Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ilahi Sünnetin Müthis Geri Dönüsü

mhmt

New member
Selam,Mehmedim acaba öylemi?

a.selam abi nasılsın..
öyle değilmi?? bence öyle.. bakalım.. geçenlerde de konuştuk.. bi örnek verim.. haids yoktur diyenlere biz ne diyoruz..
NECM3 AYET. O HEVASINDAN KONUŞMAZ
uydurma hadis olur..bunuda inkar etmiyoruz.. şimdi bundan siz aynı anlamı çıkarmıyorsunuz.. namaz vakitlerine gelcem gene ama:) biz 5 vakiti kurandan çıkarıyoruz.. sizde KURANDAN 3 vakiti.. nasıl oluyor ki bu???? yorumlşama farkından oluyor abi işte.. dediğim bu..
selametle.. bu arada hala 43 yaşındasın..ne zman yaşlanacan:D şaka şaka abi.
selamele

T

teslimolan

Guest
a.selam abi nasılsın..
öyle değilmi?? bence öyle.. bakalım.. geçenlerde de konuştuk.. bi örnek verim.. haids yoktur diyenlere biz ne diyoruz..
uydurma hadis olur..bunuda inkar etmiyoruz.. şimdi bundan siz aynı anlamı çıkarmıyorsunuz.. namaz vakitlerine gelcem gene ama:) biz 5 vakiti kurandan çıkarıyoruz.. sizde KURANDAN 3 vakiti.. nasıl oluyor ki bu???? yorumlşama farkından oluyor abi işte.. dediğim bu..
selamele

Hadis yoktur diyen yok Mehmet kardesim. Peygamberi inkar edenmi var ? Hadis din olmaz diyoruz kuran disindaki. Cünkü zan dir gercek olup olmadigini yalniz Allah bilir cünkü o zamandan bu zamana kadar kalan ve ebedi kalicak Sehid odur. Peygambere itaat altinda onun söylediklerini isitmeden isittik ve itaat ettik demeye lüksü varmidir insanin ? Ancak Kuran i evet isittik ve iman ettik peygamberimizin hadis leride Kuranda dir ve hepsine iman ediyoruz onlarin.

Enver Ýstek

metin mete
a.selam abi nasılsın..
selamele

Selam,Mehmedim bak namaz vakitlerinde benim kendi yaptigim veya benim kendi düsüncemi sorarsan bes degil alti yedi (Kitabta bulmak istedigim veya aradigim,buldugum)ama gel gelelim Kitaba göre olmuyor o nedenle bu konulari tartisirken birazcik sakin olmak ve mantikla ayetleri akil süzgecine vurmak lazimki siz akil ile olan din yanlistir diyorsunuz anlasamadigimiz tek nokta bence.Allaha emanet ol.

T

teslimolan

Guest
Hz. Yusufu düsünün oda itaat ediyordu onu satin alan adam ve kadina. Fakat itaat ettigi kadin onu günaha zorladi ve o bundan Allaha sigindi itaat etmedi buyruguna o kadinin. Cünkü kadinin yaptirmak istediginin günah oldugunu biliyordu. Iste sorun burada kitleniyor "BILMEK" siz bilmiyorsunuz zannediyorsunuz Hz. Yusuf bildigi icin itaat ederken günaha sürüklendigi icin itaat i redediyor.

mhmt

New member
Hadis yoktur diyen yok Mehmet kardesim. Peygamberi inkar edenmi var ? Hadis din olmaz diyoruz kuran disindaki. Cünkü zan dir gercek olup olmadigini yalniz Allah bilir cünkü o zamandan bu zamana kadar kalan ve ebedi kalicak Sehid odur. Peygambere itaat altinda onun söylediklerini isitmeden isittik ve itaat ettik demeye lüksü varmidir insanin ? Ancak Kuran i evet isittik ve iman ettik peygamberimizin hadis leride Kuranda dir ve hepsine iman ediyoruz onlarin.

hadis yoktur demiyorsun kardeşim.. o zaman soruyum sana: hadis varsa neden var?? hadis Allah kelamı değil...neden vardır.. neden hadis gibi kelam çıkmıştır o zaman.? kusua bakma istediğimi tam yazamadım. bu konuya tekrar dönecem..

mhmt

New member
Selam,Mehmedim bak namaz vakitlerinde benim kendi yaptigim veya benim kendi düsüncemi sorarsan bes degil alti yedi (Kitabta bulmak istedigim veya aradigim,buldugum)ama gel gelelim Kitaba göre olmuyor o nedenle bu konulari tartisirken birazcik sakin olmak ve mantikla ayetleri akil süzgecine vurmak lazimki siz akil ile olan din yanlistir diyorsunuz anlasamadigimiz tek nokta bence.Allaha emanet ol.

