Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Islami Sorular Cevap Geldikten Sonra Yeni Bir Soru Bilmediklerimizi öğrenelim

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Soru 1 ) ehl-i sünnet vel cemaati müslüman olarak kabul ediyor musun ?
Soru 2 ) Hulafa-i raşidine bakış açışın nasıldır ?
Soru 3 ) Sizin mezhepte kaçtane sahabe müslümandır ve bunların sayısı bir elin parmaklarını geçiyor mu ?
Soru 4 ) Hz. Ayşe, Hz. Talha ve Hz. Zübeyr ( allah hepsinden razı olsun ) , Hz. Ali ( r.a.) ile mücadele etmişlerdir, bu olayda sahabelere bakış açış nasıldır veya bu saydığım mübarekleri sahabe olarak kabul etmedikleriniz var mıdır ?
Soru 5) Bu konu soru - cevap şeklinde öğretici bir konu olması niyet edilmişken, davranışlarınızla bu konuyu sabote ettiğinizin farkında mısınız ?

1- Kabul edip etmediğimi mesajlarımdan görebilirsin
2- İlk 3 halifenin yönetimini sadece siyasi buluyoruz.
3- Sayılarını bilemiyorum. Sayıları oldukça fazladır.
4- Müminlerin annesi sıfatını taşır Aişe, Cemel vakasında bir hadisi hatırlayarak mücadelen vazgeçmek istemiş ancak kendisi kandırılarak götürülmüştür. Bunun dışında Hz.Zübeyr Cemel savaşı başlamadan Hz.Ali ile olan görüşmesinden sonra haksız olduğunu anlayarak savaşa katılmamış ve çölde giderken şehit edilmiştir.
5- Verdiğin cevabın yanlış olduğunu düşündüğüm için, düşünmeni istedim.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Peygamberimiz ve sahabiler abdestsiz namaz hiç kılmamışlardır. Mekke’de namaz ayeti farz kılındığında Peygamberimiz’e abdest alması kendisine bildirilmişti.

Abdest başlı başına bir ibadet olmayıp namaza tabi olduğundan zamanla ihmal edilebileceği endişesiyle Maide Suresi’nin 6. ayeti inmiştir.

Ebu Zerr

New member
o sorunun her hangi bir hükmü yoktur, abdest alan hangi ayete istinaden abdest aldığını bilmiyorsa, bunun cidden bazı hükümleri vardır!!!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM Soru 7 Ashaptan Medine’ye ilk hicret eden sahabe kimdir?
Habeşistan'a hicret eden ilk kafileye katılıncaya kadar hapiste tutulan Hz. Mus'ab, hicret imkanı çıkınca, dinini daha rahat bir şekilde yaşayabilmek için Habeşistan'a hicret etti. Habeşistan dönüşünde Hz. Mus'ab'ın durumu tamamen değişmiş ve bu nazlı delikanlının yerini, kalbi İslam ve imanla dopdolu iradesi güçlü kuvvetli, metin bir genç almıştı. Annesi ondaki bu kararlılık ve metaneti görünce, üzerindeki baskısını biraz hafifletmek zorunda kaldı.

Bu sırada Birinci Akabe Beyatı olmuş ve Medinelilerden bir grup İslâm'ı kabullenmişti. Kendilerine İslâm'ı anlatmak ve diğerlerine de tebliğ yapmak için Rasulullah'tan bir öğretici istediler. Hz. Peygamber de bu önemli görev için Hz. Mus'ab b. Umeyr'i görevlendirdi. Hz. Mus'ab onlara hem namaz kıldıracak, hem Kur'an öğretecek, hem de diğer insanlara İslâm'ı anlatacaktı ve yeni kimseleri İslâm'a davet edecekti.

Böylece Medine'ye ilk hicret eden sahabi Mus'ab b. Umeyr oluyordu. Medine'de ilk cuma namazını da Mus'ab b. Umeyr kıldırdığı kaynaklarda ifade edilir (İbn Sa'd, a.g.e., III, 118).

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Ebu Seleme (Abdullah) benim kaynaklarımda bu sahabe geçiyor
evet kaynaklarda ebu seleme geçiyor,
ama ilk olarak hicretten çok tebliğ için musab bin umeyr gittiği için ilk hicret edende o sayılır çünkü medine toprakları ilk musab bin umeyr in ayak izleri ile tanıştı...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM Soru 8: İslamın ilk şehidi ve şehidesi bir karı-kocadır.Kimdir bu İslamın ilk kadın ve erkek şehitleri?

