Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hristiyanligin cogunlukta olmasi

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
kardesim bu konuyu sizin fikirlerinize sunmak istedim

neden hristiyanlik dünyada bu kadar fazla

ilk aklima gelen cevaplar su anda hristiyan devletlerinin dünya üzerindeki hem ekonomik hemde cogunluk olarak bulunmasidir ve örnegin bir amerikanin esareti altinda kaln afrikayi göz önünde bulundurursak belki cogunlugun bundan kaynaklandigini düsünebiliriz

ya birde su yandan düsünürsek bizim dinimiz tebligi vurgulamiyormu kardeslerim birkac yüzyil öncesine bakarsak bizim dinimiz dünyada yankilanirken hatta islamki diger 3 dinide icinde barindiran bir din iken osmanli gibi bir devlet olarak bu isimle nice yerleri fethetmisken simdi kaldigimiz durumu görüyorsunuzdur herhalde elde ufacik bir türkiye ve ufacik bir birliktelikki onuda dört bir yandan parcalamaya calisan yiginla devlet topluluklari ve insan yiginlari...

bir söz aklima geliyor hep biz bu forumda kac kisiyiz düsünsenize bundan yüzyillar önce 11,5 havari ama biz buna 11 diyelim.11 havari ile bu hristiyanlik nasil anlatilmis ve nasil dile getirilmis ve ayakta tutulmus belli seviyede hayranlik uyandirmiyormu bu hareket bizde.bizim toplulugumuz kac kisi iken biz hala ne sefkatimizle veyada hosgörümüzle veyada örnek yasayisimizla dünyaya ne verebiliyoruz....

arkadaslar ben su anda avrupadayim ve izlenimlerinden ve muhabbetlerimden cikardigim sonuc su islam dünyaya hükümdar olacak bir din ama belli zamanlarda gelen bizler buraya hic örnek yasanti sergileyememisiz ve bu insanlara biz birseyler anlatirken hep sunu duyuyoruz ama sizdede bunlar var ve sizde uygulamiyorsunuz

bizler örnek olamiyoruz bu insanlara örnegin kiliseye gidiyormusunuz neden gitmiyorsunuz sizin anayasanizda cocugunuzun belli bir yasa kadar sizinle ve sizinde onunla kiliseye gitme mecburiyetiniz yokmu diye sordugumda cvp veremesede ayni soruyu bize yönlendiriyor islam adina yönlendiriyor ve bizim camilerimizinde dolu olmadigi alenen acik ve laik olan bir memlekette yasadigimizi sorup nasil bir laik ülke oldugumuzu soruyorlar belkide bazi yönlerde haklilar degilmi kardeslerim

biz örnek olamiyoruz su sitedeki kardeslerimiz yetmezmiyiz biz dünyaya sizce 11 havari o büyük zorluklar icerisinde nasil basariya ulastilarsa bizde o imani serüveni yakalayip bukadar büyük topluluk ile basariya ulasamazmiyiz sizce kardeslerim.....

T

teslimolan

Guest
Insanlar masali cok severler Hz. Isa Allahin oglu (hasa) masalini cok sevdikleri icin hiristiyanlar cogunlukta. Insanlari seyh tarikat ve masallardan ve cart curt dan uzaklastirip hakikat olan Kurana yönlendirebilirsek ve hiristiyanlari Hz. Musa as a verilen on emiri hatirlatirsak orada Allah ben bir ve tekim diyor ve bu tek liginin de üstüne basa basa söylüyor. Nasil olurda siz bir ve tek olani 3 yaparsiniz diye sorup o on emiri hatirlatmadiktan sonra bizden bir cacik olmaz.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Insanlari seyh tarikat ve masallardan ve cart curt dan uzaklastirip hakikat olan Kurana yönlendirebilirsek ve hiristiyanlari Hz. Musa as a verilen on emiri hatirlatirsak orada Allah ben bir ve tekim diyor ve bu tek liginin de üstüne basa basa söylüyor. Nasil olurda siz bir ve tek olani 3 yaparsiniz diye sorup o on emiri hatirlatmadiktan sonra bizden bir cacik olmaz

