Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslamcılara 3 soru!

Chamberlain

New member
Evet İslamcılar sizlere uzun zamandır kafamı karıştıran 3 soru soracağım yardımcı olursanız sevinirim.

Soru 1

Herşeyi yaratanın mutlak bir gücün varlığına aklı olan her insan ulaşabilir.
Mutlak bir güç var.

Sorun şurda dinlerin anlattığı gibi günah ve sevap kavramı yok.
Kötülük iyiliğe eşit onun katında. hatta dahada iyi belki.

İstanbulda bir üst geçitte güneşin o kızgın sıcaklığı altında akşama kadar ayakkabı boyayan ve eve gidip dininin her gereğini yerine getiren ezilen, sefalet çeken bir insan bir yanda.

Yine en lüks arabalarla dolaşan, dilediği yemeği yiyen, dilediğini giyen bir insan diğer yanda.bu insanda ibadetini yapıyor Allaha karşı dinin gerektirdiği herşeyi yapıyor.

peki soruyorum;

bu insanların kusursuz ve günahsız amellerine göre,

ikiside cennete gidecek.

eğer o fakir olanın diğer tarafta artısı olacak ise o zengin olanın sucu ne?

hayır olmayacaksa bu dünyada o fakir olanın sucu ne?

Sana sesleniyorum ey yaratıcı, bize adaletli olun diye göndermissin elçilerinle;

Senin adaletin nerde?

Soru 2

Cennette erkeklere huriler gönderilecekse kadınlarada erkeklermi gönderilecek ?

Erkekler gönderilmeyecekse kadınların erkeklerden neyi eksik ?

Gönderilecekse bu dünyadaki oranı açma buranı açma çabası niye ?

Soru 3

Kuranın gökden indirildiğine inanıyorsunuz peki insanlar yazıyı bulmasalardı Kuran nasıl inecekti ?

Evet Müslüman kardeşler kafamı karıştıran 3 soru cevaplarınızı bekliyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Önce, bu soruları sormakta ki asıl maksadınızı yazarsanız, gereksiz kelam etmeden direk mevzu üzere cevaplar veririz diye düşünüyorum.

Nedir bu soruları sormakta ki gerçek muradınız?

Chamberlain

New member
Bahane aramıyorum.

Dediğiniz gibi kafam karıştı ve nereye ve kime sorsam az önce sizin yaptığınız gibi geçiştiriyor.

Madem cevabı var geçiştirmeyin cevaplayın bende rahat edeyim sizde yukarıda 2 tane cevap gelmiş ikiside sorumun cevabı değil.

Daha bunun gibi 100 lerce sorular geziyor aklımda ancak en kafa karıştıranı bu 3 soru idi.

Gizem hanım inanmamak için bahane arıyor demiş. Bu bahane aramak değildir öncelikle inanmadığımı nerden biliyorsunuz ? Ben inanıyorum ve inanmıyorum demedim aklımı karıştıran 3 soru dedim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet İslamcılar sizlere uzun zamandır kafamı karıştıran 3 soru soracağım yardımcı olursanız sevinirim.

Soru 1

Mutlak bir güç var.

İstanbulda bir üst geçitte güneşin o kızgın sıcaklığı altında akşama kadar ayakkabı boyayan ve eve gidip dininin her gereğini yerine getiren ezilen, sefalet çeken bir insan bir yanda.

Yine en lüks arabalarla dolaşan, dilediği yemeği yiyen, dilediğini giyen bir insan diğer yanda.bu insanda ibadetini yapıyor Allaha karşı dinin gerektirdiği herşeyi yapıyor.

peki soruyorum;

ikiside cennete gidecek.

Sana sesleniyorum ey yaratıcı, bize adaletli olun diye göndermissin elçilerinle;

Senin adaletin nerde?

Öncelikle "adaletin nerede" diye bu pervasız soruş şeklinizin çok yanlış olduğunu belirtmem lazım.

Şunu bilmeniz gerekiyor ki; kimin ve hangi şartlarda cennete/cehenneme gideceğini bilme şansımız yok. Bu konuda bir kanaat getirip hüküm koyarsanız hata ile başlar öyle devam edersiniz.

Ayrıca köprüde ayakkabı boyayan ile lüks arabada dolaşan hakkında da kısacık zaman dilimleri haricinde hiç bir bilginiz yok, bu insanların yıllar süren hayatlarını gözlemleyip bir kanaat getiremezsiniz.

Dünya imtihandır. Bu imtihanda mal, sağlık ve aile-çoluk/çocuk ile insanların imtihan edileceği zaten bildirilmiş.

Ama Sizin yaptığınız zengin/fakir mukayesesinde bilmediğiniz çok meseleler vardır/olabilir. Mesela Size bir misal veryim. Merhum Sakıp Sabancı'nın özürlü/kusurlu çocuğu vardı, onca mal ve mülkün içinde o kusurları kabullenmek istermiydiniz? Bu konuda çok incedir/detaylıdır. Mevlana'nın Mesnevisini okuyun biraz, çok ibretlik söz ve hikayeler doludur, aklınız yerine gelir biraz ve Allah'ın adaletini sorgulamak yerine O'na çok hamd ve şükr edin...

