Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İllede şeyh diyen....

tevhid davetcisi

New member
İLLEDE ŞEYH ILLEDE ARACI DİYENLERE3

Allah’a ibadet edin, ona hiçbir şeyi ortak koşmayın!" 1

"Sadece sana kulluk eder, sadece senden yardım dileriz." 2

"Oysa kendilerine, dini yalnız Allah’a özgü kılarak, Allah’ı birleyenler olarak ona kulluk etmeleri emredilmişti. (...)" 3

Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi bazı ayetlerde de ibadet ve yardım dilemek bir arada zikredilmiştir:

"Ona kulluk et ve ona dayan!" 4

"Ve ölmeyen diriye dayan, onu överek tesbih et!" 5

"Yalnız ona tevekkül eder ve yalnız ona yönelirim." 6

Aynı şekilde tevekkül de yalnızca Allah’a yapılır. Nitekim, Allah Tealâ şöyle buyurmaktadır:

"Tevekkül edenler de yalnızca ona tevekkül etsinler." 7

"De ki: 'O hâlde Allah’tan başka çağırdıklarınızı gördünüz mü, şimdi Allah bana bir zarar vermek isterse, onun vereceği zararı onlar mı giderecekler? Bana bir rahmet dilerse, onun rahmetini onlar durdurabilirler mi?' De ki: 'Allah bana yeter. Tevekkül edenler de yalnız ona tevekkül etsinler.'" 8

Dua, ister ibadet duası, ister ihtiyaç ve yardım dileme duası olsun sadece Allah’a yapılır. Nitekim, Allah Tealâ şöyle buyurmaktadır:

"Mescitler, kuşkusuz Allah’ındır. Allah ile beraber bir başkasına dua etmeyin! (...) De ki: 'Ben ancak Rabbime yalvarırım ve hiç kimseyi ona ortak koşmam.'" 9

"Allah ile beraber başka bir ilâha yalvarma! Ondan başka ilâh yoktur. (...)" 10

"(Cennetlerde nimet içinde olanlar derler ki: ) Biz bundan önce yalnız ona yalvarırdık. Çünkü, iyilik eden, rahîm olan odur o!" 11

"(Rahman’ın kulları) Allah ile beraber başka (sahte) ilaha yalvarmazlar. (...)" 12

"Allah, adaletle hükmeder. Ondan başka çağırdıkları ise, hiçbir şeye hükmedemezler. Çünkü işiten, gören yalnız Allah’tır." 13

"Allah’tan başkasına; sana ne fayda ne de zarar verebilecek olan şeylere yalvarma! Böyle yaptığın takdirde sen, muhakkak zalimlerden olursun." 14

"Allah ile beraber başka bir ilâha yalvarma; yoksa azap edilenlerden olursun!" 15

"Hak olan çağrı (dua, ibadet) yalnızca ona (olan)dır. Ondan başka çağırdıkları ise, onlara hiçbir şekilde cevap veremezler. (Onların durumu) ağzına gelmesi için suya avuç açan kimse gibidir ki, su, ona asla gelmez. İşte kâfirlerin duası, böyle boşunadır." 16

"De ki: 'Allah’tan başka yalvardıklarınızı gördünüz mü? Bana gösterin, onlar yerden neyi yarattılar? Yoksa gökler(in yaratılışın)da onların bir ortaklığı mı var? Eğer doğru iseniz bundan önce (inmiş olan) bir kitap yahut bir bilgi kalıntısı getirin!' Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere yalvarandan daha sapık kim olabilir? Oysa onlar, bunların yaptıklarından habersizdirler." 17

"Ey insanlar, size bir misal verildi, onu dinleyin: O Allah’tan başka yalvardıklarınız (var ya), onların hepsi bir araya toplansalar, bir sinek dahi yaratamazlar. (...)" 18

"(İbrahim, babasına ve kavmine) 'Peki, dedi; siz dua ettiğiniz zaman onlar işitiyorlar mı? Yahut size fayda veya zarar verebiliyorlar mı?' 'Hayır, ama babalarımızın böyle yaptıklarını gördük (onun için biz de böyle yapıyoruz).' dediler. 'Şimdi gördünüz mü neye tapıyorsunuz?' dedi. 'Siz ve eski atalarınız? Onlar benim düşmanımdır. Yalnız âlemlerin Rabbi (benim dostumdur). Beni yaratan ve bana yol gösteren odur. Beni yediren ve içiren odur. Hastalandığım zaman bana şifa veren odur. Beni öldürecek, sonra diriltecek odur. Ceza günü hatamı bağışlayacağını umduğum da odur.'" 19

"Sizi karada ve denizde yürüten odur. Gemide olduğunuz zaman(ı düşünün): Gemiler, içinde bulunanları hoş bir rüzgâr alıp götürdüğü ve (yolcular) bununla sevindikleri sırada, birden gemiye, şiddetli bir kasırga gelip de, her yerden gelen dalgalar onları sardığı ve artık kendilerinin tamamen kuşatıldıklarını (bir daha kurtulamayacaklarını) sandıkları zaman, dini, yalnız Allah’a halis kılarak ona şöyle yalvarmaya başlarlar: 'Andolsun, eğer bizi bundan kurtarırsan, muhakkak şükredenlerden olacağız.' Ama, (Allah) onları kurtarınca hemen yeryüzünde haksız yere taşkınlık yaparlar. (...)" 20

"Kullarım sana benden sorarlarsa, şüphesiz onlara yakınım. Dua eden, bana dua ettiği zaman, onun duasına karşılık veririm. (...)" 21

"Hiçbir şey yaratmayan, kendileri yaratılan şeyleri (Allah’a) ortak mı koşuyorlar? Oysa onlar, ne onlara ne kendilerine yardım edebilirler. (...) Allah’tan başka yalvardıklarınız da sizler gibi kullardır. (Eğer iddianızda) doğru iseniz, çağırın onları da size cevap versinler." 22

"De ki: 'Düşündünüz mü kendinizi hiç? Size Allah’ın azabı ya da (kıyamet) saati gelse, Allah’tan başkasına mı yalvarırsınız? Doğru (sözlü) iseniz söyleyin?' Hayır, yalnız ona yalvarırsınız; o da dilerse (kaldırmasını) istediğiniz belâyı kaldırır ve o zaman ortak koştuklarınızı unutursunuz." 23

"Allah’tan başka yalvardıkları, hiçbir şey yaratamazlar, zaten kendileri yaratılmaktadırlar. Onlar ölüdürler, diri değil. Ne zaman dirileceklerini de bilmezler." 24

"Yahut dua ettiği zaman darda kalmışa kim yetişiyor da kötülüğü (onun üzerinden) kaldırıyor (...)? Allah ile beraber başka bir ilah mı var? Ne de az düşünüyorsunuz." 25

"Denizde size bir sıkıntı (boğulma korkusu) dokunduğu zaman, ondan başka bütün yalvardıklarınız kaybolur. (Artık o zaman, Allah’tan başka kimseden yardım istemezsiniz. Çünkü, ondan başka sizi kurtaracak yoktur.) Fakat, (o) sizi kurtarıp karaya çıkarınca, yine yüz çevirirsiniz. İnsan gerçekten nankördür." 26

"Allah’a yalan uyduran ya da onun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Onlara kitaptan nasipleri erişir; nihayet elçilerimiz (melekler) gelip canlarını alırken: 'Hani Allah’tan başka yalvardıklarınız nerede?' dediklerinde: 'Bizden sapıp, kayboldular.' dediler ve kendi aleyhlerinde, kendilerinin kâfir olduklarına şahitlik ettiler." 27

Yüce Allah; meleklere, peygamberlere ve başkalarına dua edenleri de kınayarak şöyle buyurmaktadır:

"De ki: 'Ondan başka (ilah) sandığınız şeylere yalvarın, onlar sizden ne sıkıntıyı kaldırabilirler, ne de (onu) başka bir tarafa çevirebilirler.' O yalvardıkları da onların (Allah’a) en yakın olan(lar)ı da Rablerine yaklaşmak için vesile ararlar; onun merhametini umarlar, azabından korkarlar. Çünkü, Rabbinin azabı korkunçtur." 28
4- Hûd, 11/123.
5- Furkān, 25/58.
6- Hûd, 11/88.
7- Yûsuf, 12/67.
8- Zümer, 39/38.
9- Cinn, 18-20.
10- Kasas, 28/88.
11- Tūr, 52/28.
12- Furkān, 25/68.
13- Mu'min, 40/20.
14- Yûnus, 10/106.
15- Şuarâ, 26/213
16- Ra’d, 13/14.
17- Ahkāf, 46/4-5.
18- Hacc, 22/73.
19- Şuarâ, 26/72-82.
20- Yûnus, 10/22-23.
21- Bakara, 2/186.
22- A’râf, 7/191-194.
23- En'âm, 6/40-41.
24- Nahl, 16/20-21.
25- Neml, 27/62.
26- İsrâ, 17/67.
27- A’râf, 7/37.
28- İsrâ, 17/56-57 .

dilegim

New member
allah razi olsudiyorum baska birsey demiyorum diyorarki namaz kilarken seyhnizi düsünün ya bizim birtane kalbimiz var allahimi düsünecegim seyhimimi tek kelime ile sacmalik

radikal

New member
Tevhid davetcisi;

Bence; artık sen, beyninin basmadığı konulara girme istersen ha! ne dersin ?
Çünkü yazdığımız hiç bir şeyi okumadan, mürşitlerinden yalan yanlış, tam öğrenmeden, bir şeyler kaçırıp kaçırıp geliyorsun ve sıktın artık! Gerçekten!...Tartışmayı dahi beceremiyorsun, çünkü ilmin yok bu konuda! bizi de boş yere meşgul ediyorsun.

Hadi canım, hadi! işimiz var oyalama bizi!

Dileğim nicki ile yorum yazan kardeş sende demişsinki;
allah razi olsudiyorum baska birsey demiyorum diyorarki namaz kilarken seyhnizi düsünün ya bizim birtane kalbimiz var allahimi düsünecegim seyhimimi tek kelime ile sacmalik

Son cümlene katılmamak elde değil. Namaz kılarken bırak şeyhi düşünmeyi, baban dahi olsa, özellikle namaz kılarken düşünülmez. Hatıratına gelse dahi kovulur. Bunu yapmanı isteyen her kimse aynen ona da şunu söyle: SAÇMALAMA!

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
benim anlamdagım bu gibi saçma konuları nereden buluyorlar ya hiç okumuyorlar yada ortalıgı kızıştırıyorlar iyi olanlarıda var bir abim anlatıyordu o da bunlar gibi şaçmalıyordu ve bir şehın yanına gidiyor uzuruna varmadan yine aynı kafadan ve aglayan insanları görünce bunlar hankında kötü düsünüyordu taki seyhin huzuruna çıkana kadar seyhi görünce aglamaya başlamış ve bir daha bu tür insanlar hakkında kötü konuşmuyacagını söyledi

radikal

New member
benim anlamdagım bu gibi saçma konuları nereden buluyorlar ya hiç okumuyorlar yada ortalıgı kızıştırıyorlar iyi olanlarıda var bir abim anlatıyordu o da bunlar gibi şaçmalıyordu ve bir şehın yanına gidiyor uzuruna varmadan yine aynı kafadan ve aglayan insanları görünce bunlar hankında kötü düsünüyordu taki seyhin huzuruna çıkana kadar seyhi görünce aglamaya başlamış ve bir daha bu tür insanlar hakkında kötü konuşmuyacagını söyledi

Güzel kardeşim; Bizim için esas gaye şeriat'tır. Biz buna göre amel ederiz. Tasavvuf bu yolun meyvesidir. İsteyen yer istemeyen yemez. İlla yiyeceksin diye bir kural yok ki zaten. Sen acıkmış bir insan olduğunu farzet. Önüne en mükemmel bir yemek konulmuş (Şeriat), avurtlarını doldurarak başlamışsın yemeye. Yemek bitmiş karnın da doymak üzere olmuş. Ama evsahibi cömert ya; senin önüne kendi imkanları ile sana özel hazırladığı bir tatlı (tasavvuf)getirdi ve ekledi: eğer seni rahatsız etmeyecekse, hazımsızlık yaşamayacaksan bunu sana özel hazırladım. İster ye istersen yeme. Mecbur değilsin! Sen de bir çatal aldın ve mükemmel derecede hoşuna gitti. N'aparsın ?

İşte tasavvufun içine girmeden tatlı yemenin ne olduğunu ne kimse anlatabilir, nede onu zemmedebilir. Tadına bak ve gör!

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
abi o insanlarda kötü bir şey yapmıyorlar bazen davet ediyorlar gidiyorum kötü bir şeyde söylemiyorlar orada ALLAH ve resulunun sözleri söyleniyor kötü bir kelime etseler zaten söylerim bir agaç düsünelim bu agacın bütün meyvaları aynı tadı veriyor mu kimi çürük kimi saglam bunların içinde çürük olanı da var saglam olanıda var hepsini aynı kefeye koymak olmaz

radikal

New member
Allah (cc) razı olsun! İşte bunlar hepsini aynı kefeye koyup ağzınıda, bohça çıkını yapmaya çalışıyorlar, yani işi boğuntuya getirmek derler ya işleri güçleri bu!

Sana bunları söyler ama kendi pirlerine de "Ya Celalet el Melik el Muazzam!..."demekten de geri kalmazlar (haşa!) Bunlar işte böyle insanlar!

sinang

New member
şimdi bir kalpte iki sevgi bulunmaz hakikatını tüm bunlar değiştirir mi?biz bu hakikatı biliyoruz ki bu dusturu buraya koymuşuz,değil mi?
rialete iman bizim akidemizin diğer yarısıdır.nasıl olurda aynısı şehy için geçerli olur.
islamın kaynağı birdir,hepside Allahtandır.bu Kuran ve sünnettir.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
kardeş biz bunu zaten inkarda etmiyoruz biri kötü diye öteki kötü olacak diye bir kaide de yok ALLAH I VE RESULUNU hangi mümin anlatırsa ve onun yolunda giderse bizde onunla gideriz ve onu her şekilde koruruz

sinang

New member
casus bu işler çok karışıktır.bizler işin özü bu bu diyelim,kim kimi taklit eder arkasından gider kendisi mesuldür.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
şimdi bir kalpte iki sevgi bulunmaz hakikatını tüm bunlar değiştirir mi?biz bu hakikatı biliyoruz ki bu dusturu buraya koymuşuz,değil mi?
rialete iman bizim akidemizin diğer yarısıdır.nasıl olurda aynısı şehy için geçerli olur.
islamın kaynağı birdir,hepside Allahtandır.bu Kuran ve sünnettir.

sığdırmayı bilenin kalbine neler sığar neler.... yeterki sevgileri karıştırma, neyi ne kadar seviceğini bil... Allahı seven kalbin, resulu seven halbin, ana babanı seven kalbin, yeterki sevmeyi bilsin ...

ilham

New member
bizlere şah damarımızdan daha yakın olan ALLAH c.c. ile aramızda ne engel olabilir ki zaten?? bize bizden daha yakın OLANA aracı koymak da nedir? bi hocam bunun şirke kaçtığını söylemişti bizlere. ne kadar da haklı

Allah razı olsun kardeş paylaşımın için

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
bizlere şah damarımızdan daha yakın olan ALLAH c.c. ile aramızda ne engel olabilir ki zaten??

Allah’tan korkun ve O’na (yaklaşmaya, sevilmeye) vesile arayın; O’nun yolunda cihad ediniz ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide/35)

bu ayeti okumadınız sanırım, Allah c.C: kendisine ulaşmamız için vesile yi aramamızı emrediyor...

Üst Alt