Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Imami Caferüs-sadikin Oğluna Nasihati

Uhud daðý

New member
İmam cafers-sadık(k.s.)hazretlerinin,oğlu musa kazım hz lerine nasihatı:
-"Ey oğlum,kendi rızkına razı ol!kendi rızkına razı olan,kimseye muhtac olmaz.Gözü başkasının malında olan,fakir olarak ölür.Allahu tealanın taksim ettiği rızka razı olmayan,o nun kaza ve kaderinde,dilediğini yaratmakta töhmet altında tutmuştur.Kendi kusurlarını küçük gören,başkasınkileri büyük görmüş olur.Her zaman kendi kusurlarını büyük gör.Başkasının gizli birşeyini açığa vuranın evindeki gizli şeyler herkesçe bilinir."Kardeşi için kuyu kazan,o kuyuya kendisi düşer.Ahmakların arasında bulunan horlanır alimler arasında bulunan hürmet görür."Ey oğlum,insanlara kızmaktan çok sakın,yoksa sanada kızarlar.Boş iş ve söze karışmaktan sakın sonra aşağılanırsın."
"Ey oğlum lehinde veya aleyhinde de olsa hakkı ve doğruyu söyle!Böyle yaparsan herkes seninle istişare eder danışır fikrini alır."
"Ey oğlum,arkadaşlık yaptığın ziyaretine gittiğin kimse,iyi ahlak sahibi olsun,kötü ahlakı olanlarla arkadaşlık etme,onlarla görüşme!Çünkü onlar,suyu olmayan çöl,dalları yeşermeyen ağaç,ot bitmeyen topraktırlar."
"Ey oğlum,allahu tealanın kitabını okuyucu,iyilikleri emredici,kötülüklerden nehyedici ,sana gelmeyene sen gidici,seninle konuşmayanla sen konuşucu ol!İsteyene ver.Gıybetten,koğuculuktan sakın.Çünkü söz taşımak,insanların kalbinde düşmanlığı arttırır.İnsanların ayıplarını görme insanların ayıplarını gören,onların hedefi olur."
MÜBAREK SÖZLERİNDEN
"Beş kimse ile beraber bulunmaktan sakın :Birincisi yalan söyleyen sakın.Çünkü ona daima aldanırsın.İkincisi,cimriden sakın.Üçüncüsü ahmaktan yani aklı az olandan sakın çünkü en çok işine yarayacağı zaman,seni bırakır.Dördüncüsü,kötü kalbli kimseden sakın çünkü işi bozulunca seni harcar.Beşincisi fasıktan yani günah işlemekten ytanmayan kimseden sakın!çünkü seni bir lokma ekmeğe satar."
Bir mümin kardeşine ait hoş olmayan bir iş duyarsan,birden yetmişe kadar özür kapısını araştır.Bulamazsan belki benim anlamadığım özür kapısı vardır de kapa."
"Müslüman kardeşinizden manasını anlamadığınız bir söz duyarsanız,iyiye yorunuz.Daha iyisi kabil olmayacak kadar iyiye yorumlayınız.Anlıyamamaktan dolayı kendinizi ayıplamayınız.
"Bir hata işlediğiniz zaman istiğfar edin.Hatada ısrar helak olmaya sebebtir.Bir kimse geçim darlığı çekiyorsa istiğfara devam etsin."
"Mihnete hamd etmeyen nimete şükretmez..."
"Perşembe günü ikindi vakti olunca,Allahu teala meleklerini gökten yere indirir.Meleklerin yanında gümüşten sahifeler altında kalemler vardır.Ertesi gün güneş batıncaya jadar resulallaha okunan selavatı yazarlar"
Allahu teala dünyaya emretti ki!Ey dünya bana hizmet edene sende hizmetçi ol!Senin peşinden koşanada zahmet,sıkıntı ver.!"
Bu dört şeyi her şerefli kimsenin yapması gerekir.Yapmaması ona yakışmaz.
1)Bulunduğu meclise babası gelirse ayağı kalkmak
2)Misafire hizmet etmek
3)Yüz tana hizmetçisi olsa,muhtaç olmadığı zaman bineğine yardım istemeden binmek.
4)İlim öğrendiği hocasına hizmet etmek.
Bir kimse sevdiği malın elinde devamlı kalmasını isterse,ona baktıkça"Maşallah,la havle vele guvvete illa billa(yani Allahın dilediği olur kuvvet onun elindedir)desin.
Din alimleri fakihleri,sultanların,devlet adamlarının kapısına gidip onlara yaltaklanmadıkça peygamberlerin vekilleri dir.
Sadaka vererek rızkınızı çoğaltınız,zekat vererek malınızı koruyunuz,iktisad eden tasarrufa riayet eden aldanmaz.İnsanlarla iyi geçinmek,aklın yarısıdır.
Takvadan,allahu tealadan korkup haramlardan sakınmaktan daha üstün azık yoktur.Susmaktan güzel şey yoktur.Bilgisizlikten zararlı düşman yoktur.Yalandan büyük hastalık yoktur.
İyilik üç şeyle tamam olur:
1)Oiyliği yapmakta acele etmek.
2)Yaptığı iyiliği gözünde büyütmemek.
3)İyliği yaparken gizli yapmak.
Günahlara tevbe etmeyi geciktirmek,Allahu tealaya karşı mağrur olmak kibirli olmaktır."
Uzun emel sahibi olmak ve herşeyi sonraya bırakmak,perişanlık ve düşüncesizliktir.
Allahu tealanın yarattığı işlere karışmak,felaketine sebeb olur.Mesela,Allah bana mal verseydi,hacca giderdim sıhhat verseydi ibadet ederdim .....gibi sözler söylemek kişinin helakıdır.
Dört şey vardırki onların azda çok tur
1)Ateş.
2)Düşmanlık.
3)Fakirlik.
4)Hstalık."
Kız evlatları ana babası için hayır ve hasenattır.Oğlanlar ise nimettir hasenat sahibi olanlar sevap kazanır.Nimetlerden ise hesaba,çekilr sual olunur.
Üç şey vardırki müslümanları çok aziz şerefli eder
1)Kendisine zulmedeni affetmek
2)Kendisine birşey vermeyene iylikte bulunmak
3)Kendisini aramayanları arayıp hallerini sormak

Üst Alt