Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Sünninin Bir Mezhebi Olmak Zorundamıdır?

aliatalay1

New member
İyi günler, ben hanefi mezhebindenim aynı zamanda da sünni oluyorum galiba. Benim anlamadığım kız arkadaşım ben sünniyim sen hanefisin diyor farklıyız yani diyor. O sünni ise onun da bir mezhebi yokmu 4 büyük mezhepten birinden değilmi ? Bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sünni demek, Ehli Sünnet itikadına uyan demektir. Ehli Sünnet yani sünnilikte 4 mezhep vardır, Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli diye. Maliki ve Hambeli mezhepleri Türkiye de pek yoktur, Şafii mezhebi genellikle Güney Doğu bölgemiz insanının mezhebidir ve diğer bölge insanlarımızın büyük çoğunluğu Hanefi mezhebindendir.
Yani Siz de, arkadaşınızda Sunnisiniz, kız arkadaşınız hangi mezhebten olduğunu ihtimal ki bilmiyor.
Bu arada arkadaşınız eğer Ehli Sünnet (Sünnilik) dışında ki itikadların kabul edildiği bölgelerde yaşamış ise, mesela onlara Alevi, Şii, Süryani derler, aile içinde bunlar konuşulurken "biz sunniyiz" denilmişse, arkadaşınızın aklında bu kalmış olabilir.

aliatalay1

New member
Hm anladım kız arkadaşım Samsun'un Çarşamba ilçesinden. Yani diyorsunuz ki onun da mutlaka bir mezhebi vardır hanefide olabilir diyorsunuz ?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Aynen öyle kardeşim, eğer sünni ise bu dört mezhepten birisine uyuyordur/uymalıdır veya ailesi bu dört mezhepten birisine uymaktadır.

aliatalay1

New member
Kız arkadaşıma anlattım ama hala anlamıyor. Diyor ki peygamber efendimiz hangii mezheptense bizde ondanız diye. Biz has sünniyiz mezhep falan yok diyor. Delirtecek beni ne diyorsunuz bu konuda ?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Arkadaşınıza bu konuyu bir çırpıda anlatmak zor, en azından böyle kulaktan kulağa şeklinde. Mezhebi konusunda münazara etmeniz sanki biraz sonuçsuz kalacak gibi. Has Sunni olarak mezhebinin çeşitli ibadetlerde ki gereklerini biliyorsa ne ala. Gerçi Siz de bir hanefi mezhebi takipçisi olarak has sunnisiniz, problem yok :)

aliatalay1

New member
Hm anladım kardeşim çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için Allah razı olsun :)

Üst Alt