Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hepimiz Kardes Olalim

BeyazKelebek

New member
Toplumun zararına olan şeylerden insanları ve toplumu alıkoymak ; insanları bu zararlardan çekip- çevirmeye çalışmaya başlar Artık bu kulda iyilikler artmış, başkalarını da iyiliğe davet başlamış İşte istenilen kul ; bu kuldur
Gelin biraz " Marifet Denizinde " yüzelim, oradan biraz mücevher çıkaralım: Yetim kime denir ? Öksüz kime denir? sorularına önce dış yüzü ile sonra iç yüzüyle açalım ve Tasavvuf kula vasıtasız neler öğretiyor ? görelim:
Öksüz : Ana ve babası olmayan ; yetim ise ana veya babasından biri olmayana denir Evet bu dış yüzü
Gelelim içe – kalp de olan bilgiye Soruyorum :
" Yetim , Öksüz kim ? "

Bende Bir Yetimim :(

BeyazKelebek

New member
Efendimiz Hem Yetim Hem Öksüz

Efendimiz Hem Yetim Hem Öksüz

En büyük öksüz ve yetim Sevgili Peygamberimiz ’dir Çünkü doğumundan önce babası sonra Annesi ölmüştü Öksüz ve yetimin sıfatlarını bildin artıkÖksüz ve yetimin “kimin gölgesinde” korunduğunu da öğrendin
Bu yüzden Peygamberimiz (sav) bakın neler diyor:
"Allah katında evlerin en hayırlısı , içinde ikram ve saygı gören yetimin bulunduğu evdir En kötüsü de, kendisine iyi davranılmayan , itilip-kakılan yetimin bulunduğu evdir"
"Kim bir yetimin başını okşarsa elinin değdiği saç telleri sayısınca sevap kazanır"
Bu hadisleri öğrendin, bir de yetim ve öksüz senin evinde değil , başka evde ise ve sen bunlara, maddi-manevi yardımda bulunursan ; aslında kime yardım ettiğini lütfen bir düşün ?

Üst Alt