bi dakka abi.. akil ile olan din yanlıştır. bu lafzı tam manasıyla kabullenmem ben.. ama herşeyi akılla da açıklayamayız. bunuda kabullnemem.. namaz konusunda da inan anlamış değilim seni.. kılınması gereken kaç vakit.. farz olan.. buna tam bi cevap yokmudur yani??
selametle..

mhmt

New member
Hz. Yusufu düsünün oda itaat ediyordu onu satin alan adam ve kadina. Fakat itaat ettigi kadin onu günaha zorladi ve o bundan Allaha sigindi itaat etmedi buyruguna o kadinin. Cünkü kadinin yaptirmak istediginin günah oldugunu biliyordu. Iste sorun burada kitleniyor "BILMEK" siz bilmiyorsunuz zannediyorsunuz Hz. Yusuf bildigi icin itaat ederken günaha sürüklendigi icin itaat i redediyor.

burdaki itaatlee peygamberimize itaat arasındaki nasıl bi benzerlik kurdun..
anlamadım..birz açıklarmısın..

T

teslimolan

Guest
burdaki itaatlee peygamberimize itaat arasındaki nasıl bi benzerlik kurdun..
anlamadım..birz açıklarmısın..

itaat itaat dir ancak sorgulayacaksin kime itaat edersen et sorgulayacaksin neden nicin itaat ediyorum ve yaptigim itaat dogrumu yanlismi diye.

mhmt

New member
QUOTE=teslimolan;68476]itaat itaat dir ancak sorgulayacaksin kime itaat edersen et sorgulayacaksin neden nicin itaat ediyorum ve yaptigim itaat dogrumu yanlismi diye.[/QUOTE]

itaat..
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ
(132) Allah'a ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin.

burda resule itaat sorgulanır mı?? diğerlerine itaat başka.. onlardan bahsetmedim ben.. peygamber efendimi diorum.. Allah söylüyor zaten bunu.. hatta itaat etmeyenşn kafir olacağıyla..
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ
(32) De ki: "Allah'a ve Peygamber'e itaat edin." Eğer yüz çevirirlerse şüphe yok ki Allah kafirleri sevmez.

hala nasıl bi alaka kurduğunu anlamadım.. yada ben anlaşılmadım.. resule itaatle diğerlerine itaat başka mı aynı mı?? başkaysa ki öyle..
itaat derken şartsız ve şartlı itaat vardır..biz esule itaat ederiz. neden??
Allaha şartsız itaat ettiğimiz için.. o bunu emrettiği için..

T

teslimolan

Guest
QUOTE=teslimolan;68476]itaat itaat dir ancak sorgulayacaksin kime itaat edersen et sorgulayacaksin neden nicin itaat ediyorum ve yaptigim itaat dogrumu yanlismi diye.
Mehmet
itaat..
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ
(132) Allah'a ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin.

burda resule itaat sorgulanır mı?? diğerlerine itaat başka.. onlardan bahsetmedim ben.. peygamber efendimi diorum.. Allah söylüyor zaten bunu.. hatta itaat etmeyenşn kafir olacağıyla..
ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ
(32) De ki: "Allah'a ve Peygamber'e itaat edin." Eğer yüz çevirirlerse şüphe yok ki Allah kafirleri sevmez.

hala nasıl bi alaka kurduğunu anlamadım.. yada ben anlaşılmadım.. resule itaatle diğerlerine itaat başka mı aynı mı?? başkaysa ki öyle..
itaat derken şartsız ve şartlı itaat vardır..biz esule itaat ederiz. neden??
Allaha şartsız itaat ettiğimiz için.. o bunu emrettiği için.. [/QUOTE]

teslimolan
Peygamberimiz Allaha nasil itaat etmisse o zaman bizde öyle edecegiz. Peygamber zanilarla sanmaklarla degil bilgi ile Allaha itaat etmis. Peygamberimiz bilgi ile ederken biz nasil hangi akla hizmet le hangi lüks ile sanilarla itaat etmeye kalkiyoruz ? Peygamberimizden 200 sene sonrasi cikan larin gercek olup olmadigini nerden biliyorsunuz ? Bilmiyor sunuz saniyorsunuz sorunda orda zaten.

mhmt

New member
alıntı;
teslimolan
Peygamberimiz Allaha nasil itaat etmisse o zaman bizde öyle edecegiz. Peygamber zanilarla sanmaklarla degil bilgi ile Allaha itaat etmis. Peygamberimiz bilgi ile ederken biz nasil hangi akla hizmet le hangi lüks ile sanilarla itaat etmeye kalkiyoruz ? Peygamberimizden 200 sene sonrasi cikan larin gercek olup olmadigini nerden biliyorsunuz ? Bilmiyor sunuz saniyorsunuz sorunda orda zaten.

