Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İstibra Yöntemi

derinmavi

New member
İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır.
Nasıl bir bardak suyu tamamen boşaltıp beklersek tekrar bardağı çevirdiğimizde bir iki damla olursa o hesap işte.
Bu idrar bir iki damla olacağından namaza engel teşkil etmez. (Hiç olmaması daha güzeldir tabi)
Fakat tuvaletten çıkar çıkmaz hemen abdest alınırsa ve arkasından idrar gelirse abdest bozulur.

İstibra yapmanın birçok yolu vardır. Zıplama, yatma vs.
İdrar bulaşmasını engelleyen en pratik yol SIVAZLAMA METODUDUR.(Bu benim şahsi düşüncem. Her insanın metabolizması farklıdır)

1-İdrar bittikten sonra biraz beklenilir(Örneğin 5-10 saniye -kişiden kişiye değişebilir-)
2-Eğer büyük abdest ihtiyacı giderildiyse büyük abdest temizliği her zaman önce yapılır.
(Çoğu zaman büyük abdest bittikten sonra bir miktar idrar gelir)
3-Sol elin işaret, orta ve yüzük parmakları orta parmak hafif ileride olacak şekilde makattan (dübür) itibaren öne doğru erkeklik torbasının arka ve altına kadar, orta hatta baskı ile sıvazlanır.
4-Şimdi buna rağmen idrar gelen olursa (örneğin ben) dikkat edilecek husus şudur: erkeklik torbasının altından bu yol devam etmektedir. Yani torbaya geldiğinde durulmamalı torbanın altından geçen yoldan sıvazlamaya devam edilmelidir ta ki tenasül uzvunun başlangış noktasına kadar.-Açıkçası bunun sağlık açısından bir sorun oluşturup oluşturmayacağını bilmiyorum. Ben epeydir yapıyorum bir sorunum yok çok şükür. Abartmadan yapılırsa sıkıntı olmayacaktır-
5-Artık idrar tenasül uzvuna geçmiştir. Sol el kullanılarak tenasül uzvu kökünden sıkıca kavranılır ve ileriye doğru tazyikle sıvazlanır. Bu noktada büyük ihtimalle çıkan bir kaç damla idrarı göreceksiniz. Bunları bir peçete yardımıyla giderebilirsiniz.
6-Son olarak tenasül uzvunun baş kısmı baş ve işaret parmağı ile sıkılır ve peçeteye bastırılır.
7-Başlarda bu işlemi birkaç kez tekrar edebilirsiniz. İkincide damla gelmiyorsa gerek yok demektir.

Artık tenasül uzvuna el vurulmaz çünkü refleks olarak idrar mesaneden idrar kanalına geçebilir ve
artık idrar oluşturur. Bu da damlamaya sebebiyet verir. İstibra bitmiştir. Artık idrar damlaması
olmaz zira işeme kanalı boştur. Şeytanın vesvesesine aldanmak doğru değildir. Kanalda idrar kalmamıştır.
Bu nedenle idrar damlaması da olmayacak demektir. Artık tuvaletten çıkılıp gönül rahatlığı ile abdest alınıp, namaz kılınabilir.
(Ayrıntılı bilgiyi internetten araştırarak edinebilirsiniz. Ben de internetten araştırarak öğrendim, uyguladım, çok memnun kaldım ve elimden geldiğince sizlere açıklamaya çalıştım)
Google a "istibra Op.Dr.Ali Hatay" yazıp aratırsanız çıkan ilk link faydalı olacaktır.

Selametle.

Üst Alt