Soru 2

Bakınız, Kur'an da Allah (cc) bazı ayetlerde ahiret hayatı ile alakalı kısa ve özet bilgiler vermektedir. Bu detaysız, özet bilgiler ışığında, efendim erkeğe var da kadına neden yok gibi sorular oluşturmak yersiz ve manasızdır. Allah mutlak adildir, buna inanıyorsanız zaten gereğinin yapılacağını bilmeniz gerekir. Allah'ın adaleti ile alakalı bir şüpheniz varsa ve bunu kalben, lafzen iddia edip, dillendiriyorsanız zaten dinden çıkmış olursunuz ki mazaallah.

Soru 3

Kuranın gökden indirildiğine inanıyorsunuz peki insanlar yazıyı bulmasalardı Kuran nasıl inecekti ?

Bu sorunuza İslamiyette cevap yok, bu şüphe ile siz varın yaşayın bir zaman, cevabını kendiniz bulursunuz.

anonmy_grup

New member
Sayın Chamberlain,

Ben yaratıcıya inanan ve dinlere inanmayan biriyim yani Deist'im.

Şimdi adalet konusunda yazılanlardan sonra çok güzel bir fıkra geldi aklıma. Fıkra dediysem derdim konuyu sulandırmak değil... Okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız...

Nasretttin Hoca yolda giderken bakmış bir gurup çocuk, ellerinde de bir büyük poşet ceviz kavga ediyorlar, "Hayırdır, ne oluyor?" demiş, çocuklardan biri "Biz bu cevizleri paylaşamıyoruz, o yüzden kavga çıktı"; Nasrettin Hoca da "Ben size paylaştırayım istermisiniz?" Çoçuklar kabul edince Nasrettin Hoca tekrar sormuş" Cevizleri nasıl paylaştırmamı istersiniz, HAKÇA mı, ADALETLİCE mi?" (eeee ,HAK demek allah demek ya o da pek bir makbul ya aramızda) Çocuklar da "HAKÇA paylaştır" demişler. Nasreddin Hoca sorusunu tekrarlamış, yazık ki aynı cevabı almış, o da günah benden gitti deyip çocuklardan kimine1, kimine 5, kimine 3 tane vermiş kalanı da kendi sırtlanıp götürmeye kalkınca çocuklar sormuş "Hoca hani hakça dağıtacaktın, bu yaptığın iş mi senin?" ve hocanın cevabı "Böyle diyeceğinizi bildiğim için aynı soruyu 2 kere sordum, ADALETLİCE dağıtmamı isteseydiniz hepinize eşit dağıtacaktım ama siz HAKÇA dağıtmamı istediniz. Hele bir bakın hak, insanlara nasıl dağıtmış, kimine 3 kimine kimine 5 kimine de dünyaları vermiş".....

Bu fıkrayı yıllar önce koyu müslüman iken okuyunca bile çok anlamlı olduğunu düşünmüştüm.

Kuran daima sınavdan bahseder, rızık dağılımından bahseder daha bir çok şey ile yaratıcının bizi sınaması beni daima düşündürmüştür.

Belirttiğiniz ayakkabı boyacısı ve zengin olan da hakça sınava tabidir, adaletlice sınav kavramını siz belirleyeceksiniz.

Boyacı ile zengin insanı yan yana getirsek belki boyacının insaniyet kavramları diğerinden daha düşük seviyede veya tam tersi olabilir. Bu tip olaylarda insanlardaki egoist, kibir ve kendini bilmezlik vs.vs. madiyata dönüştüğü zaman insanlar değişime uğrarlar. Yani kısaca Para insanları değiştirir, para her şeyin önüne geçebilir, şu anda yaşadığımız zaman birimi içerisinde olaylar parayı daha çok ön plana çıkartmakta.

Allah yürü kulum dedimi kimse tutamaz, ama nedense yürüyenler 10 senede müthiş zenginliğe kavuşanlar secdeden başlarını kaldıramayan din olgusunu daima ön planda tutup insanları yönlendirenler olmuştur, Çalarlar, hak yerler tüyü bitmemiş bebelerin haklarını yerler ve her şeyi kılıfına uydurup Allah rızkımı veriyor ve arttırıyor derler. Bu insanların hak, adalet rızık anlayışları apayrıdır, her şeyi kendilerine göre ayarlarlar ve boy boy ahkam keserler. Garip ve iyi niyetli vefakar insanlarımız da terbiyelerinden dolayı seslerini hiç çıkartmazlar, ne yapalım takdiri ilahi deyip susarlar. Bu hırsızlar da günlerini gün edip yaşamlarına devam ederler.

Ama Tokadın ne zaman ve nereden geleceğini düşünemezler.

Diğer sorularınıza da değineceğim, şimdilik esen kalın.

mavigezegen

New member
Selam ile,

1- Yaratan'ın adaletini yargılamak yaratılana düşmez. O Yaratıcı ki size bu adalet duygusunu verendir. Düşündüren, sorgulatandır.
Ancak bilesiniz ki sizin bilmediklerinizi O, herşeyin tek Hakimi Olan bilir. Kimsenin içinde olanları bilemezsiniz ancak O bilir. O secdeye varan başın içinden binbir türlü fesat düşünce geçmediğini sen nereden bileceksin. O zengin denen zatın gösteriş için secdeye varmadığını sen nereden bileceksin. O'nun adaletinden şüphe duyanlar ancak kalplerinde hastalık bulunanlardır.

2- Kadınlar sormuyor bu soruyu... Erkeğin hurisi varsa kadının da vardır merak etmeyin. Hakk'ın adaletinde şüphe duyanlar ancak böyle anlamsız sorular sorar!

3- İnsanlara yazıyı bulduran Allah, sizin düşündüklerinizi düşünemeyecek miydi? 3 yaşındaki bir çocuk ancak sorar bu soruyu?

Chamberlain

New member
Selam ile,

1- Yaratan'ın adaletini yargılamak yaratılana düşmez. O Yaratıcı ki size bu adalet duygusunu verendir. Düşündüren, sorgulatandır.
Ancak bilesiniz ki sizin bilmediklerinizi O, herşeyin tek Hakimi Olan bilir. Kimsenin içinde olanları bilemezsiniz ancak O bilir. O secdeye varan başın içinden binbir türlü fesat düşünce geçmediğini sen nereden bileceksin. O zengin denen zatın gösteriş için secdeye varmadığını sen nereden bileceksin. O'nun adaletinden şüphe duyanlar ancak kalplerinde hastalık bulunanlardır.

2- Kadınlar sormuyor bu soruyu... Erkeğin hurisi varsa kadının da vardır merak etmeyin. Hakk'ın adaletinde şüphe duyanlar ancak böyle anlamsız sorular sorar!

3- İnsanlara yazıyı bulduran Allah, sizin düşündüklerinizi düşünemeyecek miydi? 3 yaşındaki bir çocuk ancak sorar bu soruyu?
Diğer 2 cevaba teşekkür ediyorum.

Ancak bu cevaba teşekkür etmemi beklemeyin.

Birinci soruda çok açılıyorsunuz gündelik hayatı felan diye ama o soru çok netti dininin gerektirdiği herşeyi yapıyor ve içinde kötülük barındırmıyor diye sormuşdum ama sizler onu gene gündelik hayat felan diyerek başka yerlere çektiniz neyse onu geçelim.

3. cevap ise çok klasik bir cevap. :) Bana daha gerçekci cevaplar lazım Allah buldurdu, Allah yaptı, Allah verdi demekle olmuyor bu işler.

Adı aklıma gelmiyor bir spor adamının şöyle bir sözü vardı "Bu işler Allah'la olsaydı Suudi Arabistan şampiyon olurdu" Demişdi sizinkide bu hesap.

bekir ve anonmy_grup adlı arkadaşlara teşekkürler.

old_preacher

New member
Selamlar. Uzun zaman önce benim de kendime sorduğum soruların birkaçı..

1- Akşama kadar ayakkabı boyayarak iman eden bir kimse, lüks içinde yaşayarak iman eden bir kimseden sabır ve sadakat hususlarında daha üstündür çünkü onca zor şartlarda dahi pes etmemekte, isyan etmemektedir. Bu konularda üstün olan, elbette yaratıcının gözünde de daha üstün bir konumdadır. Yaratıcının adaleti budur.

2- Kuran, ''orada sizler için tertemiz eşler olacaktır'' şeklinde genel ifade kullanır. Bu ifade, kadınları ve erkekleri kapsar. Başka ayetlerde erkekler için eşlerin olacağını belirten ayrı bir ifadenin bulunması, bu genel ifadenin anlamını ve kapsamını değiştirmez.

3- Yaratıcı (Allah), bize bahşetmiş olduğu ayrıcalıkları kullanarak (akıl ve ruh) kendi irademizle inanmamızı ve teslim olmamızı bekler, çünkü katıksız, saf iman ve sevgi bu demektir. O'nun bize direk olarak hitap etmesi ya da kendini göstermesi/sesini duyurması gibi 'sorgulamaya mahal bırakmayacak' şekillerde varlığını belirtmesi, bu saflığı bozacaktır çünkü o zaman insanın O'nun varlığını kuşkusuzca bilecek ve iman etmekten başka çaresi kalmayacaktır. Bu durumda O'na duyacağı saygı da mecburi olacaktır, diğer bir ifadeyle 'saf olmaktan' çıkacaktır. Yaratıcı ise saf olmayan, zoraki bir sevgi ve saygıyı değil, insanın ruhunun derinliklerinden gelen o saf sevgi ve saygıyı istemektedir.

İşte direk kendini göstermek yerine elçilerini göndermesi de bir bakıma bu yüzdendir. Çünkü bu noktada insan, kendisine bahşedilmiş olan 'özgür iradesini' kullanma fırsatı yakalar ve özgürce istediği yolu seçebilir. Elçiler bunu sözlü olarak da duyurabilir, yazıyla da kaydedebilir; nitekim kutsal metinlerde çok fazla peygamber gönderildiği belirtilmektedir, ve bunlar öyle çoktur ki sayıyla belirtilmez. Buradan da ''peygamberin, kendi zamanındaki şartlara göre mesajı duyurduğu'' sonucu çıkar ki zaten son birkaç bin yılda sadece 3 peygamber gönderilmiştir, ''yazının kaydedilebilmesi ve bu kayıtların çoğaltılabilmesi, saklanabilmesi gibi işlemlerin yapılabilir hale geldiği ilk yüzyıllarda gelen peygamber ise son peygamberdir.'' Eğer yazı icat edilmeseydi, yukarıdaki prensibe göre peygamberler daha sık aralıklarla gelecek, ve mesajlarını sözlü olarak duyuracaklardı.

Bu noktada önemli olan, yaratıcının insanlarla ''perde arkasından'' irtibat kurmasıdır; yani mesajını aracılar vasıtası ile tebliğ etmesidir. Bu yazı, söz ya da herhangi bir şey olabilir.
------

Son olarak da şunları söylemek isterim. Dinlere olan inançsızlığın baş sebebi eğer ''pek çok din var, demek ki herkes kendi dinini yaratmış'' görüşü ise, bu görüş yüzeysel bir görüştür ve derinlemesine düşünülmemiştir. Şöyle ki, yaratıcı her dönemde mesajını insanlara göndermiş, fakat bunlar o insanların kendi sorumsuzlukları, nankörlükleri, fırsatçılıkları ve çıkarcılıkları neticesinde saptırılmıştır. Böylece her topluluğa iletilen ve özünde ''aynı'' olan mesaj, pek çok farklı şekle bürünmüştür. Tarih boyunca süregelen farklı dinler ve inanışlar, hatta mitolojiler de bu sürecin sonuçlarıdır. Allah ise bu sürece müdahele etmemekte, yalnızca gönderildiği mesaj insanlar tarafından bozulduğunda tekrar bunu yenilemektedir. Bunun nedenini yukarıda açıkladım.

Kuran ın son mesaj olmasının nedeni, çoğaltılarak farklı yerlere gönderilmesi ve buralarda muhafaza edilmesi, dolayısı ile yapılacak bir değişikliğin imkansız hale gelmiş olmasıdır. Çünkü bir metni değiştirebilmek için, onun bir tane olması ya da tüm nüshalarının sizin elinizde bulunması gerekir; Kuran ise çoğaltılıp farklı merkezlere gönderilmiş, bu gönderildikleri yerlerde tekrar çoğaltılmış ve dağıtılmıştır; dolayısı ile yapılabilecek herhangi bir değişiklik imkansız hale gelmiştir. Bugün elimizdeki Kuranların Hz. Osman dönemindeki nüshası ile birebir aynı olması bunun göstergesidir.

Bu elbette dediğim gibi ''farklı dinlerin oluşu'' dolayısı ile inanmayanlar için geçerlidir. Genel mantık çerçevesinde dinlere inanmamayı seçenlerin ise bu, kendi inançlarıdır ve söyleyecek bir şey yoktur.

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Kardeş herkesin yorumunu okumaya vaktim olmadı bu yorumu yazarken . Sorduğun soruların cevabını vermek bize düşmez.
Allah'ın adaletini sorgulamak bizim işimiz değildir. Biz buna bir cevap verirsek (Allah korusun) yaratana ortak koşmuş oluruz.

M

Misafir

Guest
Soru 1

Mutlak bir güç var.

peki soruyorum;

ikiside cennete gidecek.

Senin adaletin nerde?

Soru 2

Soru 3

kuran senin gibi ehli cehle kaale alıpta ,cevap vermez..Bu soruların ilmilikten ziyade ,sadece saptırmak için sorulduğunu çok iyi bilir..Sizin gibileri aşağılamaktan hiç çekinmez..
sen bu ucube sorulara yanıt arayacağına ,başı boş yaratıldığınımı zannediyorsun?sorusunu cevabla..Eğerki inanmıyorsan ,cansızdan nasıl oluştun????
yanıt bulursan haberim olsun!!!!:p

SincanLy

New member
Web sitesi
kuran senin gibi ehli cehle kaale alıpta ,cevap vermez..Bu soruların ilmilikten ziyade ,sadece saptırmak için sorulduğunu çok iyi bilir..Sizin gibileri aşağılamaktan hiç çekinmez..
sen bu ucube sorulara yanıt arayacağına ,başı boş yaratıldığınımı zannediyorsun?sorusunu cevabla..Eğerki inanmıyorsan ,cansızdan nasıl oluştun????
yanıt bulursan haberim olsun!!!!:p

Mantıklı birşey bulursa haber verin :D

gozcelik

New member
"Kuran senin gibilere cevap vermez" veya neden böyle şeyler soruyorsun tarzındaki cevaplara hayret ediyorum. İslamı yangınlaştırmak için verilen onca çabaya rağmen siz size gelene böyle mi cevap veriyorsunuz. Hoşunuza gitmiyorsa, hatta alay eder tarzda bile olsa insanları islamdan soğutacak şeyler yazamazsınız, kalbinin ısınmayacağını bilseniz dahi. Çünkü böyle yaparsanız kalbine bir mühür de siz vurmuş olursunuz. Eğer dalga geçtiğini düşündüğünüz bir soruysa bile sebat etmek erdemdir.

