Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Işte Zafer Yolu

ab-ý hayat

New member
İŞTE ZAFER YOLU!...
Japonya'da bir çocuk 10 yaşındayken bir trafik kazası geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş.
Oysa çocuğun büyük bir ideali varmış.Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş.
Sol kolunu kaybetmekle bu hayali yıkılan çocuk büyük bir depresyona girmiş.
Çocuğun judoyo merakını bilen babası, Japonya'nın ünlü bir judo ustasına gidipyapılacak birşey olup olmadığını sormuş...
Hoca: _Getir çocuğu bir bakalım , demiş...
Ertesi gün baba-oğul varmışlar hocanın yanına...
Hoca çocuğu süzmüş ve; "tamam, yarın eşyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz" demiş.
Ertesi gün geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve "çalış" demiş.
Çocuk bir hafta aynı hareketi çalışmış...Sonra hocasının yanına gitmiş.
"Bu hareketi öğrendim başka hareket gösterin demiş?" demiş...hocanın cevabı:_"Verdiğim tek harekete çalışmaya devam et" olmuş... 2 ay, 3 ay, 6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş... Çocuk o bir yıl boyunca hep aynı hareketi tekrarlamış durmuş.Hocanın yanına tekrar gitmiş:_Hocam bir yıldır aynı hareketi çalışıyorum bana başka hareket göstermeyecek misiniz ?
_Sen aynı hareketi çalış oğlum.Zamanı gelince yeni harekete geçeriz.
2 yıl, 3 yıl, 5 yıl derken çoduk tek hareketle judodaki 10. yılını tamamlamış.
Bir gün hocasıı yanına gelip; _"Hazır ol !" demiş... "Seni büyüyk turnuvaya yazdırdım.Yarın maça çıkacaksın."
Delikanlı şok olmuş...Hem sl kolu yok, hem de judoda bildiği bir tek hareket var.
Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş ama hocasına saygısından ses çıkarmamamış.Turnuvanın ilk günü delikanlı müsabakasına çıkmış. Rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmış.
Derken... İkinci, üçüncü maç...Çeyrek yarı final ve final...Ve finalde delikanlının karşısına son on yılın yenilmeyen şampiyonu çıkmış.Rakip tam bir üstat...
Delikanlı dayanamayıp hocasının yanına koşmuş...
_Hocam hasbel kader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele...On yıldır yenilmeyen şampiyon...Bende ise bir kol eksik ve bildiğim tek bir hareket var...Bu kadarı bana yeter...Bari çıkıpta rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim...
_Olmaz demiş hocası. Kendine güven, çık dövüş. Yenilirsende namusunla yenil...Delikanlı çaresiz çıkmış müsabakaya.Maç başlamış...Delikanlı yine bildiği o tek hareketi yapmış ve tak!..Yenmiş on yıldır şampiyon olan rakibini ve şampiyon olmuş.Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş: Hocam nasıl oldu bu iş?Benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var.Nasıl olduda ben kazandım?
Hoca: _Bak oğlum 10 yıldır o harekleti çalışıyordun.Okadar çok çalıştın ki, artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok.Bu bir!... İkincisi de o hareketin tek bir karşı hareketi vardır.Onun içinde rakibinin
senin sol kolundan tutması gerekir! Senin de sol kolun yok!..
"insanların eksiklikleri bazen, aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir; yeterki bu eksiklik kafalarında olmasın!.."

Üst Alt