ben konu ile tam birlestiremedim eger dedigin gibi olsa sayet su zamanda hristiyanlikta cogunlukta olmaz idi ama neden cogunlukta hic kendinde hata aramiyorsun anlamis degilim baskalarini suclayacagin yerde 11 havari gibi neden hareket etmeyesinki neden örnek olmayasinki

asikkulun

New member
paylaşım için hepinize teşekkür ederim. biz müslümanlar ALLAH a ççok şükür ve hamd da bulunmalıyız.çünkü biz müslüman olarak doğduk.dünyanın en şanslı insanlarıyız..ya hirstiyan olarak doğsaydık??deil mi???.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
canim kardesim allah sendende razi olsun ama bizim hristiyan olarak dogmamiz asla sans degil sans olursa adalet kavrami ortadan kalkar bizim müslüman olarak dogmamiz bize bir sürü sorumluluklar dogurmustur kardesim teblig gibi bu sorumluluk onlarda olmasina ragmen hristiyan milletleri su anda kendi dinlerini bile yasayamaz hale gelmis ve ateistlige dogru bir yolda ilerlemeye baslamis durumdalar ve manevi bir aclik söz konusu para,pul hic önemli degil bu millet ölmekten korkuyor kardesim dinlerine bagliliklarini burdan anlayabilirsin

kendini bombalarla patlatan bizim müslüman kardeslerimizdir saf ve kandirilan müslüman kardeslerimizdir ne yazikki onlar hicbirsey ugruna bunu yapamazlaronlar bu hayati yasamaya calisiyorlar ve bu doyumsuzluk onlari nereye kaadar sürüklüyor manevi bir bosluga iste kardesim bizim burda devreye girmemiz lazim biz örnek vatandas olmamiz lazim onlar icin bizim sükrümüz sadece oturdugumuz yerde müslüman olusumuza degil verilen vazifeleri yerine getirdikten sonra fazlasiyla sükretmeliyiz ve insallah olurda kardesim bunun icin hizmetlerimiz ölünceye kadar olacak insallah

HERSEY ALLAH ICIN

yolcu

New member
sevgili alptraum kardesim öncelikle Allah ın selamı üzerine olsun,
hristiyanların çogunlukta olması önemli degil bence, şu anda DİNİMİZ İSLAM (elhamdülillah)batı toplumunca önemsenmiş ve araştırılıyor ve devamlı müslüman olan insanların sayısı artıyor (elhamdülillah).
geçenlerde bir gazetede okumuştum, avrupanın bir ülkesindeki kilise cemaat yoklugundan vakıf tarafından satılıga çıkarılmış ve kiliseyi müslüman bir vakıf almış camiye çevirmişler, kardesim hristiyan alemi gün geçtikçe (batıl olan) inançkarından uzaklaşıyorlar.
ındependent on sunday, ingiliz, iskoç veirlandalı kadınlarınzil zurna sarhoş olana dek içme alışkanlıgında dünya birincisi olduklarını yazıyor... gazetaye göre, bu ülkelerde 17 30 yaş arası kadınların üçte biri ''agır içici'' kategorisinde yer alıyor, kendinden geçecek hale gelene kadar içiyor. Bunun gibi çok örnek var. daha nice ahlaksızlıklar ve medeniyet çöküntüsünü çeşitleriyle yaşamaktalar........,

