Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnandıklarım,İnanmadıklarım...

mehmet_16

New member
Çoğu zaman evrim teorisi ve dinsizlik konularında cevaplar alıyorum.Bu konuyu açıklamak için aşağıya kısaca neye inandığımı ve neye inanmadığımı yazıyorum.İnşallah bana diğer yazılarımda cvp. veren arkadaşlar bir daha neye inandığımı bilerek yazı yazarlar.

İnandıklarım:
Tanrı'nın varlığı birliği
İslam'ın iman şartları
Evrim Teorisi(Kısmen(Açıklayabildiği Hususlar))
Big Bang'le yaratılış
I.Kant (din lehine yazdıkları)
Max Weber(din lehine yazdıkları) (Avatarımdaki Şahıstır)
NTV,Hürriyet,Milliyet vs. sizin dinsiz saydığınız medya kuruluşlarının aslında dinsiz olmadıkları
Sadece vahysel bilgi
Hürriyet'in 80 senesinde verdiği 40 hadis adlı kitaptaki hadisler
Yalnızca Allah yolunda olmak(şeyh,alim vs.. yolunda olmamak Allah'a ulaşmak için vesile koymamak)
Varlığın Fenomen olduğu
Laik ve Dindar Devlet Sistemi
Determinizm
Her konuda rasyonel ve mantıklı olabilmek
Ruh'un özelliklerini sadece Allah'ın bilmesi
Kuran'daki çok anlamlı sözcüklerde ileri geri konuşulmaması(Ama Selefi değilim)

İnanmadıklarım:
Yaratılışın Aniden Olduğu,Canlıların bir anda ortaya çıkmaları
Materyalizm,Dualizm,İdealizm
Evrimin Tesadüfle gerçekleştiği
Hadise dayalı bilgiler
Mezhepsel İnanışlar
Şeyh Görüşleri
İslam Alimlerinin icmaları kıyasları içtihatları vs...
Niçe,Marx,Martin Hiedeger,Russel,Turan Dursun(!) vb. düşünürler
Diyanet İşleri'nin verdiği fetvalar
Şeriat Sistemi
Dinci Siyasetçiler
Ruh Hakkında Görüşler

İslami Sitelerde Bulunma Amacım:
Daha önce İslam dinini öğrenmek için giriyordum.Fakat zamanla internetten din mevzusunda doğru bilgilere varamayacağımın farkına vardım.Internetteki İslami site mecralarının dini öğrenmek için doğru mecralar olduğu zannımca yanlış.Bu yüzden din eğitimi konusunda en iyi kaynak kuran'dır.Bunun dışına çıkıldıkça öğrendiğimiz bilgiler gerçeklikten uzaklaşıyor.
Bugün hala bu sitelerde bulunmam da kendimce haklı gördüğüm mevzularda kimilerini savunmak ,kimilerini de eleştirmektir.Tek hatam bu eleştiriyi yeterince din bilgim,eğitimim olmadan yapmamdır.Bu da diğer üyeler tarafından bana karşıt bir cephe oluşması sonucuna varıyor.Mantıksal , rasyonel ve Kuran'ı kaynak almadan yaptığım eleştirilerde tabiki de hatalar olabiliyor.Arkadaşlarımızın benim başımı ağrıtması da bu eleştirilerden dolayıdır.Bir diğeride beni tam olarak anlayamamış olmalarındandır.Neye inandığımı bilmediklerindendir.

talha_

New member
peki neyin çabasındasın?

bunun cevabını da verde kafanı sık sık ağrıtmasınlar mehmet_16 cığım?

mhmt

New member
geçmişte ki yazılarında hatırlıyorum mehemt16.
bi yerde deistim, bi yerde müslümanım diyorsun.. nesin onu yaz.ona göre cevap alırsın.. genel manada..

selametle...

Mücahid

New member
Sevgili kardeşim Bahsettiğin yayın organlarından yazı yada haberler iktibas ediyorsun.Delile dayalı bir karşı duruş gördüğün zamanda ben Ntv nin yalancısım oradan aldım diyorsun.Mevzuyu kapatıyorsun.Şimdide o kuruluşları yani misyonu yahudiliğe hizmet olan bu kuruluşlara inandığını söylüyorsun.Bu ne yaman çelişki.kimse kimseyi bir şeylere zorlayamaz.Biz inancımızı ve neden böyle inandığımızı anlatırız.Boş bir söz duyuncada size selam olsun deriz.Sağlıcakla

radikal

New member
İnandıklarım:
Tanrı'nın varlığı birliği
İslam'ın iman şartları
Evrim Teorisi(Kısmen(Açıklayabildiği Hususlar))
Big Bang'le yaratılış
I.Kant (din lehine yazdıkları)
Max Weber(din lehine yazdıkları) (Avatarımdaki Şahıstır)
NTV,Hürriyet,Milliyet vs. sizin dinsiz saydığınız medya kuruluşlarının aslında dinsiz olmadıkları
Sadece vahysel bilgi
Hürriyet'in 80 senesinde verdiği 40 hadis adlı kitaptaki hadisler
Yalnızca Allah yolunda olmak(şeyh,alim vs.. yolunda olmamak Allah'a ulaşmak için vesile koymamak)
Varlığın Fenomen olduğu
Laik ve Dindar Devlet Sistemi
Determinizm
Her konuda rasyonel ve mantıklı olabilmek
Ruh'un özelliklerini sadece Allah'ın bilmesi
Kuran'daki çok anlamlı sözcüklerde ileri geri konuşulmaması(Ama Selefi değilim)

Koyu ve kırmızı olarak işaretlediğim yerler de dahi çıkış noktalarında yanlışların o kadar doluki. Sırf mertçe yazdığın için cevap veriyorum sana.