hadi sanada bişi sorum:) yahu ben kafaya göre itaatmi yazmışım oraya??.. Allah aşkına bi daha oku.. ayrıca kardeşim, peygamberimizden 200sene sonra çıkanlar ne? hadislermi, kişilermi.. gerçi farketmez.. bizde sonradan dine sokulanların doğru olduğunu sölemedik.. kimseye kusursuz demedik.. hayırlısı ossun napalım..konu kayıpp gidiyor.. anlaşamıyopuz. taraflardan biri dikkatli okumuyor ama..
selametle..

mhmt

New member
Çok acaibime giden husus şudur.

Din hadis değildir deniyor, Peygamberimize itaat edilmesinden bahsediliyor "Tamam bizde itaat ediyoruz" deniyor. Sonra kalkıp Peygamberimizin sözü olan Hadisler inkar ediliyor. Tamam işlerinde uydurma var. Ancak, topyekün bir inkar gözüküyor.
Allah Kur'an'da "Allah'a ve Rasulüne itaat edin", denmişse. Kur'an Allah'ın kelamı ise Kur'an'a uymak Allah'a itaattır.O zaman Resule(a.s.m)'a itaat nedir?
Medem Resule itaat Kur'an'a uymak ,demektir.. O zaman Allah'a itaat nedir? Madem Allah'a itaat Kur'an'a uymaktır. Resule(a.s.m)'a itaat nedir?

Ben bu işini içinden çıkamadım. Yardım lazım yoksa bu kısır döngüyü yaza yaza forum kilitlenecek.

Selametle

ooff ooff..:D:D:D sen benden çok kitap okumuşun yaw.. benim istediklerimi benden daha ii anlatıın maşallah hocam.

T

teslimolan

Guest
Allaha itaat kurani uygulamaktir peygambere itaat de kurani uygulamaktir ki Peygamberimiz de bunu yapmistir zaten Kuran daki hadislerine göre. Ayirdiginiz icin sorun basliyor zaten.

Isra 44 ü bir mühendis de anlar cobanda anlar anadilinde okudugunda.

T

teslimolan

Guest
41 Görmedin mi, göklerdeki ve yerdeki şuurlular da bölük bölük olmuş kuşlar da Allah'ı tespih etmektedir. Her biri kendine özgü duasını, kendine özgü tespihini bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını çok iyi bilmektedir.
------------------------------------------------------------
Baska bir topicte güzel bir örnek vermistin itaatle ilgili bende tesekkür ederim güzel bir örnek demistim aslinda o yazida kendin yazmistin nasil tespih ettiklerini burada bu yaziyi yazarak celiskiye düsüyorsun yada öyle göstermek istiyorsun Onun kanunlarina göre hareket etmektir benim icin tespih. Yani bir kus ucar Günes hem isi verir hem aydinlatir hem döner bir yörüngede vs. En dogrusunu Alim bilir.

Yazilar ortada duruyor okumasini bilen okur ve söynedigini kendi kapasitesi ile anlamaya calisir. Sen Peygamberin anladigi gibi derken gene dogru olup olmadigini bilmedigin seylere yönelmeye calisiyorsun farkindayim ama düsündügün benim acimdan yanlis diyorum cünkü bilmiyorsun ney onun agzindan cikmis ne cikmamis sade saniyorsun.

sinang

New member
şimdi burada risalettin iptali söz konusudur.Risalet nasıl iptal edilir.Sen Kuran Allah itaat deyip,zaten Resulde sav.bunu tebliğ etmişve başka hiç bir şey yapmamış dersen bu iptaldir.hemde Allah cc malanayi işle suçlamaktır.niye?Madem Allah cc Resulullahı sav. sadece Bu Kuranı insanlara birebir,motomot anlat,dedi niçin Resulede itaat desin.İkincisi risaletin fonksiyonu kalmamış olur.Sanki direk bir telgraf teli gibidir,bu durum.öyleyse Allah risalet sahibini bu dine yetkili,onun söz ve davranışlarını ise bu din için kaynak kabul etmiştir.Bunun bir çok yararı vardır.risaletin olması insanlar için direk Allahın onlara rahmetidir.Demek Kurani metot,şahadet aleminde nebevi harekete dönüştürüldü.her kim İslami hareket yapacaksa bunu somut görsün,uygulasın diye.Bu kulvarda başarı bu sırdan geçmektedir.

Enver Ýstek

metin mete
Çok acaibime giden husus şudur.

