Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kabıl ve habılın oykusu

istanbluerdem

New member
çok ilginç geldi paylaşmak istedim:)))
Kabil’in Habil’i öldürmesi

Kutsal kitaplarin disinda Kabil ile Habil’in öyküsü, bir ask üzerine kurulmakta ve bir kiskançlik sonucu Kabil, Habilí öldürmektedir. Böylece, yeryüzünde ilk cinayet bir kadin yüzünden ask üzerine islenmis olmaktadir.
Mustafa Asim Köksal’in Islami kaynaklara dayanarak verdigi öykü söyledir:

Adem, yüz yasindan sonra Havva’ya yaklasti ve ilk batinda Kabil ile kiz kardesi Lubud( Lebuda ) ikiz olarak dogdu.
Ikinci batinda ise, Habil ile ikiz kardesi Iklima dogdu.

Tanri, buyurdu ; Adem ile havva birlesti ve Havva her batinda biri erkek digeri kiz olmak üzere yirmi kez dogum yapti, böylece kirk çocuklari oldu.
Sonra Tanri ; birinci batinda doganlari, ikinci batinda doganlarla ; ikinci batinda doganlari’da birinci batinda doganlarla evlendirmesi için Adem’e emretti.Ayni batinda dogan ikiz kardeslerin evlenmesini ise yasakladi.

Bunun üzerine Adem ; Habil’in ikiz kardesi Iklima ile Kabil’in ; Kabil’in ikiz kardesi Lubud ile de Habil’in evlenmesini istedi.
Habil ; Kabil’in ikizi Lubud ile evlenmeyi kabul etti.
Ancak Kabil, Habil’in ikizi Iklima ile evlenmek istemedi ; Kendi ikizi Lubud ile evlenmeye özendi.
Ve dedi ki : Luhud, benimle beraber dogan kiz kardesimdir ve Habil’in ikizi Iklima’dan daha güzeldir. O nedenle Luhud ile ben evlenecegim.
Gerçekten’de Luhud, çok güzeldi; Iklima ise çirkindi.
Ama ne varki, bu yönde Tanri buyrugu vardi. Adem bu tersligi düzeltmek için durumu Havva’ya iletti. Havva’da, Kabil’den bu yönde hareket etmesini ve Habil’in ikizi Iklima ile evlenmesini istedi. Kabil kizdi ve dedi ki :
- Hayir ! Bu Adem’in istegidir. Tanri, hiç bir zaman böyle bir emir vermedi.
Sonra babasina döndü, dedi ki:
- Ey Adem! Bu senin islerindir!
Adem, Bir kez daha Kabil’e, Habil’in ikizi Iklima ile evlenmesini söyledi ve:
- Senin ikizin Luhud, sana helal degildir, dedi.
Ama Kabil, Kendi ikizi Luhud’u almakta israr etti.
Bunun üzerine Adem, Kabil ile Habil’e dedi ki:
- Gidiniz! Ikiniz de Tanri’ya birer kurban sununuz ve muhakeme olunuz. Hanginizin kurbani kabul olunursa, O, Luhud ile evlnmeye hak kazanacaktir. Biliniz ki, hanginizin kurbani kabul olursa, Tanri, gökyüzünden bir ates indirip onun kurbanini yakacaktir.

Kabil de, Habil de, babalarinin bu önerisini kabul ettiler.
Habil, davar sahibiydi ; sürü ile davari vardi. Kurban için, süt ve kaymaktan olusan güzel bir sofra hazirladi ve en besili davarini ayirdi.
Kabil, çifçi idi. Kurban için, ekininin en kötüsünu, karamuklusunu ayirdi.
Ikisi de kurbanlarini alip Nevz dagina çiktilar ve kurbanlarini oraya koydular. Yine Kabil gururlandi, Habil’e dedi ki :
- Ben senden büyügüm ve güçlüyüm; ayni zamanda babamin vasisiyim. Ikizim Luhud ile evlenecegim. O, senden daha cok bana layiktir.
O gün, Kabil 25, Habil ise 20 yasinda idiler.
Kabil’in bu kibir ve gurur dolu yanina karsin; Habil, iyi yürekli ve engin gönüllüydü. Temiz kalbiyle Tanri’ya sigindi.
O sirada gökten bir ates inip Habil’in kurbanini yakti ve Habil’in kurbani kabul oldu.
Ancak, Kabil, ‘Benim kurbanim kabul olsa da olmasa da hiç umurumda degil. Habil, hiç bir zaman Luhud ile evlenemeyecektir’ diyerek içinden kararlandi ve kurbaninin kabul edilmeyisine kizdi.

