Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İstimna

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kadimzeko

New member
S.a ben 15 yaşındayım bu konuda beni bilgilendirirmisiniz ama lütfen ordan burdan alıntı yapmayın gerçekten %100 emin olanlar ve kuran okuyanlar söylesin

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
S.a ben 15 yaşındayım bu konuda beni bilgilendirirmisiniz ama lütfen ordan burdan alıntı yapmayın gerçekten %100 emin olanlar ve kuran okuyanlar söylesin
aleykum selam ,
15 yaşındaki bir gence göre çok sınayıcı bir soru sormuşsun kardeşim,
Zira gördüğüm üzere Kurandan ayeti kabul ediyorsunuz, ama o kuranın gelişine vesile olan Allah resulunun sözüne itibar etmiyor olucaksınız ki hadis kaynaklarını kapatmış yalnız kuran delili kabul ediyorsunuz? Oysaki siz bilmiyor musunuz?

Rasul size neyi getirdiyse onu hemen alın, neyi de yasakladıysa ondan vazgeçin (Haşr, 59/7)

ve bir başka bir ayette;

O hevadan (kendi nefsinden) söylemiyor (53 / NECM - 3)

Allah ile resulun arasına girip ondan sonra ikisini farklı gibi göstermeyin ,
Bu uyarıyı yaptıkdan sonra size bu konu hakkında şu şekilde bilgi verelim;
Şayet ulemadan ve hadislerden de yararlanmak isteseydin sana farklı bir izah getirirdik ama madem ki sadece ayet istiyorsun ozaman zahire göre hükmü kesin ve kati olur. Zaruri halleri öğrenmek için hadislere ve alimlerin fikilerine müracat gereklidir.

"Onlar ki namus ve iffetlerini (haramdan ve şüpheden) korurlar. Ancak eşlerine ve sahip oldukları cariyelerine karşı (cinsel arzu duyarlar da) bu yüzden kınanmazlar. Artık kimler bu meşru sınırı geçerse, işte onlar haddi aşanlardır." (Kur'an-ı Kerim, Mü'minun: 6-7)

Bu ayetin genel mana ve hükmüne giren şudur: "Artık kim bu meşru sınırı aşar veya geçerse, işte onlar haddi aşanlardır."

Size mevla sınırı çizmiş bu sınırın kapısınada kilit vurmuş varsın gerisini siz düşünün. Sınırların içine mevla kendi kendine tatmin olmayı koymamış.Sadece ve sadece evlilik yolu ile kendini tatmin edebilirsin gerisi kınananlara dahil olur.

mavigezegen

New member
Rasul size neyi getirdiyse onu hemen alın, neyi de yasakladıysa ondan vazgeçin (Haşr, 59/7)

Ayetleri bütününden ayırmayalım lütfen. Ayeti neden eksiksik yazıyorsunuz?

"Allah'ın, (fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Böylece o mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir devlet olmaz. Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir."

Söz konusu ayette ganimetlerin paylaşımından bahseder. Paygamber size ne verdiyse alın, size neyi yasakladı ise ondan sakının diyerek hadislerden bahsetmez. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim.

O hevadan (kendi nefsinden) söylemiyor (53 / NECM - 3)

Bu ayetten de sanki hadislerin de ayet gibi olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuz. Fakat söz konusu ayetin devamında;

"O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir." der Kuran.

Allah ile resulun arasına girip ondan sonra ikisini farklı gibi göstermeyin ,

Çok doğru söylüyorsunuz Allah ile Resul'ün arasına girerek ondan sonra ikisini farklı gibi göstermeyin lütfen. Resul'ün sözleri Kuran'dır.

mavigezegen

New member

Kardeşim, Kuran masturbasyondan bahsetmez. Kaldı ki Kuran gereksiz konulara değinmez. Bunun cevabını siz kendiniz vermelisiniz ona göre hareket etmelisiniz. Ben size helal ya da haram diyemem, çünkü Kuran bu konuda hüküm bildirmemiştir.

"Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar. " (Nahl-116)

kadimzeko

New member
teşekkürler.
13 yaşımdan beri kendime kontrol edemiyordum inşallah bundan sonra edebilirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt