Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Islam Ve Birlik

halilim2000

New member
KARDEŞLİK İÇİN BİR HATIRLATMA VE BİR ÖĞÜT

Kardeşlerim, şüphe yoktur ki hepimiz kardeşiz. Tarih boyu birlikte nice zorlukları ve de nice güzel olayları tek çatı altında yaşamışızdır. Bizler Türk,Kürt,Laz,Çerkez veya herhangi bir kavimden olabiliriz. Şu bilinmelidir ki Bizler sadece Allah’ın kullarıyız, ve o yüce yaratıcı bizleri İlk insan ve ilk Peygamber olan Hz.Adem (a.s) ve onun eşi Hz. Havva(a.s) Validemizden meydana getirdi. Sonra insanlar çoğaldılar ve kavimler oluştu. Ağacın kökü birdir, ama dalları ayrı olabilir. Dalları ayrı olan, ağacın bir parçası olmadığı anlamında değildir. Bizler hepimiz kardeşiz. Evet kavimlere ayrıldık, dillerimiz,renklerimiz farklı oldu.Ama bu ayrılıklar Son Peygamber Hz. Muhammed (S.a.v) geldikten sonra son bulmuştur.Artık cahillik bitti. Ancak bizler Kur’an yolundan ayrıldıkça cahilliye devrine dönmemiz kaçınılmazdır. Aynı toprakta yürüyor, aynı havayı soluyup aynı suyu içiyoruz, bayrağımız bir,dinimiz bir, peygamberimiz bir, Allah’ın bir olduğu gibi bizlerde biriz. Bizler Allah’ın merhametle Muhammed ümmeti olma şerefini ve nimetini verdiği Müslümanlarız. “Ne mutlu o Müslümanlara.” Vatan topraklarında kim yaşarsa yaşasın emniyette olmalıdır. Çünkü bu topraklar Müslüman topraklarıdır. Bu topraklarda Hristiyan’ı da Yahudi’si de Budist’i de,Mecusi’si de rahat ve özgür şekilde yaşayabilir. Onların dini onlara bizim dinimiz ise bizedir.Bizler kimseyi zorlayamayız ve de bezdiremeyiz. Bizler ancak ve ancak İslamı yaşayarak insanlara örnek olabiliriz. Bu topraklarda kurallara uyuldukça kimse zarar görmez. Allah yaptıklarımızı görmektedir kardeşlerim. Şu 3 günlük dünya hayatında nice insanlar dünya malı için nice insanları harcıyorlar, oysa yaşadığımız dünya sadece yalanlarla dolu ve geçici.Hepimiz şöyle düşünsek: aile kavramı bizim için ne kadar önemli? Çok değil mi? Evet çok önemli. Peki bu dünyada sevdiğimiz insanlar birer birer elimizden kayıyor yani vefat ediyorsa sevdiğim insanı geriye getiremiyorsam, yada en güzel evlerde saraylarda,malikanelerde yaşıyorum ve bunun bir gün benim elimden başkasına geçeceğini yani öldükten sonra hiçbir fayda sağlayamayacağını biliyorsam daha başka söze ne gerek var ki. Bu dünyaya bir imtihan ve de misafir olarak geldik. Misafir olarak geldiğimiz şu dünyada bize sunulan nimetleri görmezden gelemeyiz. Allah’ın bize verdiği iyi nimetlere şükrettiğimiz gibi onun imtihan için verdiği sıkıntılara da şükretmesini bilmeliyiz, olgunluk budur kardeşlerim. Allah bizi bağışlasın ki, bizler misafir olarak geldiğimiz topraklara zulüm getirdik ve ne kadar yazık ettik. “Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir” sözünü ne çabuk unuttuk. Gerçek şu ki insanoğlu yerinde rahat duramıyor. Bir insan en fazla 80 yıl civarı yaşıyor ve bu 80 yıl aslında çok kısa bir zaman dilimidir. Ancak insan sanki ebediyen bu dünyada kalacakmış gibi nice olmadık şeylere imza atıyor. “Hey insan kendine gel”. “Hey insan Hakka gel” bu senin için daha hayırlıdır. Nerde! Size soruyorum nerdeler! Bizim belki tarihte hayran olduğumuz nice şahsiyetler var. Gurur duyduğumuz, belki onlar gibi olmak istediğimiz. Ama yoklar işte bunu görelim bilelim. Bu dünya Sultan Süleyman’a bile kalmamış. Geri dursun, olmaz olsun ben bu dünyayı istemiyorum. Demeli değil mi? Hey kardeşlerim And olsun ki bizler hesap vericez. Hakkın karşısında soruyorum size, Batılın hesabını nasıl veririz. Bize gelen dosdoğru bir kitap var değil mi? Peki o zaman bu ayrılıklar, bu zulümler niye? Orda birbirinizi öldürün,birbirinizi yurtlarınızdan çıkarın, ırkçılık yapın zulüm yapın yeryüzünü yaşanmaz hale getirin mi yazıyor? Hayır!! Orda birbirinizi sevin yazıyor. Hep beraber Allah’ın huzurunda secde edin ona dua edin yazıyor. Peki bu dünya bana veya size kalmayacaksa bu kadar zulme ne gerek var. Bütün dünya senin olsa, içindekiler kölen olsa geçici olan bu şey sana ne fayda sağlayabilir? Bizler saraylarda da yaşasak, nice devletlerde yönetsek, bir kuytu köşede de hayatımızı sürdürsek, o toprağa girmemiz kaçınılmazdır. Hayal edin 1.5-2 metrelik kapkaranlık o çukuru düşünün hepimiz orda olucaz eninde sonunda.sonu olan bir dünya için neden birbirimizi kırıyoruz neden birbirimizi öldürüyoruz. Bunun sonu yok. Öldürende öldürülende o mezara girecek. Yapayalnız kalacak. Hani nerde! Dünyada 3 kuruş menfaat için yaptığın kıyımlar ne içindi. Eğer bir menfaatin varsa göstersene!! Nerede! And olsun ki onlara burada yaptığın kıyım ve zulümlerden başka hiçbir şeyin yok senin denir. Ve zelil durumda layığını bulur. Tekrar söylüyorum biz Müslümanlar kardeşiz ve diğer inanca tabi olanlara da hoşgörülüyüz. Bizim dinimiz bunu emrediyor. Ayrılığa düşmeyiniz, ve ayrılığı konuşanları susturunuz. Bu bir kampanyadır bu yazılanları arkadaşlarınıza anlatınız. Bu bir mesaj dır. Ey Türk kardeşlerim, Ey Kürt kardeşlerim, Ey Laz kardeşlerim, Ey Çerkez kardeşlerim. Allah’ın selamı ve Peygamberin şefaati üzerinize olsun. Allah aşkı için, Din-i İslam aşkı için, Kitabullah aşkı için sizi ayrılığa götürecekleri reddedin, sizi birbirinize düşürmek isteyenleri susturun. Birlik olun ve Allah yolunda bir birinizi sevin. Çünkü o ayırt etmiyor, baksanıza en zalimimize bile merhamet ediyor, nice nimetler veriyor. Bu saatten sonra bizim vazifemiz birlik olmak ve fitneyi durdurmaktır. FİTNEYİ DURDURUN KARDEŞLERİM!!