Soruları soran kardeşim. Eğer bunlar (ve bunun gibiler) gerçekten kalbindeki imana engel olan sorular ise, bu soruları hakarete kaçmadan sor. Unutma ki bahsettiğin konular insanların hayatlarından daha çok önem verdikleri konulardır. İnanmıyorsan bile buna saygı duymalısın.
Ve şunu da göz önünde bulundurmalısın ki bu soruları sorduğun yer bir internet forumu... Yani burada bilgili, bilgisiz, bilgisiz olduğu hale herşeyi bildiğini sanan, yetersiz bilgili, bildiği halde inanmadığı için olayları çarpıtan bir sürü insan olabilir.
Buradan gelecek cevapları bir ön bilgi gibi düşün. Ve eğer GERÇEKTEN imanın önünde bir engelse bu sorular ve GERÇEKTEN belki iman ederim cevaplarını öğrenirsem diye soruyorsan bu soruları, en yakın müftülüğe gidip görüşme talep et. Aklındaki soruları müftüye sor. Her şeyi hemen ezbere bilemeye bilir, gerekirse kanıtlar sunabilmesi için ona bir mühdet verip tekrar görüşmeye git.
Yine de ikna olmazsan başka bir müftüye git. Yine de ikna olmazsan bile ümidini kesme. Çünkü bazen bir kişiden öyle bir söz duyarsın ki aklında soruların tam karşılığını olduğunu anlarsın. Nasıl bir öğretmen, çok akıllı bile olsa bazı öğrencilerinie bir şeylr öğretemez (çünkü çocukla aynı frekansı yakalayamaz), benzer şekilde çok bilgili bir alim de senin kafandaki soruya problemi çözecek şekilde her zaman tam cevap veremeyebilir.

Şimdi nacizane soruların hakkındaki kendi düşüncelerimi sunayım:
1- Öncelikle Yüce Allah şüphesiz ki adildir. İnsan aklının eremeyeceği şekillerde adaleti sağlayabilir. Ama sorduğun soruya insan aklıyla verilecek bir cevap vardır: Fakir olan kişi aynı zamanda bu zorluklara karşı sabır göstermektedir. Sabır onun imtihanıdır. Zengin olan kişinin bazı avantajları olabilir ama aynı zamanda bazı ek yükümlülükleri de vardır. Mesala kendi altında çalışan kişilere adil olma zorunluluğu vardır. Bu çok büyük bir yükümlülüktür ve belki de zengin olan kişi "keşke sıradan bir işçi olsaydım da bu yükümlüğü taşımasaydım" diyebilir. (Mesela Osmanlı padişahlarının hemn hemen hepsinde adil olamama korkusu vardır. Tüm devlet onun emrinde ama adil olamayıp da birilerinin hakkını yeme ihtimali çok çok yüksek).
Yine zengin kişinin Zekat verme, Fitre verme gibi sorumlulukları vardır. Şimdi "zaten malı var, birazını vermeye ne var" diyebilirsin ama kazın ayağı öyle değil. Elindeki paranın 40'da birini fakir insanlara dağıtmak -dünya düşkünü- biri için kolay değildir. Ve şu an aklıma gelmeyen kimbilir ne çok sorumluluğu da vardır. Gördüğün gibi zenginin de durumu pek parlak değil. Onun imtihanı da bunlardan oluşuyor. Dünya da rahat olmanın bedelini aldığı yükümllüklerle ödüyor. Ve daha aklımızın ermediği kimbilir hangi kriterler var.
Peki fakir olan "ben zengin olsaydım keşke, o sormlulukları almayı kabul ederdim" diyemez mi? Diyebilir. Burada Yüce Allah'ın kimi nasıl sınav edeceğini sorgulamak bize düşmez. Herşeyi veren O'dur. İstediğine istediğini verir. Yukarıda belirttiğim sebeplerden ötürü de (tüm kriterleri bilemeyeceğimiz için) bunun adil olup olmadığına karar vermek de bize düşmez. Zaten yetersiz kalırız, bilemeyiz.
Dünya hayatındaki bir olumsuzluk ahiret hayatındaki büyük bir olumluluğa karşılık gelebilir.
Bu sebeple zaten dünya hayatının adil olmadığını söyleyenler de çoktur. Sadece dünya hayatına bakarak "niye bu adaletsizlikler var" demek doğru olmaz. Ahiret hayatına olan etkilerini de düşünüp bir potada erittiğimizde belki de milim şaşmaz derecede tüm insanlar eşittir. Belki de değildir ama bu eşitsizlik ahiret hayatında Allahın lütuflarıyla kapatılacaktır. Bilemeyiz. Tek bilebileceğimiz Allah'ın bize adil olduğunu söylemesidir. İşte bu yüzden insanlar koşulsuz olarak Allah'ın adil olduğuna inanırlar da "hani nerde adalet" diye sormazlar. İçerindeki iman, sonsuz hayatın başlangıcına gelindiğinde, kimseye haksızlık edilmeyeceğine, herşeyin adil olacağına koşulsuz inanır.
Size Allah'ın adil olmadığını düşündürüp vesvese veren şeytana uymamanızı ümit ediyorum.

