Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İbrahim, ishak, yakup ve oğulları...

dolepar

New member
tüm kutsal kitapları okudum, son olarak kuranı okudum tabiki. kuranda ibrahim,ishak,yakup ve oğullarının müslüman oldukları söyleniyor. oysa Tevrat, İncil gibi kitaplarda müslüman oldukları şöyle dursun, müslüman ve islamın adı geçmiyor. buna açıklama istiyorum lütfen....

teşekkürler...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Kur'an ı Kerim dışında okuduklarınız tahrif edilmiş olduğu için aradıklarınzı bulamazsınız maalesef.

dolepar

New member
kusura bakmayın ama hiç tatmin edici bir cevap olmadı, tamam kuran harici diğer kutsal kitaplar değişti diyelim, peki yüzyıllar ötesini görüpte müslüman ve islam ile ilgili o dönemde hiç bilinmedik terimleri neden kitaptan kaldırsınlar. bu bana mantıklı gelmedi....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
kusura bakmayın ama hiç tatmin edici bir cevap olmadı, tamam kuran harici diğer kutsal kitaplar değişti diyelim, peki yüzyıllar ötesini görüpte müslüman ve islam ile ilgili o dönemde hiç bilinmedik terimleri neden kitaptan kaldırsınlar. bu bana mantıklı gelmedi....

Affedersiniz de sayın kardeşim, siz O kitaplarda İslam ile alakalı ne aradınız da bulamadınız veya ne buldunuz da beğenmediniz, bizimle biraz paylaşabilirmisiniz?..

P

Peris

Guest
tüm kutsal kitapları okudum, son olarak kuranı okudum tabiki. kuranda ibrahim,ishak,yakup ve oğullarının müslüman oldukları söyleniyor. oysa Tevrat, İncil gibi kitaplarda müslüman oldukları şöyle dursun, müslüman ve islamın adı geçmiyor. buna açıklama istiyorum lütfen....

teşekkürler...

Müslümanmısın??? Eğer "evet"se o zaman niye son olarak Kuranı okudun ki....İlk olarak Kuranı okusaydın aradığın tüm sorulara cevab bulurdun.Yani bilmeyene öğretmek kolay neinki, yanlış bilene doğruyu anlatmak.

Affedersiniz de sayın kardeşim, siz O kitaplarda İslam ile alakalı ne aradınız da bulamadınız veya ne buldunuz da beğenmediniz, bizimle biraz paylaşabilirmisiniz?..
bu konuda sizinle hemfikirim

dolepar

New member
şöyle izah edeyim..

ben müslümanım, ve bu yaşıma kadar hep müslüman bilgileriyle büyüdüm,(fazla bilgide denmez bunlara) diğer dinler hakkında hiç bilgim yoktu, daha sonra dünya nüfusunun fazlası hristiyanlığa inanıyor, ayrıca yahudilerde var (azınlık olsada) peki dedm gerçekten doğru din müslümanlık ise neden milyarlarca insan başka dinler peşinde koşuyor, sonra dinleri araştırmaya karar verdim, doğal olarak ilk kitaptan başladım. Tevrat, zebur, incil ve kuran... bu yahudilerin kitapı tevrat, hristinların kitapı ise incil olmakla beraber, tevratı harfiyen kabul ediyor ve hatta bu kitap ile incili tek kitap olarak kabul ediyorlar. ayrıca tevratta isanın geleceği defalarca belirtiliyor. fakat incilde muhammetin geleceği belirtilmiyor. bazı kesimin bu ayet muhammet ten bahsediyor dediği (Ben de Baba'dan dileyeceğim ve O, sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhunu verecek.Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.") bu ayette, bana burada muhammetten bahsediyor izlenimi vermedi. kısaca tevrat ve incilde muhammetten geleceği hakkında iz bulanamadım. ayrıca asıl sorum olan, ibrahim, ishak, yakup ve oğulları (musada dahil) kuranda bunlların hepsinin müslüman oldukları belirtiliyor. oysa tevrat ve incilde bunlar israiloğulları soyu olarak geçiyor ve müslümanlık ve islamla alakalı hiçbir söz geçmiyor.. tevrat ve incil tahribat olmuş diyelim(ki hristiyanlar tevratı olduğu gibi kabul ediyorlar. hristiyanlar tevratı değiştirmiş olsalar idi yahudiler bilir sizin tevratınız bizim tevrat değil derler idi. hem tevrat hem incilin değişmiş olması bana çok mantıklı gelmedi açıkcası, dolayısı ile tevrat ve incilde israiloğulları diye geçen ve ibrani olan ibrahim ve soyu, tevrat ve incilde ibrahim ve soyunun din getirmedikleri yalnızca allahın buyruklarını halklarına ilettikleri belirtildiği halde kuran ibrahim ve soyunun müslüman oldukları iddiası kutsal kitaplar arasında büyük bir çelişki olarak duruyor. özetle; kuranın iddia ettiği üzere ibrahim ve soyu müslümanlar ise Tevrat ve İncili hiçe sayıp insanların uydurdukları kitap olarak görmek gerekir. yada tevrat ve incilde yazılanlar doğru ise bu sefer kuran için aynı şey sözkonusu olur.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.....