(İ.Halil)

( *
MAHRUHAN
***Bu Mesajı Arkadaşlarınıza gönderiniz ve insanlara anlatınız. Benim inandığım bu davaya inanıyorsanız biz kazanacağız,birlik kazanacak demektir.SAYGILARIMLA
Kimse bizi bölemez ve bölemeyecek.

halilim2000

New member
okuduğunuz bu yazıya lütfen karşılık veriniz.çünkü burda yazılanların konuşulmaya ve tartışılmaya ihtiyacı var.ilginize şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Allah Kuran-ı Kerim'de buyurmuştur :''Kafirler birbirinin dostudur,siz birbirinize yardım etmezseniz yeryüzünde büyük bozgun çıkar.''

Sevgili kardeşim,Allah'ın yardım ettiği insanı hiç kimse yere yıkamaz.İslam yolu ''Allah birdir,Muhammed onun elçisidir.'' demektir.Bu şu demektir.Allah'ın indirdiği Kuran-ı Kerim var,bu kitapta Allah kullarından yapmaları gerekenleri yerine göre emir ediyor yerine göre yaparsanız çok güzel olur diyor,günahlardan sakının diyor ve daha nice hak yolunun güzel öğütlerini veriyor,hal böyle olduğundan , Kuran-ı Kerim'in getirdikleri buyrukları uygularken uygulanış esasları olan bilgileri vardır,bunlara Hadis-i Şerif deniyor.Kuran-ı Kerim'de namaz ile ilgili ruku ve secde'den söylenir,oysa ki Kuran-ı Kerim de nasıl namaz kılınır yazmaz,bu Resullulah'ın öğretilerinde vardır,burada kelime kelime basit sözler ile büyük ameller anlatılıyor.Din budur.İslam budur.

Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Din,nasihatten ibarettir.''

Dünya'yı düzeltmeden önce insan kendini düzeltmelidir,yola nizama sokmalıdır,kendine faydalı olamayanın kimseye faydası olmaz,İslam Allah'ın insanlara indirdiği dindir.İnsan ancak bildiği ile amel ettiği zaman dünyayı kurtarır,tam kurtaramasa da bile büyük faydaları ve faydası olur,o insanın yürüyüşü gülüşü bakışı her türlü hareketi Allah'a bağlı olduğu miktarca çevresine hidayet doğruluğu olan bilgiler (nurlar) saçar.İnsanlara güzel örnek olur.Kişi bildiği ile amel edecek yani bildiği güzelliği uygulayacak.

Resulullah aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Kişi bildiğini uygulamadıkça gerçek alim sayılmaz.''

bir gülüş dünyanın güzelleşmesine katkıdır,yolda ki taşı kaldırıp kenara atmak dünyayı güzelleştirmek için yapılan katkıdır,iyilik ve hayır yolunda yapılan her iş dünyanın iyileşmesine katkıdır.

Düşünsene bir kardeşim çevresine örnek olanın çevresine yarar sağlayan bir insanın kendine olan yararı ne kadar büyüktür.

Üst Alt