2- Huri olayının yanlış anlaşıldığı düşüncesindeyim. Hemen insanların aklına HAREM düşüncesi geliyor. Hurileri "seksi kadın" olarak düşünmek yerine size hizmet edecek hizmetkarlar olarak düşünemez misin? Şu durumda kadınlara da huriler verilecek olması garip kaçmaz değil mi? İnsanlara mukafat olarak, onlara hizmet edecek güler yüzlü hizmetliler verilecek olması da garip değil değil mi? Bu huri olayı üzerine bir sürü yazı ve tartışma var. "Çağdaş" islam kalemlerinden birilerinin bu yazılarını okuanı tavsiye ederim. Olayın HAREM mantığından çok uzak olduğunu anlayacaksınızdır.

3- Herşeyi yaratan yüce Allah'tır. Dilleri ve yazı da yaratan O'dur. İnsanlara, "yüce kelamları" not edebilsinler diye yazıyı veren de Allah'dır. Bunları ezberleyebilsinler diye aklı veren de, söyleyebilsinler diye dili veren de O'dur.
Sorduğunuz soruda sanki insanlar yazıyı kendi kendilerine bulmuşlar da (haşa) Allah bunun üstüne kitap indirebilme fırsatı yakalamış gibi bir hava var.
Arapçayı gelişmiş anlamlarıyla zengin bir dil kılıp Allah kelamına uygun hale getiren de, bunları işaretlere yani yazılara çevirme yetisini veren de Yüce Allahtır.

SincanLy

New member
Web sitesi
Yüce Allah Kur'an'da her soruya ait bir cevabı barındırmıştır bence .. Net bir cevap bulamasan bile bi karıştır derim. Biz seni aydınlığa da yöneltebilir karanlığa da yönlendirebiliriz cevaplarımızla. Sorularını gelişi güzel sorman diğer müslümanları rahatsız edebilir ve gördüğüme göre ediyor da . Sorularına nezaket ifadeleri ekleyerek başlayabilirsin. Bu davranışlarınla hem diğer insanlara örnek olur hem de sorularının cevabını aynı nezaket ifadeleriyle geri alırsın. Bu forum kardeşlik forumu, bu forum dinimizi tanıtmamız-öğrenmemiz için kurulmuş bir forum. Hiçbir çıkarlarınız için kullanamayacağınız bir forum. Bu forumda kavga olmasın barış olsun. İnsanlara örnek olalım ki onlar da bizlere saygılı davransınlar. Küçük büyük herkes bu forumda yer alıyor. Sözlerimize dikkat edelim. Lütfen abilerim, ablalarım, kardeşlerim birbirimize sahip çıkacakken sırtından vurmayalım. Sorularına gelince :

1- Allah'a adaletsiz demek bize düşmez. Gozcelik kardeşimin dediği gibi her şekilde adaleti sağlayan tek ilah Allah'tır.
2- Huri deyince harem düşüncesinin akla gelmesi insanların %99 'luk bir kısmının hata yapması anlamına gelir. Bu dönemde dinine bağlı insan az bulunur. Huriler bize zina yapmamız için gönderilmeyecekler. Böyle bir düşüncen olmasın. Onlar bize hizmet edecekler. Harem nedir ki ? Ne işe yarar ? Gönül eğlencesi .. Kafana bunları takma derim. Öteki tarafa varınca belli olur. Alaycı olmak istemem fakat öteden buraya birini getirelim huri ne işe yarar diye soralım tövbe estağfurullah.
3-Yazı olmasaydı Allah elbet başka bir şekilde insanları dine, hak yoluna çağırırdı. Varlığını belli ederdi.

Hayırlı günler mü'min kardeşlerim.

raþid

New member
Soru 3
Kuran�n g�kden indirildi�ine inan�yorsunuz peki insanlar yaz�y� bulmasalard� Kuran nas�l inecekti ?
Evet M�sl�man karde�ler kafam� kar��t�ran 3 soru cevaplar�n�z� bekliyorum.

�nsanlar; yaz�y� ilk insan Adem (as) ile beraber kullan�yordu. Adem (as)'a 10 suhuf inmi�tir. Bu ger�ek ilk insan�n yaz�y� bildi�ini net olarak ortaya koyar. �nsanl�k senin ilk okulda ��rendi�in gibi ma�aralara �ekil ve resim �izerek anla�m�yordu. �nsan gibi konu�up insan gibi yaz�yordu. Ama siz, kafir darwin'in istedi�i gibi d���n�rseniz, varaca��n�z noktada ayn� olur: Kafirlik ! Kendinizi bu anlamdan korumak i�in �slam'a �nem verip,�slami bilginlere ve alimlere kulak verin derim.