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
evet kardesim bende hristiyanligi övmüyorum ama su anda türkiye toplumu birer bati toplumu özentisi haline gelmis durumda ne yazikki....bize düsen görev ise bunda cok fazla birer örnek vatandas olmak yani yasayisimizla örnek olmak biz örnek olmazsak daha nice hallere düsecegiz belkide biz düzelmezsek türkiyede gider elimizdeen bir kardesimin deyisiyle söyleyeyim halk düzelmeden bas düzelmez yani su anda biz düzelelim insallah bati toplumunun bu dogruyu bulmasina vesile olalim

mhmt

New member
alptraum kardeşim.. bundaki sıkıntı bizde.. islamı yaşamıyor ve anlatmıoruz.. yani samimi değiliz tam olarak.. buda diğer nedenlerin temeli.. diğer nedenler nedir?? hristiyanlık provakasyonu kolayca yapılıor, buan imkan sağlınyor, insnlar islamı bilmedikleri(biz tam anlatmadığımız için) nefsani arzulara hitap eden bu tarz din!leri kabul ediyor..ve dinide nefsinin önüne geçen kurallar varsa bile buna uymuyor çünkü o da samimi ddeğil.. bu ve bunun gibi çok fazla sebep. ama temeli bizden kaynaklanıyor bence..
selametle..

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
ingilterede yasamakta olan bir abiyle tanistim ve abi orada döner satiyor ve o dükkana hep gelen bir yabanci var vede hep bu abiden aliyor onun nezaketi ve güler yüzü cok hosuna gidiyor ve abiye hep bu cesit sorular soruyor abide ingilizceyi biliyor ama bu sekilde birseyleri anlatmak cok zor ve belli kitaplar hediye edip ona yardimci olmaya calisiyor ve bu 1 sene böyle sürdükten sonra o insan müslüman oluyor yani burda abinin örnek bir müslüman olmasi ona hitabi güler yüzü hic tanimadigi bir insana kitap hediye etmesi belki onunla dertlesmesi neleri dogurdu ve kardesim benim düsüncem bizde bu sekilde örnek olmaliyiz yürürken gezerken her daim vesile olmak ne demek biliyorsunuzdur bir insanin dinini müslüman yapmasina vesile olmak dogan ve batan günesten daha hayirlidir diyor resulullah belki biz bir yazimizla belkide bir gülümsememizle nice insani bu yolda gitmelerine vesile olacagiz degilmi.......

sinang

New member
hıristiyanlığın çoğunlukta olmasının nihai nedeni bu dinin bir şeriatinin kalmamasıdır.zahmetsiz ve laik global zihniyetle barışık oluşu avantajıdır.
budistlik gibi semavi olmayan dinlerin öğretileri bile bu günün hıristiyan dininden bireye daha çok külfetlidir.
hümanizm denen dokdirinle mayalanmış şeriati kalmamış,güdümlü,ruhbanlık ve günah çıkarma hurafeli bir dindir.