C

cangenç

Guest
şöyle izah edeyim..

diğer dinler hakkında hiç bilgim yoktu, daha sonra dünya nüfusunun fazlası hristiyanlığa inanıyor, ayrıca yahudilerde var (azınlık olsada) peki dedm gerçekten doğru din müslümanlık ise neden milyarlarca insan başka dinler peşinde koşuyor, sonra dinleri araştırmaya karar verdim, .

Evvela bu kısmın cevabını verelim.

Faraza elinde 10 tane mısır tanesi var. Bunları toprağa attın. Sadece bir tanesi filiz verdi. Dokuzu çürüdü.

Sen kalkıp desen "bu toprak kabiliyetsiz ve çürük. Bakınız! Dokuz tohumu heba etti."

Ne kadar saçma olurdu, değil mi?

Zira, toprak kabiliyetsiz olsa o tek bir tohum da çürümek lazımdır. Biri verebilen 10'u da verebilirdi. Demek çürük olan toprak değil tohumlardır.

-Haddim olmadan- Senin kabiliyetini test etmek için izah etmedim. Cevabını beklerim

Son düzenleme:
C

cangenç

Guest
şöyle izah edeyim..

Tevrat, zebur, incil ve kuran... bu yahudilerin kitapı tevrat, hristinların kitapı ise incil olmakla beraber, tevratı harfiyen kabul ediyor ve hatta bu kitap ile incili tek kitap olarak kabul ediyorlar. ayrıca tevratta isanın geleceği defalarca belirtiliyor. fakat incilde muhammetin geleceği belirtilmiyor. .

İkinci olarak; Hristiyanlar mevcut yahudilerin Tevratını kabul etmiyor. Çok farklı. Sen Eski Ahit denilen Tevratı okumuşsun. O Hristiyanlara göre Tevrattır. Bir de Yahudilerin Tevratını oku bakalım ne göreceksin?

Yahudiler İncili redetmektedirler.

C

cangenç

Guest
n kabul ediyor ve hatta bu kitap ile incili tek kitap olarak kabul ediyorlar. ayrıca tevratta isanın geleceği defalarca belirtiliyor. fakat incilde muhammetin geleceği belirtilmiyor. bazı kesimin bu ayet muhammet ten bahsediyor dediği (Ben de Baba'dan dileyeceğim ve O, sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhunu verecek.Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.") bu ayette, bana burada muhammetten bahsediyor izlenimi vermedi. kısaca tevrat ve incilde muhammetten geleceği hakkında iz bulanamadım. .

Üçüncüsü:Kendi izlenimlerine esir olursan ilerleyemezsin. Hakikatleri araman lazım.
Nihayetinde hazır İncilde defalarca Hz. İsa'dan(a.s) sonra gelecek birinden bahsediliyor.