Ebu ammar; Yasir
Ümmi ammar; sümeyye

Allah onların şafaatine bizleri nail aylesin...

Ortalanmis Mesaj         

İLK ERKEK ŞEHİT YASİR

Yasir ailesine yapılan işkence akıllara durgunluk verecek derecede idi. Yasir, aslen Yemen diyarından Mekke'ye gelip yerleşmişti. Mekke'ye geldiğinden Mahzumoğullarından Ebû Huzeyfe b. Muğire'nin himayesine girmişti. O da Yasir'i cariyesi Sümeyye ile evlendirmişti. Bu evlikten iki erkek çocuk dünyaya gelmişti. Biri Ammar, diğeri de Abdullah'tı.
Yasir ailesinin fertleri iman etmişlerdi. Müşrikler Kâinatın Efendisi'ne bir şey yapamayınca ve de Ebû Talib'in beklenmedik çıkışı ile karşılaşınca bu sefer de iman eden diğer mü'minlere yöneldiler. Bunlardan biri de Yasir ve ailesi idi.
Yasir ailesinin fertleri başta Yasir olmak üzere, eşi Sümeyye ve oğlu Ammar büyük işkencelere uğruyorlardı.
Güneşin zirvede olduğu vakitlerde Yasir ile Sümeyye'yi kızgın kumların üzerine yatırıyorlar, onlardan dinlerinden dönmesini istiyorlar, "Hayır!" cevabını alınca da aklın almayacağı her türlü vahşete başvuruyorlardı.
Bir tarafta Yasir, diğer tarafta da Sümeyye kıvranmaktadır. Tam o sırada Kâinatın Efendisi çıkagelir, içler acısı manzara karşından içi burkulur, gözlerinden yaşlar akar ve buyururlar ki:
"Sabredin ey Yasir ailesi! Sabredin ey Yasir ailesi! Ey Yasir ailesi! Bu çektikleriniz karşısında sizin mükâfatınız cennettir. Sabredin kardeşlerim! Rabbimizin rahmeti yakındır."
Karşısında Kâinatın Efendisi'ni gören Yasir, mutlu olmuş, dayanılmaz acıların verdiği ıstırapla ağlayarak Kâinatın Efendisi'ne sorar:
Ya Resûlullah! Bu durum ne kadar devam edecek?
Kâinatın Efendisi büyük elem ve ıstırap içindedir, ellerini Rabbine açar ve Yasir ailesi için duada bulunur. Bu konuşmadan kısa zaman sonra Yasir'in vücudu çektiği işkencelere dayanamaz ve ruhunu Rabb'ine teslim eder. Yasir erkeklerden ilk şehittir.

İLK KADIN ŞEHİT SÜMEYYE

Kocası ilk erkek şehit olmuş, kendisi de sırasını beklemektedir. Sümeyye de, işkence için Ebû Cehil'in lânetli ellerine teslim edilmiştir. O da son anlarını geçirmektedir, şehitler kervanına katılmak için. Ebû Cehil ne yaptı ne etti ise, istediği bir kelimeyi ağzından alamadı. Bir kelime olsa, Ebû Cehil'in istediği, işkenceden kurtulacak, yaşamını kurtaracak. Ancak iman, ihlâs devi mübarek kadın bir nokta dahi geri adım atmıyor.
Netice olarak Ebû Cehil bir mızrak darbesi ile bu iman âbidesi kadını şehit ediyor. O da kadın şehitlerin ilki oluyor.

Ebu Zerr

New member
Müslüman oldu.
Vahiy katipliği yaptı.
İrtidat etti
İrtidat edince tüm bildiklerini Mekke müşriklerine Rasulullah (sav)’la alay malzemesi etmeleri için aktarmış ve kendisi her fırsatta alay etmiştir.

Rasulullah (sav)’ın en çon incindiklerinden birisidir.

“Allah’a karşı yalan uydurandan, ya da kendisine karşı bir şey vahy edilmemişken “bana da vahyolundu” diyenden ve “ben de Allah’ın indirdiği gibi indireceğim” diyenden daha zalim kim olabilir?” (El-En’am, 93)

İbn Kesir bu ayetin ................. hakkında nazil olduğunu, Taberi’nin de bu görüşte olduğunu söyleyerek Süddi’den şunu nakleder: “.............. diyor ki: “Eğer Muhammed’e vahyolunuyorsa bana da vahyolunuyor. Eğer Allah indiriyorsa ben de onun indirdiğinin mislini indiririm. Muhammed “semiûn alîm” dedi, ben “alîmun hakîm” dedim, diyordu. (İbn Kesir, Tefsir, Sabuni muhtasarı, I/600)

Rasulullah (sav) bu zat hakkında “Kabe’nin örtüsüne bürünmüş halde bulsanız bile öldürünüz! Emrini verdi.