Habil, davarinin yanina gitti. Kabil, O’na yanasip :
- Ben seni mutlaka öldürecegim, dedi.

Kuran’a göre

Öykünün bundan sonraki bölümü, Kuran’in Maide suresi 27’den 32 ye dek söyle yer aliyor:
“Onlara, Adem’in iki oglunun habirini de gerçek olarak oku. Hani, ikisi birer kurban sunmuslardi da, birininkisi kabul edilmis, ötekisininki kabul edilmemisti. Bunun üzerine Kabil, Habil’e demisti ki:
- Seni Mutlaka öldürecegim.
Habil’de ona demisti ki:
- Tanri, sadece takva sahiplerinin (Tanridan korkanlarin) kurbanini kabul eder. Eger Tanri senin kurbanini kabul etmedigi için beni öldüreceksen ; bilmis ol ki, ben seni öldürmek için hareket etmeyecegim. Çünkü ben alemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarim. Ben istiyorum ki, sen benim günahimi da, kendi günahinida yüklenip ates (seytan) halkindan olasin.

Iste budur zalimlerin cezasi….
Bu sözler üzerine dahada öfkelenen Kabil, nefsine yenik düserek kardesi Habil’i öldürdü. Böylece hüsrana ugramislardan oldu. Saskinliga düstü.
Derken Tanri, Kardesinin cesedini nasil saklayacagini göstermek için Kabil’e bir karga gönderdi.
Karga, ölmüs bir hemcinsini topraga eserek gömdü.
Kabil dedi ki:
- Vay be! Su karga kadar bile olamiyorum ki, kardesimin cesedini saklayayim!...

Böylece pismanlik duyanlardan oldu Kabil.
Iste bu yüzden biz, Israilogullari üzerine sunu yazdik:
- Yeryüzünde bir fesat nedeniyle olmaksizin, her kim ki, bir kisiyi öldürürse bilmis olsun ki, o kisi insanlari toptan öldürmüs sayilir ve kim ki, bir kisiye yasam hakki tanimis, onu yasatmissa, bilmis olsun ki bütün insalara yasam vermis olur.

Andolsun ki, resullerimiz, onlara acik-seçik kanitlar getirmislerdi. Ama onlardan bir cogu, bunun ardindan yeryüzünde zulüm ve azginliga sapmislardir…

Kabil’in sonu ve Adem’n peygamberligi

Adem, Tanri buyruguna uymayan ve kendi sözúnü dinlemeyen Kabil’i yanindan kovdu ve dedi ki:
- Git artik! Sunu bilmis ol ki, sen hiç bir zaman rahat yüzü görmeyeceksin; herkes seni kinayacak, senden nefret edecek; çünkü sen, Tanri’nin yarattigi cani aldin, katil oldun; ömrünün sonuna kadar lanetli yasacaksin!…

Kabil, kovulmus olarak Adem’in yanindan ayrildi; kendisiyle birlikte dogan kiz kardesi Luhud’u yanina alarak Yemen topraklarindan Aden’e gitti.
Adem ise, Havva ile beraber Habil için uzun süre aglayip gözyasi döktüler.
Aden’e gelen Kabil, çokuk çocuga karisti. Ne varki, gercegi ögrenen ogullari dahi, Kabil’i tasa tuttular. Birgün gözleri görmeyen oglu elinden tuttugu cocuguyla yolda giderken, babasiyla karsilasti. Çocuk, dedesi Kabil’i göstererek, babasina dedi ki:
- Iste bu, senin baban Kabil’dir.
Gözleri görmeyen oglu, O’nu lanetleyerek tasladi ve Kabil’i öldürdü.
Çocuk dedi ki:
- Babacigim! Sen niçin babani öldürdün?
Hirsli baba, bir tokatda ogluna vurdu, çocukda öldü. Sonra kendine acindi, pismanlik duyarak dedi ki:
- Yaziklar olsun bana! Attigim tasla babami, vurdgum tokatlada oglumu öldürdüm!
Adem’in iyi niyeti ve sabirli olusu, Tanri’ya hos geldi ve O, zürriyetinin dogru yola sevki için kilavuzlandi, peygamber oldu.
Böylece Tanri, Adem’e Cebrail’i göndererek yazi yazmasini ögretti. Sonra da kendisine 22 sahifelik buyruk yazdirdi. Bu buyruklar arasinda; insan haklarini gözetmek ve herkese adil davranmak esasi vardi. Adam öldürmek, kan içmek, ölü hayvan eti yemek gibi yasaklar da vardi.
alıntıdır....

Üst Alt