Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hesaba katılmayan...

berfut

New member
[FONT=Courier, Monospaced]Cehennemi hesaba katmayan dindar aldandi!
Çünkü Kur'an söyle anlatti:
'Allah tarafindan hiç hesaba katmadiklari karsilarina çikiverdi...'
Zümer Suresi, 47.

Söyle bana Can Dostum kimler aldandi?

- Cennetteki yerini hazýr bilen herkes aldandi!
Zira Kur'an
'..O öyle sizin kuruntu ve hayallerinizle olacak is degil.' buyurmuþtu.
Nisa Suresi, 123.

Bir daha söyleyiver baska kimler aldandi?
- Ölüm yokmus gibi yasayan dünya-perest aldandi!
Zira Kur'an turrayý þöyle bastý:
'Her nerede olursanýz olunuz ölüm size yetisir! Velev eflake ser çekmis surlarda bulunun!' Nisa Suresi, 78.

Güzel Dost! Anlat bana daha kimler aldandi?
- Ameline güvenen abid aldandi!
Çünkü Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam söyle ferman buyurdu:
Zinhar aldanmayýn! Hiç kimse ameli ile kurtulamaz!
Soruldu: Sen de mi Ya Rasulallah?
Cevap verdi: Evet ben de!

Baþka kim kandý, kimler aldandý?
- Salih amel iþliyorum sanan riyakar aldandý!
Çünkü Kutsi Hadiste Allah Teala þöyle buyurdu:
..Kim bir amel iþler de o amele benimle birlikte bir baþkasýný ortak ederse onu ve þirkini baþbaþa býrakýrým.

Anlatýver Hakîm! Sonra kim aldandý?
- Aleme telkin verip kendini unutan vâiz aldandý!
'Ýnsanlara iyilik emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitap okuyorsunuz, artýk akýl etmez misiniz?' Bakara Suresi, 44.

Baþka var mý? Daha kim aldandý?
- Rabbini býrakýp hevasýna kulluk eden aldandý!
'Gördün mü o hevasýný ilah edineni? Artýk ona sen mi vekil olacaksýn. Yoksa onlarýn çoðunu iþitirler veya akýl ederler mi sanýyorsun? Onlar sýrf hayvan gibi hatta gidiþçe daha sapkýndýrlar?' Furkan Suresi, 43-44.

Hele bir anlat Sevgili Dost! Baþka kimler aldandý?
- Rahmete güvenip kendini emniyete salan fâsýk aldandý!
'Allahýn kendilerine kuracaðý plandan emin mi oldular?! Kendilerine yazýk eden kavimlerden baþkasý Allahýn mekrinden emin olmaz!' A'raf Suresi, 98.

Hele bir daha anlat, baþka kimler aldandý?
- Yolunun eðriliðinden þüphe etmeyen kendini bilmez aldandý!
'Tuttuklarý yol sebebiyle dünya hayatýndaki bütün çabalarý boþa gitmiþtir de zannnederler ki cidden iyi bir iþ yapýyorlar.' Kehf Suresi, 104.

Göster bana Can Sevgili! Daha kimler aldandý?
- Kendini hizmette bilip, kýlýný dahi kýpýrdatmayanlar aldandý!
'Allah gayret gösterip cihad edenlere, olduðu yere mýhlanýp kalanlarýn çok üzerinde bir ecr-i azim ihsan etmiþtir.' Nisa Suresi, 95.

Avaz et Hatip avaz, ta ki herkes duysun! Hele hele kimler aldandý?
- Nasýl desem bilmem ki Namazsýz aldandý!
Hele bir baksan ya Kur'an nasýl anlattý: 'Ashabý yemin Cennetten seslenip mücrimlere soruyorlar, sizin bu sekar cehennemine girmenize ne sebep oldu? diye.
Onlar da diyorlar: Biz namaz kýlanlardan deðildik…' Müddessir Suresi, 39-43.

Kim öz-canýný yaktý, kimler aldandý?
- 'Ben bundan sonra kurtulmam.' diyen me'yus aldandý!
'De ki: Günah iþlemek suretiyle öz-nefisleri aleyhine israf etmiþ kullarým! Allahýn rahmetinden ümidi kesmeyin, çünkü Allah bütün günahlarý maðfiret buyurur. Þüphesiz o öyle gafur, öyle rahim. Onun için ümidi kesmeyin de baþýnýza azab gelmeden evvel tevbe ile Rabbinize dehalet edin ve ona halis müslümanlýk yapýn, sonra kurtulamazsýnýz!' Zümer Suresi, 53-54.

Ey Güzel Hayýrhah! Anlatýver kim aldandý?
- 'Allah dilemeseydi günahkar mý olurdum!' diyen kaderci aldandý!
'Diyeceði gün bir nefis: Eyvah! Allah yanýnda yaptýðým eksikliklerden dolayý hasretime bak, doðrusu ben eðlenenlerden idim. Yahud diyeceði: Allah bana yolunu gösterse idi ben de müttakilerden, Allahtan korkan dindarlardan olurdum.' Zümer Suresi, 56-57.

Ey Nâsih! De bana daha kimler aldandý?
- 'Keþke her günahým bunun gibi olsa.' diyen müznib aldandý!
Zira Sahabi Hazreti Enes þöyle anlattý: Sizler, size göre saç kýlýndan ince, kýymeti olmayan iþler yapýyor, günahlar iþliyorsunuz. Lakin biz onlarý Rasulullah zamanýnda helak sebebi sayýyorduk.

