Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Herşeye kadir olan Allah yarattığı dünyaya girebilir mi?

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Selamun aleykum arkadaşlar

Uzun süredir yoktum. Bir hristiyan ile bir konuyu konuşurken verdiğim cevap kendisini pek tatmin etmedi, ancak sonunda bir söz söyledi, sen bunu bana ispat eder isen müslüman olurum.

Bu söz üzerine büyük bir borca girdiğimi düşündüm ve bunu ispat etmeye çalıştım ancak bilgilerim pek yeterli olmasa gerek.

Düğüme girdiğimiz nokta şu.

Allah her şeye kadir ise yarattığı dünyaya girebilir mi?

Girebilir der isek, mekandan münezzehliğini inkar etmiş oluruz. Eksik sıfat yüklemiş oluruz.

Giremez der isek, herşeye kadir değilmiş cevabı geliyor.

İşte ispat etmem gereken şey bu. Allah her şeye kadir ise neden yarattığı dünyaya giremez?

Bu konu hakkında mantıki bir cevap gerekiyor, ne kuran'dan ne de incilden delil kabul edilmiyor.

sumisali

New member
Bedenimizden başlayıp akıl almaz büyüklükteki evrenin en uç noktalarına kadar var olan dengenin de bir sahibi olmalıdır. Peki kimdir bu her şeyi ince ince düzenleyip meydana getiren Yaratıcı ?

Varlığını akıl yoluyla bulduğumuz Yaratanın kimliğini bizlere din öğretir. O’nun bize din yoluyla ulaştırdığı bilgiye göre O, gökleri ve yeri yoktan var eden Rahman ve Rahim olan Allah’ dır.

İnsanların çoğu ise bu gerçekten habersiz yaşarlar. Oysa bu gerçeği kavrayabilecek mantığa sahiptirler. Bir manzara resmini gördüklerinde, ilk önce onun kimin tarafından yapıldığını öğrenmek isterler. Daha sonrada , sanatçıyı yapmış olduğu resimden dolayı uzun uzun taktir ederler. Fakat başlarını çevirdikleri her yerde o resmin sayısız gerçeği ile karşılaştıkları halde, tüm bu güzelliklerin tek sahibi olan, Allah’ın varlığını göz ardı ederler. Oysa Onun varlığını anlamak için uzun bir araştırmaya gerek yoktur. Öyle ki, insan doğduğu andan itibaren tek bir odada bile yaşasa, sadece o odada var olan sayısız delil Allah’ın varlığını kavramak için yeterlidir. Allah her yerdedir o göklerin ve yerin sahibidir ..

ibrahim571632

New member
İşte ispat etmem gereken şey bu. Allah her şeye kadir ise neden yarattığı dünyaya giremez?

Selamün Aleyküm.

Sevgili Caferi kardeşim, soru milyonkere milyon yanlış olunca, cevaplar aynen o adet ve güçte olsa da -karşı taraf inkar etmekte diretmişse- anlam ifade etmiyor.Bunu hemen hemen bütün peygamberlerin hayatlarında da görmek mümkün.
Ne söylenirse söylensin kalpleri kuşatan ve ona hükmeden Allah (C.C.) dilemezse hiç kimse doğruyu bulamaz yahut buna vesile olamaz.
İnşaallah Rabbimiz onu ve cümlemizi hidayete erdirilmişlerden kılar ve cümlemizi Rahmetinden mahrum bırakmaz.

Evvela Dünyayı tastamam arayıp aramadığını sorun o şahsa.Şayet bu titiz aramalarından bir sonuç alamamışsa o zaman gözlerinde büyük bir problem olduğunu anlama vakti gelmiştir. O insan, Cenab-u Allah’ı binlerce varlık aleminin içerisinde yahut en azından civarında görememişse biz O göze bir şey gösterebilirmiyiz ki?