tarik79

New member
Web sitesi
matedutr.spaces.live.com
Yazı için teşekkürler. Bu işler biraz ekonomi ve insan hakları ile alakalı. Osmanlıya ve şuandaki islam devletlerine bakarak bunu görebiliriz. Osmanlı ekonomik açıdan çok üst seviyede idi insanlara adaletle yaklaşıp ayrım olmaksızın hakka riayet edilirdi ve insanlar diledikleri dini rahatça yaşama hakkına sahipken ve imtiyazlara sahipken akın akın müslüman olmuşlardır taki son zamanlarına kadar nezaman adelet azaldı ekonomi zayıfladı insanlarda nefsani duygularla batılı devletlere özenme başladı bu başlarda imanı zayıf insanlarda oldu daha sonra zorlada olsa genele yayıldı şuanda dünyadaki müslüman ülkelere baktıgımız zaman kaöında hak hukuka var özgür düşünce varki. Dünya televizyonları islamı terörle eşdeğer göstermeye çalışıyorken bizim müslümanlarda bunların amaçlarına ulaşmaları için elinden geleni yapıyorlar.
Ülkemizde ve dünyada özgürlükler artıkça müslümanlık artacaktır. Bunun açık örnegi demokratik ülkelerde müslüman olanların sayıları artarken insan hakları ihlallerinin fazla oldugu ülkelerde yaşayan müslümalar ise dinden nerdeyse çıkmak üzereler.
Ülkemiz gün geçtikçe özgürleşiyor dine bağlılık artıyor iman zayıflıgıda azalıyor her nekadar tv. ler başka türlü gösterselerde.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ben söylim , bencede hristiyanlığın nefse hitap eden yönleri vardır onun için insan vicdanını biraz rahatlatma babında yada nefsini biraz rahatlanmak için böyle bir şeye kalkışıyorlar olablir. mesela; ne kadar ibdaet ederseniz edin, hep günahkarsınız ve Hz. isa nın sizin günahlarınızı temizlemek için kendini feda ettiğine inanılır böylelikle günahkar olmak meşrulaştırılır. ve papaza gidip günahlarınızı bir duvar arkasında anlatıp pişman olmanız, günahlarınızı fırılamaya yeter. birde ibdate olaran bir dua vardır onu okumanız yeter. sonra nefse ağır gelen hüküm yok onun çin birde şu var ki, maddi durulardan hrstiyanlığı seçenler varki ekonomik olarak destekle kişilere hristiyanlık teklif leri oluyor bunun aynıda birde müslümanlığı daha tanımamış olanları var yada müslümanlığı yanlış göstermelere karşı koşullanan var yani bu konuda bir çok sebep var ama en büyük sebep nefse ağır gelen kanunlar yok...

Asya

New member
hristiyanların dünya üzerinde çoğunlukta olmasının nedeni bana göre islamı çok iyi tanıyamamış olmalarından kaynaklanıyor.tanıyanlar da zaten müslüman oluyor.
vehbi vakkasoğlunun "üzüntüsüz yaşamak" adlı kitabında şöyle bir şey anlatılıyor;
yazarın hristiyan bir ahbabı varmış.ve bir gün sohbet ederlerken amellerdeki niyetlerden söz açılmış.yazar hristiyan arkadaşına dinimizdeki niyetin öneminden bahsetmiş.bizim dinimizde insanların bir işi ne niyetle yaptığı çok önemlidir diye bahsetmiş.hristiyan bey çok şaşırmış.çünkü hristiyanlıkta insanların niyetleri değerlendirmeye tabi tutulmaz,sadece yaptığı işlere ve amellere bakılırmış.ibadetini bile ne niyetle yaptığı önemli değilmiş.
hristiyan bey bundan çok etkilenmiş ve müslüman olmuş.
yazar kitabında diyorki;hristiyanlarla aynı ortamlarda bulunduğunuz zaman niyet konusunda onları bilgilendirin diyor.
velhasılı hristiyanların çoğunluğu islamı tanımıyorlar barbar bir din olarak tanıyorlar.tanıtılması da zaten bir takım güçler inanç toplulukları tarafından istenmiyor hatta engelleniyor.müslümanların çoğalması istenmiyor çünkü.

firdevs

New member
ALLAH (C.C.) razı olsun.Müslüman bir ülkedeyiz ama korkuyoruz.ben yeni bir işyerinde çalışmaya başlamıştım.Tesettürlü bir arkadaş bana "Sakın , islami bir şeyden bahsetme seninle kimse konuşmaz." dedi. o kadar şaşırdım ki.bir iki hafta sadece gözlem yaptım. Bir sabah ALLAH sevgisinden bahsettim.Herkes can kulağıyla dinledi. Bence doğru yaklaşımı bulmalıyız.Önce yaşantımızı düzeltip sonra çevremizdekileri eleştirmeliyiz.İslamı görünüşte değil ruhta yaşamalıyız.Tüm incelikleriyle!...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
ben söylim , bencede hristiyanlığın nefse hitap eden yönleri vardır onun için insan vicdanını biraz rahatlatma babında yada nefsini biraz rahatlanmak için böyle bir şeye kalkışıyorlar olablir. mesela; ne kadar ibdaet ederseniz edin, hep günahkarsınız ve Hz. isa nın sizin günahlarınızı temizlemek için kendini feda ettiğine inanılır böylelikle günahkar olmak meşrulaştırılır. ve papaza gidip günahlarınızı bir duvar arkasında anlatıp pişman olmanız, günahlarınızı fırılamaya yeter. birde ibdate olaran bir dua vardır onu okumanız yeter. sonra nefse ağır gelen hüküm yok onun çin birde şu var ki, maddi durulardan hrstiyanlığı seçenler varki ekonomik olarak destekle kişilere hristiyanlık teklif leri oluyor bunun aynıda birde müslümanlığı daha tanımamış olanları var yada müslümanlığı yanlış göstermelere karşı koşullanan var yani bu konuda bir çok sebep var ama en büyük sebep nefse ağır gelen kanunlar yok...

