Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İbn Teymıyye hakkında gercekler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]İbn Teymiyye bir alimdir.Hanbeli mezhebine göre eğitim almıştır ve bu mezhep ehli sünnetin hak dediği 4 mezhepten biridir.İbn Teymiyye bir imamdır bir önder yani.Moğollarla savaşı örgütlediği bilinir ki bu o dönemde her babayiğidin yapamayacağı bir şeydir.Hem kuvvet hem sayı nispetsizliği nedeniyle savaşmaktan imtina eden Ababsi otoritesini bu sebeple uyarır ve cihadı hatırlatır.O dönem de hapsedilmesinin nedeni esasen budur yoksa kelami tartışmalar değil.Abbasiler Moğollara vergi ödeyip iktidarlarını koruma niyetindedir.İmam darül İslam darül harp tartışmalarını bu sebeple yeniden parlatır ve Müslümanların bu şekilde emir altında yaşayamayacaklarını anlatır.Abbasilerin hoşuna gitmez bu tavır esasen Moğolları yenebileceklerine de inanmazlar ama bunun mümkün olabileceğini bir Memlük Sultanı Baybars Ayn Calut savaşında Moğolları yenerek göstermiştir.Böyle bir imamı tabidir ki türlü bahanelerle hapsetmek normaldir.Buna kelami kılıf bulmak da basit bie klişedir.Ahmed İbn Hanbel de zamanın da aynı kelami tartışmalar sebebiyle hapsedilmiştir.

İmamın bu aksiyonunu görmeden ya da bunu hiç bilmeden ona sapık kafir demek vebaldir ayıptır günahtır bunu şahsi kini nedeniyle yapmak daha da ayıptır.İmam kelami bir meselede hata da etmiş olabilir isabet de. Önemli olan onun ne dediğini anlamak yanlışsa bunu ortaya delilleri ile koymaktır.Tasavvuf erbabıyım deyip İmamı tasavvuf düşmanı göstermek ve ilaveten ona kafir demek değildir.O özünde zühd ve takva olan tasavvufa karsi degildir..
[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Sahabeye kafir dedigi gibi iddialar tumuyle gercek disidir.Ben kulliyati bitirmis birisi olarak sahabaye saygisini biliyorum.
[/FONT]

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu konularda hassasiyet rica ediyorum. İlim ehli olarak İbni teymiyye nin hizmetlerinin ittifak edilen kısımlarına bakmak, bunun dışında ki bölümlere ise kendi içtihatıdır diyerek her türlü saldırıdan beri durulmalıdır. İbni Teymiyye nin içtihatıdır diyerek de bir başka içtihata veya diğer içtihat sahiplerinin içtihatıdır diyerek İbni Teymiyye ye saldırganlık yanlış olur.

Kısacası İbni Teymiyye ve diğer içtihat sahiplerinin içtihatlarını burada karşılaştırıp, doğruluk iddialarında bulunmak zor işle iştikal olacak ve sadece kavga oluşturacaktır.

Şimdi bu konuyu tekrar kapatıyor ve tazelenmemesinin malesef bu kez ikaz ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt