Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam'dan haberi olmayanlar

dynuke

New member
Arkadaşlar kafamı kurcalayan bir soru var.
Mesela Afrika'da kabile hayatı yaşayanlar veya dinler dünyaya gelmeden önce yaşayan insanlar (mesela mö 1000 yılında yaşamış insanlar) normal olarak İslam'dan habersiz olmuşlardır. Bu insanlar Allah katında nasıl değerlendiriliyorlar acaba?

Kendim çok düşündüm ama emin olamadım. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

P

Peris

Guest
O zamanlar insanlar İslamı bizim şimdi bildiyimiz kadar bilmeye bilerdiler. Ama Allah (c.c) yaratdığı ilk insan olan Adem (a.s) hem de ilk peygamber olmuşdur. Demek ki, dinler dünyaya gelmeden önce diye bir şey yok. Allah ilk insandan bu yana O'na ibadet etsin diye yaratdı. Allah katında değere gelince ise bu dinle değil takva ile ölçülür.

Ancak Allaha kalb-i selim (temiz bir kalb) ile gelenler o günde fayda bulur. O gün cennet, takva sahiplerine yaklaştırılır. (Şuara suresi 89-90. ayetler)

Not: Nijeriyada,Güney Afrikada, Kot D'ivuarda ve s. çok sayda müslüman var. Demek İslam Afrikada da var.

h-a-m-z-a

New member
O zamanlar insanlar İslamı bizim şimdi bildiyimiz kadar bilmeye bilerdiler. Ama Allah (c.c) yaratdığı ilk insan olan Adem (a.s) hem de ilk peygamber olmuşdur. Demek ki, dinler dünyaya gelmeden önce diye bir şey yok. Allah ilk insandan bu yana O'na ibadet etsin diye yaratdı. Allah katında değere gelince ise bu dinle değil takva ile ölçülür.

Ancak Allaha kalb-i selim (temiz bir kalb) ile gelenler o günde fayda bulur. O gün cennet, takva sahiplerine yaklaştırılır. (Şuara suresi 89-90. ayetler)

Not: Nijeriyada,Güney Afrikada, Kot D'ivuarda ve s. çok sayda müslüman var. Demek İslam Afrikada da var.

konu bu kadar kısa değil maalesef,Alimlerin bu konuda farklı yargıları var uzun olduğu için aktarmadım araştırıp geniş bilgi sahibi olmakta fayda var ;

(bkz. fetret ehli) (bkz.ehl i necat)

dynuke

New member
Fetret ehli ve ehli necat diye aratınca tatmin edici cevaplar buldum. Teşekkür ederim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Arkadaşlarımız muhtelif cevaplarla konuyu aydınlatmışlar. Biz de şu hususları sıralayarak aydınlatmaya çalışalım ki;

İlk insan Hz. Adem (as) dı ve ilk peygamberdi. İlk ve tek din de İslam...

Allah insanı, bir yaratıcıyı arama ve bulma hissiyatı ile yaratmıştır. Bu nedenle her insan var oluşunun sırlarını arar.

Ve Allah (cc) Kuran da ki Hz. İbrahim (as) kıssası ile bize şu mesajı vermiştir ki, insan kendine verilen akıl ile tek ilahı yani Allah'ı bulabilir.

Yine insan tek ilahlı dini ararsa tüm zamanlar da İslam'ı bulabilir.

Tefekkür...

gönül dostu

New member
Arkadaşlarımız muhtelif cevaplarla konuyu aydınlatmışlar. Biz de şu hususları sıralayarak aydınlatmaya çalışalım ki;

İlk insan Hz. Adem (as) dı ve ilk peygamberdi. İlk ve tek din de İslam...

Allah insanı, bir yaratıcıyı arama ve bulma hissiyatı ile yaratmıştır. Bu nedenle her insan var oluşunun sırlarını arar.

Ve Allah (cc) Kuran da ki Hz. İbrahim (as) kıssası ile bize şu mesajı vermiştir ki, insan kendine verilen akıl ile tek ilahı yani Allah'ı bulabilir.

Yine insan tek ilahlı dini ararsa tüm zamanlar da İslam'ı bulabilir.

Tefekkür...
Sana katılıyorum abicim.Akılla islamiyeti bulanlar var.Bundan asırlar önce Platon'un(Eflatun'un) islamiyeti aklıyla bulduğu gibi...Platon'un varlık anlayışını bilen her insan buna tanık olur.Slm ve duayla...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Arkadaşlar kafamı kurcalayan bir soru var.
Mesela Afrika'da kabile hayatı yaşayanlar veya dinler dünyaya gelmeden önce yaşayan insanlar (mesela mö 1000 yılında yaşamış insanlar) normal olarak İslam'dan habersiz olmuşlardır. Bu insanlar Allah katında nasıl değerlendiriliyorlar acaba?

Kendim çok düşündüm ama emin olamadım. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

"Kim hidayete ererse, kendi nefsi için hidayete erer; kim de saparsa kendi aleyhine sapar. Hiçbir günahkar, bir başkasının günah yükünü yüklenmez. Biz, bir elçi gönderinceye kadar (hiçbir topluma) azap edecek değiliz."(İsra suresi 15)

"Kendisi için bir uyarıcı olmaksızın, Biz hiçbir ülkeyi yıkıma uğratmış değiliz."(Şuara 208)

"Kendi ellerinin öne sürdükleri dolayısıyla, onlara bir musibet isabet ettiğinde: "Rabbimiz, bize de bir elçi gönderseydin de böylece Senin ayetlerine uysaydık ve mü'minlerden olsaydık" diyecek olmasalardı (seni göndermezdik)." (Kasas Suresi 47)

emane

New member
Bildiğim kadarıyla Allah her topluma bir peygamber yollamıştır.Ayrıca bilgim yok ama mantıklı düşünürsem şu an örnek verdim Türkiye'deki ateistle vahşi toplumların yaşadığı adadaki bir yerli( Allah'ı bilmeyen ) aynı şekilde ceza almayacaktır diye düşünüyorum.(Sadece tahmin)

raþid

New member
Tahminden daha da önemlisi, söylediğiniz şey ayettir.

İsra suresi 15. ayetinin sonunda bundan bahseder:
(biz bir rasul gönderinceye kadar tazib de etmeyiz.)

Türkiyedeki ateist Peygamberimizi (as) duymuştur. İslam dini hakkında bilgisi vardır. O nedenle azabı muhakkakdır.

Üst Alt