biz neden hristiyanligi yanlis taniyoruz acaba

acaba onlar müslümanligi dami yanlis taniyor sorusuna aldigim cvplar dogru oldu

onlar bizi gece gündüz ibadet eden dünya islerini umursamayan karilarini umursamayan felan filan diye taniyorlar

bizde onlari günahlarini istedigi gibi papazdan cikardiklarini isaya dua edip isanin affedecegini düsünduklerini ve ona binaen daha fazla bilgiler

ama ne yazikki bunlarda yanlis

onlarda günah-sevap ikileminde gidip papazdan günah cikartma isleminin ortacagda kaldigini dilegetiriyorlar
ama bu dinin onlarin sadece nefsine kolay geldigi icin aldigini söylemek yanlis olur cünkü onlar hristiyan dogdu ve bu bir dogma olabilir eger nefisleri ise onlari durduran biz müslüman oldugumuz halde nefisimizi ne kadar itiyoruz ve onlar hangi nefsinin pesindeler saysak 4 tane bahaneden ötürü gecmez

bana göre su anda hristiyanlarin cogunlukta olmasinin sebebini bir yandan söyle düsünüyorum biz demekki iyi örnek olamiyoruz cünkü onlarda olan örf adetlerin cogunu bizde kendimize alir olmusuz bu nekadar kötü

maddi yanini düsünürsek ne gibi halkin bundan ne kadar kari olabilir bizde oldugu gibi sorgulamadan yasayan insan cok

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
hristiyanların dünya üzerinde çoğunlukta olmasının nedeni bana göre islamı çok iyi tanıyamamış olmalarından kaynaklanıyor.tanıyanlar da zaten müslüman oluyor.
vehbi vakkasoğlunun "üzüntüsüz yaşamak" adlı kitabında şöyle bir şey anlatılıyor;
yazarın hristiyan bir ahbabı varmış.ve bir gün sohbet ederlerken amellerdeki niyetlerden söz açılmış.yazar hristiyan arkadaşına dinimizdeki niyetin öneminden bahsetmiş.bizim dinimizde insanların bir işi ne niyetle yaptığı çok önemlidir diye bahsetmiş.hristiyan bey çok şaşırmış.çünkü hristiyanlıkta insanların niyetleri değerlendirmeye tabi tutulmaz,sadece yaptığı işlere ve amellere bakılırmış.ibadetini bile ne niyetle yaptığı önemli değilmiş.
hristiyan bey bundan çok etkilenmiş ve müslüman olmuş.
yazar kitabında diyorki;hristiyanlarla aynı ortamlarda bulunduğunuz zaman niyet konusunda onları bilgilendirin diyor.
velhasılı hristiyanların çoğunluğu islamı tanımıyorlar barbar bir din olarak tanıyorlar.tanıtılması da zaten bir takım güçler inanç toplulukları tarafından istenmiyor hatta engelleniyor.müslümanların çoğalması istenmiyor çünkü.

