Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Irtica

berfut

New member
İRTİCA

Kendimi bildim bileli, yöneticiler, bürokratlar, diplomatlar, basın yayın organları toplum v.s irtica kelimesini çok kullanmıştır. Sık sık duymuşumdur, “irtica” hortladı manşetli gazeteler, “iriticai faaliyetlerde bulunan örgütler” seslerini duyduğum haber spikerlerinin dudaklarından çıkan sözler. . . Duyduğum zaman, okuduğum zaman, çirkin, yanlış bir söz, bir fiil gibi hissediyorum bu kelimeyi. Nedir bu irtica, nedir irticai faliyet, irtica ne demek acaba !

Araştırdım öğrendim, Arapça rücû, raceğa, kelimesinden gelme, dönmek anlamını taşıyan bir kelime. Zaten Türkçemizde de kullanmaktayız rücû etmek şeklinde. İrtica : Geriye dönmek, geriye özlem duymak, geriyi istemek, gericilik anlamlarını taşımakta. İyide, iyi bişey mi, kötü bişey mi gericilik, geriye dönme isteği. İyi bişeyse neye göre iyi, kötü bişeyse neye göre kötü. Araştırmaya devam. En sağlam kaynağa başvurdum bakalım bu kelimeyi de, beni de yaradan, bu kelimeye nasıl anlam vermiş.

Bakara suresi 156 : “İNNÂ LİLLÂHİ VE İNNÂ İLEYHİ RÂCİĞUUN” “ Muhakkak ki biz ALLAH’ta âit (kullar)’ız , O na geri döneceğiz” şeklinde geçmekte. Bir önceki Ayet ile birlikte bakmak istedim anlamına daha iyi anlayabilmek için.

Bakara 155-156 : Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. Onlara bir musibet isabet ettiğinde, derler ki: 'Biz Allah'a ait (kullar)ız ve şüphesiz O'na dönücüleriz.

Bakara suresi 46 : Onlar, (mü'minler), şüphesiz, Rableriyle karşılaşacaklarını ve (yine) şüphesiz, O'na döneceklerini bilirler.” “RACİĞUUN” şeklinde geçmekte.

Ali İmran suresi 109 : Göklerde ve yerde olanlar Allah'ındır ve (bütün) işler Allah'a döndürülür. “TURCEĞU” şeklinde geçmekte.

Araf suresi 174 :İşte biz ayetleri böyle birer birer açıklarız, umulur ki dönerler.” “YURCEĞÛN” şeklinde geçmekte.

Rum Suresi 41 : İnsanların kendi ellerinin kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde fesad ortaya çıktı. Umulur ki, dönerler diye (Allah) onlara yaptıklarının bir kısmını kendilerine taddırmaktadır. “YURCEĞÛN” şeklinde geçmekte.

Secde Suresi 21 : Andolsun, biz onlara belki (inkarcılıktan) dönerler diye o büyük (uhrevi) azabdan önce, yakın (dünyevi) azabtan da taddıracağız. “YERCİĞÛN” şeklinde geçmekte.

Fecr Suresi 28-29-30 : Rabbine, hoşnut edici ve hoşnut edilmiş olarak dön, Artık kullarımın arasına gir. Ve cennetime gir. “İRCİĞΔ şeklinde geçmekte.

Daha birçok yerlerde, birçok defalar, irtica kelimesinin aslı olan bu kelime değişik şekillerde geçmekte. Ama sanırım bu kelimenin taşıdığı anlamı, ALLAH’ın bizlere öğrettiği şekilde birazda olsa idrak edebildim.

Bu manada irtica genel olarak : Allah’ın Rızasının sınırları dışında olan, her türlü düşünce, hal ve hareketten, Allah’ın Rızası sınırları içinde olan her türlü düşünce, hal ve hareketi yaşamaya geri dönmek anlamına ulaştım kendimce. Böylece O nun Rızasına kavuşmuş olarak cennetine geri dönmeyi amaçlayan bir yaşam içerisinde olmak zorunluluğumuzuu ifade ediyor.

Bilmeden, araştırmadan, idrakine varmadığım, her duyduğumda kötü bir şeymiş gibi hissettiğim bu kelime meğerse, her duyduğumda, Allah’a geri döneceğimi bana düşündürmesi gereken, mutluluk veren, çok güzel ve çok hoş bir kelimeymiş.

Sizce de güzel değil mi :

· Namaz kılmamaktan namaz kılmaya irtica etmek. . .

· Oruç tutmamaktan oruç tutmaya irtica etmek. . .

· Yerine getiremediğimiz tüm ibadetlerden, ibadetleri yaşamaya irtica etmek . . .

· Bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz bütün kelimelerin anlamlarından, doğru kelime anlamlarına irtica etmek.

· İyiliğin, kötülüğün ne olduğunu idrak edip, varsa kötülüklerimizden irtica etmek. . . .

·

Z

zeynep_hearty

Guest
irtica içi boş bir kelime olarak bilinir toplumda geriye dönüş olarak algılanır ..herkes bişekilde irticacıdır..sizin anladığınız ve kaleme aldığınız irticanın anlamı kul olma yönünde muazzam bir dönüştür kaleminize yüreğinize sağlık..rabbim razı olsun...selam ve dua ile...

mhmt

New member
.. bu şekilde bir anlatım çok yerinde bi tespitir bencede...
elinize sağlık..

Üst Alt