Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hukuksal bir sorum olacak!!!

benimadým@li

New member
s.a ben sizin hukuksal konularda yardımcı olabileceğinizi düşündem we internette bulamadım. sorum şöyle : babamın çalıştığı fabrikanın ortakları değişmiş (babam orada usta.) ortaklar aynı işçilerle dewam etmiş we hiçbir şeyi değiştirmemişler bu fabrikadaki insanların bir şey alması yada bir şeyler yapma sorunu war mı??
kısa sürede msj'larınızı bekliyorum we saygılarımı sunuyorum ...
NOT: safinaz hanıma ö.m. gönderecektim ama oda yardımcı olabilir mi??

rusen_alp

New member
Babanın bir şey alması söz konusu değil, fakat pratikte çok sık görüldüğü üzere eğer işten çıkarılma ihtimaline binaen aşağıdakini yazıyorum
babanın çalıştığı iş yerinde 30 işçiden daha fazla işçi çalışıyorsa , uygun bir nedenle çıkarabilir bunlar da şunlardır ; ya ahlaksızlık nedeniyle, ya sağlık sorunları nedeniyle ya da iş icabı gereği olabilir, bunun haricinde işverenin değişikliği , iş sözleşmesinin feshi için yeterli bir neden değildir, aksi halde baban işe iade davası açabilir, ( süre 30 gün ) ikincisi bu çalışmadığı günlerin tazminatını alır, üçüncüsü de sebebsiz yere çıkardığı için 4 aydan az olmamak ve 8 aydan fazla olmamak maaş ücret miktarı kadar tazminat iş verene mahkum edilir.
Eğer ki baban çalışmıyorsa, kıdem tazminatı alır, fakat iş mahkemesine başvurması kendisi için maddi olarak daha faydalır...
Baban bunları daha iyi anlar :)

radikal

New member
Babanızın çalıştığı fabrikayı alan ortaklar, fabrikanın bütün aktifleri ve pasifleri ile beraber hepsini toplu olarak devralmışlardır. Dolayısı ile çalışan personel de, fabrikanın üretimine bulunduğu endirek etki ile aktifleri arasında yer alır. Sözleşmeleri, kıdem ve ihbar tazminatları, yıllık izin hakları, servis hakları, yemek hakları ve diğer sosyal haklarının hepsi alacak ve borçları ile beraber yeni ortaklara devrolunduğu için, babanız örneğin 3 ay sonra emekli olsa ve bu fabrikada örnek olarak 7 yıldır çalıştığını düşünürsek; babanız bu emekliliğine ayrılırken 7 yıllık kıdem, ihbar tazminatları ve yıllık izin alacaklarının tamamını talep eder ve alır. Bunun ödenmemesi halinde bulunduğu ilin bağlı olduğu Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne yapacağı dilekçeli başvuruda iş müfettişlerinin ilgili fabrikaya giderek yerinde yapacakları gözlem ve inceleme neticesinde gecikmiş yasal hakları gözönünde bulundurularak ödenmesi istenebilir. Fabrika iş müfettişlerinin raporuna da kayıtsız kaldığı takdirde İş makhkemesine yapacağı bir müracaat neticesinde yasal olan haklarının tamamını bir seferde ve gecikmiş yasal fazileri ile beraber mahkeme kararı ile alır. Sonuç olarak babanızın her hangi bir kaybı sözkonusu değildir. Yalnız; babanızın burada dikkat etmesi gereken bir hususu atlamaması gerekir, o da; yeni yönetim bütün personelin haberi olmadan SSK'na bütün personelin çıkışını bildirmiş ve bir müddet sonra da tekrar işe alınmış gibi gösterme ihtimali bulunduğu için en yakın SSK il müdürliğüne giderek bu konuda her hangi bir giriş çıkış yapılıp yapılmadığını sorgulaması gerekir. Eğer böyle bir şey yok ise her hangi bir sorun bulunmuyor. Eğer var ise, o takdirde mahkemeye başvurması gerekir.