Di�er iki sorunuza Bekir abim yeterli cevab� verdi�i i�in cevap yazm�yorum.

ikilem

New member
Öncelikle Chamberlain tebrik ediyorum ki seni bir şeyler ortaya koymuşsun ve sorular yöneltmişsin.
Kendimi hatırladım birden. :D Düşünen bir insan olman çok güzel bir şey. Deist olmana gelince harikadır araştırmaya başladığında Evet ben de böyle düşünüyorum dersin. Çevrendeki cahil ve aptal insanlara bakarsın hepsi islamiyeti yaşıyordur(doğru yaşamıyorlardır oysa) gelmiş geçmiş zeki insanlara bakarsın geneli islamiyeti söz konusu etmemiştir.
Hatta ben eskiden derdim cehennem tam bizlik A
ristotales orda Michael Jackson orda :D
Agnostik olmak da güzel gelir. Ateist olmak da.

Ayrıca yorumlarda bazen sen anlamazsın-sizin gibiler tarzı kelimeler gördüm ve üzüldüm .
Bizim Peygamberimiz oysa inanmayan insanlarla yola koyulmuştur. Ve kim nasıl öleceğini,kimin kimden daha çok bu dini yaşayacağını kimse bilemez. O yüzden Peygamber efendimiz(sav) onunla dalga geçenlere(kendisini taşlayanlara) bile dini anlatmaktan,sorularını cevaplamaktan bıkmazken..Bu şekilde biz doğru yoldayız siz saçmalıyorsunuz tavrınızı sevmiyorum arkadaşlar. Müslüman bir ailede doğmasaydık/camilerimizde ezanlar okunmasaydı kaçımız bu din yolunda ilerlerdi?
Allah(cc) daha iyi bilir muhakkak fakat belki de hiç birimiz.

Sorular sormuşsun arkadaşım. Ben de kendi arayıp bulduğum cevaplarımı sana vermek isterim.
İlk sorun adaletsizlik.
Bana şu örnek verilmişti.
Bir insan öldürdün. Ve biz de seni öldürdük. Kısasa kısas. Tabiki manevi boyutu bambaşkadır. Ama 1cana 1can
100 insan öldürdüğünü düşünelim bir de biz de seni öldürdük.
1eşit değildir 100e .Burada anlatmak istediğim İslamiyet'te adaleti sağlayan ahirettir.
Bu dünyaya tek bir pencereden bakarsın.Yaşarsın.İsyan edersin.İstersin.Yaparsın.
Eşit gelmez bu dünya eşitliği sağlayacak ahirettir.
Ve gerçekten kimin cennete gideceğini Yüce Yaratan'dan başkası bilemez.
Senin benim onun bunun . Kimin nasıl öleceğini sen bilemezsin.
Nitekim zengin ve fakir örneğinde her ikisini cennet ile onurlandırıyorsun.
Senin de karnın doyuyor Justin Bieber'ın da(Pek sevmediğim için onu örnek verdim :)
Peki aynı yiyeceklerle mi?Aynı sunumla mı ?Hayır. Cennet de mertabesi bol bir yer.
Ve şunu da söyleyeyim. Bu dinin amacı ne cennet ne huri. İlk önce Allah(cc) senden razı olması.
Sevgiline gül verirsin.Ya da gülümsemesini görmek adına bir şeyler yaparsın.
Her zaman bir beklenti olmaz bunu yapman da. Bu da Sevgililerin en güzeli. En değerlisi bizim için.

Bayanlara gelince bir bayan olarak ben de çok takılırdım. Zaten Islam bayanlar evde otursun.
Koca için didinsin dursun. Derdim. Yanıldım. Çünkü çok okudum.
Ve yanıldığımı okuyarak sorarak insanları eleştirerek anladım. Bayanlar çok değerlidir Islam'da. Duygusallardır çünkü. Bir çocuk da gördüğün saflığı bir bayanda bulabilirsin.Bayan bir erkeğe eşit olamamıştır bu sebeple.
Kötü bir yanı da vardır bayanın.Kıskançlık. Bir erkek sadece kadınını kıskanırken, bir kadın her şeyi kıskanabilir. Bencillik,asilik,doyumsuzluk..
Bunlar bir bayan da daha baskındır. Konuşmayı sever bir bayan.
Söylediğin huri meselesinden önce Yüce Kitabımızda yasaklar-sevaplar-günahlar bahsedilirken ''Bu bayan için günah erkek yapsın. Erkek yapmasın kadın yapsın'' diye bir şey yok. Müslümanlar denir Yahudiler denir.
Bu ayrımı yapan bizler olmuşuzdur.

Kur'an'ın gökten indirildiğine inanmak. Gökten kitap halinde ciltlenmiş bir bütün geldiğini mi düşünüyorsun?
Hadi alın bunu okuyun denmedi ki bizlere. Peygamber efendimiz(sav) zamanında her olay/her durum sonrası ayet gelmiştir.Bu da insanların ellerini ateşle yakıp canları acıdıktan sonra bir nevi bakın eliniz acıdı bunu yapmayın uyarısı gibidir.Yaşanmışlıklar anlatılır. Bazı işaretler verilir.
Gelen de gökten bir yazı olmamış bizzat Peygamberimize(sav) bildirilmiştir.

