan da bilinen şekilde tüm diğerleri. Şimdi bu yine Hz. Adem ile Hz. Havva'nın aynı anda yaratılması anlamını taşımadığı gibi, Hz. Havva^nın, Hz. Adem'den yaratılmadığı anlamını da taşımaz değil mi? (İfadeler de oluşabilecek gayri edebi hallerden Allah'a sığınırım.)

Selam ile

babacan01

New member
Şurası muhakkak ki (rahime) atıldığında nutfeden(zigottan), erkek ve dişiden ibaret olan iki çifti O yarattı. (necm 45,46)

bu ayet tüm sorularınıza yanıttır. selam ile.

babacan01

New member
Maşallah, maşallah... Boşu boşuna kafa patlatıp durmuşuz. İlmine sağlık, sağol.

evet bencede boşuna kafa patlatıyorsunuz. çünkü aynı karından hem erkek çocuk hemde kız çocuk çıkar. hiç mi düşünmezsiniz? ilk yaratılışın nasıl olduğu konusunda kafa patlatmanıza değmez. çünkü o bilgi ancak Allah(c.c.) katındadır. ama biz kendimize bakıyormuyuz nasıl yaratıldık yada nasıl meydana geldik Allah(c.c.) bize nasıl şekil verdi bunları düşünüyor muyuz?

babacan01

New member
Evet, bu cevap da çok güzel. Konuyu açana sormak lazım. Niye kafamızı patlattın?.. :)

ben sana kadınların erkeklerin kaburga kemiğinden yaratılmadıklarını açıkladım. eğer sen diyorsan yok öyle değildir doğrusu kaburga kemiğindendir diye bana ayet getir yada benim gibi ispatlayacak delil getir. yoksa burda boş boş konuşmuş oluruz. ben sana yaratılışın nasıl gerçekleştiğini söyledim. sende bana benim gösterdiğimi yalanlıyorsan eğer aksini iddia ediyorsan delil koy bizde ona göre fikrimizi değişelim yanlışta ısrar etmeyelim sizin gibi değil mi ama!! hadislerle boş kuruntularla delil getirme istemem bana benim gibi delil getirmeni istiyorum yani bilimsel bir delil sunmanı istiyorum. doğruyu alkışlamak yerine doğruya taş atmak göreviniz olmuş anlaşılan. selam ile..

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
hadislerle boş kuruntularla delil getirme istemem bana benim gibi delil getirmeni istiyorum yani bilimsel bir delil sunmanı istiyorum. doğruyu alkışlamak yerine doğruya taş atmak göreviniz olmuş anlaşılan. selam ile..

Senin karın ağrın anlaşıldı. Hadis düşmanlığı... Yazık...

Biraz dinlen bakalım!..

tahsin33

New member
Şurası muhakkak ki (rahime) atıldığında nutfeden(zigottan), erkek ve dişiden ibaret olan iki çifti (necm 45,46)

Hatada ısrar etmek demek böyle oluyor.
Kardeşim Rahim insandan başka bir varlıktamı bulunuyor ki oraya zigot kpnmuş oradanda adem ve havva oluşmuş bunu anlamak için delilmi istiyorsun siz ademin konduğu rahimi anlatın bensize delil getireceğim lütfen samimi olalım.

radikal

New member
Hadi karışmadan sadece okuyucu olarak kalalım, bakalım dedik, artık nefs mi yapıyoruz yoksa ukelalık mı ediyoruz bilmem ama karışmadan duramadık yine.

"Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan, ondan eşini yaratan ve her ikisinden birçok erkek ve kadın türetip yayan Rabbinizden korkup sakının. Ve (yine) kendisiyle, birbirinizle dilekleştiğiniz Allah'tan ve akrabalık (bağlarını koparmak)tan sakının. Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde gözeticidir." (Nisa: 1 )

Bu ayet şüphelerinize ve endişelerinize yeterli olur mu acaba ? babacan toraman kardeş.

Üst Alt