Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam peygamberi insan mı - cin mi

darth vader

New member
yalnızca kuran ayetleri ile gidiyoruz. Hadis vs yok.Umulur ki bana "saygısızlık yapma" diye çıkışmazsınız.

İsra 94. İnsanlara hidayet (Kur'an) geldikten sonra onların iman etmelerine ancak, "Allah bir beşeri mi peygamber olarak gönderdi?" demeleri engel olmuştur. 95. De ki: "Eğer yeryüzünde, (insanlar yerine), yerleşip dolaşan melekler olsaydı, elbette onlara gökten bir melek peygamber indirirdik."

Muhammede müşrikler Allah neden bir melek yerine seni peygamber olarak gönderdi diye sorarlar.Cevap olarak bu ayetler iner.
Ayetlere göre : Meleklere melek peygamber, insanlara da insan peygamber gönderilir.
Ayetlerde akla uygun ve mantıklı bir cevap verilmiştir.Bunda sorun yok.

Peki meleklere melek peygamber, insanlara insan peygamber gönderiliyorsa ; cinlere ne peygamber gönderilmelidir. Cevap Cin peygamber olmalı değil mi.
Ama bakınız Cin suresini okuduğunuzda anlıyorsunuz ki , Kuran cinlere de indirilmiş.

http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=72

Ve Tüm islam mezheplerince sabittir ki Muhammed hem insanların hem de cinlerin peygamberidir.

Peki muhammed nasıl cinlerin de peygamberi olabiliyor. Muhammed insan olduğu gibi aynı zamanda cin mi yoksa.Bakalım Kuran ne diyor.

Kehf 110. (muhammed) De ki: "Ben de ancak sizin gibi bir insanım, (Ne var ki) bana, "Sizin ilah'ınız ancak bir tek ilâhtır" diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın."

Demek ki Muhammed bizim gibi ancak bizim gibi bir insan imiş.Ama isra suresi 94-95 ayetlerindeki mantığa göre bizim gibi insan olan Muhammed nasıl cinlere peygamber oluyor.Meleklere melek, insanlara insan , cinlere de cin peygamber gerekir isra suresi 94-95'e göre.
insan olan Muhammed cinlere peygamber olabiliyorsa , o zaman pekala bir melek insanlara peygamber olabilir.Değil mi ??

İsra 94-95 ayetleri , cin suresi ve Kehf 110 ayeti ile çelişiyor.

Bakalım Allah kurandaki çelişkiler için ne diyor.

Nisa 82. Hâlâ Kur'an'ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.

Nisa 82. ye göre Ayetler arasında Çelişki var ise "Kuranı allah indirmemiş" diyebiliriz.Ben çelişki görüyorum.

Bu durumda ya kuranda çelişki var diyen bizlerde hata var yada bu kitabı Allah indirmemiştir.
Yalnızca kuran ayetleri yazılan bu konudaki çelişkiyi gidermek için yalnızca kuran ayetleri ile cevap verirseniz , cevabınızı kabul ederim.
Hadislerle cevap verirseniz cevabınızı kabul etmeme hakkımı saklı tutarım.Kuran eksik bir kitap mı ki hadislerle cevap vereceksiniz.

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
1-Bakara suresi 2. Ayeti kerimesine intizap ile üstünlük sadece takvadadır.

2-Tin süresi 4,5,6,7. Ayetlerde derki halik;

4. Biz insanı en güzel biçimde yarattık.

5. Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına kaktık.

6. Ancak iman edip yararlı işler yapan kimseler başka; onlar için kesilmez bir mükafat vardır.

7. O halde artık sana dini ne yalanlatabilir?

-Netice: Yaratılanların en üstünü insandır. Ali imran suresinde Melekler hitabından anlıyoruzKi Tüm eşyayada hakim. Hal bu iken Yani yaratılanların en İyisi iken en aşağı atılıyor ve Kuranda Defalarca akletmeye davet ediliyor.

En üstün yaratılan ve takvaca da en üst mertebede olan Peygamber a.s.v efendimizin cinlerden üstünlüğü aşikardır. Tüm abd olanlarda böyledir.

Unutulmamalıdırki; Şeytan cinnilerdendir. Bu bile insanın peygamberliğini kabul eden cinnilerin Allahın emrine uyarak ademe secde etmelerinden başka bişi değildir.