Anlat anlat daha kimler aldandý?
- 'Bakma! Benim kalbim temiz.' diyen amelsiz aldandý!
'Yemin olsun ki zamana! Ýnsan mutlak hüsranda. Ancak þunlar müstesna: Onlar iman edip salih salih amel iþlediler!..' Asr Suresi, 1-3.

Baþka kim, daha kim aldandý?
- 'Bir lokma bir hýrka devirleri geçti artýk; bu zamanda herþey para!' diyen zengin aldandý!
'Oyaladý o malda çokluk kuruntusu sizleri. Ta.. ziyaret ediþinize kadar kabirleri. Öyle deðil, ileride bileceksiniz. Sonra öyle deðil ileride bileceksiniz. Öyle deðil ilmel yakin bileceksiniz. Kasem olsun o cehennem ateþini çaresiz, göreceksiniz. Sonra kasem olsun onu çaresiz, aynel yakin göreceksiniz. Sonra kasem olsun o gün mallarýnýzdan hesaba çekileceksiniz!' Tekasür Suresi.

Hele bahset baþka kim aldandý?
- 'Bu zamanda da bu olur mu caným!' diyen cahil aldandý!
'Rabbinin kelimesi doðrulukça da adaletçe de tam kemalindedir, onun kelimelerini deðiþtirebilecek yok, iþiten de O, bilen de O. Yerdekilerin çoðuna uyarsan seni Allah yolundan saptýrýrlar, onlar sýrf zan ardýna gider ve sade atarlar.' A'raf Suresi, 115-116.

Deyiver bana baþka kim aldandý?
- 'Göreceksin biz nice hacý-hocadan önce giricez cennete!' diyen nâdan aldandý!
'Þüphesiz korunan müttekýler içindir Rabblerinin katýnda na'im Cennetleri. Artýk müslimleri mücrimler gibi kýlar mýyýz? Neniz var? Nasýl hükmediyorsunuz? Yoksa size mahsus bir kitap var da onda þu dersi mi okuyor sunuz?' Kalem Suresi, 34-37.

Bir daha söyle! Kim kandý, kimler aldandý?
- 'Hem ondan hem bundan lazým; öyle tek taraflý, a-sosyal olmaz.' diyen bîhaber aldandý!
Zira '..Ýyi bir amel ile diðer bir kötüyü karýþtýrdýlar…' Tevbe Suresi, 102.

Konuþ Hatip konuþ! Baþka kim aldandý?
- 'O kadar incesine aklým ermez.' diyen akýllý aldandý!
'Onlar dünya hayatýný zahiren biliyorlar. Ahiret hakkýnda ise hepten gafiller!' Rum Suresi, 7.

Bahsediver Hatip! Daha kim aldandý?
- 'Bu da bir þey mi caným, millet neler iþliyor.' diyen günahkar aldandý!
'Ona kendi kazandýðý, size de kendi kazandýðýnýz. Siz onlarýn amellerinden sorulacak deðilsiniz.' Bakara Suresi, 134.
Lakin 'Þüphe yok bütün yaptýklarýnýzdan mesul tutulacaksýnýz!' Nahl Suresi, 93.

Anlatýver Dostum! Daha kim aldandý?
- 'Benim babam da hacý.' diyen evlat aldandý!
Çünkü baksana dalgalar arasýndaki inkarcý oðlu için yalvaran Nuh peygambere ne denildi: 'Ey Nuh!.. O senin ailenden deðil, çünkü o, dürüst iþ yapan temiz bir insan deðildi. O halde hakkýnda kesin bilgin olmayan bir þeyi Benden isteme. Onun kurtulmasý için dua ederek cahil bir iþ yapmandan seni sakýndýrýrým.' Hud Suresi, 46.

Haber et Hatip haber! Baþka kim aldandý?
- 'Ben gýybet etmiyorum ki, olaný söylüyorum.' diyen aldandý!
Zira Efendimiz bir gün soruverdi: Bilir misiniz gýybet nedir? diye.
Ashab, Allah ve Rasulu daha iyi bilir, dediler.
Efendimiz, kardeþini beðenmiyeceði þekilde anmandýr, buyurdular.
Soruldu: Ya söylediðimiz þey onda varsa?
Cevap verdi Efendimiz: Eðer varsa onu gýybet ettin demektir. Þayet söylediðin onda yoksa, bu zaman da ona iftira ettin demektir.

Daha kim yandý, kimler aldandý?
- 'Ýþlediysek biz iþledik; azabýný çeker diyetini öderiz.' diyen bedbaht aldandý!
'Yemin olsun! Rabbinizin azabýndan onlara velev bir nefha, bir kývýlcým dokunuverse VAY BÝZLERE derler!' Ýsra Suresi, 21.

Vah Nâsih vah! Demek bunca insan aldandi!

- Güzel dost! Bir bilsen daha kimler aldandi!

--
En büyük bir aðacýn ruh programýný, bir nokta gibi en küçük bir çekirdekte derc edip mu­hafaza eden Zât-ý Hakîm-i Hafîz, vefat edenlerin ruhlarýný nasýl muhafaza eder, denilir mi? Ve küre-i arzý bir sapan taþý gibi çeviren Zât-ý Kadîr, âhirete giden misafirlerinin yolunda nasýl bu arzý kaldýracak veya daðýtacak, denilir mi? (Sözler sh: 81)

Ben dostlarýmý ne kalbimle ne de aklýmla severim.
Olur ya ... Kalp durur ... Akýl unutur ...

Ben dostlarýmý ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...
MEVLANA

[/FONT]

Üst Alt