Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kabe

• Konbuyu başlatan aktifus
  • Başlangıç tarihi
A

aktifus

Guest
KABE'nin tarihte birçok kez sular altında kaldığı doğru mudur?
Cevaplar için teşekkürler

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
KABE'nin tarihte birçok kez sular altında kaldığı doğru mudur?
Cevaplar için teşekkürler

kabe4.jpg

Yıl 1941, günlerden çarşamba. Kıblemiz, kutsal mekan kabe sular altında. İnsanlar tavaflarını yüzerek yapıyorlar.

kabe3.jpg

Kabe yaklışık elli yıl öncesine kadar ara ara sel baskınları yaşamıştır.

kabe2.jpg

kabe1.jpg

A

aktifus

Guest
Bu olayları nasıl yorumlamalıyız. Beytullah yani Allah'ın evi olarak bilinen Kabe'nin böyle defalarca sular altında kalmasının nedeni nedir?
Tedbirsizlik, Allah'tan bir Uyarı, Tesadüf ?
Saygılar

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
buna yorumlarin belki kisisel olmasi cvbin akiskanliginada zarar verebilir ama ben söyle anlayabilirim kabede sular altinda kalabilir yani bütün müslümanlarin arabistanda yasadigini düsünsenize....neresi olursa olsun her zaman son nokta bize isaret ediyor biz birseyler yapmadigimiz sürece.....gerisi cok zor
(kardesim yorumlar farkli anlamlar icerebileceginden kesik kesik söylemeye calistim hakkini helal et)

A

aktifus

Guest
Ateistlerin görüşü şudur: Beytullah yani Allah'ın evini Allah korumadığına göre Allah yoktur.
Bu konu müslümanları derin derin düşündürüyordur eminim. Yani neden Allah kabe'yi korumuyor, bu su taşkınlarının dışında mancınıkla yıkılmış, hacılar katledilmişlerdir de. Kapısı sökülmüş, Hacerül esvet taşı götürülmüş yıllarca dışarda kalmıştır. Balyoz darbelerine maruz kalmıştır.
Alptraum kardeş bana söylediysen hakkını helal et diye ben hep ederim zaten ne yapılırsa yapılsın kim yaparsa yapsın:) Üstelik burda senin kibarlığın/naifliğin dışında bişey göremiyorum. Sağolasın. :)
Saygılar

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Ateistlerin görüşü şudur: Beytullah yani Allah'ın evini Allah korumadığına göre Allah yoktur.
Bu konu müslümanları derin derin düşündürüyordur eminim. Yani neden Allah kabe'yi korumuyor, bu su taşkınlarının dışında mancınıkla yıkılmış, hacılar katledilmişlerdir de. Kapısı sökülmüş, Hacerül esvet taşı götürülmüş yıllarca dışarda kalmıştır. Balyoz darbelerine maruz kalmıştır.
Alptraum kardeş bana söylediysen hakkını helal et diye ben hep ederim zaten ne yapılırsa yapılsın kim yaparsa yapsın:) Üstelik burda senin kibarlığın/naifliğin dışında bişey göremiyorum. Sağolasın. :)
Saygılar

