Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz.Adem ve Şeytan-ı leıyn(Bilinmeyen yönleriyle)

kardelen0077

New member
HZ.ADEM AS ve ŞEYTAN

(Ve izâ kara'tel-kur'âne festeiz billâhi mineş-şeytànir racîm)(NAHL-98:)

Meali:Kuran’ı Kerin okuduğun zaman kovulmuş şeytandan Allaha sığın.Yani K.K okumak istediğin z aman eu zü çek.
Euzünün manası:Kemal sıfatları toplayan,vacibül vücud olan Zata sığınırım veya ondan yardım isterim demektir.
Cebrail as.mın Peygamberimize ilk indirdiği şey euzü besmeledir.İbni Abbas ra.şöyle buyurdu:K.K’min tazimi euzü ile,anahtarıda besmele iledir.
-İstiaze sanki K.K için bir süpürgedir.K.K okuyan kişi önce onunla kalp meydanını, nefsi düşüncelerden ve dilinide günah çeşidinden temizler.İstiaze şeytanı çok ezici tesirini kırıcıdır.
İsmail hakkı bursevi hz.leri dediki:K.K okumak Rab ile konuşmaktır.İşte bunun içindirki hafızlara ve K.K okumaya devam edenlere şeytanın düşmanlığı daha şiddetlidir.Şeytanlar çoktur,bir kısmı görünen şeytanlardırki bunlar insan şeytanlarıdır ve daha şiddetlidir.Bir kısmıda bizim göremediğimiz cin şeytanlarıdır.
Begavi hz.leri Kehf suresinin tefsirinde diyorki:Şeytanın ismi Süryanicede Azazil arapcada Haris idi.Allaha asi olunca ismi ve sureti değişti.Allahın rahmetinden ümidini kesdiği için İBLİS,Allahın rahmet ve ihsanından uzaklaştırıldığı için ŞEYTAN diye isimlendirildi.
“Erracim” Lanete uğradığında göklerden melekler tarafından atılan,yada göğe çıkmaya çalıştığında gök yüzün alevli ateşleri ile oradan uzaklaştırılıp atılan manasındadır.
İblisin ismi Azazil iken İblis adına değiştirildiği gibi suretide hınzır suretine çevrilmiştir.
Şöyleki;Allahü Teala semavatı ve arzı melekleri ve cinleri yarattığı vakit,melekleri semada,cinleride arzda iskan etti.Cinler,Canoğulları idi.Adem as.insanlığın babası olduğu gibi,Can’da cinlerin babası idi.Onlar yeryüzünde yaşadılar nesilleri çoğaldı.Bu hadise Adem as.dan 60 bin sene evvel idi.Cin kavmi 7 bin gibi uzun bir zaman ömür sürdüler.Sonra aralarında hased ve azgınlık meydana geldi.Yeryüzünde fesad çıkardılar birbirlerini öldürdüler.Allah sonra sema meleklerini gönderdi,İbliside başlarına amir tayin etti.Daha öncede zikredildiği gibi,İblisin ismi Azazil idi.Melekleden daha ailm idi.Azazil ile birlikte melekler yeryüzüne indiler,cinleri bozguna uğrattılar,onları denizdeki adalara ve dağların tepesine çıkardılar.
(Bu melekler yeryüzünde yaşadılar.Allahü Teala,semavat ve arzın sahipliği ile,cinlerin hazinadarlığını,İblise verdi.İblisin eli altında 70 bin melek vardı.İblisin yeşil zümrütten 2 kanadı vardı.Bazen yeryüzünde,bazen gökyüzünde Allaha ibadet ederdi.Öyleki,775 bin sene ibadet etti.Yeryüzünde ve gökyüzünde Allaha secde etmediği yer kalmamıştı.Neticede gönlüne kibir girdi ve içinden şöyle dedi:Ben meleklerin en kıymetlisi olduğum için,Allah bana bu üstünlüğü verdi dedi.
Sonra Allahü Teala,İblis ve askerlerine dediki,”Ben yeryüzünde bir halife,bana muhatap bir mahluk,adem yaratacağım.Onlar:bizler hamdinle sana tesbih ve seni takdis edip dururken,yeryüzünde fesad çıkaracak,orada kan dökecek insanımı halife kılıyorsun dediler.Allahda onlara:Sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim buyurdu(Surei Bakara ayet30)
