Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnanç eksikliği

lekula

New member
Arkadaşlar bu sabah dinimiz (İslam) hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için inancımı arttırmak için birçok hadisler okudum. Buraya kadar herşey normal fakat bir foruma girdim orada insanlar bana İslamın yıllardır aldatmaca olduğunu, dünyanın tamamen tesadüften oluştuğunu, birgün öleceğiz ve yokolacağız gibi sözler sarfettiler. Ayrıca Allah'a bir sürü küfür, hakaret ediyorlardı. Sonra forumdan çıktım başka forumlara girdim birçok insan böyle düşünüyor. Bunlar ateist. Tabikide beni asla inancımdan yıldıramazlar ama güne berbat başladım, yaşama sevincimi kaybettim. Ölünce yokolmayı düşünür oldum daha 17 yaşındayım. Geçende bir video'da bir kız Kuran-i Kerim'i yırtıyor ardından yakıyordu. Aynı zamanda Kabe'ye saldırı gerçekleşmiş ve bir çok insan hayatını kaybetmişti. Kendimi çok kötü hissediyorum aklımda soru işaretleri oluştu. Daha önce hiç okumadım ama internetten kıyamet alametlerine baktığımda birçok çelişki gördüm. Bir ilahi, ezan sesi gibi şeyler duyduğumda içim ürperiyor. Kendimi Allah'a aşık hissediyorum. Ama yokluğa inanan insanlar benim beynimi sulandırdı. Lütfen çok zor durumdayım Allah rızası için yardım edin. Neden böyle insanlara Allah dünyada cezasını vermiyor. Neden inananları, inanmayanlar karşısında zor durumda bırakıyor? Haşa benim amacım Allah'ın işini sorgulamak değil ama 4 saattir ateistlere Allah'ın varlığını anlatmaya çalışıyorum ama cahiller bana anlatma göster diyorlar. İnancımı yükseltmek için gezinirken inancımdabir eksiklik hissediyorum. Sadece birşey sormak istiyorum Kuran-i Kerim gerçekten indirildimi ve bugüne kadar hiç değiştirilmedimi? Bunun cevabını alayım yeter diğerlerini Kuran'ı okur öğrenirim nasıl olsa.

gozcelik

New member
Merhaba Kardeşim,
Ben de forumda yeni sayılırım ama şimdiden benzer sorular soran bir sürü kişi okudum:)

Aklının karışması normal, diğer sitelerde sana eksik veya yanlış bilgiler veriyorlar. Birazda şeytanın vesvesesi ile aklında "Acaba" sorusunu oluşturuyorlar.

Benim fikrimce şu an inancında bir kırılma var gibi ama Allah korkusundan aklında sorular sen sürekli rahatsız ediyor.

Unutmaki bu forumda da sana mantıklı gelmeyen cevaplar verenler olabilir, benim cevaplarımı da mantıklı bulmayabilirisin.

Gelelim sorularına demeden önce o atesit sitedekiler madem Allah'ın varlığına inanmıyorlar o zaman neye küfrediyorlar? Olmayan şeye küfredilir mi?:) Her insanın içinde bir "İlah" inancı vardır. Kimisi bu inancı karşılamak için gider heykellere tapar kimisi gider ineklere tapar. Kendine ilim gelenler ve aklını kullananlar bu ilahın Allah olduğunu bilirler. İnanmak istemeyenler ise içlerinden söküp atamadıkları bu ilah inancına küfredip dururlar çaresizce.
Bu insanlar kendi kendilerini bile ikna edemezlerken, eksik yanlış yada dar görüşlü bilgiler ile gözlerini kör etmişlerken değil 4 saat 40 sene de anlatsan onları ikna edemezsin. Heleki binlercesinin bir araya geldiği bir forumda söylediğin sözlerin bir önemi kalmayacaktır. O yüzden eğer sana, senin inancına zarar veriyrsa boşver onları ikna etmeye çalışma, öyle formlara da girme.