ilk başta sorunuzun, sebebinin bu mantığı sorgulamak olduğunu anladım, ama erken geldi beklediğin düşünce, şöyle söylim dünyada herşey bir sestem dairesinde gerçekleşir, öyle bir sistem varki, kişi küfür ile , iman noktası arasındadır ve bu iki noktaya çağıran durumlar söz konusudur, buda sınav getirsidir, bir öss ye girdiğinizde bir soru ve soruya ait 5 şık vardır bu şıklarda 4 yanlışa götür, bir tanesi haktır, dünyada olan olaylar vardırki insaı yanlışa iten düşünce yönleridir, mesela kabe allahın evidir, ama nede nsu altında kalmıştır? Kabeyi sular altında bırakan Alemlerin Rabbi kabeyi yıkmaya gelen orduyu yolda telef etmiştir, bunu yarattığı mahlugatla yapmıştır, ve burda dediğiniz gibi hikmet vardır, orda yıkılmasına izin vermiyen rabbim sular altında bırakmış bunu o dönem müslümanların hallerini gözden geçirmeleri gereklidir. hatta buna benzer, olması beklenmiyen ama gerçekleşen çokca olay söz konusudur. evet bizler için bu sınavdır, unutulmamalıdırki kabe aynı zamanda insan inşasıdır bu gün yıkılabilirde hiç sorun değil bugün kalkıp biri kabeyi yıksa bizler inancımızdan dönücek değiliz, bizler zahirde her nekadar secdeyi ona doğruda yapsak ona tapıyor değiliz, bu gün kabe yıkılsa ben Rabbimin emretmiş olduğu namazımı kabenin yığınına döner eda ederim, yanlız kabeye tapanlar müstesna, herkes bunu yapıcaktır, bu gün rabbim kabeyi deprem ile yıksa yerin dibine soksa, ben yine inancımdan vazgeçmem dememki Allahın evi yıkılırmı? Rabbim diledikten sonra yıkarda inşada ettirir de, kıblemizi değiştiren Rabbime dilerse onu yıkarda yükseltirde bunlar bizim için sınavdır. kimki kabeye tapar işte onlar için kabenin sular altında kalması ,kabenin kuşatılması yahut doğal afetlerden zarar görmesi kabeye verdiğimiz değerin sınırlarını bize bildirmektedir, ona Rabbimizin emri üzere secde edenleriz, eğer bugün Rabbim başka bir yere secde edin deseydi oraya secde ederdik. onun için böylelikle hakiki iman sahipleri ile iman sahibi olduğu düşünülen insanların farkı ortaya çıkması için böyle sınavlar olabilir tıpkı diğer birde kardeşimizn verdiği gibi kıble değişmesindeki sebebi rabbim hakiki inanları ayırmak için olduğunu söylemektedir, yani kıbleye tapanları, ilahi emrin üstünde tutanları , gerektiğinden fazla değer verenleri, ayırmak için kıble değiştirmiştir. ona tapanlar Allahın emrini çiğnemiş olucaklardır. bu tür sınavlar olmuştur olucaktırda. bizler bu yüzden sınav ne olursa olsun kabe sular altında kalsada, bir gün yıkılıcakta olsa, demeyizki Alemlerin Rabbi neden evini korumadı? derizki, bu taktirdir, bununda hikmeti vardır. Alemlerin Rabbi herşeyi iyi bilendir, ya Rabbi bizi bu sınavlardan geçebilmeyi nasip et deriz, inşallah bu tür vesveselere mahal vericek zahirde çok ehemmiyetli gibi gözüken sınav unsurları bizim imanımızı zedelemicektir. Bizler islam olduk, bizler teslim olduk, başımıza gelen musibetleri kendi hatalarımızdan biliriz, onun için bu tür ufak şeyleri inancımızı zedelememesi için vesvelere kulak vermeyiz...

hak şerleri hayr eyler,
zannetmeki gayr eyler
Arif anı seyr eyler
mevla görelin ne eyler
ne eylerse güzel eyler

Abd

New member
Saygılar

kabeyi korumaktan kasıt ne peki? çölün ortasında böylesine yağmurların yağması korumak değilde nedir? yüzyılardır çölün ortasında adına zemzem denen bir kaynak suyu çıkıyor kimse bu su nereden geliyor demiyor. körler görmüyor diye dünya yok diyemezsiniz.

A

aktifus

Guest
Bence evren görünür ve görünmez sistemlerle dolu. Ve herşey Allah'ın koyduğu bu kurallar dairesinde kendi kendine işliyor.
Saygılar

A

aktifus

Guest
izah ederiz ;)
kastettiğin manada, kişi kendi iradesini mutlak yani kendinden bilmedikçe şirke girmez. kişilerin iradesi Allah'ın iradesinin altındadır/yaratılmıştır ve "vardır". Bunu yaratan Allah olduğuna göre bu bir şirk ise (ki değildir) onu da Allah yaratmıştır. kişi bunu bilmeli ve yaratılmış özgür iradeler olarak hem kendini hem yaratıcısını bilerek kardeşçe yaşamalıdır.
Delalet mevzuuna gelince ben Allah için geçmiş ve gelecek vardır demedim ;)

Abd

New member
Allah kullarının üstünde mutlak tasarruf sahibidir. ve Allah kayyumdur yani herşeyi her an ayakta tutar. yaratılmış ve kendi başına işleyen bir evren dine aykırıdır.