belki dedigin üst makamlardaki yasayan hristiyan topluluk icin gecerli olabilir ama buda 1000 i gecmez ama diger avam kisim ise milyonlara hitap ediyor ve bunun ugrasi olmasi lazim degilmi zannetmeki onlardada niyet kavrami yoktur onlarinda sevap kazanabilecekleri cok fazla yol vardir

zaten kurana baktigimiz zaman 3 dinide icinde bulunduruyor ve incilde hala islamla zit olmayan bir cok düsünce yer almaktadir ve uygulayan insan sayisi azalmistir cünkü teknoloji ilerledikce hristiyan toplumada baktigimiz zaman dinden cahil birakiliyor ve onlarda nasil bizler kurani okumuyorsak fazlasiyla sadece yüzeysel biliyorsak onlarda bu sekilde yüzeysel biliyorlar onlarin arastirip dinini degistirmesini birer empati kurarak kendimiz düsünsek en kötü müslüman bile yasamasa müslümanligi din degistirmeye geldigi zaman bir dur demezmi korkmazmi bunlarda da öyle ama görev bizlere düsüyor kardesim herseyimizle onlara anlatmak illa konusmakla olmaz yasayisiz tarzimiz bile cok önemlidir mesela,

bir müslüman namaz kilmiyor

bir müslüman basörtüsü takmiyor

ve her türlü ahlaksiz diger herhangi bir tanesinin sebebini islese bile

bu hristiyan insana ne verebilirki ne kadar dinlerki müslüman oldugu halde kendi yasamiyor

olaylari kendimizde degerlendirelim ve onlari düsünelim

su anda hristiyan milletlere bir uzak devlette yasasak bile internet denilen bir kavram ve günlük yasam denilen bir kavram var

biz örnek olmaliyiz ki yapabilecegimiz en güzel davranis bu olsun bu en güzel örnektir örnege bakildiginda

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Yazı için teşekkürler. Bu işler biraz ekonomi ve insan hakları ile alakalı. Osmanlıya ve şuandaki islam devletlerine bakarak bunu görebiliriz. Osmanlı ekonomik açıdan çok üst seviyede idi insanlara adaletle yaklaşıp ayrım olmaksızın hakka riayet edilirdi ve insanlar diledikleri dini rahatça yaşama hakkına sahipken ve imtiyazlara sahipken akın akın müslüman olmuşlardır taki son zamanlarına kadar nezaman adelet azaldı ekonomi zayıfladı insanlarda nefsani duygularla batılı devletlere özenme başladı bu başlarda imanı zayıf insanlarda oldu daha sonra zorlada olsa genele yayıldı şuanda dünyadaki müslüman ülkelere baktıgımız zaman kaöında hak hukuka var özgür düşünce varki. Dünya televizyonları islamı terörle eşdeğer göstermeye çalışıyorken bizim müslümanlarda bunların amaçlarına ulaşmaları için elinden geleni yapıyorlar.
Ülkemizde ve dünyada özgürlükler artıkça müslümanlık artacaktır. Bunun açık örnegi demokratik ülkelerde müslüman olanların sayıları artarken insan hakları ihlallerinin fazla oldugu ülkelerde yaşayan müslümalar ise dinden nerdeyse çıkmak üzereler.
Ülkemiz gün geçtikçe özgürleşiyor dine bağlılık artıyor iman zayıflıgıda azalıyor her nekadar tv. ler başka türlü gösterselerde.

