Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İmsak saati girince yatsı namazı kılınır mı?

Çilekeþ

New member
Takvimde yazan imsak saati girince ; fakat daha Sabah ezanı okunmadı. Bu saat girdikten sonra yatsı namazı kılınır mı ? Sabah namazı İmsak vaktinde başlar diye biliyorum doğrumudur? Öyle ise ; İmsak vakti girince Sabah Namazı kılınır mı ? Ezan okunmadan ? . Selametle. Affoluna..

Uhud daðý

New member
s a kardeşim imsak vaktine 45 dalika kala yatsı namazı kılınmaz çünkü vakit çıkmışoluyor selametle kandiliniz mübarek olsun

Çilekeþ

New member
Allah razı olsun. Sabahın güneş dogdukdan sonra , İkindininden Güneş batmadan 45dk once kılınamayacıgını biliyordum Fakat bunların güneşin doğuşu ve batışıyla ilgili olduğunu bu zamanlardada kafirlerin ibadet ettiğini , mü'minlerin ibadet etmemesi gerektiğini biliyorum ; YATSI NAMAZI İçin bu dediğinin delili nedir? Vakit hangi nedenle çıkmış olur. ?

Uhud daðý

New member
kardeşim vakitten kastım yani artık sabah namazı girmiş hükmünde oluyor buna delil fıkıh kitaplarında yazar ben sadece kısasını yazıyorum sizin dediğiniz kerahet vaktidir karahet vaktinin imsakla alakası yoktur

Çilekeþ

New member
Biliyorum Kerahat vaktini ve İmsakla İlgisi Olmadıgını. Fıkıh Kitaplarında yazıyor demen yeterli kardeşim :) Allah razı olsun.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
imzak vakti yatsı namazı sorulmuş bu konuda bir tavsiye eklemeliyim ki , yatsı namazı gün devirmeden kılınmalıdır, tavsiye bu yönededir ,gün devirdiğini hesaplamak için öğle ezanın vaktinden bir saat çıkarın , o saate denk gelen gece vakti devrilmiş olur yani eğer öğle ezanı 13.05 de okunuyorsa gün devrimi gece 12.05 gibi olurki bu saatten sonraya yatsıyı bırakmak uygun görülmemiştir..

Ebu Zerr

New member
İmsak vaktine kadar yatsı namazı kılınabilir, ancak bu çok zaruri durumlar için geçerlidir, keyfi olması doğru değildir...İmsak vaktinden sonra ise sabah namazı vakti girdiğinden yatsı namazı kazaya kalmış olur...Dolayısıyla sabah ezanı okunana kadarki vakitte kılınan yatsı namazı kaza olmuş olur...

Çilekeþ

New member
2. Soruma cevap alamadım ? İmsakın hemen ardından sabah namazı kılınabilir mi ? Ezan beklenilmeli midir?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
2. Soruma cevap alamadım ? İmsakın hemen ardından sabah namazı kılınabilir mi ? Ezan beklenilmeli midir?

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak hanefilere göre güneşin doğmasına yakın, şafilere göre ise imsaktan biraz sonra kılmak faziletlidir.

Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa hem sünnetini hemde farzını beraber kaza eder.

Üst Alt