Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslamda Bekar Kalmak Varmıdır?

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
''Bekarlık sultanlıktır..Free takılmak lazım bu zamanda..Evlenip elin erkeğinin kahrınımı çekeceğim''..diyenlere duyrulur;

İslam da bekarlığa yer yoktur. Eğer bir insan fakirse, onun evlenmesine yardım etmek zengin olan müslümanların görevidir.

"Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah(c.c.) kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah(c.c.), (lütfu) geniş olan ve (herşeyi) bilendir."
(Nur Suresi:32)

Allah(c.c.) Resulu bekar kalmak isteyen Osman bin Mez'ub'a müsaade etmemiş ve ona:
"Dul olarak Allah(c.c.)'a kavuşma" buyurmuştur.

Hz.Ömer(r.a):
"Üç gün sonra öleceğimi de bilsem bekar gitmektense evlenmeyi tercih ederim"

Ömer bin Abdulaziz Kufe kadısı Said bin Abdurrahman'a cevabında şöyle der:
"Ordu mensuplarının ücretlerini ödedikten sonra, fazla para kaldığını yazmışsınız. Öyleyse borçlulara borcunu ödeyin ve evlenmeyen fakirleri evlendirin."

Kaynak:
Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN

H

hüma-gül

Guest
''Bekarlık sultanlıktır..Free takılmak lazım bu zamanda..Evlenip elin kizinin
kahrınımı çekeceğim''..diyenlere duyrulur;

Tek tarafli bakmayalim dimi?
Allah(cc) razi olsun.

Azra

New member
çok güzel anlatmışın kardeş yüreğine sağlık...

mhmt

New member
Allah c.c. razı olsun çetin kardeşim...

selametle...

A

a.rabia

Guest
Benim bi arkadaşım var, rahip olmak istedi manastıra gitti. 3 sene orda yaşayınca sonuçta kaçtı ordan dayanamadı. böyle bişeyde anlattı, biliyorsanız 'beyaz rahipler' ve 'siyah rahipler' var. işte adam 'beyaz rahip' olmak isterse onun için evlenmek yasaktır. papazların dediği gibi 'Tanrıya daha yakın olmak için Tanrıdan başka hiçkimseyi sevmiyeceksiniz. ne eşiniz olacak nede evladınız...'. ama bu rahiplerin yaşadığı yerlere gitseniz korkunç bişey görürsünüz. nerdeyse her manastırda homoseksuellik diye bi sorun var. ve en korkunç şeyki bunu artık normal bişey olarak görüyolar.
keşke bu insanlar İslamın son doğru hakiki bi din olduğunu anlasalar kabul etseler... Allah hidayet versin başka diyecek bişey yok...

sinang

New member
Esselamü aleyke.

İstisnalar kaideyi bozmaz diyorlar ya.
madem kur'an ve sünnettir abı hayatımız,evlenmelidir.
Şunu da anlamak lazım ki sünnete tabi olmaya ,tabiki hayatın her safhasında ve her noktasında muktedir olamaya bilir kişi bu sünnet dışı yapmaz onu.Azami gayret,kabul olur yani Resulullah sav. örnekliği ve emrlerini önemser tatbik eder lakin hepsine muktedir olamaz,bu insan sünnete uyumuyor diye insafsızlık edilmez,yok böyle bir şey kardeşim.

A

a.rabia

Guest
Değerli kardeşim, Hristiyanlığın içinde kötü insanlar olması Hristiyanlığı kötü yapmaz. Kötülük dini inançtan değil şeytanın insanı yenmesindendir.

Hem Hristiyanlıkta fuhuşi faiz yoktur.(Elbette Hristiyanlık tahrif olmuştur)

Eleştirdiğimi zannedip bana kızma ,ama Müslüman batılı tarif etmez. Onunla uğraşmaz. Müslüman hakikat peşinde koşar.
Şöyle düşün Müslümana göre Hristiyanlık bozuk bir din. Hristiyana göre de Müslümanlık bozuk bir din. Demek onların bozuklukları ile uğraşmanın bir faydası yoktur. Eğer sen İslam'ı yaşarsan ,İslam'ın güzelliklerini insanlara gösterirsen koşup gelirler. Yok eleştirirsen kaçar giderler. Çünkü, bir şeyi herkez yapıyorsa yanlıştır (tabi batıl için)

Ülkende İslamı tanıtmak istiyorsan önce onu öğrenip güzelce yaşaman lazımdır.

Muhabbetle

Hıristiyanlık kötü demedimki benim anneannem babaannem hıristiyan onlara nasıl kötü dicemki bu saygısızlık olur. ama kimse hıristiyanlığı yaşamıyorki burda, kiliseler hep boş bırak çocukları gençler ve orta yaş insanlar İncil ne demek bilmiyolar. Kİliselerde anca büyük bayramlarda birkaç yaşlı kadın görebilirsin. Benim annem mesela diyorki 'Tanrıya inanmak farklı ibadet etmek farklı ve gereksiz, ben kiliseye gitmesemde hiçbirzaman dua etmesem İncil okumasamda olur çünkü ben Tanrıya inanıyorum bukadarda yeter bana'. demek istediğim şeyki burda hıristiyanlar yokki ya ateistler yada hiç dini düşünmeyen var, burdaki insanların onların sorulara cevap verecek bi dine ihtiyacı var. ve inşallah bu dini İslam olur

a l p e r

New member
Bu işler nasip işleridir. Gücü olan evlenmeye niyet etsin, evliliğini de layığı ile idame ettirsin. Ancak unutmamalıdır ki bazı insanların evlenmemesi daha hayırlıdır. Hakkımızda hayırlısı olsun diyelim :)

Üst Alt