Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İbn Teymiyye ve bişr cahile reddiye...

Ebu Zerr

New member
Ebu Zerr: ya kerdeş, iyice şaşırdınız, İbn Teymiyye fanatik bir hanbelidir, Ahmed İbn Hanbel ne diyorsa, ibn teymiyye'de aynısını söyle, el insaf...

İşte ben böyle diyordum…
Cahilin biri ise şöyle diyor: BU NASIL BIR IDDAA YA ANLAYAMADIM.IBNI TEYMIYYE FANATIK BIR HAMBELI OLACAK.MEZHEB KABUL ETMEYECEK.
IBNI HAMBEL KURAN MAHLUKTUR FETVASI VERMEDI DIYE HAPSE GIRECEK.HAYATININ BÜYÜK BÖLÜMÜ BUNDAN DOLAYI GÖZ ALTINDA OLACAK.
IBNI TEYMIYYEDE KURAN MAHLUKTUR DIYECEK.
IBNI HAMBEL TASAVVUFU KABUL EDECEK.IBNI TEYMIYYE KABUL ETMEYECEK.
iBNI HAMBEL KABIR ZIYARETLERINI KABUL EDECEK.IBNI TEYMIYYE KABIR ZIYARETLERI SIRKDIR DIYECEK.
A.BIN HAMBEL ZAYIF HADISLE HÜKÜM VERMEK SARTLARI YERINE GELDIGI ZAMAN CAIZ DIYECEK.IBNI TEYMIYYE ZAYIF HADISLE AMEL KESINLIKLE CAIZ DEGILDIR DIYECEK.

IYKI FANATIK HAMBELIYMIS.BIRDE FANATIK OLMASAYDI IBNI HAMBEL (R.HA) EFENDIMIZ KESIN KAFIR OLURDU.

EL-CEVAP: İBN TEYMİYYE HANBELİDİR, HANBELİ MEZHEBİNDE MÜÇTEHİDDİR. MUKALLİDLERİN DÖRT MEZHEBTEN BİRİNE BAĞLI OLMASI GEREKTİĞİNİ DEFAAT İLE İFADE EDER, AYNI ZAMAN DA DÖRT MEZHEB İMAMINI SAVUNAN BİR RİSALESİ VARDIR…İBN TEYMİYYE KURAN MAHLUKTUR DEMEZ, BU BÜYÜK BİR İFTİRADIR…İBN TEYMİYYE TASAVVUFU REDDETMEZ, KÜLLİYATININ ONUNCU CİLDİ TASAVVUF ÜZERİNEDİR. AYRICA TALEBESİ İBN KAYYIM MEDARİCUS SALİKİN İSİMLİ MEŞHUR TASAVVUF KİTABINI YAZMIŞTIR…REDDETTİĞİ TARİKATÇILARIN BİDATLARI, HURAFELERİDİR…İBN TEYMİYYE İMAM GAZZALİ’DEN ÖVGÜ İLE BAHS EDER, ESERLERİNDE, İLK MUTASAVVIFLARDAN SİTAYİŞLE BAHS EDER, ONLARDAN ALINTILAR YAPAR…İBN TEYMİYYE KABİR ZİYARETİNİ REDDETMEZ, YAPILMASINI TAVSİYE EDER, ANCAK ZİYARAET ESNASINDA YAPILAN BAZI YANLIŞLIKLARI REDDEDER…Kİ BU FORUMDA BEDİÜZZAMAN’IN VEHHABİLER İLE İLGİLİ BİR RİSALESİNİ YAYINLAMIŞTIK, ORADA MESELE GAYET AÇIKTIR…ZAYIF HADİS İLE AMEL EDİLİP EDİLMEMESİ, İHTİLAFLI BİR MEVZUDUR…SİZ, İBN TEYMİYYEYİ VE HAYATINI BİLMİYORSUNUZ, KULAKTAN DOLMA YALAN YANLIŞ BİLGİLERLE KONUŞUYORSUNUZ…

Şeyh Abdükladir Geylani, el ğaniyye adlı kitabında kurtuluşa eremeyen fırkalar arasında hanefileride sayar.
BURDAKI IDDAA SANIRIM ARSA ISTIVA ILE ILGILI BIR DURUM.AYRICA KURTULASA EREMEYENLER FIRKASI DIYE TABIR YOKTUR.BU SADECE MEKANDAN MÜNEZZEH MESELESI ILE ILGILIDIR.
ZIRA MEKANDAN MÜNEZZEHDIR IFADESI ALLAH ARSA ISTIVA ETTI ARSDA SEMADADIR.IFADESINE TERS DEGILDIR.

EL-CEVAP: İYİ SAÇMALAMIŞSINIZ…MESELE İMAN – AMEL MESELESİDİR…HANEFİLER AMEL, İMAN’DAN DEĞİLDİR DEDİĞİ İÇİN KURTULUŞA EREMEYEN FIRKALARDANDIR, DİYOR GEYLANİ…BİLMEDİĞİNİZ BİR MESELE DE LÜTFEN SALLAMAYIN…

Şeyhin el ğaniyye adlı kitabında bu ibare eynen mevcuttur.(Cilt 1, sh 80)
Ancak, kitabın "gunyetut talibin" adıyla yapılan tercümesinde, bu ibare tercüme edilmemiştir. (daha detaylı bilgi için, Fıkhı ekber Aliyyul kari şerhi, tercüme Yunus Vehbi Yavuz, çağrı yayaınları, ilaveli üçüncü baskı, ist 1981)
FIKHUL EKBER SERHINDE YAPILAN BAZI KIMSELERIN IDDAASI ABDULKADIR GEYLANI HZ (K:S)LERI ILE ALAKALI DEGILDIR.NITEKIM ABDULKADIR GEYLANI (K.S) ILE IMAM AZAM (R:ha) EFENDILERIMIZ FARKLI DÖNEMLERDE YASAMISLARDIR.BU SERHI YAPAN VE ALLAH RASULU S.A.V EFENDIMIZIN ANNE VE BABALARINA KAFIR DIYEN ALIYUL KARIYE AITTIR.ONUN IDDAASIDA O MÜBAREKLERE ISNAD EDILEMEZ.ZIRA DIGER SERHLERDE BÖYLE BIR SEYE RASTLANMAMAKTADIR.
kaynaklar: Süleyman Uludağ islam düşüncesinin yapısı, dergah yayınları...

EL-CEVAP: SEN TAM ZIR CAHİLMİŞSİN…BİZZAT GEYLANİ’NİN ESERİNDE BU İBARE VARDIR, BEN GÖZLERİMLE GÖRDÜM…GEYLANİ, ALENEN HANEFİLERİ, CEHENNEMLİK YAPMIŞTIR…

DAHA SİZ COPY-PASTE YAPTIĞINIZI OKUMUYORSUNUZ…

O’nun iki ayagini koydugu yerdir. Ibn Abbâs137 -Radiyallâhu anhumâ- söyle demistir: “Kürsü iki ayagin kondugu yerdir. Ars ise, büyüklügünü Allah Azze ve Celle’den baska hiç kimse takdir edemez.” Bu sözü Hâkim138 Müstedrek’inde rivâyet etmis olup Buhârî ve Müslim’139in sartina göredir (uygundur) demistir.

ALTINI ÇİZDİĞİNİZ YERİ VE DEVAMINI İYİCE OKU, ZIR CAHİL…O SÖZÜ SÖYLEYEN İBN ABBAS…BU SÖZ HAKİM’DE GEÇMEKTEDİR, HADİS’TİR…

DAHA FAZLA YAZAMAYACAĞIM, BU KADAR CAHİLLİK OLMAZ...

Mücahid

New member
Ebu zer kardeşim muhatabınıza hakaretten ziyade biraz daha saygılı bir üslup kullanmanız aynı oranda karşılık bulur zannediyorum.Uslubunuzu düzeltmenizi rica ediyorum.Bu şekilde devam etmeniz uyarı almanıza sebep olacaktır. Vesselam

Ebu Zerr

New member
Tamam hocam, haklısınız da bu kadar olmaz ki...
kendi copy-paste'sini dahi okumuyor...

Üst Alt