Din hadis değildir deniyor, Peygamberimize itaat edilmesinden bahsediliyor "Tamam bizde itaat ediyoruz" deniyor. Sonra kalkıp Peygamberimizin sözü olan Hadisler inkar ediliyor. Tamam işlerinde uydurma var. Ancak, topyekün bir inkar gözüküyor.
Allah Kur'an'da "Allah'a ve Rasulüne itaat edin", denmişse. Kur'an Allah'ın kelamı ise Kur'an'a uymak Allah'a itaattır.O zaman Resule(a.s.m)'a itaat nedir?
Medem Resule itaat Kur'an'a uymak ,demektir.. O zaman Allah'a itaat nedir? Madem Allah'a itaat Kur'an'a uymaktır. Resule(a.s.m)'a itaat nedir?

Ben bu işini içinden çıkamadım. Yardım lazım yoksa bu kısır döngüyü yaza yaza forum kilitlenecek.

Selametle

Selam,Duha hala anlamamakda direniyorsun BIZE GÖRE RESULE ITAAT SADECE KITABULLAHTA ALEMLERIN RABBI NE SEKILDE DIYORSA ÖYLE ITAAT NE FAZLA NE EKSIK onun disindakilerin en azindan benim icin bir anlami yok ama güzel söz olarak tabiki dinlene bilir kullanila bilir ama din gibi degil.

Enver Ýstek

metin mete
İtaat peygamberimizin uyguladığı gibi Kur'an'ı uygulamak mı yoksa kendi bilgimizle uygulamak mıdır?

Ben İsra44 'ü anlıyamıyorum. Yedi gök ve yer ve onun içindekiler Allah'ı tesbih ediyor ,denmiş.
Mesela sinekte ona dahildir. Sinek nasıl tesbih eder. Kedi nasıl tesbih eder, karga nasıl tesbih eder. Güneş nasıl tesbih eder. Zira, Allah bize kızgınvari bir tarzda "Söylenenini iyi kavramıyorsunuz",diyor. Demek o tesbihleri anlamamızı istiyor. Mesela, Kur'an'da bu tesbihlere numune var mı?

Hicmi cizgi filim seyretmedin?

Enver Ýstek

metin mete
İtaat peygamberimizin uyguladığı gibi Kur'an'ı uygulamak mı yoksa kendi bilgimizle uygulamak mıdır?

Ben İsra44 'ü anlıyamıyorum. Yedi gök ve yer ve onun içindekiler Allah'ı tesbih ediyor ,denmiş.
Mesela sinekte ona dahildir. Sinek nasıl tesbih eder. Kedi nasıl tesbih eder, karga nasıl tesbih eder. Güneş nasıl tesbih eder. Zira, Allah bize kızgınvari bir tarzda "Söylenenini iyi kavramıyorsunuz",diyor. Demek o tesbihleri anlamamızı istiyor. Mesela, Kur'an'da bu tesbihlere numune var mı?

Selam,birazcik latife yapmak istiyorum.Olmazmi numuneler Duhacigim tabiki var sen iste yeterki mesela söyle diyelim namaz nasil kilinir;kiyama dur acaba bu asker gibimi duracaGIZ YOKSA alalademi bunu anlamanin tek yolu var oda dogustan ama olan birine soracagiz yoksa biz görenler zaten anlamayiz...Nasil Rüku yapacagiz rüku derken yere yatmi amuta kalkmi hangisi,bizim bilmemiz muhal o zaman hemen cagiralim soooooo topali..Secde ya buda amma acaib oldu simdi ben agzi asagiya boylu boyuna yatacagimmi yoksa basimin ortasinimi yere degdirecegim yok yok bu is böyle olmaz mutlaka so felcliye sormak gerek ....her neyse bu gün günümde degilim ne yazsam arab sacina dönüyor bir türlü isin icinden cikamiyorum yani anlatamiyorum;Kalkip simdi desemki ya kardesim sözlük var lügat var eger kelime anlamini bilmiyorsan ac oku hepsi var adam diyorki bak burada secdede üc anlam var biri tamam senin dedigin gibi ama digeri yikilmak iflas etmek anlaminda eger ba´na kaldi ise böyle anlarim eeeeeeeeee ne diyecen dünyada anlamak istemeyene anlatilmaz Zaten Allahu Tealada yavas oku diyor yoksa anlayamazsin diyor yok olmaz bu gün olmaz hizli süratli ve birazda sitemli ama kardesim ben kalp kirmak istemiyorum ne olacak simdi aman birak kardesim isinmi yok senin getde kitabini yaz sanane be adam her konuyu böyle cilkini cikarana kadar eziyok sonra sen ben birbirimizi sucluyok yok kardesim bütün suc bende cünki günah kecisiyim...buyrun vurun abaliya:4_6_202v:

Üst Alt