su anda dünyada benim özgürlükten anlayisima göre fazlasiyla özgürüz cünkü yabancilara din konusunda taninan hak fazlasiyla

mesela ben avusturyada yasiyorum ve bu devletin ikinci resmi dini müslümanlik olarak kabul edilmis ama cogunluk yine hristiyanlik
ve
ekonomik yönden dini degerlendirmek belki ortacagda mümkün iken bu zaman icin konusamayabiliriz cünkü kiliseler ve devlet yardimi ic ice ve kiliseler devletten daha zengin cünkü burda yasayan halk her ay kiliseye yardim etmek zorunda ve halkin bir kismi buna bas kaldiriyor belli kismi kabul ediyor ve belli kismi hic konusmuyor bu konu üzerine

ama dinler ile alakali konustugun zaman onlarin saygisizligini görmedim cünkü biz halka bakmaliyiz azda olsa yoksa devlete bakarsak türkiyedeki kanunlar ve yasayis bicimi olarak türkiyeyi putperest ilan edip ateist de diyebiliriz ama biz halkin fikirleriyle yogurursak gercege ulasacagiz

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
hıristiyanlığın çoğunlukta olmasının nihai nedeni bu dinin bir şeriatinin kalmamasıdır.zahmetsiz ve laik global zihniyetle barışık oluşu avantajıdır.
budistlik gibi semavi olmayan dinlerin öğretileri bile bu günün hıristiyan dininden bireye daha çok külfetlidir.
hümanizm denen dokdirinle mayalanmış şeriati kalmamış,güdümlü,ruhbanlık ve günah çıkarma hurafeli bir dindir.

bu ne yazikki kardesim disdan görünen ve tazelenmemis bir bilgi olup yürürlükten kalkmistir bu türlü yasanti

ama özünde dogmalar yatmaktadir

bundan cok gec bir zaman degil bir kac yüzyil öncesine bakarsak müslümanlarin nasil dünyada hüküm sagladiginida görebiliriz ve buna doguran sebeb ve cvplarida birer birer siralayabiliriz degilmi

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
biz neden hristiyanligi yanlis taniyoruz acaba
acaba onlar müslümanligi dami yanlis taniyor sorusuna aldigim cvplar dogru oldu
onlar bizi gece gündüz ibadet eden dünya islerini umursamayan karilarini umursamayan felan filan diye taniyorlar
bizde onlari günahlarini istedigi gibi papazdan cikardiklarini isaya dua edip isanin affedecegini düsünduklerini ve ona binaen daha fazla bilgiler
ama ne yazikki bunlarda yanlis
onlarda günah-sevap ikileminde gidip papazdan günah cikartma isleminin ortacagda kaldigini dilegetiriyorlar
ama bu dinin onlarin sadece nefsine kolay geldigi icin aldigini söylemek yanlis olur cünkü onlar hristiyan dogdu ve bu bir dogma olabilir eger nefisleri ise onlari durduran biz müslüman oldugumuz halde nefisimizi ne kadar itiyoruz ve onlar hangi nefsinin pesindeler saysak 4 tane bahaneden ötürü gecmez

bana göre su anda hristiyanlarin cogunlukta olmasinin sebebini bir yandan söyle düsünüyorum biz demekki iyi örnek olamiyoruz cünkü onlarda olan örf adetlerin cogunu bizde kendimize alir olmusuz bu nekadar kötü

maddi yanini düsünürsek ne gibi halkin bundan ne kadar kari olabilir bizde oldugu gibi sorgulamadan yasayan insan cok

sevgi değer kardeşim benim, ben bunları bizim papazlardan öğrendiğim kadarı , onun için bilgim papalardan sorulsun, ama dediğin gibi günah çıkarmak eskisi gibi yapılmasada hala devam edilmiyor denmez, belki bu özel bir törenle yapılmıyor , ama hala gerçekleşmiyor demek yanlış olur. bir ikincisi evet günahkar bir kavim olduklarını ve hz isanın onların günahlarını bağışlamak için Kurban olduğunu iddia etmeleri hala var, vee elle tutulur bir ibadetleri yok sadece bir duaları var. onun dışında ben ibadet görmedim. hristiyan lığın hızlı yayılma sebebini en çok dediğim gibi sorumluluktan kaçmaya bağlıyorum... tabi bu benim düşüncem, hayırlısı Allahtan. çünkü sırf sorumluluktan kaçtığı için inkar eden çok gördüm...

Üst Alt