Bu mevzuyu keşke kelimelerle anlatmak mumkünü kabil olsa:)

darth vader

New member
alptrum,
anlatmak istediğim şey bu ayetler birbiri ile çelişkilidir. nisa 82. ayete göre çelişkili olan ayetler allahtan gelmiş olamazlar. Bende bu nedenle kuranın allahtan gelmediğini söylüyorum.

karababa,
abicim şu yazdıklarının birde tefsirini yapsana . daha senin seviyene çıkamadım. Yazdıkların ile konu arasında bağlantı kuramadım yaw.

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Tövbe ederek İdrakini arttırmaya başlayabilirsin.

Her akla göre meal üretilebilen zamanımızda Sınırları olmadan yapılan bu hareketlerin yansımasından başka bişi değildir bu hal...

S

seha

Guest
Peki meleklere melek peygamber, insanlara insan peygamber gönderiliyorsa

Echel;Meleklerde cüzzi irade yoktur. bu yüzden imtihana tabi değillerdir. Tabi ki Meleklere peygamber gelmemiş ve gelmiyecek

cinlere ne peygamber gönderilmelidir. Cevap Cin peygamber olmalı değil mi.

Kur'an diyor ki; biz hiçbir kavim yokki peygamber göndermiş olmayalım. Tabiki Allah cinler de cinlerden peygamber göndermiştir.

Ve Tüm islam mezheplerince sabittir ki Muhammed hem insanların hem de cinlerin peygamberidir.

Kesinlikle doğru.

Peki muhammed nasıl cinlerin de peygamberi olabiliyor.

Echel;sen cinlere inan mıyorsun? Laf kalabalığı yapıyorsun. Aklınca bizi köşeye sıkıştıdın.
Sana değil Kardeşlerime cevap veriyorum. Allah peygamberimizi tüm mahlukattan üstün yaratmıştır.Onun kulluğunun güzelliğini,sadakatini,sıdkını, itaatini tüm mahlukata göstermiş,tüm mahlukatıda ona göstermiştir.
cinler insanlar gibi hayat sahibi, şuur sahibi, idrak edebilen, akledebilen insanlara benzer bir imtahana sahip mahluklardır. Onları kainatın en şerfli zatı ile şereflendirmek, onunla onları uyarmak- Kainatı yaratmış Rabbimin hikmeti gereğidir.Kudretinden uzak değildir.

insan olan Muhammed cinlere peygamber olabiliyorsa , o zaman pekala bir melek insanlara peygamber olabilir.Değil mi ??

Meleklerin bir imtihanı yoktur. Dolayısı ile imtihanı olan biri gibi hissedemezler. Hissetseler bile insan gibi yaşayamıyacaklarından insanlar üzerinde bir etkiye sahip olamıyacaklar.
Hem insanlar esfele-isafilinden tut ta ala-i illiyine kadar mertbelere sahiptir. Meleklerin mertbeleri ise sabittir. Dolayısı ile insan mertebe olarak meleği geçerler. Daha düşük mertebedeki biri yüksek bir mertebeyi nasıl irşat etsin.
Ancak aklı beynine inimiş insanlar kendisinden daha düşük olan şeytandan ders alıp hayvandan daha aşağı inerse başka.

Senin çelişki diye gördüğün şeyler senin bilgisizliğinden kaynaklanıyor. şimdi çıkıp ben meleklere inanmıyorum,cine inanmıyorum ,diyemezsin. Çünkü inandığını farz edip sordun, bizde inandığını farz edip cevap verdik. Senin çelişki dediğinin senin kısır fehminden çıkan bir hezeyan olduğunu anladın,anladın.
Byby

darth vader

New member
karababa,
ben senden tefsir istedim , sen bana akıl vermeye çalışıyorsun be hoca.

seha,
ayetleri okursan çelişkiyi görebilirsin. Peygamber herkesten üstün diyorsun ama ayetlerde senin benim gibi bir beşer olduğu yazıyor.Yani takva olarak üstünlüğü allah katında var ama varlık olarak mahiyeti insandır. bu ayetlerle sabit.
isra suresi 94-95 deki cevabın mahiyetine göre bizim gibi ancak bir insan olan islam peygamberinin cinlere peygamber olması çelişkilidir.bir insan cinlere peygamber olabiliyorsa o zaman bir melekde insanlara peygamber olabilir. O zaman isra 94-95 deki cevap mantığı hatalı olur.sorun budur.

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Senin öğrenmeye belliki ihtiyacın yok cevabım gayet net.Bir sürü şey yazmaya gerek yok islamın kitabı kuranı kerimde verilemeyecek cevap yoktur. Cevap yine kibın kendisinde.

-Çelişki olmadığını anlamak için dediğim ayetleride okuyacaksın.
Yani önceki cevaptakileri.

(Sakın kaç defa okuyayım deme) Hoca dedin ya bu yanılgın idrakine engel olmasın;)

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Karababa' Alıntı:
1-Bakara suresi 2. Ayeti kerimesine intizap ile üstünlük sadece takvadadır.

2-Tin süresi 4,5,6,7. Ayetlerde derki halik;

4. Biz insanı en güzel biçimde yarattık.

5. Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına kaktık.

6. Ancak iman edip yararlı işler yapan kimseler başka; onlar için kesilmez bir mükafat vardır.

7. O halde artık sana dini ne yalanlatabilir?

-Netice: Yaratılanların en üstünü insandır. Ali imran suresinde Melekler hitabından anlıyoruzKi Tüm eşyayada hakim. Hal bu iken Yani yaratılanların en İyisi iken en aşağı atılıyor ve Kuranda Defalarca akletmeye davet ediliyor.

En üstün yaratılan ve takvaca da en üst mertebede olan Peygamber a.s.v efendimizin cinlerden üstünlüğü aşikardır. Tüm abd olanlarda böyledir.

Unutulmamalıdırki; Şeytan cinnilerdendir. Bu bile insanın peygamberliğini kabul eden cinnilerin Allahın emrine uyarak ademe secde etmelerinden başka bişi değildir.

Bu mevzuyu keşke kelimelerle anlatmak mumkünü kabil olsa:)

Allah razı olsun...

Aysegul

New member
cvp

cvp

Al-î İmran 7

O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir.Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

darth vader

New member
ayşegül abla,
karababa tefsir vermiyor bari sen tefsir yap.
isra 94-95, cin suresi, kehf 110 ayetlerini yazmıştım. cevap olarak müteşabihdirler mi demek istiyorsun. hangi ayetler müteşabih. nasıl yorumlamam lazım.

Aysegul

New member
Al-î İmran 7

O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir.Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Bu ayette ne msj verdiğini anlamışsınızdır umarım...Çünkü o kadar açık ve netki bazı ayetleri herkesin doğru yorumlayamayacağı belirtiliyor...Ve en son akıl sahiplerinden bahsediliyor...Ben akıl sahibi olarak gerçekten ilimde derinleşmiş alim ve evliyaların kitaplarından faydalanılarak kur'anın anlaşılabileceğine inananlardanım...Bunu forumda dediğimizde bazıları ben evliyalrı kabul etmem kur'an yeter diyorlar...İyide herkesin yorumlayamayacağı ayetler mevcut... O yüzden tefsirlerini bizlerden değil ilimde derinleşmiş insanların kitaplarını okuyarak bulabilirsiniz

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Aysegul' Alıntı:
Al-î İmran 7

Bu ayette ne msj verdiğini anlamışsınızdır umarım...Çünkü o kadar açık ve netki bazı ayetleri herkesin doğru yorumlayamayacağı belirtiliyor...Ve en son akıl sahiplerinden bahsediliyor...Ben akıl sahibi olarak gerçekten ilimde derinleşmiş alim ve evliyaların kitaplarından faydalanılarak kur'anın anlaşılabileceğine inananlardanım...Bunu forumda dediğimizde bazıları ben evliyalrı kabul etmem kur'an yeter diyorlar...İyide herkesin yorumlayamayacağı ayetler mevcut... O yüzden tefsirlerini bizlerden değil ilimde derinleşmiş insanların kitaplarını okuyarak bulabilirsiniz

Allah razı olsun...

noanda

New member
darth vader;

aslinda cevap cok basit,. Cinler ve Insanlar kendi iradeleri olan yaratiklardir. Dolayisiyla sapabilirler kendi iradeleriyle yalnisa yonelebilirler, agaca taparlar beni bu yaratti diye, gunese taparlar vesaire... Peygamberlerde onlara yol gostermek icin gelir.

Dolayisiyla bu yonden insan ve cin ayni katagoridir, melekler ise ayri katogoridir cunku onlarin iradeleri yoktur. Eger Allah meleklere irade verip yeryuzune gonderseydi, iradeli varliklar melekler ve cinler olsaydi, bu defada Allah bilir, Allah c.c. melekten bir peygamber gonderirdi.

Aslinda senin sorun yalnis, soru su olmaliydi, "Allah neden insanlara ve cinlere insan peygamber gondermiste cin peygamber gondermemis?"

Bu soruda su soru gibi olur, Neden Allah sana iki goz, bir agiz vermiste, iki agiz bir goz vermemis?

imran268

New member
bi öneri

bi öneri

darth vader' Alıntı:
yalnızca kuran ayetleri ile gidiyoruz. Hadis vs yok.Umulur ki bana "saygısızlık yapma" diye çıkışmazsınız.

İsra 94. İnsanlara hidayet (Kur'an) geldikten sonra onların iman etmelerine ancak, "Allah bir beşeri mi peygamber olarak gönderdi?" demeleri engel olmuştur. 95. De ki: "Eğer yeryüzünde, (insanlar yerine), yerleşip dolaşan melekler olsaydı, elbette onlara gökten bir melek peygamber indirirdik."

Muhammede müşrikler Allah neden bir melek yerine seni peygamber olarak gönderdi diye sorarlar.Cevap olarak bu ayetler iner.
Ayetlere göre : Meleklere melek peygamber, insanlara da insan peygamber gönderilir.
Ayetlerde akla uygun ve mantıklı bir cevap verilmiştir.Bunda sorun yok.

Peki meleklere melek peygamber, insanlara insan peygamber gönderiliyorsa ; cinlere ne peygamber gönderilmelidir. Cevap Cin peygamber olmalı değil mi.
Ama bakınız Cin suresini okuduğunuzda anlıyorsunuz ki , Kuran cinlere de indirilmiş.

http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=72

Peki muhammed nasıl cinlerin de peygamberi olabiliyor. Muhammed insan olduğu gibi aynı zamanda cin mi yoksa.Bakalım Kuran ne diyor.

Kehf 110. (muhammed) De ki: "Ben de ancak sizin gibi bir insanım, (Ne var ki) bana, "Sizin ilah'ınız ancak bir tek ilâhtır" diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın."

Demek ki Muhammed bizim gibi ancak bizim gibi bir insan imiş.Ama isra suresi 94-95 ayetlerindeki mantığa göre bizim gibi insan olan Muhammed nasıl cinlere peygamber oluyor.Meleklere melek, insanlara insan , cinlere de cin peygamber gerekir isra suresi 94-95'e göre.

İsra 94-95 ayetleri , cin suresi ve Kehf 110 ayeti ile çelişiyor.

Bakalım Allah kurandaki çelişkiler için ne diyor.

Nisa 82. Hâlâ Kur'an'ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.

Nisa 82. ye göre Ayetler arasında Çelişki var ise "Kuranı allah indirmemiş" diyebiliriz.Ben çelişki görüyorum.

Bu durumda ya kuranda çelişki var diyen bizlerde hata var yada bu kitabı Allah indirmemiştir.
Yalnızca kuran ayetleri yazılan bu konudaki çelişkiyi gidermek için yalnızca kuran ayetleri ile cevap verirseniz , cevabınızı kabul ederim.
Hadislerle cevap verirseniz cevabınızı kabul etmeme hakkımı saklı tutarım.Kuran eksik bir kitap mı ki hadislerle cevap vereceksiniz.

ya baksanıza.
şu herifin açtı konuları neden okuyorsunuz ki?
anlamadım. gerçepi sizin kalbiniz bilmiyoırmu. eeee
bu adamın yola gireceği falanda yok.
ne diye muhattap oluyorsunuz ki??
bırakın ne hali varsa görsün. işte inanamasanız bakın. bütün forumu araştırım bu hayırsızın açtığı veya yazdığı tek bir olumlu veya hayırlı bişey yok. yok çünkü adam hayırsız.
boş verin gitsin??

kalın sağlıcakla 268

darth vader

New member
öyle deme yaw imran,
bak sitedeki en güzel hristiyanlık eleştirisi topiğini ben açtım sayılır.
allah razı olsun demenizi beklemiyorum merak etme.

imran268

New member
darth vader' Alıntı:
öyle deme yaw imran,
bak sitedeki en güzel hristiyanlık eleştirisi topiğini ben açtım sayılır.
allah razı olsun demenizi beklemiyorum merak etme.

iyi de sana ne inanmadığın kişilerin inancından. hadi eleştiriyordunona tamma. ama
hakaret etme. bazen ne dediğini bilmiyorsun sanıyorum???????????

kalın sağlıcakla 268

Üst Alt