Bilmiyorum zaman ayırıp bir şeyler yazdım. Belki tatmin olmayacaksın yine. Ama deistlik adına kesik ipler bulabileceksin belli bir süre sonra birleşmeyecek. En azından bende öyle olmuştu. Zincirler tam tamına oluşmuyordu.
Islamıyet'i yaşamaya çalışan biri olarak. Kur'an'ı sıksan sevgi ve iyilik diyecektir sana.
Komşun açken sen tok olma diyecektir.
İnsanları üzme iyilik yap diyecektir.
Kendini de üzme sana zarar veren şeylerden uzak dur diyecektir.
En güzel ibadet gülümsemek diyecektir.
Benden bu kadar. Umarım şahsına bir saygısızlık etmemişimdir. :) Mutlu günler sana.

raþid

New member
Müslüman bir ailede doğmasaydık/camilerimizde ezanlar okunmasaydı kaçımız bu din yolunda ilerlerdi?

Kusura bakma da şu yazdığın ile boyundan büyük laf etmişsin. Araştırırsan anlarsın. Şimdi nedenlerini yazarız bu sefer yazdığın yazıdaki "ben biliyorum sen bilmiyorsun" türünden konu mankenine dönmüş oluruz. Çünkü, bilen kişiler bildiğini söylediği zaman size göre ukelalık etmiş oluyorlar galiba. Oysa Rableri katında, bildiklerini gizlemedikleri için ödül dahi alacakları Kur'an da yazıyor.

ikilem

New member
O cümleden hemen sonra ''Allah(cc) daha iyi bilir muhakkak fakat belki de hiç birimiz.'' yazmışım oysa .
Bu cümleyi okumayı gerekli görmedin sanırım. O nedenle ben büyük bir laf etmiş oldum.
Bildiklerini gizlememek-Ukalalık etmek farklı şeydir.
O taraftan bakınca o ya da bu sebeple inanmayan/inkar eden birisine hoşgörüyle yaklaşmam beni bildiklerimi gizlemiş yaptı.
Varsın öyle olsun. Siz bildiklerinizi söyleyin ben de hoşgörümden vazgeçmeyeyim.

Müslüman

New member
Kusura bakma da şu yazdığın ile boyundan büyük laf etmişsin. Araştırırsan anlarsın. Şimdi nedenlerini yazarız bu sefer yazdığın yazıdaki "ben biliyorum sen bilmiyorsun" türünden konu mankenine dönmüş oluruz. Çünkü, bilen kişiler bildiğini söylediği zaman size göre ukelalık etmiş oluyorlar galiba. Oysa Rableri katında, bildiklerini gizlemedikleri için ödül dahi alacakları Kur'an da yazıyor.

itiraz ettiğiniz şu sözlerin neresi yanlış?

Müslüman bir ailede doğmasaydık/camilerimizde ezanlar okunmasaydı kaçımız bu din yolunda ilerlerdi?
Allah(cc) daha iyi bilir muhakkak fakat belki de hiç birimiz.

Mutezile iktidarı muhazafa edebilseydi ve kendi inancını Ehl-i Sünnet'in yaptığı gibi millete dayatsaydı emin olun bugün
Ehl-i Sünnet'in durduğu yerde Mutezile duracaktı. Yani sizler bu durumda Ehl-i sünneti değil Mutezile'yi savunacaktınız.

Mesela Avrupa neden Müslüman değil de Arabistan Müslüman?

Duygu ve düşünceleri etkileyen ve manipüle eden faktörlerden biri sürü psikolojisidir. Yalnız kalma ve dışlanma korkusu kişileri sürü psikolojisi ile hareket etmeye iter. Çoğunluğun haklı olduğu gibi bir yanlış inancın sonucudur bunlar.

raþid

New member
O cümleden hemen sonra ''Allah(cc) daha iyi bilir muhakkak fakat belki de hiç birimiz.'' yazmışım oysa .
Bu cümleyi okumayı gerekli görmedin sanırım.
Hayır ikilem kardeşim, sonradan eklediğiniz cümleyi de gördüm. Ona rağmen yazdım o mesajı. Ve görüyorum ki; siz de benim "araştırın" uyarımı es geçmişsiniz. Ve hoşgörülü olmanızı eleştirmişim gibi bir hava esmiş mesajınızın anlamında.Oysa öyle birşeye hakkım olmadığı gibi, düşünmemiştim bile.
Bazen bir konu üzerinde bir fikri olmayan insanların, bilen bir kişiye takındıkları tavırlardan dolayı (daha önce yaşadığımız için) bildiklerimizi yazarsak "ukela" gibi değerlendiriliyoruz, en iyisi siz araştırın ne anlama geldiğini kendiniz öğrenin, demek istemiştim, görüyorum ki diyememişim :)

Ve bu kadar hasbihalden sonra tekrar yazıyorum: O cümlenizde büyük laf etmişsiniz ! Hadi bir de işaret verelim: Gayb konusuna gidin. Ben bu günlerde ordayım. O nedenle size öyle bir uyarıcı cevap yazdım.

Üst Alt