Aynı tarzı Eski Ahitte Hz. İsa(a.s) içinde görüyoruz. Mesih diyor, ama Hz. İsa(as.) ismi geçmiyor.

Şimdi "bana öyle gelmedi" dediğin vakit. Sorarım: "Neden Tevrat'ta Mesihten bahsedilen ayetlerin Hz. İsa(a.s)'dan bahsettiğine eminsinde Hz. Muhammed(a.s.v)den bahseden ayetlerden emin değilsin. Bu biraz tarafgir bir okuma şekli olmaz mı?

C

cangenç

Guest
ayrıca asıl sorum olan, ibrahim, ishak, yakup ve oğulları (musada dahil) kuranda bunlların hepsinin müslüman oldukları belirtiliyor. oysa tevrat ve incilde bunlar israiloğulları soyu olarak geçiyor ve müslümanlık ve islamla alakalı hiçbir söz geçmiyor.. tevrat ve incil tahribat olmuş diyelim(ki hristiyanlar tevratı olduğu gibi kabul ediyorlar. hristiyanlar tevratı değiştirmiş olsalar idi yahudiler bilir sizin tevratınız bizim tevrat değil derler idi. hem tevrat hem incilin değişmiş olması bana çok mantıklı gelmedi açıkcası, dolayısı ile tevrat ve incilde israiloğulları diye geçen ve ibrani olan ibrahim ve soyu, tevrat ve incilde ibrahim ve soyunun din getirmedikleri yalnızca allahın buyruklarını halklarına ilettikleri belirtildiği halde kuran ibrahim ve soyunun müslüman oldukları iddiası kutsal kitaplar arasında büyük bir çelişki olarak duruyor. özetle; kuranın iddia ettiği üzere ibrahim ve soyu müslümanlar ise Tevrat ve İncili hiçe sayıp insanların uydurdukları kitap olarak görmek gerekir. yada tevrat ve incilde yazılanlar doğru ise bu sefer kuran için aynı şey sözkonusu olur.

Çelişki yok. Din birdir. O da Allah'ındır. Tevrat ve İncil Allah'ın dini olan İslam'ın Kitablarıdır. Peygamberleri de elbette İslam olan, yani Müslüman'dır.

Nihayetinde, Allah var(sa) tüm Peygamberler Allah'a aittir. Elbette tüm Peygamberlerin getirdiği din Allah'ın dinidir. O da İslam'dır.

Ah, ayırım şudur: Hz. Musa(a.s)'ın Kitabındaki Şeriat'a Musevi Şeriatı, Hz. İsa(a.s)'ın Kitabındaki Şeriat'a İsevi şeriatı. Hz. Muhammed (a.s.v)'nin Kitabının getirdiği şeriata Muhammedi(a.s.v) Şeriat denir. Ama, hepsi İslam'dır. Sözlük manası olarak selamete, kurtuluşa götüren dindir.

Şimdi, Muhammed Arabi(a.s.v) ile gelen şeriatı Yahudiler ve Hristiyanlar kabul etmiyor diye batıl olmaz. Nihayetinde her iki kitabın mevcut hallerinde dahi alemin reisi olan bir Peygamberin geleceğinden bahsediliyor. Yahudiler ve Hristiyanlar alemin reisi olarak Peygamberimizi kabul etmiyorsa, kusur Peygamberimizde değildir.

Son düzenleme:

dolepar

New member
ikincisi; yahudilerin tevratının Eski ahit olmadığını bilmiyordum, ewet benim okuduğum eski ahid idi, bunu araştıracağım. bu bilgi için ayrıca tşk ederim..

ücüncüsü; Eski ahitte mesih dediğinde isadan başkası olamayacağını ve zaten isa geldiğinde bu doğrulanmış olduğunu görüyoruz. fakat incilde muhammete rastlayamadım. benim göremeyipte sizin gördüğünüz ayet varsa buraya yazarsanız yada bilgilendirirseniz çok sevinirim...

dördüncüsü; tek din olduğunu, tüm peygamberlerin islam peygamberi olduğunu yazmışsınız. fakat soruma cevap bulamadım.. benim sorum kuran"ın ibrahim, ishak, yakup ve oğullarının müslüman olduğudur. fakat eski ahid ve incilde islamdan hiç bahsetmiyor. (islam ile alakalı bölümler incilden çıkartıldımı? yoksa şu anki incilde olduğu gibi gerçekten hiç geçmiyor olması doğrumudur?) eğerki tüm peygamberler islam peygamberi ise neden ilk peygamberden başlayarak bunu dile getirmediler...

ilginiz için tşkler.....

P

Peris

Guest
Kuranda şu peygamberlerin müslüman oldukları beyan edilmiş.Müslüman sözünün harfi manası Allaha teslim olan demekdir. Peygamberler de Allaha teslim olmuş,Allahın emr ve hükmlerini yayan insanlardır.
Gelelim hristyanlar konusuna eğer dediğin gibi okumuşsan o zaman hristyanlar arasındakı ihtilafl ve farkları da da bilmiş olmalısın.Katolikler provaslavları ve protestantları katiyyen kabul etmez yani kendi aralarında bir-birlerini kabul etmezler.Hatta her yıl İrlanda da katolik ve protestantlar arasında çıkan çatışmanın da şahidi oluyoruz.Yahudiler de hristyanları kabul etmez.Sadece işlerine geldiği için İslama karşı birleşirler.
Gelelim Hz.Muhammedin (s.a.s) peygamberliyinin Kurandan önce nazil olmuş kitapların dili ile:
-“Allah insanlara Sinada yüz tutdu. Sairde tecelli etdi. Feran dağlarında zühur edip kemali ile meydana çıkdı.”( Tevrat. Sifr: Tesniyye,Bab 33, ayet 2)
İzahı: Allah (cc) insanlığa olan merhameti Hz.Musanın (as) Cenabi-Hakkla konuşduğu Sina dağında olmuşdur.Bu rahmet Hz.Musaya verilen peygamberlikdir.
“Sair” Filistin demekdir.Orada Allahın (cc)rahmeti Hz. İsanı ve etrafındakıları bürümüşdür.Hz.İsa Yüce Allahın (cc) tecellilerine layik gördüğü büyük bir peygamberdir.
Feran Mekkenin Tevratda geçen ismidir.Çünkü bu Kitapın başka bir yerinde Hz.İbrahimin oğlu Hz.İsmayılı Firanda bırakıp gitdiği hatırlatılır.Bu hadise de Mekkede baş verdiyinden Tevratda ismi geçen Firan adlanan yerin Mekke olduğu aydın oluyor.
“Mesih şöyle dedi : Artık ben sizinle söz güleşdirmerem..Çünki bu alemin reisi geliyor.Onun malik olduğu şeyler bende asla yoktur”.(Bab14, aye 30)
Zeburda ise bu barede şöyle buyruluyor:” “O, denize ve çaylardan qurunun en uckarınadek seltenet kuracakdır.Çöl ehalisi onun hüzurunda diz çökecek, düşmanları toprak yalayacak…Muhtac ve fakire biçarelere merhamet edip fükaranın canlarını kurtarıcak………..İsmi ebedi olup Güneş var oldukca daimi kalacak ve insanlar onunla saflaşacaklar” Milletlerin hepsi Ona amümübareke diyecekler”

Son düzenleme:

ARZ_7

New member
şöyle izah edeyim..

ben müslümanım, ve bu yaşıma kadar hep müslüman bilgileriyle büyüdüm.

hem tevrat hem incilin değişmiş olması bana çok mantıklı gelmedi açıkcası, dolayısı ile tevrat ve incilde israiloğulları diye geçen ve ibrani olan ibrahim ve soyu, tevrat ve incilde ibrahim ve soyunun din getirmedikleri yalnızca allahın buyruklarını halklarına ilettikleri belirtildiği halde kuran ibrahim ve soyunun müslüman oldukları iddiası kutsal kitaplar arasında büyük bir çelişki olarak duruyor. özetle; kuranın iddia ettiği üzere ibrahim ve soyu müslümanlar ise Tevrat ve İncili hiçe sayıp insanların uydurdukları kitap olarak görmek gerekir. yada tevrat ve incilde yazılanlar doğru ise bu sefer kuran için aynı şey sözkonusu olur.

