Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz.mehdi

Kartalbibaktý

New member
HZ.mehdi gerçekmi arkadaşlar nedir islamda yeri varmı yoksa uyturulmuş bişeymi nedir doğrumudur ?

Ebu_Ahmet_Musab

New member
HZ.mehdi gerçekmi arkadaşlar nedir islamda yeri varmı yoksa uyturulmuş bişeymi nedir doğrumudur ?

Bu soru genel olarak doğru nedir' e karar verememekten kayaklanmakta. Bu soruyu soran arkadaşta eminim Mehdi(a.s.) hakkındaki hadislerden bazılarını okumuştur. Ancak son 10 senede piyasaya çıkan bazı felsefeci ilahiyatçıların ve bidat ehli fasıkların sözlerinden etkilenmiş olacak ki; şüpheye kapılmış. Acaba Mehdi(a.s.) gerçek mi değil mi?

Bakın sizlere şunu tavsiye etmek istiyorum. Dini konularda birşeyin doğru olup olmadığını anlamada ölçünüz ilk Başta ilk 3 asrın yani selefin sözleri olsun. Sonrasında da güncel meselelerle ilgilide bu ilk 3 asrı itikatta ve amelde kendisine örnek kabul etmiş ehli sünnet alimler olsun. Çünkü Rasulullah (s.a.s.) kurtulacak olan fırkanın bu fırka olduğunu söylemiş.

İbn-i Mâce’de geçen hadîs-i şerifte Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyururlar:
“Yahûdiler, yetmiş bir fırkaya ayrıldı. Bunlardan biri cennette, yetmişi ateştedir. Hıristiyanlar yetmiş iki fırkaya ayrıldı. Onlardanda yetmiş bir fırka ateşte, bir fırka cennettedir. Muhammed (s.a.v.)’in nefsi kudret elinde olan Allâh’a yemin ederim ki, benim ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir fırka cennette, yetmiş iki fırka ise ateştedir.” Sahâbîler, “Yâ Resûlüllah! Cennette olan fırka kimlerdir?” diye sordular. Resûlüllah (s.a.v.), “Cemaat” diye cevap verdi.
S.İbn-i Mâce, Fiten 17

İmam Tirmizî (rh.)’nin rivâyetinde ise şöyle buyurulmaktadır:
“İsrailoğulları yetmiş iki fırkaya ayrılmıştır. Ümmetim ise yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir tanesi hariç, bunların tamamı ateştedir.” Sahâbîler, “Yâ Resûlüllah! O kurtuluşa eren fırka kimlerdir?” diye sorunca, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Benim ve ashâbımın yolunda olanlardır.” S. Tirmizî, Îman 18

İlk 3 asırda ve sonrasında bizim alimlerimiz Mehdi (a.s.) ın geleceği hakkında İsa(a.s.) ın nuzulü hakkında ve deccalin çıkacağı hakkında icma etmişlerdir. Bu gibi koularda ehli sünnetin itikatları nelerdir diye bakabilirsiniz.

Üst Alt