Gelelim sorularına. Evet Kuran-i Kerim gerçekten indirildi (Vahiy yoluyla Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e ayet ayet bildirildi). Zaten Kuran'ın Allah Kelamı olduğuna inanmıyorsan müslümanım da diyemezsin. Ve yine evet Kuran'ın içerisinden tek bir harf bile değiştirilmemiştir. Allah Kuran'ı her türlü değişime karşı korumuştur.

Neden böyle insanlara Allah dünyada cezasını vermiyor. Neden inananları, inanmayanlar karşısında zor durumda bırakıyor?
Kuran-ı Kerim'de deniliyor ki Eğer Allah isteseydi inkar edenlerin cezasını hemen verebilirdi. Ama belki düzelirler diye onlara belli bir zamana kadar mühlet vermiştir.
Böylece bu inkar edenlerin öbür tarafta "eğer biraz vaktimiz olsaydı biz iman edecektik" demeleri engellenmiş olur.
Bu dünya iyilerin ödülünü kötülerin cezasını aldığı yer değil, iyiyle kötünün belli olduğu yerdir. Mükafat ve ceza sonsuz hayat olan ahirettedir.
Allah'ın varlığını anlatmaya çalışıyorum ama cahiller bana anlatma göster diyorlar.
Bu ateistlerin en sık kullandığı cümledir heralde. Eğer Allah kendisini apaçık gösterseyi bu dünya bir sınav dünyası olur muydu? Ama Allah kendi varlığını apaçık gösteren deliller yaratmıştır. Etrafında herşeye dikkatle ve ilimle bakarsan zaten Allah'ı görürsün. En küçüğünden en büyüğüne herşeyin böylesine muhteşem bir nizam içerisnde olması zaten Allah'ın varlığına bir ispattır.

İslamın yıllardır aldatmaca olduğunu, dünyanın tamamen tesadüften oluştuğunu, birgün öleceğiz ve yokolacağız

Bir adam düşün, 40'lı yaşlarında, dürüstlüğüyle bilinen tanınan bir insan. Okuması yazması yok. Bir gün çıkıp geliyor ve tek bir ilah vardır O'da Allahtır, ben de size bir elçi olarak seçildim diyor. Şimdi bu kişi inananları etrafına topladıktan sonra kendisi bir çıkar elde etse, mesela inanalardan para toplasa, onları köle gibi kullansa vs. o zaman diyebilirsin ki bu adamın söylediği bir aldatmacadır.

Ancak bize islamı haber veren Hz. Muhammed (s.a.v.) elçi seçildiği günden sonra hep zorluklar yaşamıştır. Günlerce karnının doymadığı zamanlar olmuştur, gün gelmiş evinden yurdundan çıkartılmıştır, bir çok savaşa girmek zorunda kalmıştır. Putlara inananlar bu yaptığından vazgeçmesi için O'na makamlar ve hazineler teklif etmiştir ama O kabul etmeyip onca zorluğun içinde görevini yapmaya devam etmeyi tercih etmiştir. Şimdi bir düşün bakalım. O zamanın koşulları içerisinde neden İslam diye -haşa- bir aldatmaca ortaya çıkartsınlar ki? Hele ki canı isteyenin bir heykeli tanrı ilan ettiği bir devirde bunca zorluk bunca çaba niye verilsin? Kuran'ı Kerim'i uydurduğunu söylüyorlarmış. Okuması yazması olmayan bir kişi böyle bir edebi şahaseri nasıl ortaya çıkarsın. Kuran'ın ayetleri sadece edebi açıdan benzersizdir. Kuranda Allah diyor ki güçleri yetiyorsa bu ayetlerin benzerinden bir tane de kendileri getirsin. Biz Kuran'ı sadece mealinden okuduğumuz için maalesef bir çok güzelliğini ve eşsizliğini anlaymıyoruz.

Dünyanın tesadüfen oluştuğunu söylemek ne kadar mantıklıdır? Diyelim ki tesadüfen oluştu, tesadüfen mükemmelliğini milyonlarca yıl nasıl sürdürdü? Niye bir göktaşı çarptı da 10 göktaşı aynı anda çarpıp dünyayı tümüyle yok etmedi? Tesadüfen! güneş sisteminde Jüpiter, saturn gibi gök taşlarını kendi üstüne çeken büyük gaz devleri olduğu için mi?
Dünyanın merkezinde eriyik bir metal sıvısı olmasıydı, manyetik alanı da olmayacak ve Mars gibi atmosferini kaybedecekti. Güneşe biraz daha yakın veya biraz daha uzak olsa yaşam koşulları kaybolacaktı. Biraz daha büyük veya biraz daha küçük olsaydı yaşama el verişli olmayacaktı. Ve daha binlerce şey. Bunların hepsinin tesadüf olduğuna inanmak mantığına sığıyorsa ben bir şeyu demiyorum zaten.
Bir hücrenin iç işleyişini, binlerce farklı kimyasal tepkimeyi düşününce bunların hepsinin tesadüfi olduğuna inanmak ne kadar mantıklı?
Şurada yolun ortasına bir daktilo koy, rüzgar ve tabiat koşullarıyla o tuşlar rastgele basılarak tek bir anlamlı çümle bile oluşturamaz.
İşte bunları düşünüp, herşeydeki nizamı ve bu nizamın devamlılığını sağlayan bir güç olduğunu anlayabilirsen zaten Allah'ı görüyorsun demektir.

Ölünce yok olacağımızı iddaa edenler öldüklerinde "bu cehennemi göreceğimze keşke hiç var olmasaydık, keşke yok olup gitseydik" diyeceklermiş ama iş işten geçmiş olacak tabii.

Bir gaz ile arka arkaya yazdım ama umarım demek istediklerimi anlatabilmişimdir.

lekula

New member
Allah sizden razı olsun bir kısmını biliyordum sayenizde bilgilerimi güncellemiş oldum. Fakat bu dinsizler kendilerinden o kadar eminlerki sanki ölüp tekrardan dünyaya gelmişler. Ama anlayamıyorum dinsizlik nedir yokluğa yokolmaya inanmanın mantığı nedir? Sabahtan beri kendime gelemedim İslam ve Allah hakkında öyle şeyler söyledilerki... Siteyi verirdimde öyle sitelere giren müslüman inançla girer dinsiz olarak çıkar. Dünyada herkesin nefreti İslam'a... Hayat oyun değilki bir ciddiyet bir olağanüstülük var tabi insana yaşadığı dünya doğa üstü gelmez. Bir insan ve bunun bir canı var!! beyni var aklı var daha ne olsun.? Ben yanlış yoldayım mantığımla hareket edersem mantığımın gücü bu olaylara yetmez. En iyisi kalple inanmak... İyi geceler...

Ebu_Ahmet_Musab

New member
Sevgili Lekula kardeş! Yaşın henüz çok genç ve anladığım kadarıylada dini ilmin yeterli düzeyde değil. Birzamanlar bu ateistlerle bende yazışmıştım ama bir faydasını görmedim. Ancak bana faydası oldu. İnkar etmenin sonu olmadığını anladım. Adamlar inkarda sınır tanımıyorlar. Bunu su sözü inceleyerek açıklamak istiyorum.

Bir alim demiş ki: Gündüzünde varlığınıda bir delile ihtiyaç duyarsa
Artık zihinlerdeki hiçbirşey doğru değildir.

Gündüz delile ihtiyaç duyar mı? el cevap: Hayır
Ama onlara sorarsan duyar. Nedir gündüz derler sana? sen aydınlık olan diye başlarsın, her aydınlık olan gündüz müdür? der sonra, o zaman bir yerde aydınlatma varsa orası gündüz olur der. Sen hayır bi dakka dersin devam et der. Güneşin göründüğü ve battığı ana kadar olan süre dersin. Güneş uzaydan bakınca herzaman görülür batma diye bişey yok der. Kafan karışır cevap veremeyecek hale gelinceye kadar bu durum devam eder. Sonuçta zararı gören sen olursun. Aklın karışır, şüphe duymaya başlarsın vs.

Sana tavsiyem: bu tip sitelerden ve bu tip insanlardan olabildiğince uzak durmandır. Allah insanlara herşeyde olduğu gibi akılda da bir sınır vermiştir. Akılda herşeyi anlayamaz. İlmim yetmiyor ama ben böyle inanıyorum de geç git. Kuranda Allah müminlerin özelliklerinden bahsederken "Onlar gaybe iman ederler" diyor. Gayb ise akıl ile bilinemeyecek şeyleri barındırır. Sen bunları aklım almıyor diye inanmayı bırakırsan o zaman müslüman kalamazsın.

Allah hidayetini artırsın. Eğer sen samimi olur ve Allah a yönelirsen sana doğruları gösteriri ve hiçbir şerlinin fitnesini sana isabet ettirmez. Seni daima korur. Sen Allah'ın senden istediklerini elinden geldiğince yap Allah seni helak etmez inşaallah.

Tabi en başta 5 vakit namaz gelir. Çünkü bunu terkedenin Allah'ın zimmetinden beri olduğunu Peygamber (s.a.s.) bildirmiştir. % vakit namazı terkeden herkes her türlü fitneyede düşebilir. Allah ondan korumasını kaldırır.

Selametle...

Ebu_Ahmet_Musab

New member
Sevgili Lekula kardeş! Yaşın henüz çok genç ve anladığım kadarıylada dini ilmin yeterli düzeyde değil. Bir zamanlar bu ateistlerle bende yazışmıştım ama bir faydasını görmedim. Bana tek bir faydası oldu. İnkar etmenin sonu olmadığını anladım. Adamlar inkarda sınır tanımıyorlar. Bunu su sözü inceleyerek açıklamak istiyorum.

Bir alim demiş ki: Gündüzün varlığı da bir delile ihtiyaç duyarsa
Artık zihinlerdeki hiç bir şey doğru değildir.

Gündüz delile ihtiyaç duyar mı? el-cevap: Hayır
Ama onlara sorarsan duyar. Nedir gündüz derler sana? sen aydınlık olan diye başlarsın, her aydınlık olan gündüz müdür? der sonra, o zaman bir yerde aydınlatma varsa orası gündüz olur der. Sen hayır bi dakika dersin, devam et der. Güneşin göründüğü ve battığı ana kadar olan süre dersin. Güneş uzaydan bakınca her zaman görülür batma diye bişey yok der. Kafan karışır cevap veremeyecek hale gelinceye kadar bu durum devam eder. Sonuçta zararı gören sen olursun. Aklın karışır, şüphe duymaya başlarsın vs.

Sana tavsiyem: bu tip sitelerden ve bu tip insanlardan olabildiğince uzak durmandır. Allah insanlara her şeyde olduğu gibi akılda da bir sınır vermiştir. Akılda herşeyi anlayamaz. İlmim yetmiyor ama ben böyle inanıyorum de geç git. Kuranda Allah müminlerin özelliklerinden bahsederken "Onlar ğaybe iman ederler" diyor. Ğayb ise akıl ile bilinemeyecek şeyleri barındırır. Sen bunları aklım almıyor diye inanmayı bırakırsan o zaman müslüman kalamazsın.

Allah hidayetini artırsın. Eğer sen samimi olur ve Allah a yönelirsen sana doğruları gösterir ve hiçbir şerlinin fitnesini sana isabet ettirmez. Seni daima korur. Sen Allah'ın senden istediklerini elinden geldiğince yap Allah seni helak etmez inşaallah.

Tabi en başta 5 vakit namaz gelir. Çünkü bunu terkedenin Allah'ın zimmetinden beri olduğunu Peygamber (s.a.s.) bildirmiştir. 5 vakit namazı terkeden herkes her türlü fitneyede düşebilir. Allah ondan korumasını kaldırır.

Selametle...

Mesajımda düzeltme yapmak istedim ama düzeltme nasıl yapılıyor bulamadım. Foruma dün kayıt oldum yardımcı olursanız sevinirim.

Üst Alt