Eğer Tereddüte sebep Allahın Dünyada olmadan Dünyadakiler üzerinde tasarruf ediyor olması ise biz biliyoruz ki Allah neyi yaratmışsa onu zaten kudretiyle tasarruf etmektedir. Ve zaten bunun için yaratmıştır.Kalkıp dünyayı ve içindekileri neden tasarruf ettiğini sorgulamak abeste iştigal olur.

Eğer tereddüte sebep Cemalullahı görememek ise; Allah-u Teala yarattığı her aleme ilmiyle girer, sahibi olduğu sonsuz ve nihayetsiz sıfatlarıyla varlık aleminin her ferdine hükmeder.Mevcut olan yahut olmayan tüm varlığa her an, her saniye muktedirdir.O,(C.C.) insanların arasında olmak acziyetinden -haşa- münezzehtir. Ezeli ilmiyle zaten yarattığı her varlığa hakim iken onların yanında bulunmak zaten abestir.Allah abes işten münezzehtir. O’(C.C) aracısız gören, bilen ve işitendir. O, şah damar mesabesinde bize yakın iken onu orada- burada aramak ne beyhude bir iştir.Cemalullahı dünyada seyretmek bu aciz gözlerin muazzam perdeleri açıldıktan sonra, Ölümle olacak.O’nun yüce makamını tahayyül ederken dahi, biz aciz biçarelerin kusur işlemekten sakınması lazım.

Deyin ki o insana ; Güneş, dünya’ya bu kadar uzak ve dışındayken Allah’ın (C.C.) emriyle ve O’nun irade buyurduğu süre ile sınırlı kalarak, bütün varlıkların üzerine -istemeseler dahi- nasıl doğuyor ve onları kuşatıyor ve gölgesiyle her bir varlığın yanında yürüyor yahut bulunuyor.Elbette ve herhalde Güneşi yaratan Allah (C.C.) yarattığının maharet ve meziyetinden, iş ve işlemlerinden mahrum olamaz.

Allah, bütün hatalardan, kusurlardan, eksiklik ve noksanlardan münezzeh ve müberradır.Hamd O’na mahsustur.

Selam ve Dua ile..

K

Konya

Guest
Duha kardesin yazisi oldukca kelami ve islami. Gercekten de aklimda olani yazmis. Tesekkürler. Ben de acizane sunu ekleyeyim; Islam# daki Allah(CC) anlayisi, hristiyanlik ya da yahudiliktekinden farklidir. Biz de, kudret son noktasinda kavranilmistir. Diger dinlerde olacaklari " bilebilir", "güc yetirebilir" gibi sapma cevaplar varken Islam, O'nun zati mutlaktir, kudreti mutlaktir, sifatlari zatina münhasirdir seklinde kesin ibareler ve anlayislar vardir. Bir de su önemlidir: Cenab-i Hakk' i zati ile degil; sifatlari ile tanimaya calismak gerekir. Celal ve cemalin tecellileriyle heryerde görebilecegimiz kudret ve sun'u, O'nun güc, kudret noktasindaki sifatlarinin zaten bir isaretidir. Efendimize de gelen bu tür sorulara mukabil kendisi:"Sizden evvelkilerin helakine böylesi sorular sebep oldu..." kabilinden hadisini söylemistir.
Saygiyla

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Selamun aleykum arkadaşlar

Uzun süredir yoktum. Bir hristiyan ile bir konuyu konuşurken verdiğim cevap kendisini pek tatmin etmedi, ancak sonunda bir söz söyledi, sen bunu bana ispat eder isen müslüman olurum.

Bu söz üzerine büyük bir borca girdiğimi düşündüm ve bunu ispat etmeye çalıştım ancak bilgilerim pek yeterli olmasa gerek.

Düğüme girdiğimiz nokta şu.

Girebilir der isek, mekandan münezzehliğini inkar etmiş oluruz. Eksik sıfat yüklemiş oluruz.

Bu konu hakkında mantıki bir cevap gerekiyor, ne kuran'dan ne de incilden delil kabul edilmiyor.

