Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İmam nikahı bir soru

uhuvvet

New member
İmam Nikahı kıyılırken , nikahı kıyan nikahları kıyılanlar ve şahitler hazır bulunur. sorum şu nikahı kıyan şahit sayılırmı yani nikahı bir kişi kıyarken bir şahit daha yeterlimidir kıyanda şahit olacagıdan. böyle bu şekilde sadece bir kıyan ve bir şahit nikahta bulunarak nikahı kıyan da şahitlik ederek nikah gecerli olurmu ?

Yasemin03

New member
şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.

“Eğer baba, akıl baliğ olmuş kızını, kızın izni olmasa dahi bir erkeğin veya iki kadının yanında evlendirir ve kızı da hazır olursa, baba ikinci şahit sayıldığından nikâh sahihtir. (Burada, baba kızının nikâhını bir erkeğin veya iki kadının yanında kıydığında ve bâliğa kızı da hazır olduğunda sahih oluyor. Şart olan iki şahitten biri de nikâhı kıyan baba oluyor. Binaenaleyh nikâh kıyan kimsenin şahit de olabildiğini anlamış oluyoruz). Mülteka Tercümesi, 1: 330

T

teslimolan

Guest
Nikah nikahdir ben Al Qranda iki farkli nikaha rastlamadim. Bir nikaha rastladim ve o nikah da da iki esin hem sorumluluk hem hakki vardir. Bunun disindaki sorumluluk ve hak dogurmayan nikah ise bence gecersizdir. Allah her seye her yerde sahidtir devlet binasindaki nikaha da sahitdir.

En dogrusunu Allah bilir.

Son düzenleme:

uhuvvet

New member
bu sorunun cevabını nereye dayandırabiliriz kesin bi cevabı yok mu acaba?

Üst Alt