Hz.Osman fetihten sonra bu adamı Nebi’nin huzuruna getirdi, affedilmesini istedi, Biat’ının kabulü için yalvardı. Bu rica üç kez tekrarlandıktan sonra ancak Rasulullah(sav) ..................... biatını kabul etti. Ashabına dönerek:
“Biat etmeden evvel içinizden bu adamı katledecek doğru biri çıkmadı mı? Diye sordu.
Onlar da: “Biz işaretinizi bekliyorduk” cevabını verdiler. Bunun üzerine Rasulullah(sav): “Bir Peygamber ima ile adam öldürtmez, açık konuşur.” ( İbn-i Sa’d, E.Davut, Nesei, Hakim, İbn-i Hişam, İbn-i Hacer)

Hz.Osman’ın süt kardeşi olan bu adam, Amr b. As’ın yerine mısır valiliğine getirilmiştir….

bu adam kimdir?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
kur'an'daki mimsiz süre ?
Keverse suresi,;
1.İnna a'taynakel kevser
2.Fe salli li rabbike venhar
3.İnne şanieke hüvel'ebter

melekler dişi mi erkek mi?

وَجَعَلُوا الْمَلئِكَةَ الَّذينَ هُمْ عِبَادُ الرَّحْمنِ اِنَاثًا اَشَهِدُوا خَلْقَهُمْ سَتُكْتَبُ شَهَادَتُهُمْ وَيُسَْلُونَ
Zuhruf / 19. Onlar, Rahmân'ın kulları olan melekleri de dişi saydılar. Acaba meleklerin yaratılışlarını mı görmüşler? Onların bu şahitlikleri yazılacak ve sorguya çekileceklerdir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Müslüman oldu.
Vahiy katipliği yaptı.
İrtidat etti
İrtidat edince tüm bildiklerini Mekke müşriklerine Rasulullah (sav)’la alay malzemesi etmeleri için aktarmış ve kendisi her fırsatta alay etmiştir.

Rasulullah (sav)’ın en çon incindiklerinden birisidir.

“Allah’a karşı yalan uydurandan, ya da kendisine karşı bir şey vahy edilmemişken “bana da vahyolundu” diyenden ve “ben de Allah’ın indirdiği gibi indireceğim” diyenden daha zalim kim olabilir?” (El-En’am, 93)

İbn Kesir bu ayetin ................. hakkında nazil olduğunu, Taberi’nin de bu görüşte olduğunu söyleyerek Süddi’den şunu nakleder: “.............. diyor ki: “Eğer Muhammed’e vahyolunuyorsa bana da vahyolunuyor. Eğer Allah indiriyorsa ben de onun indirdiğinin mislini indiririm. Muhammed “semiûn alîm” dedi, ben “alîmun hakîm” dedim, diyordu. (İbn Kesir, Tefsir, Sabuni muhtasarı, I/600)

Rasulullah (sav) bu zat hakkında “Kabe’nin örtüsüne bürünmüş halde bulsanız bile öldürünüz! Emrini verdi.

Hz.Osman fetihten sonra bu adamı Nebi’nin huzuruna getirdi, affedilmesini istedi, Biat’ının kabulü için yalvardı. Bu rica üç kez tekrarlandıktan sonra ancak Rasulullah(sav) ..................... biatını kabul etti. Ashabına dönerek:
“Biat etmeden evvel içinizden bu adamı katledecek doğru biri çıkmadı mı? Diye sordu.
Onlar da: “Biz işaretinizi bekliyorduk” cevabını verdiler. Bunun üzerine Rasulullah(sav): “Bir Peygamber ima ile adam öldürtmez, açık konuşur.” ( İbn-i Sa’d, E.Davut, Nesei, Hakim, İbn-i Hişam, İbn-i Hacer)

Hz.Osman’ın süt kardeşi olan bu adam, Amr b. As’ın yerine mısır valiliğine getirilmiştir….

bu adam kimdir?

Abdullah ibnu Ebi Sarh (ö.36/656)
[25 de Mısır valisi oldu.27 de Afrika’yı fethetti]
Rasul’un sağlığında tekrar islam olduğu için
Tedribu’r-Ravi 'de sahabe sayılmaktadır

Üst Alt