Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hazret-i İbrahim Aleyhisselâmın Nemrud’a karşı ola

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
“Hazret-i İbrahim Aleyhisselâmın Nemrud’a karşı imâte ve ihyada güneşin tulû ve gurubuna intikali, cüz’î imâte ve ihyadan küllî imâte ve ihyaya intikaldir ve bir terakkidir; o delilin en parlak ve en geniş dairesini göstermektedir
Bakara suresi 258. ayette şöyle geçer:
"Allah, kendisine hükümdarlık verdi diye, Rabbi hakkında İbrahim'le tartışanı görmedin mi?
Hani İbrahim, ona: ‘Benim Rabbim odur ki, hem diriltir, hem öldürür.’ dediği zaman:
‘Ben de diriltir ve öldürürüm.’ demişti.
İbrahim: ‘Allah güneşi doğudan getiriyor, haydi sen onu batıdan getir!’ deyince o inkâr eden herif şaşırıp kaldı. Öyle ya, Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez."

Tefsirlerde geçtiğine göre, Hz. İbrahim’in “Benim Rabbim odur ki, hem diriltir, hem öldürür.” demesi üzerine Nemrud, "Ben de diriltir ve öldürürüm." demiş ve huzuruna iki adam celbetmiş, birini öldürtmüş diğerini serbest bırakmıştır. Bu yaptıklarının Hz. İbrahim’e cevap olmaktan çok uzak olduğu açıktır. Bunun içindir ki, İbrahim aleyhisselam bunu münakaşa konusu yapmamış, "hayır, bu yaptığın öldürmek ve diriltmek değildir," demek yerine "Allah güneşi doğudan getiriyor, haydi sen onu batıdan getir!" teklifinde bulunmuştur. Böylece Nemrud’a “Ancak güneş doğdurup batıran zat, hayatı verip alabilir.” mesajını vermiştir.
Cüzi imate ve ihya bir insanın öldürülmesi ve diriltilmesidir. Külli imate ve ihya ise arzın ve arzdaki mahlûkatın ölmesi ve diriltilmesidir. Güneşin doğuş ve batışı sırasında binlerce mahlûk yaratılıp öldürülüyor. Bir insana hayat verecek ve onu öldürecek Zat, ancak bütün bu fiillerin sahibi olabilir.

Üst Alt