Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan bir anda hem isyan hemde iman içindedir‏

muhacir_b

New member
s.a kardeşlerim
insan dedikya bir anda hem isyan hemde iman içindedir.eyer allaha iman ediyosan yani onun emirlerini yerine getiryosan işte allaha iman etmiş ama şeytanada isyan etmiş oluyosun ama bunun ters tarafıda var eyer şeytana iman etmişsen yani şöle şeytanın emirlerini yerine getiryosa bir insan allaha isyan ama şeytana iman üzeredir.yani şimdi şeytana sırtımızı döndüğümüzde yüzümüz kime dönmüş olur tabikide allaha ama eyer şeytana yüzümüzü çevirirsek peki sırtımızı kime dönmüş oluruz tabiki allah muhafaza.kardeşlerim şunu unutmayalım ki allah kendisine yönelen hiç bir kulunu şeytana kaptırmaz ama kul allaha sırt dönmüşse allahın zaten ihtiyacı yok.kardeşlerim bakınız ümmetin haline az çok seyr ediyosun.halimize şükredelim ve o insanlara dua edlim.şöyle düşünelim acaba sen yada ben allaha karşı bir hata işlediğimiz zmn rabbimiz hiç kovuyomu yahut bizi hor görüyomu rabbimiz bize şevkatinden ikram ederken neden kulların bize karşı yaptığı hatalara alınyoz ki.biz affedici olalım kardeşlerim ama dua etmeyide unutmayalım.insanlara şevkatli bir şekilde yaklaşalım isterse her türlü kötülükleri bize karşı düşünsün unutmaki sen şevkatli olursan allah senle beraberdir inş.allahın beraberindeki kula kimse kötülük yapamaz aksine o insanların iyiliğe dönüşmesine sebeb olur.bir gün bir yahudi karar verir ve imam azamı sinirlendirmek için kapısına gelir ve derki imam sana sorum var der imam azamda buyur evladım der ,gelen yahudi derki unuttum soracağın soruyu der.imam azamda evladım hatırlarsan yine gel der, bu yahudi oysa bilerek bunu yapar ve sabahlara kadar gider gelir imam azamı uyutmaz en sonunda yahudi çatlar ama imam azamda zerre kadar bir sinir veya bir alınganlık yok .sabaha yakın yine gelir yahudi derki ey imam senin sakalının bir telimi hayırlı yoksa eşşeğimin kuyruğundaki telmi hayırlı deyince imam azam dediki evladım bu sorumu için kendini yordun sabahlara kadar peki eyer ben imanlı göçersem sakalımın bir teli eşşeğinin kuyruğundaki tel ve bütün dünyadan hayırlı ama imansız göçersem o eşşeğinin kılı değil sakalımın telinden benden dahi hayırlı olur deyince yahudi müslüman olmayı diler.bize biri gelse birşey dese hemen alınyoz .günümüzde insanlar birbiryle cedelleşyor arkadaş allah sana ilim ihsan etmiş git şu insanların peşine koşsana peygamberin gibi, yok insan diyoki ben alimim ondan daha fazla ilmim olduğumu göstermem lazım.arkadaş bikere bize ne oluyoki fikrimiz ve davamız oysa aynıydı hani.işte nefis bu nefsini ayaklar altınamı almak istiyosun en gıcık yidiğin arkadaşına hediye ver.onun yanına sürekli git gel ve sen sus o konuşsun ama hakikatı.nefsini ancak öle terbiye ederiz .ama onun gelmesini bekleyeceksek bizde kaybedenlerden oluruz hemde kardeşimizin kaybetmesinede .tamada hz hasan ve hüseyin küslerdi ,hüseyin efendimiz hasan efendimize kısa bir mektubat gönderir biriyle ve derki ey abiciğim ben küçüğüm benim senin ayağına gelmem gerekir ama ilk adımı atanlar allaha daha yakın olmaya gidenlerdenir der sen gel abiciğim o güzel ameli sen al der ve hasan efendimiz çıkar evinden hüseyin efendimiz ise kapıda onu beklemekte karşılaşınca birbirlerine sımsıkı sarılırlar.biz hz hüseyin gib daha düşünmeyeczmi.sen o insanların ayaklarına git sonra onlarınb senin yanına gelip allaha sevgili kul olmalarını ve ilk gelenin de ne kadar güzel bir iş edindiğini hatırlatmıyoz hemde hz hüseyinin şefaatine evet diyoz..talepte bulunalım rabbimizde bize merhamet ve ikramda bulunsun inş.şöyle size bi tavsiye etsem şunuda unutmayınki üstümde yaşamadığım bişeyi size tavsiye etmem.bir tere çıkarken veya bir iş yaparken dünya yada rahmani bir iş çıkmadan yola talep ederim onun hayra dönmesi için talep ederim beni yürütecek ve merhamet edecek olan allahtan.gelin ilk talep edelim herşeyde ve her zmn sonumuzda hayr olsun demiyormu efendimiz s.a bir işin başı hayr olursa sonuda hayr olur .gelin dua ederek çıkalım sonumuzda hüsrana uğramasın.hakkınızı helal edin dua ya muhtaç bir ümmet var unutmayın inş.s.a

Üst Alt