Hem müslüman(!) hem çelişki ?!?:confused:

K

Konya

Guest
Merhaba;
Kuran-i Kerim'de Saf Suresi [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6 ( Meryem oğlu İsa da: "Ey İsrailoğulları! ben size Allah'ın elçisiyim. benden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici olarak (geldim)." demişti. Fakat onlara apaçık delillerle gelince "Bu, apaçık bir büyüdür." dediler.) Incil' de Hz. Peygamber'in müjdelendiginden bahseder. Biz müslümanlar olarak Incil' in dogrulugunu tesbit icin bu ayetin oradaki varligina bakariz, bizim icin önemli olan odur. Sayet eldeki nüshalarda bu ayet yoksa muharreftir. Mihenk Kur'an'dir. Degistigine dair bir isaretiniz mi var yoksa da biz bilmiyoruz. Kaldi ki; Eldeki Tevrat nüshalari MÖ600lü yillarda yazilmistir, oysa ki Hz. Musa(AS), MÖ1200lü yillarda yasadigi Tevrat'ta kayitlidir. Hz. Isa'(AS)a atfedilen !!! Incillerin en eskisi ise MS 70 lerde yazildigi iddia edilmesine ragmen 300-400 lü yillara aittir. Kur'an-i Kerim ise Hz. Peygamber'in vefati öncesi siraya konulmus ve Hz. Ebu Bekr'in hilafeti döneminde yazilmistir. Peyderpey gelen ayetler zaten hafizlarca da ezberleniyordu. [/FONT]

immanuelLove

New member
isa tevrat ve zeburu tamamlamaya gelmiştir.eğer tevrat tahrif olsaydı isa tevrat ı zebur u tamamlamaya gelmezdi.ayrı bi din olarak gelip önceki kitapları kabul etmezdi.islam dini gereğince tahrif edilmiş kitaplar reddedilmektedir.sizde aynısını iddia ediyorsunuz peki size sorarım madem tevrat zebur incil değiştirilmiş neden kuranda sizden önce gelenlere inanin demiştir yada eğer bilmiyorsaniz sizden önce gelenlere sorun demiştir.neden eski ahiti değilde yehova sahitlerinin kendilerine uyarladiklari tevratı örnek gösteriyorsunuz.yehova sahitleri hristiyanliği kabul etmezler zaten.bunu biliyormuydunuz.lütfen cvp verin ve bu sitede ilk mesajım olduğu için yayınlanmasini diliyorum.

immanuelLove

New member
incil de ''gelecek olan aranizda olacak ve sonsuza kadar yasayacaktır.''der.muhammed bi ölümlüydü nasıl sonsuza kadar yasabilirki...kuran derki ahmed adinda bi peygamber geleceği önceki kitapta söylenmistir.incilde öyle bişey yoktur.hem incilin değiştirildiğini savunanlar nasil oluyorda incil bize muhammedi haber verdi derler bunu anlayamadim aciklarmisiniz

radikal

New member
Öncelikle; Hz.Muhammed (s.a.v.) sizin okul arkadaşınız yada asker arkadaşınız değildir. O'nun ismini yazarken lütfen saygılı ifade edin. Biz sizin inandığınızı iddia ettiğiniz peygamberinize imanımız gereği saygılı oluyoruz ve bundan mutluluk duyarız. Bu bizim insani beklentimizdir. Zaten bir çok kavgalarımızın nedenini de bu tür konular oluşturur.