Allahü Teala ademoğlunu yaratmayı murat ettiği zaman cennette onun suretini yarattı ve onu cennetin kapısında meleklerin yolu üzerine bıraktı.O anda,Adem as.mın cesedinde henüz ruh yoktu.Melekler şeklinin güzelliğine hayret ettiler.İblisde oradan geçiyordu.Cesedi görünce,bu niçin yaratıldı? Dedi.Baktıki içi boş,cansız..Şöyle söylendi:Zayıf bir yaratık..Sonra meleklere:Şu sizden üstün kılınırsa ne yaparsınız diye sordu.Melekler:Rabbimize itaat ederiz,ısyan etmeyiz dediler.İblisde içinden şöyle dedi:eğer benden üstün yaradılırsa,elbette ona ısyan ederim.Ben ondan üstün kılınırsam,elbette onu helak ederim.
Adem as.çamur halinde iken İblis onun üzerine tükürdü.Meleklerden Cebrail as.Allah’ın emri ile orayı çıkarıp aldı.Çamurun alındığı yer,göbek çukuru oldu.Köpekte bu çamurdan yaratıldı.
Bu sebeple köpek de 3 haslet vardır.1-insana yakın olması:insan oğlunun toprağından yaratıldığı için.2-seher vakti uyanıklığının uzun olması:Cebrail as dokunduğu için.3-insanı ısırması:şeytanı leıynin tükrüğü karıştığı için..
Adem as.ma ,Peygamberimiz Muhammed as.mın nuru sırtına yerleştirildi,Muharrem ayının 10.günü ruh verildi.ve meleklere secde emri verilince,Adem as.ma gurur geldi,içinden:beni Mevla ne ulvi bir varlık olarak yaratmışki,bütün melekler bana secde ediyor diye geçirince,ikaz aldı..Ey Adem;b secde senin şahsına değil,sende bulunan Habibimin nurunadır..
Adem as.da Yarabbi,bu nuru benim ön kısmıma yerleştirki,bende meleklerin bu hayran bakışlarını ve secdelerini seyredeyim diye iltica edince,mevlamızda bu nuru,Adem as.mın alnına yerleştirdi.Adem as.mın o hayran bakışlarını,tazim secdelerini görünce,bu nuru çok merak edip,Yarabbi,bu nuru benim görebileceğim yere yerleştiriver diye iltica etti.Mevlamızda,bu nuru,baş parmaklarının tırnaklarına yerleştirdi.Öyleki,Adem as.o nura bakınca,parmaklar adeta şeffaflaşıyor,alemi emri,arşu alayı,semavatın tümünü seyredebiliyordu.Zaman zaman tazim için baş parmaklarını öper,gözlerine sürerdi.
Cebrail as.Peygamber efendimize bu hadiseyi anlatınca,Peygamber ef.şöyle buyurdular:”Benim ümmetimden her kim ezanı Muhammedi okunurken ismimi duyduğunda,”Ğarrat ayna ye bike ya Rasülallah” der,baş parmaklarının tırnaklarını öper gözlerine sürerse,karanlıkta kalmaz” buyurdular..
-Adem as.tekrar Yarabbi! bu nuru ziyadeleştiriver diye iltica edince,Mevlamızda,diğer 4 parmağının tırnaklarına da nur ihsan etti.Adem as.Yarabbi,baş parmaktaki Habibinin nuru,diğerleri kimlerin diye sorunca,Mevlamız:”onlarda,habibimin halifelerinin,Ebu Bekr’in,Ömer’in,Osman’ın,Ali’nin nurlarıdır” buyurdu.(k.s)
-Yasak meyveden yiyip,yeryüzüne indirilince,ilk olarak parmaklarından bu şeffaflık gitti..
. Her seyin ismi ve faydasi kendisine bildirildi. Allahü tealanin emri ile bütün melekler, hz.Adem'e secde etti, ama Iblis (seytan) kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi :

« Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demistik. Iblis haric hepsi secde ettiler. O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34
Adem as.Cennet süsleriyle süslendi,melekler ona secde etmekler emrolundular.500 sene secde ettiler.Sonra başlarını secdeden kaldırdılar,İblisi Secdeden yüz çevirmiş,ayakta dururken gördüler.Şükürdanlık olarak 2.secdeye gittiler.Namazda 2 secdenin hikmeti budur.
2 secdenin diğer hikmetide,topraktan geldim,yine toprağa döneceğim anlamındadır.
Canabu hak şeytana:Seni secde etmekten men eden nedir diye sordu.Şeytanda:ben ondan üstününm,çünki ben ateşten Adem ise çamurdan yaratıldı diye kibirlilik gösterince,cennetten kovuldu.
Nezamanki Canabu hak,Adem as.ma cennette Hayat bahşetti,yalnızlığını gidermek için,sol eğe kemiğinden Havva validemizi yarattı.O esnada Adem as.uyku ile uyanıklık arasında idi.Kendine geldiğinde,yanındaki güzel varlıkla konuşmak isteyince,ikaz aldı,onunla ancak nikahlanmak suretiyle ünsiyet kurabilirsin denildi.Ve buna bir mehir tayin edilmesi gerektiği söylenince,Havva validemiz mehir olarak,bana ruh verildiğinde arşu ala aralanıp bana bir nur gösterilmişti.Bu nurun sahibine 10 salavat getirmen benim mehrim olsun dedi.Ve Adem as.10 salavatı getirdi,meleklerin şahitliği ile,bizzat Canabu hak tarafından nikahları kıyıldı.Cennette hayat sürmeye başladılar.
Canabu hak onlara hitapla:Cennetteki her şeyden yiyip içebilirisniz,ancak,şu meyveden yemeniz yasaktır buyurdu.

Yüce Allah Adem ve eşine şöyle diyerek, Cennet'e yerleştirdi: "Ve demiştik ki: "Ey Adem, sen ve eşin Cennet'te yerleş, otur. Ondan (Cennet'in yiyeceklerinden) istediğiniz yerden ikiniz de bol bol yiyin. Fakat şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa ikiniz de kendinize zulmedenlerden olursunuz. " (el-Bakara, 2/35; el-A'raf, 7/19)

"Muhakkak bu (İblis) sana ve zevcene düşmandır. Sakın sizi Cennet'ten çıkarmasın; sonra zahmet çekersin. Çünkü senin acıkmaman ve çıplak kalmaman ancak burada mümkündür ve sen burada susamazsın ve güneşte yanmazsın. " (Taha 20/1 17-1 19)
Hz. Adem ve eşine yasaklanan bu ağacın ne olduğu kesin olarak bilinmiyor. Bu ağacın buğday veya üzüm veyahut da incir olduğu hakkında rivayetler vardır. Biz bu ağacın ne olduğunu bilemeyiz. Çünkü yüce Allah bu ağacın ismini bize bildirmemiştir.

--Vesvese vererek insanları azdırma kabiliyetine sahip olan şeytan, ne yaptıysa yaptı, bir yolunu bularak Cennet'e girebildi. "Derken şeytan, onlardan gizli bırakılmış o çirkin yerlerini (avret mahallerini) kendilerine açıklayıp göstermek için ikisine de vesvese verdi ve 'Rabbiniz size bu ağacı başka bir şey için değil, ancak iki melek olacağınız yahut ölümden kurtulup ebedi olarak kalıcılardan bulunacağınız için yasak etti' dedi. Bir de onlara, 'Ben sizin iyiliğinizi isteyenlerdenim' diye yemin etti: İşte bu şekilde ikisini de aldatarak o ağaçtan yemeye tevessül ettirdi. Ağacın meyvesini tattıkları anda ise, o çirkin yerleri kendilerine açılıverdi ve üzerlerine Cennet yaprağından üst üste yamayıp örtmeye başladılar. Rableri de "Ben size bu ağacı yasak etmedim mi? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi? diye nida etti." (el-A'raf 7/20-22)

-Alemde ilk hased eden İblisdir.Hased edenlerin reisi odur.Allahü telala,Hz.Adem ile Havva’ya,cennetteki bütün nimetleri mübah kılmıştı.Ancak bir meyveyi yasaklamıştı,ona yaklaşmamalarını bildirmişti.İblis,Hz.Adem ile Havva’ya hased etti.
Alemde feryad ile ağlamak İblisden kalmıştır.Melun İblis,hile ile cennet kapısından içeri girdi.Ağlayıpferyad ederek hz.Adem ile hz.Havvanın karşılarına geldi.Onlar İblisin ağlamasından mahzun olup,niçin ağlarsın diye sordular.Melun İblis:sizin için ağlıyorum.Çünki size ölüm yetişip vefat edeceksiniz.Cennet nimetlerinden ayrılacaksınız.Ben size şecereyi huldü göstereyim.Ondan yeyinki,cennette ebedi kalın dedi.
Alemde ilk yalan yere yemin etmekte İblisden kalmıştır.İblis yemin ederek,benim dileğim,size nasihat etmektir dedi.Hz.Adem ile hz.Havva’da,İblisin bu aldatmasına inandılar.Bu ağaçtan önce hz.Havva avlidemiz,sonrada Adem as.yedi.Onlar İblisin yalan yere yeminine inanmışlardır.Çünki onlar asla yalan yere Allaha yemin edilmeyeceğine inanıyorlardı.Bunun üzerine hz.Allah onları yeryüzüne indirdi.

"Bundan sonra Adem, Rabbinden (vahiy yoluyla) kelimeler belleyip aldı ve şöyle diyerek Allah'a yalvardılar: Ey Rabbimiz kendimize yazık ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bizi esirgemezsen herhalde en büyük zarara uğrayanlardan olacağız, dediler." (el-A'raf, 7/23)

"Sonra Rabbi onu seçti (peygamber yaptı) da tevbesini kabul buyurdu ve ona doğru yolu gösterdi. Allah şöyle dedi: 'Dünyada birbirinize düşman olmak üzere her ikiniz de oradan (Cennet'ten) ininiz. Artık benden size bir hidayet (kitap) geldiği zaman, kim benim hidayetime uyarsa, işte o sapıklığa düşmez ve bedbaht olmaz (ahirette zahmet çekmez). " (Taha, 20/122-123)
Böylece Hz. Adem ve Havva ve nesilerinin yeryüzünde yerleşip kalmaları ve burada üreyip geçinmeleri, imtihan edilmeleri takdir edildi ve gerçekleştirildi. (el-Bakara, 2/3638; el-A'raf, 7/24)
Hz.Allah yeryüzüne,Hz.Ademi,Havva validemizi,yılanı,tavusu ve şeytanı yeryüzüne indirdi.
Adem as.mı Serendibe indirildi.Karada ve denizde ağladı.Karadaki göz yaşları karanfil,denizdekiler ise balık oldu.Çünki o tevbe kapısından indi.
Havva validemizi,deniz sahilindeki Cidde’ye indirdi.Oda karada ve denizde ağladı.Karadaki göz yaşlarından kına bitkisi,denizdekilerden inci oldu.Çünki o Rahmet kapısından indi.
İbliside Basra yakınında bir şehir olan Eyle’ye indirdi.Oda karada ve denizde ağladı.Karadaki göz yaşlarından diken,denizdeki göz yaşlarından timsah oldu.Çünki o lanet kapısından indi.
Yılanda,karada ve denizde ağladı.Karadaki göz yaşlarından akrep,denizdekilerden ise yengeç oldu.Çünki o öfke kapısından indi.
Tavusda denizde ve karada ağladı.Karadaki yaşlarından haşerat,denizdekilerden sülük oldu.Çünki o gadap kapısından indi.
Hz.Adem as.5 şey ile bahtiyar olmuştur.Hatasını itiraf,pişmanlık,nefsini kötülemek,tevbeye devam ve rahmetten ümidini kesmemekle…
Şeytanda 5 şey ile bedbaht olmuştur.Günahını ikrar etmemek,pişmanlık duymamak,kendini kötülemeyip azgınlığını Allah’a nisbet ettirmek,Rahmetten ümidini kesmek ile…

MEVLA CÜMLEMİZİ DÜŞMANINI İYİ TANIYIP ONDAN KENDİNİ KORUYAN,İSLAMİ İDRAK ŞUURLA MÜCEHHEZ OLAN KULLARINDAN EYLEYİP RIZASINA MUVAFIK AMELLER İŞLEMEYİ İHSAN EYLESİN AMİN...

Üst Alt