Bir defa şunu iyi bil tanrı puttur. Tanrı diye bir şey yoktur. Allah'ın 99 isminde böyle bir sıfatı yok.

Evrim teorisi çoktan rafa kalktı bu konuda son zamanlarda amerikada dahi yapılan sempozyumlarda evrim teorisinin yılllmaz savunucuları dahi havlu attı, sen daha buralarda geziyorsun.

Bing bang Kur'an da da geçer, eğer okursan.

I.Kant, Max weber,ntv,hürriyet vs. verdiğin kaynaklar din eksenli bir mantıka dayalı kişi veya kurum değildir ki, bu yönde yaptıkları propaganda ve söylemler ciddiye alınsın. Dikkat edersen inandığın ve örnek olarak verdiğin kaynakların hiç biri Din'i ön plana alanlardan değildir. Senin işin, kasaplara gidip oturma grubu almaya benzer. max weber'i yıllarca okudum, bana öğretme. Kapitalizmin ve sosyalizmin içinde Allah (cc) inancı nerede yazıyor ? bir zahmet bulda gözüme sok.

Sen hürriyete bakma bir ara tefsir de vermişti. 40 hadis neyki ? Ona bakarsan şeytan onlardan daha güzel "La İlahe İllallah" diyor. o zaman onun peşindenmi gideceksin.

Varlığın "fenomen" olduğunu söylemişsin ama bunda var olan olağanüstülük şaşırtıcı bir durum yok. özünde olağanüstü olan varlık yaratılış gayesi ve mantığı açıklandığı için nedensellik ilkesinin önüne geçmiştir. çok iyi bilmen lazım madem felsefecisin; Husserl'e göre fenomenolojinin ele aldığı konu, algısal ve deneysel nesneler dünyası değil, tersine nesnelerin özüdür.

Laik ve dindar devlet ?!!! Terminolojiye yeni bir eklemede mi bulunmak istiyorsun. Yoksa değişik çok kullanılmayan terimler sayarak kültür budalalığımı yapmak istiyorsun. Gönenç sahibisin yani! vayyy!! cooll!

iyi ama hem varlığın fenomen yapısına inandığını, hemde determinizmden bahsediyorsun. Mademki nedensellik kavramına inanıyorsun o halde fenomenlik neden ?

Her konuda da rasyonel ve mantıklı olabilmek güncel hayat için geçerli olsada din eksenli bir hayatta bu mümkün değil. Rastonellik beklersende boşa beklersin derim. Çünkü rasyonelliğin getirdiği ön koşul hiç bir zaman Din'de yer almaz. İman dahi buna bağlıdır.

Kur'an'da ki çok anlamlı sözcüklerde ileri geri konuşulmaması demişsin, işte sırf bu yazdığından dolayı bu cevapları okuyorsun, bu sözüne afferin demek için bu kadar cevap yazdım sana. Zaten selefi olup olmaman benim için çok da önemli değil.

**DiyarýMevlana**

New member
Web sitesi
islamigenclik.page.tl
mehmet 16

1)Yaratılışın Aniden Olduğu,Canlıların bir anda ortaya çıkmaları

allahuteala herşeye kadirdir. O OL dedigi zaman o şey o anda oluverir.ssen bunu bilmiyor musun.

2)Hadise dayalı bilgiler

sen peygamber efendimizden daha mı iyi biliyorsun ki.onun söyledigi bilgilere inanmıyorsun.

3)Mezhepsel İnanışlar

sen imamı azam ebu henifeden ,imamı şafiden ,imamı malikiden ,imamı hanbeliden daha iyi islamı bildigini mi felan zannediyorsun.

4)Şeyh Görüşleri

şeyh dedigin kişiler kuran ve sünnetten konuşurlar.haberin yok mu????

5)İslam Alimlerinin icmaları kıyasları içtihatları vs...

gerçekten ya hu sen kendini ne zannediyorsun.o kadar alimi bir kenara atıverdin.

6)Diyanet İşleri'nin verdiği fetvalar

gerçi sen islamı çok iyi biliyorsun.diyanet işleride kim oluyor degil mi.
madem bu kadar çok islamı biliyorsunda ne işin var burada git diyanet yerine fetvaları sen ver.

7)Şeriat Sistemi

işte kendi kendini burada ele verisyorsun.daha şeriatın ne oldugunu bile bilmiyorsun.araştırmadın ki ne bileceksin.

8)Dinci Siyasetçiler

insananın dinine göre davranması siyasetinide dinine göre yapmasına mı inanmıyorsun.gerçi sizler dini siyasete karıştırmazdınız degil mi?

demek sen bunlara inanmıyorsun.

sana tavsiyem bilmedigin konuları araştır.ve sonra şuna inanıyorum buna inanıyorum diye konuş

Üst Alt