New member
Kabe yi korumus yada korumamis...ne fark ederki?!? Ben boyle bi dinsizle karsilassam su cevabi veirdim heralde:

Kabe neden var? Muslumanlar digerlerinden farkli olsun diye.
onlarin yoneldigi biryer olsunki MUSLUMANLAR digerlerinden ayri olsun!!! yani Kabe bizim (hasa) taptigimiz biryer degil, ibadetimizi hat noktaya cikarmaya, DINIMIZE konstantre olmaya calistigimiz biryer......VE ALLAH NE ISTERSE O OLUR, ister yikar, isterse kimse dokunamaz (zaten Allah ne isterse o olur dedigimiz zaman diyecek baska biseyleri kalmiyor)...

A

aktifus

Guest
Allah kullarının üstünde mutlak tasarruf sahibidir. ve Allah kayyumdur yani herşeyi her an ayakta tutar. yaratılmış ve kendi başına işleyen bir evren dine aykırıdır.

Anlatamıyorum kusura bakmayın. Kütleçekimi nedir bir kanundur ve herzaman işler. Ben evrenin görünür görünmez sistemlerle dolu olduğunu söylüyorum. Kütleçekimi bunu bilimsel olarak keşfettikten sonra görünür sistem haline gelir aynen diğer sistemler gibi.
Zaman nedir bir uzunluk birimidir. Dünyadaki hız ile ışık hızına yaklaştıkça akan zaman birbirinden farklıdır. Bu nedir, bir sistemdir. Ainstein keşfedene kadar görünmez halde idi.
Şuan için insanların çopunluğu için görünmez olan bir diğer sistem nedir? Tekamül.
Bu sistemlerin yaratıcısı kimdir. Allah. Ben bu sistemlerin yaratıcısı Allah'tır dediğimde bu sistemlerin içine nasıl dahil olabiliyor Allah?
Saygılar, sevgiler

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Anlatamıyorum kusura bakmayın. Kütleçekimi nedir bir kanundur ve herzaman işler. Ben evrenin görünür görünmez sistemlerle dolu olduğunu söylüyorum. Kütleçekimi bunu bilimsel olarak keşfettikten sonra görünür sistem haline gelir aynen diğer sistemler gibi.
Zaman nedir bir uzunluk birimidir. Dünyadaki hız ile ışık hızına yaklaştıkça akan zaman birbirinden farklıdır. Bu nedir, bir sistemdir. Ainstein keşfedene kadar görünmez halde idi.
Şuan için insanların çopunluğu için görünmez olan bir diğer sistem nedir? Tekamül.
Bu sistemlerin yaratıcısı kimdir. Allah. Ben bu sistemlerin yaratıcısı Allah'tır dediğimde bu sistemlerin içine nasıl dahil olabiliyor Allah?
Saygılar, sevgiler

her zaman işlemez kanun,
ateş yakarmı yakar bu bir sistem kuralıdır, ama hz. ibrahim yanmadı,
deniz ortan iki ye ayrılırmı ayrılmaz bu bir sistem kuralı, ama hz musa içinden geçti,
dünya su ile kaplanıp sonra tekarar eski moduna kısa bir sürede dönermi dönmez bu bir sitem kuralı ama hz nuhun o sürede yaşamını sürdür kavmiyle,

ağacaın içine insan girebilirmi ?giremez bu bir sistem kuralı ama resul orda şehit edildi.. bunun örneklerini anlatabiliriz...

yani her sistem rabbin izniyle hareket ediyor yeri geldiğinde adetini bozup farklı hal de davranabiliyor yukardaki örnekler gibi, buda Allahın tasarrufunda oluyor , yani saldım çayıra o kendi haline takıla durumu yok.. tabiat olaylarından ilgilenen sayısız melek görevli ve hiçbiri kafasına buyruk iş yapmaz... emri alırlar ve uygularlar..

