Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan evvela nefsini sever

reyyan

New member
insan evvela nefsini sever. Sonra akâribini, sonra milletini, sonra zîhayat mahlûkları, sonra kâinatı, dünyayı sever. Bu dairelerin herbirisine karşı alâkadardır. Onların lezzetleriyle mütelezziz ve elemleriyle müteellim olabilir. Halbuki şu herc ü merc âlemde ve rüzgâr deveranında hiçbir şey kararında kalmadığından bîçare kalb-i insan, her vakit yaralanıyor. Elleri yapıştığı şeylerle, o şeyler gidip ellerini paralıyor, belki koparıyor. Daima ızdırab içinde kalır, yahut gaflet ile sarhoş olur. Mâdem öyledir, ey nefis! Aklın varsa, bütün o muhabbetleri topla, hakikî sahibine ver, şu belâlardan kurtul. Şu nihayetsiz muhabbetler, nihayetsiz bir kemâl ve cemâl sahibine mahsustur. Ne vakit hakikî sahibine verdin, o vakit bütün eşyâyı Onun nâmıyla ve Onun âyinesi olduğu cihetle ızdırabsız sevebilirsin. Demek şu muhabbet, doğrudan doğruya kâinata sarfedilmemek gerektir. Yoksa muhabbet en leziz bir nimet iken, en elîm bir nıkmet olur.Alıntı Risale-i nur

berfut

New member
O bir dünyadan söz açmıştı; benim dünyam galiba o dünya değil. Dünyası dünya-ötesini de içine alıyordu; benin nefsim ötesiz. Hayatı ölümden sonrasını da kapsıyordu; benin nefsim sonrasız. Gördüğü tüm zahirî şeylerin bir de içyüzü vardı; aklım bu içyüze geçişte zorlanıyor. Duyguları yedi kat semada kanat çırpmıştı; ben dünyaya mıhlanmışım. Ne de olsa, helâket-felâket asrının çocuğuyum. ‘Asr-ı Saadet,’ benim asrımın adı değil.

Mücahid

New member
Ellerine sağlık reyyan kardeş.Allah razı olsun

Üst Alt