İsa (a.s.) Allah'ın Dini'ni tebliğ için insanları imana davet ederken, aynı zamanda Tevrat'ta hahamlar tarafından tahribata uğratılmış, tefrit boyutuna vardırılmış, yanlış yorumlamalar eklenmiş bölümlerini de düzeltmeye çalıştı. Bir yandan da Allah'ın hükümlerini tekrar insanlara hatırlattı. Her peygamber bir önceki peygamberin şeriatından sonra uygulamada yanlış olan yerleri, insanlar tarafından dejenere edilmiş bölümlerini düzeltmek için uyarır.

İnsanlar o peygamberden sonra tekrar saparsa, onların tümden sapmalarını düzeltecek peygamber yine gelmiştir. İşte Hz. Muhammed (s.a.v.) de bunu yapmıştır. Hem Hz. İsa (a.s.)'ı tasdik etmiş, hemde O'nun (a.s.) getirdiği şeriatte insanların değiştirdiği konuları İslam şeriatı ile düzeltmeye çalışmıştır.

Buna sizin inancınızda dahildir. Atalarınızın Dininde kalmanız bu gerçeği yok saymanız anlamına gelmez.

immanuelLove

New member
Öncelikle; Hz.Muhammed (s.a.v.) sizin okul arkadaşınız yada asker arkadaşınız değildir. O'nun ismini yazarken lütfen saygılı ifade edin. Biz sizin inandığınızı iddia ettiğiniz peygamberinize imanımız gereği saygılı oluyoruz ve bundan mutluluk duyarız. Bu bizim insani beklentimizdir. Zaten bir çok kavgalarımızın nedenini de bu tür konular oluşturur.

İsa (a.s.) Allah'ın Dini'ni tebliğ için insanları imana davet ederken, aynı zamanda Tevrat'ta hahamlar tarafından tahribata uğratılmış, tefrit boyutuna vardırılmış, yanlış yorumlamalar eklenmiş bölümlerini de düzeltmeye çalıştı. Bir yandan da Allah'ın hükümlerini tekrar insanlara hatırlattı. Her peygamber bir önceki peygamberin şeriatından sonra uygulamada yanlış olan yerleri, insanlar tarafından dejenere edilmiş bölümlerini düzeltmek için uyarır.

İnsanlar o peygamberden sonra tekrar saparsa, onların tümden sapmalarını düzeltecek peygamber yine gelmiştir. İşte Hz. Muhammed (s.a.v.) de bunu yapmıştır. Hem Hz. İsa (a.s.)'ı tasdik etmiş, hemde O'nun (a.s.) getirdiği şeriatte insanların değiştirdiği konuları İslam şeriatı ile düzeltmeye çalışmıştır.

Buna sizin inancınızda dahildir. Atalarınızın Dininde kalmanız bu gerçeği yok saymanız anlamına gelmez.
cevap verdiğiniz için tşklr.sunu aciklığa kavuşturalim sadece 'muhammed' yazmak saygisızlık anlamına gelmiyo ben onu sandiğiniz amaçla yazmadim.saygıyla cvp verdiğiniz alenidir fakat ben bunu saygısızlıkla yazmadim.eğer bu saygısızlık olsaydı sizinde sadece ''allah'' yazmamaniz gerekirdi.zira Rab'in bu tür iltifatlara ihtiyaci yoktur.o tahrifata uğrayan yehova sahitlerinin tevratidir.yehova sahitlerei hristiyan değildirler ve hristiyanliği kabul etmezler.hahamların kendi cıkarları doğrultusunda değistırdikleri kitap bügün hristiyanlarin elinde olan tevrattan cok baskadir.sadece değiştirilen ve incilinde kabul etmediği seyleri ileri sürüyor ve kabul edilmiş gibi gösteriyorsunuz.hristiyan inancinda seriat yoktur bu yüzden seriatten bahsetmenizi anlayamam.bu yüzden bizim inancimizin dahiliyetinide görmem sizce dahil olabilir bence değildir.ayrica atalarin yasadiği dini yasamak değil bu.insan inandiği için inanır ataları inandiği için inanmaz.yoksa siz atalarınız inandıği için mi inanıyorsunuz.lütfen art niyet yada sert üslüp gibi algilanmasin bu bi paylasimdir.

Üst Alt