tarik1987

New member
kardeşim eğer baban sözleşme ile çalışıyorsa yani kağıt üzerinde yapılmış bir sözleşmesi varsa (ahlaki ve sağlık nedenlerinden dolayı) kolay kolay birşey yapamazlar. hele hele de babanın çaıklşma yılı fazla ise öncelikle yeni işe girenlerden başlanır.
ve fabrika demişsin. ki fabrikada 30üzeri işçi varsa zaten bayağı bir zor çıkarır.
babam birşey alır mı demişsin: hayır neden böyle bir durum olsunki. ekstra mesai falan olursa tabiki alır ama işveren değişti diye böyle birşey mümkün değil.
(rusen kardeş 30 işçi meselesini karıştırdın galiba yanlış anlatmışın)
yardımcı olabildiysem ne mutlu
allaha emanet...

rusen_alp

New member
kardeşim eğer baban sözleşme ile çalışıyorsa yani kağıt üzerinde yapılmış bir sözleşmesi varsa (ahlaki ve sağlık nedenlerinden dolayı) kolay kolay birşey yapamazlar. hele hele de babanın çaıklşma yılı fazla ise öncelikle yeni işe girenlerden başlanır.
ve fabrika demişsin. ki fabrikada 30üzeri işçi varsa zaten bayağı bir zor çıkarır.
babam birşey alır mı demişsin: hayır neden böyle bir durum olsunki. ekstra mesai falan olursa tabiki alır ama işveren değişti diye böyle birşey mümkün değil.
(rusen kardeş 30 işçi meselesini karıştırdın galiba yanlış anlatmışın)
yardımcı olabildiysem ne mutlu
allaha emanet...

Kardeş ben İş Kanununa göre konuşuyorum, sen neye göre konuşuyorsun ?

tarik1987

New member
Bende Iş Kanununa Göre Konuşuyorum. Ben Bu Işe 4 Ayimi Verdim.
30den Az Sayida Işçi Varsa Bir Işyerin, Işveren Yazili Sözleşme Yapmak Zorunda Değildir. Ki çoğuda Yapmaz Zaten. 30 Dan Az Işçi Varsa Işveren Neden Göstermeksizin Işçiyi (yazili Sözleşme Yoksa) çikarabilir.
Kardeş Kariştirdin Galiba Biraz.
Selametle.

rusen_alp

New member
Bende Iş Kanununa Göre Konuşuyorum. Ben Bu Işe 4 Ayimi Verdim.
30den Az Sayida Işçi Varsa Bir Işyerin, Işveren Yazili Sözleşme Yapmak Zorunda Değildir. Ki çoğuda Yapmaz Zaten. 30 Dan Az Işçi Varsa Işveren Neden Göstermeksizin Işçiyi (yazili Sözleşme Yoksa) çikarabilir.
Kardeş Kariştirdin Galiba Biraz.
Selametle.

Pardon ya ben senin yazının parantez içine aldığın yeri okumuştum sadece kusura bakma kardeş :)
bir daha olmaz :)

tarik1987

New member
Ne Demek Estağfurullah. Sen Bana Fetullah Hoca Konusundada Destek Verdinya ömür Boyu Unutmam Seni . Sana Tum Hatalar Serbest. Rahat Ol.

rusen_alp

New member
Ne Demek Estağfurullah. Sen Bana Fetullah Hoca Konusundada Destek Verdinya ömür Boyu Unutmam Seni . Sana Tum Hatalar Serbest. Rahat Ol.

eyvallah kardeşim , İnsanları zorla Allah dostlarının düşmanı olarak göstermek yanlış olur,islam bizim babamızın dini değil, herkes bu yola çekmek gerekirken, zorla kapı dışarı etmek,cehenneme yolcu etmek, islam düşman gibi göstermek yanlış olur, aslolan niyettir, gerisi faso fisodur.senin de niyetin temiz olduğuna göre nomos problomos :)

Üst Alt