Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslami Forumlar nasıl olmalı..!

GURSUNET

New member
her zaman bana bir yazıda zor gelen şey giriş bölümüdür.bunun dışında yazının anlatmak istediğinden içeriğinden,vereceği mesajdan çekinecek biri değilim...
işte bu yüzden bir forumda olsamda forumları eleştirmek ve müdavimlerine bir kaç şey söylemek istiyorum.özellikle kendilerini setretmekle (örtmek-gizlemek) yükümlü olanlara...
ancak tabiki forum olarak salt burayı değil,islam adına açılan bütün forumları konuma dahil edeceğim.ve bana göre yanlış bulduğum şeylere değineceğim.sizde pektabi aksi olan görüşü savunabilirsiniz..
mesela ben diyorumki forumlara gelen bayanlar neden bayan nikiyle gelmek zorunda?
böyle bir zaruret neye isnad ediliyor.bana göre bir kadının dış kıyafeti nasılki onun tesettürü ise onu gizleyen şey ise,forumlardada onun örtüsü cinsiyetini belirtmeyen niklerdir...
bir bayan bir foruma üye olduğunda neden bayansa bayan niki ile üye olmak zorunda işte bunu anlayabilmiş değilim.hadi diyelimki böyle bir zorunluluk var.müslüman hanımlar buna dini bir vecibeymiş gibi uymak zorundamıdır?
bediüzzaman saidi nursi hazretleri bir risalesinde kadınların ve erkeklerin beraber bulunduğu bir ortamda,kadınların kendini beğendirme,erkeklerinde aslan payı kapma adına birbirleriyle yerli ve yersiz münakaşaları egoları nefisleri ve duyguları işe karışırki böylesi bir cemaatten feyiz almak güçtür diyor.ve o cemaatte feyizden çok riya olur diyor...
elbet forumlarda bayanın erkeği,erkeğin bayanı şeklen görme imkanı yoktur.ancak nihayetinde cem olunan yerde bayanın varlığıda bilinmekte..
işte bu bilgi hasebi ile erkeğin bayana iltifatı,ve bir bayanında bir iltifat kapma adına boy göstermemesi düşünelemez.bu iltifat illede çok güzelsin çok iyisin şeklinde bir fiziki iltifatta değildir.yerine göre bir bayana allah razı olsun demek bile iltifattır..
nihayetinde forumlar erkeğin erkek,bayanında bayan nikiyle üye olmasını istiyorki,icabında erkekleri erkekler bölümüne bayanlarıda bayanlar bölümüne dahil edebilsin...
peki bu bölümlerin gereklilikleri nelerdir?
bana göre hiç...
çünkü burada bir bayanın,bayanlarla dostluk kurması bile ona bir vecibe değildir.erkeklerinde erkeklerle...
insanlar selamlarıyla ağırlanır.fikirleriyle uğurlanır.bayan yada erkek buraya herkes bir selam verip girebilir.sözünü savunduğunu fikirlerini yazar,uğurlanması gerektiğindede uğurlanır.beni ne ilgilendirirki onun dişiliği yahutta erkekliği?
zaten doğru olanda onu fikirleriyle değerlendirmek değilmi?
işte erkek nikiyle buraya giren bir bayan,nikiyle yazdıklarıyla duruşuyla bayan olduğunu belli etmeden,yanlız fikirleri okumak,ve fikirlerini savunmak adına burada bulunabilir,varsın dostlukda icabında olmasın derse,sanalın tesettürünü uygulamış,hakkıyla setretmiş olur...
tabiki bunu yapan ne erkekler bölümüne nede bayanlar bölümüne girmeli,nede yönetim olarak böyle bölümler bulundurulmalı..
böyle bölümler olmadığı zaman...
bayan mod alma gerekliliğide yok olacaktır.bu bize ne kazandıracak derseniz.bir milletin başına kadının gelmesi halinde o milletin yerin üstünde olmasındansa yerin altında olması daha efdaldir.hadiside bizlerde tecelli etmemiş olacak.nihayetindede,islam fıkhına göre,bayanlardan erkeklere yönetici tahsis edilemez.bayanlardan hakim olamaz.bayanlardan idareci olunamaz...
işte forumlarda bayan erkek bölümünün olmamasının faydaları,ve getirdiği nimetler bunlardır...
şuan itibariyle değerlendirmeye gelince...
açılan bayanlar bölümüne bir erkeğin sızamayacağının garantisini veriyormusunuz?
veremessiniz...
çünkü siz kamerada açtırsanız,ben msndeki kamera olayına dilediğim bayanın görüntüsünü koyabilir.kendimi bayan olarak tanıtabilirim.bir bayanda olsam şayet erkekler bölümüne girmek istiyorsam aynı şekilde kamerada açtırsanız dahi erkekler bölümüne sızabilirim...
dikkat ediniz.teknolojik olarak bunun imkanı vardır diyorum.kimileri bilmiyordur ayrı meseledir..
ve nihayetinde en azından erkekler bölümünde erkeklerin resimlerinin,adreslerinin,tel nolarının,msn adreslerinin uçuştuğunuda biliyorum.hiçbir forumda erkekler bölümüne üye olma talebim yoktur.hiçbir yerdede erkekler bölümüne girmedim.ancak forumların müdavimi bir arkadaşın benim pc de islami forumlara girip erkekler bölümünede dahil olması,anlattığım duruma vakıf olmama sebeb oldu..
islam demogojisi yapılarak gelen bir din değildir.hristiyanlık gibi pazardan pazara kiliseye gidip günah çıkartmakla yükümlülüğü kalkan bir dinde değildir.islam şeriatı beşikten mezara,yatak odasından tuvalete,toplumun en küçük yapı taşı olan aileden devlete kadar dayanan bir yaşam biçimidir...
ve bu yaşam biçimi,inandığının aksini yaparak,başka inanıp başka yaşayarak gelmez...
elbet bizler zayıfız.elbet zaaflarımız vardır.elbet gücümüzün yetmediği hususlarda olacaktır.kişisel olarak bu hususları anlayabiliriz.ancak gücü çattığı halde islamın kimi emirlerini gözardı edenleri anlamak yahutta makul karşılamak akılla bağdaşmaz...
imdi bu yazıya hiç kimseninde sadece bir eleştiri yazısı şeklinde bakmaya hakkı yoktur.çünkü bu yazıda eleştirilen şeye karşılık çözümde önerilmiş.nasıl yapılmalı noktasında ortaya fikir konmuştur..
selam ve dua..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İyi olur inşallah, iyi olur, sıkmayın canınızı. Ayrıca kimsenin "nick"ine müdahil değiliz.

GURSUNET

New member
: ))
canımı sıktığım yok muhterem kardeşim,ben islami forumlar nasıl olmalı noktasında iki sene önce bir takım tesbitlerde bulunup küçük bir makale yazdım,bunu okuyan forum sakinleri ve forum sahipleri,gözünü açacak,ben bilmiyordum düşünemedim anlayamadım gibi bir takım mazeretleri olmayacak gerekeni forum olarak yada üye olarak yapacak kanaatindeyim...
yada umurunda olmayacak es geçecek...
ehh bizler anca anlatırız ikaz ederiz,işte bu yaptığımızda bu sorumluluğu ifa etmek...
ve biz görevimizi sıkılarak değil severek ifa ediyoruz...

Üst Alt