Abd

New member
evren bizim algılarımıza göre zamana tabidir. sizin kanunlar dediğiniz tekrarlanan olaylarda bize göre vardır. mesela evren özü itibarıyla enerjidir yani Allah'ın kudret sıfatının zuhurundan ibarettir. daha üstte bir kuark denizidir. buda salt manaların bulunduğu boyuttur. burdada zaman ve mekandan bahsedemezsiniz. zaman ve mekan atom boyutundan yaşayanlar için kişiye göre değişen izafi bir kavramdır. bütün evren yani şu anda gördüğümüz ve göremediğimiz evren tek bir anda ortaya çıkmış tek bir tecellidir.

düşündüğünüz zaman şimdi dediğinizde o geçmiş olur. yani bu an diye bir tabir kullanamazsınız. çünkü zaman sürekli akıyor. eğer şu an diyemiyorsan demekki geçmişiyle geleceğiyle tek bir an olan bir evrende yaşıyoruz. zaman dediğimiz şey aldığımız bilgileri bir sıraya koymamızdan ibarettir.

demek istediğim şeyin özü herşeyi yaratan Allah'tır ve her an yaratma halindedir (bu kuranın ifadesi) sebepler sadece sünetullahın bir gereğidir ve değişmez. Allah evreni her an yaratmakla zaman kaydına girmez çünkü evren bir andan ibarettir ve bu anın bir sonrası ALlah'ın katında yoktur. zaman bizim gibi algı araçları çok kısıtlı olan varlıkların zannettiği birşeydir. umarım anlaşılmıştır.

A

aktifus

Guest
sadece onlar mı mucize seyfullah kardeş :) ben aldığım nefesin, rüzgarın, güneşin kısaca herşeyin nasıl bir mucize olduğunu bilmekte/yaşamaktayım.
abd kardeş aynı fikirdeyiz.
saygılar

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
sadece onlar mı mucize seyfullah kardeş :) ben aldığım nefesin, rüzgarın, güneşin kısaca herşeyin nasıl bir mucize olduğunu bilmekte/yaşamaktayım.
saygılar

haklısın o konuda katılıyorum.

bir gün abdulkadir geylani k.s. a demişlerki bize mucize göster, mübarekte kalkmış yürümüş sonra gelmiş yerine oturmuş, demişler biz bir şey görmedik, mübarekte yürüdm ya işte demiş... aslında herşey mükemmele ya göremiyoruz işte...

Abd

New member
saygılar

kesinlikle insan yaşamı bir mucizedir. insan adeta bir makinanın kumanda masasında oturan biri gibidir. sadece düğmelere basar ve istediği olur. yoksa bedenin nasıl bir sistem olduğundan ve nasıl çalıştığından tamamıyla bihaberdir. düşünmek ister bilgileri hafızasında bulur. mesela yürümek ister beyincik vücudu dengeli bir biçimde yürütür. oysa iki ayak üzerinde yürümek helede insan kadar becerikli yürümek oldukça zordur. ve bu gün insan gibi yürüyen bir robot yoktur. nerden baksanız insan bilinç olarak tamamıyla fakirlik içindedir.beyni adeta onu koruyucusu yaşatıcısıdır. elbette burda beyni değil beynin ardında işini göre RABBI görmek lazım.

A

aktifus

Guest
olmuyorum işte :p
zaman da Allah'ın koyduğu bir kuraldır, yaratılmıştır zira.
Benim o ifadeyle Allah'ı dahil ettiğimi söylediğine göre Kur'an daki ayetler de dahil ediyor olmaz mı? Zira biz bu ifadeleri kullanmak zorundayız elimizde başka bir teknik yok :(

Üst Alt