Sevgili caferi kardeşim;

Öncelikle hristayan arkadaşımız açıkça ne istediğini bilmiyor..Kendisini hristiyan olarak nitelendiriyor, İncil'den delil kabul etmiyor; delil kabul etmediği kitabın iddaasını çürütmedikçe hristiyanlıktan vazgeçmeyeceğini söylüyor!..

Bizler müslüman olarak birşeye inanırız ki o da Cenab-ı Allah'ın herşeyi yoktan varettiğidir..Sonsuz ilim sahibi Yüce Allah yokluğa hayat vermiş ve varlık boyutuna ulaştırmıştır..Bilimsel açıdan da inceleyecek olursanız kuantum teorisine göre atomaltı parçacıkların birer dalga boyu olduğunu görürsünüz..Eşya olarak tanımladığımız varlığı birer dalga boyundan yani "saf bilgi"den ibaret görürseniz, "Allah yarattığı dünyaya girebilir mi" sorusu anlamsızlaşır..Çünkü herşey O'nun sonsuz ilminin birer parçasıdır..

Cenab-ı Allah ilmi ile yarattığı insana "farkındalık" duygusunu vermiş ve kendi varlığını akli ve vicdani deliller ile kalbinin içine yerleştirmiştir..O'na ulaşmayı dileyen O'nu bulur..Cenab-ı Allah'ın yarattığı dünyanın içine girmesi diye birşey düşünelemez..O her an her yerdedir..

Bu ifadedeki yanlışlık Cenab-ı Allah'ın sıfatlarını yeterince bilmemekten ileri geliyor..Cenab-ı Allah'ın varlığı zorunludur ve sonsuzdur..Zaman ve mekan sonsuz olarak düşünülürse aynı anda bu durumdan münezzeh olması anlamına da gelir..Bir mekan düşünüyorsunuz, bu mekanın sonu yok; bir zaman dilimi düşünüyorsunuz, bu zaman diliminin ne başı var ne de sonu...

"Girebilir" tanımı hristiyan kaynaklıdır, müslümanlıkta bir yeri yoktur..Ortaya atılan bir argümanın doğru ya da yanlış olduğu belirsiz ise "bu doğrudur" varsayımından yola çıkarak kesin sonuçlar çıkarmamız mümkün değildir..

Dediğim gibi "girebilir" tanımı belirsizdir ki zaten girmesine gerek yoktur..

İkinci bir nokta Cenab-ı Allah'ın herşeye kadir olması, O'nun neyi murad ettiğini ile ilgilidir..Bir örnek verecek olursak; bir kolunu kazada kaybeden bir kişi kolunun neden geri gelmediğini, Cenab-ı Allah'ın herşeye kadir olup olmadığını düşünebilir.(haşa)

Fakat Cenab-ı Allah tarafından murat edilenin ya da kolunu kaybetmeseydi başına gelecek diğer olasılıkların neler olduğunu bizler bilemeyiz..Öyle ise Cenab-ı Allah "dünyaya giremez" der isek herşeye kadir değildir cevabına kesinlikle ulaşamayız..

islamiuniversite

New member
Bismillahirrahmanirrahim.
'Bu ne biçim soru' dememek lazım ve konuyu 'ilmi' olarak incelemek lazım.
Bu forumda anında verilecek bir takım cevaplar doğru olmakla birlikte O Hristiyan insanı tatmin etmeyecektir ve Caferi kardeşimin de bu ulvi vazifesine destek olamayacaktır.
Acizane sadece bu sorunun cevabının Quantum Fiziğinde olduğunu söyleyebilirim.
İnşaallah .... da bir İslami Quantum Fiziği Enstitüsü açmak için çalışmalara devam ediyorum. Şu anda Hopkinsin Paralell Universum teorisini incelemekteyim. Aslında orada o Hristiyan insanını tatmin edecek cevaplar var. Tek şart o insanın samimiyetle Hakikatı arama niyetinin olması.
Aslında Ahiret ve Ölüm sonrası Hayat ve Aynı anda bir çok yerde olabilmek gibi konuları Fizik ilmi çoktan aştı bile.
...vesselam.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt